BIJVOEGSELbehoorende tot de Leid&che Courant van Maandag 26 Maart JX77J u. 72. BINN EN LA N fiSC H E BERIGTEN. LEIDEN. 24 Maart. Vrijdag avond hield de Afd. Leiden en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw eene openbare vergadering op Zomerzorg. Aan den heer H. G. van der Waals werd onder eene toepasselijke aanspraak van den heer G. v.an Geer, voorzitter der afd.namens het hoofdbestuur, uitgereikt eene som van ƒ.50 en een getuigschrift voor voldoend afgelegd examen in de landbouwkunde. Daarna hield de heer W. Sluis, te Deemster, daartoe door het hoofdbestuur aangewezeneene boejjende voordragt over de winstge vende dieren in den landbouw, die door meer dan 120 personen werd bijge woond en door ieder gemakkelijk was te volgen. Me spreker wees er op, van hoeveel belang de landbouwkunde is en hoe de bron van onze volkswelvaart ieders belangstelling in de hoogste mate verdient; hij behandelde de werktuigen, die bij het bereiden van boter en kaas behooren te worden aangewend; den warmtegraad, dien de dieren op stal behoeven, het voedsel en de wijze waarop het moet worden toegediend; de veredeling van het vee door het aanschaffen van goede fokdieren; toonde aan dat de scheikunde en de plantenkunde onafscheidelijk verbonden zijn aan de landbouwkunde; hoedanig de voedergewassen voor vee en ook voor menschen kunnen worden verbeterd; hoedanig de meststoffen moeten worden aangewend naar de soort van grond; eindelijk werd ook de melkspiegelvan het .rundvee behandeld en een en ander door teekeningen opgehelderd. De spreker eindigde met den wensch dat alle landbouwers zich mogten opgewekt gevoelen om steeds in hun beroep naar vooruitgang te streven en vooral hunne kinderen het noodige onderwijs te doen geven in die weten schappen welke in den tegenwoordigen tijd voor een goed landbouwer nood zakelijke vereischten zijn. Na afloop der voordragt stelde de spreker zich beschikbaar om de lot hem te riglcn vragen, tot den landbouw betrekking hebbende, te beantwoorden, waaraan door sommigen werd gevolg gegeven en die tot groot genoegen der aanwezigen met kennis van zaken werden opgelost. De vergadering heeft zeker in den wensch van den voorzitter gedeeld, dat de heer Sluis eene andere maal zijne talenten ten nutte dezer afdeeling zal beschikbaar stellen. Den kapitein W. C. F. van der Plas, van het garnizoen alhier, direc teur der op te rigten pupillenschoolis de missie opgedragen om de te Aalst (België) gevestigde »Ecole des enfants de troupe" te bezoeken. De kapitein is reeds daartoe naar België vertrokken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 73 tol 90 volwassen personen en 25 tot 37 kinderen. t- De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat. ter benoeming van landmeters van het kadaster, in de laatste helft der maand Mei e. k. op nader te bepalen dag, te 'sGravenhage een examen zal worden gehou den. j)ie tot het examen wensqhl te worden toegelaten moet zicli vóór 15 April e. k. tot den minister wenden. Ten behoeve van de hoogcre burgerschool met driejarigen cursus te Soerabaija, wordt verlangd een leeraar bevoegd tot het geven van middel baar onderwijs in de Engelsche taal, en tevens in de Fransche of Hoog- duitsche taal. dan wel in het bezit van eene acte van bekwaamheid voor meer uitgebreid lager onderwijs in eene der beide laatstgenoemde talen. Zij die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekking aan 's lands dienst in Nederl. lndië te verbinden, moeten zich, ter mededinging, uiterlijk lol en met 15 April aanst.bij een op zegel geschreven request tot het dep. van koloniën wenden. Meerdere bijzonderheden worden door de Staatscou rant medegedeeld. Blijkens eene statistiek van het veraccijnsde slagtvee en de aangegeven waarde daarvan, zijn in 1876 geslagt 186.087 gezonde runderen en 14982 uit nood geslagt, te zamen 201,069 runderen, ter gezamenlijke waarde van 23,655,083.80, zijnde eene gemiddelde waarde van f 117.64 per stuk. Voorts werden geslagt 108,546 gezonde kalveren en uit nood geslagt 4446 kalveren, te zan en 112,922, ter gezamenlijke waarde van ƒ3,085,774.07, zijnde eene gemiddelde waarde van 27.31. Het getal geslagte nuchtere kalveren bedroeg 125 761, ter waarde van ƒ445,113.70, zijnde gemiddeld 3.53 per stuk. De totale waarde van het veraccijnsde slagtvee bedroeg dus ƒ27,185,971.57. Gedurende hel jaar 1876 zijn voor de eerste maal Nederlandsche zee brieven uitgereikt aan 63 schepen, metende 24,403.93 tonnen van 2.82 M3, waarvan 38 binnen 's lauds en 25 buiten 's lands werden gebouwd. Gedu rende dat jaar zijn op de eene of andere wijze builen de vaart geraakt 109 schepen, metende 27881 tonnen. De koopvaardijvloot bestond op 31 Decem ber 1876 uit 1786 schepen, hebbende een inhoud van 1,187,906.84 tonnen van 2.83 M3. Het stoomschip Celebes is op 21 Maart te Batavia aangekomen. De Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 22 Maart te Port-Saïd aangekomen. In de met Mei a. s. plaats hebbende garnizoensveranderingen is de volgende wijziging gebragt: 1°. de 4« batterij van het reg. rijdende artillerie zal niet van garnizoen veranderen; 2°. de 5C batterij van het 2C reg. veld artillerie zal in plaats van naar Roermond naar Deventer worden verplaatst. Uil een zeer vertrouwbare bron vernemen wij, meldt het Ubl., dat volgens een hier ter plaatse ontvangen telegraphisch berigt, de bladziektc, welke op Ceylon zooveel schade aan de koffijboomen heeft toegebragt, zich thans ter Sumatra's Westkust heeft vertoond. Volgens dal berigt zou die ziekte reeds aanmerkelijke vorderingen hebben gemaakt, en zich over alle koffijdislrictcnbehalve Painau, Ayerbaugies en Mandhéling hebben uitge strekt. De aanstaande Maart-veiling, die oorspronkelijk op 25000 a 30000 picols werd geschat, zou dientengevolge slechts 18000 picols kunnen bedra gen. Maakt dit berigt zich aan geen overdrijving schuldig, dan staat het te vreezendat die ziekte ook naar Java zal overslaan. De gouvernements- koffij-cultuur zou daarvan schromelijke gevolgen kunnen ondervinden. Den 3de° Maart jl. is door de plaatselijke policie te Middelburg op het vermoeden van valschheid in beslag genomen een rijksdaalder, voerende de beeldtenis van koning Willem lil en het jaartal 1862, welk muntstuk bij uitspraak van het muntcollegie is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte rijksmuntspecie. Te Amsterdam is gisteren een man, woonachtig in de Palmstraat, door een jeneverberoerle getroffen. Hij bezweek onmiddellijk. Te Zutphen is gisteren morgen een treurig ongeluk gebeurd. Een wis selwachter, op het station nabij de spoorbrug geplaatst, kreeg eene flaauwte, en hem werd door een aankomenden trein letterlijk het hoofd van den romp gesneden. De ongelukkige laat eene vrouw in zwangeren toestand en twee hulpbehoevende kinderen achter. - Door de arrond.-regtbank te Sneek is de persoon van R. Windsma, hulponderwijzer aldaar, wegens aantasting der zeden, gepleegd op onder zijn toezigt staande vrouwelijke leerlingen, veroordeeld tot eene gevangenis straf van 2 jaren en eene boete van ƒ150, subsidiair 4 dagen gevangenis straf, met ontzegging van alle voogdij of curatorschap en deelhebbing in de raadplegingen van nabestaanden gedurende 10 jaren. Krachtens art. 10 b der wet op het lager onderwijs heeft genoemde hulponderwijzer dan ook zijne bevoegdheid tot het geven van onderwijs verloren. Naar men verneemt is bij kon, besluit van den 10deD dezer aan de gemeente Westdongeradeelkrachtens art. 36 der wet op het lager onder wijs, een subsidie verleend van ƒ16771, zulks ten behoeve van de stichting van nieuwe scholen en onderwijzerswoningen te Temaard. Raard en Better- wird en voor den bouw eencr nieuwe school en verbouwing van de onder wijzerswoning te Waaxens. Door de provincie wordt in dezen eene gelijke som als subsidie bijgedragen. In het overige, mede tot gelijk bedrag, wordt door de gemeente zelve voorzien. Uit Opsterland in Friesland meldt men dat het in de lage veenen zeer treurig is gesteld. Door het hooge water spoelt een gedeelte der turf weg, en moeten semmige arbeiders met achterlating van have en goed hunne woningen verlaten, zoodal zij letterlijk geruïneerd zijn en óf door hunne bazen, óf door de liefdadigheid moeten geholpen worden. Door ,he,t weg spoelen der turf lijden de verveeners groote schade, te meer daar de nog staan bljjvende hoopen zoodanig hebben geleden, dat een groot gedeelte der korte turf voor afscheping ongeschikt is. Naar men uit Groningen meldt zou de regering bereid zijn bij de staten-generaal een subsidie van ƒ1,700,000 aan te vragen ten behoeve van de buurtspoorwegen in het Noordenwaarvoor de hh. van Heemstra c. s. de concessie hebben bekomen. Te Horsten, in Groningen, had onlangs een twist over zekere punten van hun kerkgeloof plaats tusschen eenige personen, tot hetzelfde kerkge nootschap behoorende (R. K.). De twist liep zóó hoog, dat men handgemeen werd en de messen trok. Drie der vechtenden werden zóó erg toegetakeld, dat de wonden in hun aangezigt moesten digtgcnaald worden. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid, met dit gevolg, dal ée'n persoon tot 9 maanden en een ander tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Tc Delfzijl begaf zich Woensdag nacht de knecht van den sluiswachter naar buiten, om naar den stand en de strooming van het water te zien; hij viel van den hoogen walmuur en verdronk. De regtbank te Zierikzec heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de volgende zaak; Door de familie de 11. was aan de erfgenamen van wijlen den heer J. N. de eisch gesteld tot betaling eener som van 7113 gulden en 11 stuivers, w egens eene schuldbekentenis, gepasseerd in April 1810 voor den te Zierikzee residerenden notaris Sevenhuyzenen waarbij de heer J. N. verklaarde ge noemde som te leen te hebben ontvangen van den grootvader der tegen woordige eischers, met belofte lot teruggave binnen drie maanden na opzegging en betaling van interest ad 5 pCt.waarom dan ook de tegen woordige eischers van bovengenoemde som den interest ad 5 pCt. vorderden sedert April 1810. Door de gedaagden werd beweerd, dat de genoemde schuld was geweest een fideicomuiissaire substitutie, onder beheer van wijlen J. N. en dal de uitbetaling aan den regthebbende was geschied in 1828. De regtbank, overwegende dal de schuldbekentenis alsnog beslaat en geen quilanlic van gedane uitbetaling aanwezig is, heeft de gedaagde partij ver oordeeld tol betaling der som van ƒ7113 en 11 stuivers met de rente van dien ad 5 pCt. over 5 jaren, en voor in de kosten van het proces, de eischers veroordeelende voor in de kosten. In Limburg heeft dezer dagen op de grenzen onder de gemeente Echt eene vijandelijke ontmoeting plaats gehad tusschen de aldaar gestationeerde militairen lol wering van den invoer van vee en een troep bewoners van over de grenzen, die partij kwamen trekken voor een boer, die met zijne kar, door een os bespannen, op Ncderlandsch grondgebied in hel bosch waarschijnlijk strooisel wilde komen halen, maar die op de aannadering der militairen zijn beest had uitgespannen en teruggedreven, de kar in den steek latende, die in beslag genomen werd. De huzaren hebben van de wapenen gebruik moeten maken. Naar men ons mededeelt, is op verzoek van pastoor Naassen door Z. 11. den Pans bij rescript toegestaandat in de kapel van Tienray, onder Swolgen (Limburg), dezelfde miraculeuse genezingen en aflaten verkregen kunnen worden als te Lourdes in Frankrijk. (11. C 'sGRAVENHAGE, 24 Maart. Door Z. M. is, met ingang van 1 April, benoemd tot advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden de heer mr. C. F. Th. van Maanen, advocaat-generaal bij het gereglshof te 'sGravenhage. De 2' luit. J. A. P. Grevers, van hel le reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van hel leger in Nederl. lndië.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5