BUITENLANDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. Door den minister van koloniën is VV. H. A, Sauer gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht-ijzergieter bij den arlillerie-constructiewinkel te Soerabaija. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn tegen Maandag nog aan de orde gesteld zestien wels-ontwerpenwaaronder die tot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt en betreflende het muntwezen in Nederl. Indtë. E N S 15 li A S'II, LONDEN 23 Maart. Door het lagerhuis is eene motie aangenomen, waarbij de benoeming van eene kon. commissie wenschelijk verklaard werd, belast met het in stellen van een onderzoek naar de inrigtinggewoontenregelen en ge bruiken der Londensche beursen tevens met het uitspreken van een oor deel over de vraag, in hoever die inrigting en gebruiken overeen te brengen zijn met goede beginselen van staatsbestunr, en in hoever zij verbeterd kunnen worden. Naar het gevoelen der regering was er van het benoemen eener zoodanige commissie geen vrucht te verwachten. Het hier gevestigd genootschap van de vrienden van noodlijdende vreem delingen, //Society of friends of foreigners in distress," vierde Woensdag het feest van zijn 71-jarig bestaan met een gastmaal in Willis' Rooms, dat ge presideerd werd door den Nederlandschen gezantgraaf van Bylandt. Het genootschap werd in 1806 door de bemoeijingen van eenige buitenlandschc geestelijken gesticht en ondersteunt noodlijdenden van alle nationaliteiten, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. President van den raad van bestuur is de prins van Wales en de vereeniging staat onder het patronaat van de koningin en van verscheiden buitenlandsche souvereinen. Het aantal perso nen, die in het afgeloopen jaar op de eene of andere wijze ondersteuning ontvingen, bedroeg 2348. Uitgegeven werd een som van 4353Gedurende den maaltijd werd voor ongeveer 3500 aan bijdragen geteekend. In den Courr. des Etats-llnis leest men: //De heer Penniretz, die van eene expeditie naar Vuurland teruggekomen is, zegt van de inboorlingen, dat zjj zacht, minzaam en gedienstig zijn; hun eenige gebrek is dat zij menscheneters zijn." FRANKK1JK. Donderdag is op het paleis van het Elyse'e met groote plegtigheid aan den tot kardinaal benoemden aartsbisschop van Lyon de baret overgereikt. De prelaat werd 's ochtends ten 10 ure door den president der republiek en de ministers van buitenl. zaken en eeredienst in het paleis ontvangen. Na de toespraak van Mac Mahon werd er eene mis in de tot kapel ingerigle eetzaal van het paleis gelezen. De pauselijke nuntius zat op de eereplaats. Volgens de Corr. Unie. is dezer dagen Rochefort bijna op Elzasser grondgebied gevat. Slechts eene overhaaste vlugt heeft hem uit de handen der Duitsche politie gered. Volgens den Frangais zou dezer dagen eene dame te Marseille aan die stad eene som van 85000 fr. hebben vermaakt voor een toevlugtshuis ten behoeve van verlaten honden. Uil Valence, in het zuiden des lands, wordt gemeld, dat aldaar en in de omstreken zulk eene massa sneeuw is gevallen, als men nog nooit gezien had. De postbode, die de dienst verrigl tusschen la Chapelle en Vas- sieuxheeft in 9 dagen de dienst tusschen heide plaatsjes moeten staken. Toen hjj eindelijk den tienden dag de voetreis ondernamheeft hij 2 dagen noodig gehad om die te volbrengen. Te Vassieux was men, om zich van het eene huis naar het andere te begeven, genoopt een tunnel onder de sneeuw te graven en zich daarin te wagen, op gevaar al van onder de sneeuw bedolven te worden. ITALIË. Voor het 50-jarig bisschopsjubileum van Pius IX op 3 Junij a. s. zijn tot dusver de volgende bedevaarten bij het Valicaan aangekondigd: een karavaan van 1200 pelgrims uit Amerika, meer dan 1000 bedevaartgangers uit België, eene processie van 400 personen uit Duitschland, 10000 katho lieken uit Frankrijk, 600 bedevaartgangers uit Nederland350 uil Oostenrijk, 200 uit Hongarije, 800 uit Portugal, drie karavanen, gezamenlijk van ongeveer 10000 personen, uit Spanje, en uil Italië zelf minstens 25000 personen. ItUITiCHLAN». De keizer heeft bij gelegenheid van zijn 80(" verjaardag van den kroon prins een prachtig ingebonden exemplaar van de werken van Frederik den Groote ten geschenke ontvangen. Namens de Duitsche vorsten werd Z. M. aangeboden een groot schilderstuk, voorstellende zijne aanvaarding der Duitsch-keizerlijke waardigheid, op den 18lleD Januarij 1871 te Versailles. Dit stuk, lang 10 en hoog 6 meiers, is vervaardigd door Anton von Wer ner, directeur der kunst-academie. De portretten van alle bij de plegtigheid aanwezige personen zijn volkomen gelijkend. De keizer is afgebeeld staande op eene estrade, omringd door de vorsten. De achtergrond der estrade is gedekt door de aaneengesloten vaandels en tropeëen, die de deputaliën der voor Parijs gelegerde regimenten te dien einde naar Versailles hadden over- gebragt. Ter zijde staat Bismarck; in de hand heeft hij de proclamatie aan het volk. Verder op staat Moltke. De schilder heeft voor zijne voorstel ling het oogenblik gekozen, waarop de groothertog van Baden Z. M. tot keizer uitroept en de aanwezigen gezamenlijk den kreet ter eere des nieuwen keizers aanheffen. Voorts zijn den keizer nog een aantal andere geschen ken aangeboden, niet enkel door hooggeplaatste personen, maar door inge zetenen van alle rangen en standen. Eenige geschenken van werklieden prijkten met zinspelingen op het cijfer 80. Bij gelegenheid van den verjaardag des keizers zijn in alle scholen de kinderen toegesproken, en in alle gestichten, weeshuizen, hospitalen enz.,' de verpleegden onthaald. TURK IJ De senatoren en afgevaardigden hebben den eed van trouw aan den Sultan afgelegd. Over het adres in antwoord op de troonrede zal in den senaat en de kamer worden beraadslaagd. De openbare beraadslagingen in beide huizen zullen aanstaanden Maandag beginnen. BERLIJN, 23 Maart. De Reichs-Anz. meldt dat bij het overreiken van het door de Duitsche vorsten en de vrije steden den keizer aangeboden schilderstuk, voorstellende de proclamatie des keizers te Versailles, de ko ning van Saksen eene redevoering hield, waarin hij o. a. zeide, dat het stuk een der gewigtigste momenten uit de Duitsche geschiedenis en ook uit het aan grootsche gebeurtenissen zoo rijke leven des keizers voorstelt, het oogenblik namelijk waarop de keizer volgens den wensch der vorsten, der vrije steden en van het Duitsche volk de tijdens de Fransche heerschappij verloren keizerskroon weder opnam en op die wijze een uiterlijke wijding gaf aan het succes, dat de Duitsche stammen in een gemeenschappeljjken strijd tegen den vjjand behaalden. PESTH, 23 Maart. In eene bijeenkomst der liberale partjj werd heden, nadat de minister van financiën het ontwerp tot het sluiten eener leening in goud nader toegelicht en verdedigd had, dit ontwerp zonder discussie door de partij goedgekeurd. LONDEN, 13 Maart. Lagerhuis. De heer Fawcett stelt een motie voor tot het uitoefenen van pressie op Turkije. De heer Hartington keurt deze motie goed, maar acht ze ontijdig. Gladstone verlangt een verklaring, houdende uiteenzetting van de tegenwoordige politiek en het doel der onder handelingen. Sir Stafford Northcothe zegt dat de politiek onveranderd is, en het oogenblik om ophelderingen te geven nog niet is gekomen. De dis cussie werd aangehoudeu. PARIJS, 23 Maart. Ignatieff heeft gisteren onmiddellijk na zijne terug komst een bezoek van prins (Jrloff ontvangen en later van 10 tot 12 ure een onderhoud met hertog Decazes gehad. Heden voormiddag ten 11 ure bezoekt hij Thiers; heden avond vertrekt hij naar Weenen. BERLIJN. 23 Maart. Naar men verneemt heeft Engeland zijne onder- teekening van het protocol afhankelijk gemaakt van drie voorwaarden: 1°. dat het onderteekend zou worden door al de zes groote mogendheden; 2". dat de onderteekening van Turkije niet verlangd zou worden, daar men die toch niet zou verkrijgen; 3'. dat Rusland, onmiddellijk na de ondertee kening van het protocol, op eenigerlei wijze zich tot ontwapening zou ver- pligten; op deze laatste voorwaarde, nl. wat het tijdstip van de ontwapening betreft, zijn de onderhandelingen voorloopig afgestuit. RAGUSA, 23 Maart. Duizend Turken hebben de bevolking van Acijevo vermoord; met groote verliezen werden zij door de opstandelingen verjaagd. ALEX. VON HUMBOLDT, BONPLANO, VON MARTIUS en andere natuur onderzoekers en geneesheerenalsmede in den laatsten tijd onderscheidene autoriteiten van den eersten rang op medisch gebied, hebben de aandacht gevestigd op de genezende eigenschappen van de Coca-plant. De eerstgenoemde inzonderheid heelt het opmerkenswaardige feit geconsta teerd dat er in het geheel geen asthma of longtering voorkomt bij de in boorlingen van Peru, die Coca kaauwen. De uitstekendste resultaten zijn verkregen in alle ziekten van keel, borst en longen, zooals catharre, asthma en longlering, wat betreft de laatste zelfs in eenen vrij gevorderden staal, door de Coca-bereldlngen van dr. JOSE ALVAREZ (Pillen N°. 1, de doos a 2.Voor meer uitvoerige bijzonderheden ver wijzen wij naar de gebruiksaanwijzing en naar de brochure, die gratis te verkrijgen zijn bij N. K. SWEMER, Droogist te Leiden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Als men het bericht, voorkomende in het Leidsch Dagblad van 22 dezer, betreffende eenen twist tusschen militairen en burgers, begint te lezen, zou men in het denkbeeld verkeeren, dat er een oproer had plaats gehad, en toch is niets minder waar; de volgende mededeeling, van vertrouwbare zijde verstrekt, zal aantoonen dat genoemd geestig bericht sterk overdreven en onjuist is. Een viertal militairen kreeg twist met een paar burgers, op de Turfmarkt, hetgeen ten gevolge had dat de agent van politie, daar tegenwoordig, hen trachtte te scheiden, waarna hij zich begaf naar de Hoofdwacht, om daar van kennis te geven. De patrouille, daar tegenwoordig, om er tegen te waken dat militairen komen in huizen, die door den garnizoens-komman- dant zijn verboden, ging dadelijk naar de Turfmarkt en Galgstraat, en nam de vier twistzoekende militairen in arrest, en hiermede was de zaak af geloopen. Dat de agenten van politie, op die plaats tegenwoordig, niet bij machte waren de twistende partijen te scheiden, is eene bepaalde onwaarheid. Als het militairen betreft, roept de politie altijd de hulp der patrouille in, om dat men dan altijd vele onaangename botsingen tusschen militairen en politie voorkomt; want men vergele niet dat de militair er hoegenaamd geen schande in ziet, als hij door de patrouille wordt gearresteerd, maar zich ontcerd zou achten, als znlks plaats had door de politie, die dat dan ook zeer te recht heeft begrepen. Met welk doel nu een dergelijk bericht wordt opgeschroefd, wordt geheel in het midden gelatenmaar in ieder geval is het noodig dat de rustige poorters van Leiden weten, welke waarde zij in het vervolg aan dergelijke sensatie-berichten kunnen hechten. P. AHADEMIE-NIE1IWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 24sttn Maart de heer J. W. G. Boreel, geb. te Velsen, en C. C. Paehlig, geb. te Groningen, beiden in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6