hadden de dieven aan de Kaag te arresterenjuist toeu zij met de boot wilden vertrekken. Te Rotteidam ligt ter beurze een adres ter teekening, waarin de ge meenteraad dier stad verzocht wordt terug te komen op het besluit om ƒ10000 te bestemmen voor eene feestviering by gelegenheid van de opening van den spoorweg door Rotterdam. Op grond van den algemeen bekenden weinig ruimen toestand der gemeentelijke geldmiddelen en de zeer groote behoefte aan beschikbare gelden, zoowel voor het schoolwezen als voor openbare werken van allerlei aard. verzoeken adressanten: of alsnog te willen terugkomen op het genomen besluit tol feestviering, op andere wijze als door het uitsteken van vlaggen uit de openbare gebouwen, of, indien dit niet mogt kunnen geschiedende vastgestelde som te willen besteden op zoodanige wijze dat een veredelend en duurzaam genoegen daardoor aan de bevolking worde verschalk Te Amsterdam is gisteren in de Nieuwe Leliestraat eene vrouw, wier kleederen in aanraking met de vlam van een petroleumtoestel in brand waren geraakt, al brandende de trappen barer woning afgesneld. Een voor bijganger had de tegenwoordigheid van geest om een deken te grijpen, die uit een venster werd geworpen door iemand, die het geval zag, en even eens fluks by de hand was. lie voorbijganger wikkelde de vrouw in de deken, en behoedde haar voor een anders wissen dood. Zij had echter natuurlijk reeds onderscheidene brandwonden bekomen. De polderwerker, die onlangs te Amsterdam een spiegelruit van een sigarenwinkel in de Leidschestraat met zijn laars stuk sloeg, is door de arrondissemer.ls-reglbank deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden en een geldboete van ƒ100. Op Terschelling heeft zich thans eene commissie gevormd om op dat eiland, de geboorteplaats van den Noordpoolreiziger Barendsz, een gedenk- tecken ter zijner eere te slichten. Zij bestaat uit de hh.: P. Altena, voor zitter; F. Rtiygh, secretaris; C. J. Oepkes, penningmeester; P. J. Wichers en D. H. Duyf. Te Arnhem is een der postillons van van Gend en Loos gevankelijk naar het huis van arrest gebragt; hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan het stelen van eenigc kistjes sigaren uit eene gesloten kist. Te Zwolle is, ten einde de afschaffing der kermis te bevorderen, het tarief van regten voor staanplaatsen verhoogd tot viermaal het vroeger ge heven bedrag. De minister van binnenl. zaken heelt afwijzend beschikt op de ver zoeken van de besturen van twee waterschappen in de provincie Groningen, ten einde geldelijke hulp van het rijk te bekomen ter bestrijding van de grootc kosten, die gemaakt moeten worden tot herslel der stormschade onlangs aan de dijken van die waterschappen leweeggebragt. Tc Zierikzce werd in den nacht van Zondag op Maandag een begin van brand ontdekt in de kerk der Chr. afgescheidenen. Door spoedig toe- gescholen hulp slaagde men er in den brand nog in den aanvang te blus- schen. Ware het gebaar niet door een toevallig voorbijrjjdenden landbouwer ontdekt, dan zou het geheele kerkgebouw waarschijnlijk afgebrand zijn. De brand schijnt ontstaan te zijn door het vuur der sloven. Te Goes is tot lecraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de h. burgerschool benoemd de heer G. J. van der Poll, hulponderwijzer te Leiden. Te Maastricht had Maandag morgen een treurig ongeval plaats. Zes personen, die aan de overzijde der Maas waren gaan visschen, lieten zich nabij de ijzeren spoorwegbrug overzetten, liet bootje werd door de sterke zuiging naar de brug getrokken en stootte tegen een der pijlers, waardoor zekere K. uit de boot sloeg. Door den stoot kantelde de boot en schepte water, zoodat de zich nog daarin bevindende personen maar zorgen moes ten aan land te komen en daarom hunnen makker niet durfden helpen. De verongelukte laat eene weduwe en 6 kinderen achter. Aan het HOI. meldt men hel volgende betreffende de zaken in Zuid- Afrika. De vrede lusschen de Zuid Alrikaausche republiek en hel opper hoofd Secocoenie was gesloten. Dat Ivafferhoofd heeft zich geheel aan dien staat onderworpen. Hij betaalt 20G0 stuks vee oorlogsschatting. De kom- mandant Fereire is met een sterke policiemagt gestationneerd in Secocoeni's stad als resident-commissaris. Aan de Zoeloegrens was alles rustig. De Kaffers te Zoutpansberg waren onwillig. Een 400-tal boeren hebben een demonstratie gedaau tegen de unie met Engeland, waarbij het ordelijk is toegegaan. Men wacht een nog grooter demonstratie bij de zanienkomst van den volksraad in half Februarij. De nieuwe grondwet zal aan dien raad onderworpen worden. Veel l'orlugesche ingenieurs zijn aangekomen voor den spoorweg-aanleg aan de Oostkust. In 1464. leest men in het M. t d. D.. waren de eijeren omstreeks Taschcn zeer goedkooper dan zy waarschijnlijk dit jaar zullen zijn. Een mand yan 100 eijeren kostte destijds één duit. Het was in dienzelfden goe den tijd, dat de heeren burgemeesleren van Hoorn op bet stadhuis een gast maal gaven *als de heer van Cailois daar was", en daartoe een sommc van ten volle 3 stuivers hadden verteerd. Kort daarna werd'dienzellden heer op het gemeld stadhuis door heeren burgemeesteren nog een gastmaal aan geboden. dat iets minder luisterrijk was en dan ook 2% stuiver kostte. Ook is in de lloornsclie stadsrekeningen van het zelfde jaar gevonden, dat burgemeesteren aan een maaltijd, het bier daaronder gerekend, verteerd hadden 16 braspenningen, en 10 stuivers aan Franschen wjjn op Paasch- Dingsdag, als er kerkmeesterenwaardijns en andere overheden onthaald werden. Dit was in hetzelfde voordeelige jaar, dat men in Amslelland koopen kon. »Eeti mudde tarwe, een muddc gerst., een mudde rogge, een mudde haver, een ton appelen, een vette kalkoen, en een kan wjjns" voor 91 stuivers te zamen. orchesi goed gespeeld, terwijl de ouverture uit lu Muette de Porlici de bljjken van overhaasting gaf. De beide solisten hebben zich uitstekend van hunne taak gekweten. - Het concert voor viool n". 12, van R. Kreutzerweid door den heer Couwenhoveii zeer juist uitgevoerd, en de waardering van den geachten stadgenoot bleel niet achterwege. Zoo ook werd de Fantaisie Russe voor viooldoor F. Davidmet zeer veel attentie en genoegen gehoord. Met niet minder lof brengen wij nog eens de violoncel iu herinnering. De heer Revius, van 'sllage, heeft bij zijn uitstekend spel het geluk een instrument te hebben, dat magnifnjiie kan heeten. liet zeldzaam schnone geluid, dal men uil dit instrument te hooren kreeg, kwam hel meest uit in de adagio van Waldemar Ba giel. De rol van accompagnaicur hij den cellist werd waardig vervuld door den heer Landsmann. Zoo eindigden dan de concerten die ons gedurende het slechte wintersaizoen zoo meuigen genolvollen avond hebben bezorgd. De directeur Wetrens kan met genoegen op het afgeloopen jaar terug zien want de critiek over de concerten onder zijn leiding gegeven heeft nooit anders dan gunstig kunnen zijn. 's GRAVENHAGE 22 Maart. Z. M. heeft als bljjk van goedkeuring en tevredenheid toegekend aan den kapitein W. Uxley, van het Brilsche schip Tricolor, wegens de redding der bemanning van hel Nederl. schip Plotus, op 8 November 1876 naby Doggersbank verongelukt, de zilveren medaille, en aan A. Pilaeys, stuur man van het te Oslende te huis bchoorend visschersvaartuig Etoile de la itJcr 81wegens de redding der bemanning van hel Nederl. koopvaardij schip ff'ilhelmina Petronella, in de Noordzee op 2 Aug. 1876 veronge lukt, de bronzen medaille voor menschlievcnd hulpbetoon, alsmede een lof felijk getuigschrift. Tot consul-generaal der Nederlanden in hel gouvernement der Straits- Settlements, buiten bezwaar van 'srijks schatkist, is benoemd de heer NV. H. Readconsul-generaal der Nederlanden ie Singapore. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen, met 43 legen 14 stemmen, de ontwerpen tol wijziging der onteigenings- en in- kwartieringswelten en omtrent de verstrekking van rijkspaarden aan offi cieren. De ontwerpen betreffende hypotheek en kadaster zijn tot na het Paasch-rccès uitgesteld De kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Ter gelegenheid van den 80M,° verjaardag van Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, wapperde heden uit het gebouw der Duilsche ambassade en van de Duitsche kerk de vlag. Voor het gcregtshof alhier stond heden leregl de boerenknecht J v. d. S., uit Noordwijkerhout, uie de hem gelaten vrijheid indertijd met eene niet- verschijiiing voor het hof beantwoordde. Thans gedetineerderkende hij zich in den avond van 5 Jan. naar Sassenheim te hebben begeven met het doel eenig geld te stelen ten huize van zijn vroegeren meester B. Met de localileit bekend, had hij weldra zijn vroegere verblijlplaals bereikt, maar geen geld vindende vergenoegde hij zich met een aan den zoon des huizes behoorend gouden horologie, dito ketting en medaillon die liy in den Haag voor 32 verkocht, welk geld hij gedeeltelijk verteerde en zooals hij opgaf gedeeltelijk verloor. Minstens 3 maanden en hoogstens 5 jaren gevangenis straf was de eiseh van het O. M De verdediger jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland wees op verzachtende omstandigheden. Het hof veroordeelde nog heden d. S. tot 3 jaren gevangenisstraf. BLilThïNLAiMflSClih, ttklUGIhlN. liet 4J« of laatste gewone concert der Maatschappij voor toonkunst werd gisteren avond gegeven. Voor dezen avond zijn de heeren Revius en Couwenltoven als solisten opgetreden, terwijl de heer Wetrens de directie had. De symphonic n". 2, D-dur, en dc ouverture Preisehutz werden door het KS ELA Ni 14, LONDEN 21 Maait. In hel lagerhuis is de runderpest Ier sprake gebragt. De //Royal Agri- cultural Society" had voorgesteld den invoer van levend vee in Engeland geheel te verbieden. Lord Sandon zeide dal de berigten uil het buitenland gunstig luidden zoodal de regering hoopte dat men dc ziekte ouder den voet zou krijgen. Daar reeds zeer strenge maatregelen genomen waren, was de regering niet geneigd zonder nader onderzoek aan genoemd voor stel het oor te leenen. Eene deputatie uit dc //Anglo Oriental Society" tot onderdrukking van den opiumhandel, maakte Zondag hare opwachting bij hel Chinesche ge zantschap. Lord Shaftesbury, die voor de deputatie het woord voerde, ver klaarde, dat het volstrekt niet in de bedoeling lae van de vcreeniging om de regering van China een gedragslijn voor te schrijven lot onderdrukking van den opiumhandel, maar dat zij de plannen van de regering in deze wenschle Ie vernemen. De gezant Kioo verzekerde de deputatie, dat der regering niets meer ter harte ging dan de onderdrukking van den handel in opium. Het gezantschap zou deze aangelegenheid op nieuw in de be langstelling van het gouvernement te Peking aanbevelen. FKA.VkKIJ k. De generaal markies d'Abzaceerste adjudant van maarschalk Mac- Malton, is naar Berlijn vertrokken, om aan keizer Wilhelm bij gelegenheid van zijn 80» verjaardag een briel van gelukwensching van den president der republiek te overhandigen. Overeenkomstig de conclusie der betrokken commissie, zijn weder krachlens de daaromtrent bestaande bepalingen door dc kamer eeniee ver- zoekschrilten lot verbanning der Jezuïlen, verbeurdverklaring hunner goe deren enz. naar den minister van justitie verwezen. In de overwegingen, welke de commissie aan hare conclusie doet voorafgaan, wordt gezegd, dat de bedoelde orde niet alleen niet erkend, maar krachtens nooit ingetrokken wetten in Frankrijk verboden is, welke wetten de regering verpligt is ge- strengelijk ten uitvoer te leggen. De Siècle is van meening dat de toene mende verzoekschriften de bevoegde staatsmaglen eindelijk welligt hare verpligling zullen doen inzien om er in te voorzien.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2