LEIDSCHE €0l!RANT. *8/7. V. 70. VIUJDAG 23 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaari ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen var den Gemeenteraad j 3.35franco p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaart, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. l)e prijs der Advertenliën is van 1—4 regels S.- iedere regel meer 25 cents. BINNENLANl>SCHK BEBIGTEN. LEIDEN22 Maart. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot hulponderwijzeres aan de school n°. 1 voor onvermogende» mcj. VV. Huth, tijdelijk aan die school werkzaam, en nadat aan II. D. van Ling, op zijn verzoek, eervol ontslag was verleend als hulponderwijzer aan de school n". 1 voor minvermogenden, werd als zoodanig benoemd G. VV. Ilulsiug, van Sassenheiiu. Aan de orde was het voorstel van den heer mr. P. A. van der Litli be trekkelijk de plaatsing van de school n°. 3 voor minvermogenden. Llat voorstel strekte om tot dat doel de Volmolengracht te dempen cn voor dat geheele werk alsdan eenc som beschikbaar te stellen van ƒ54000. Burg. en welh.de comiuissiën van fabricage en financiën en de gehoorde school- auloriteiten hadden zichop verschillende grondendaartegui verklaardeu dit had den heer van der Lith bewogen om, hoewel zijn voorstel hand havende. tevens voor te stellen, bij eventuële verwerping van dat voorstel, leitig te komen op hel vroeger genomen besluit en eene som van 48500 beschikbaar te stellen voor bet bouwen van de school op de Korte Langegracbi. De lieer van der Lith trad in eene wederlegging van de bezwaren, die in de verschillende rapporten tegen hel plaatsen der school op de Volmolen- gracl.t waien ingebragl, zooais dal de school zou gelegen zijn in een afgelegen buurt, dat aan zijn plan geen speelplaats was toegevoegd en dat daardoor weder tijdverlies zeu veroorzaakt worden. Wal betrof het eerste bezwaar, door burg. en welh aangevoerd, wees hij er op dat deze in 1872 van een tegenovergeslcid gevoelen waren geweest en ver klaard hadden dat die plaats geschikt was voor eene school; het be zwaar van het aldaar heerschende gejoel bestond toen even als thans. Ite commissie van financiën had zich up een juist standpunt geplaatst als zij bezwaar maakt tegen eene som van ƒ54000, maar op een minder juist standpunt als zij zegt, wat betreft hel toekennen van hooger geldelijk bedrag, alleen gedacht Ie hebben aan bet aankoopen van panden. Het argument van den schoolopziener bad hij liever niet vernomen. De afstand van de Volmolengracht tot de Korte Langegracbi was slechts klein bij de plaatsing van een meisjesschool bad men aan geen afstand gedacht. Dal de door hem bedoelde school ceue buitengewone lengte zou hebben, leverde zijns inziens geen meerder bezwaar op dan eene school met twee verdiepingen. In het geheel beschouwde bij de aangevoerde bezwaren te weinig overwe gend, om niet, daar zooals bij meende de markt door de plaatsing der school zou ontsierd worden, een ander emplacement te kiezen. De beer Scheltema bad gedacht dal meer ernstige gronden zouden zijn aangevoerd tegen het plan van den beer van der Lith. Men bad gewezen op de moeijelijkheid om eene andere plaats te vinden voor de aardappelenmarkt, maar die markt was voornamelijk geplaatst op den Ouden Singel en slechts voor een klein gedeelte op de Volmolengracht. Als een groot bezwaar was aangevoerd dat de school zou geplaatst worden op de Aardappclenmarkt, waar de drukte zoo groot was; maar zou men de school dan plaatsen op de Beestenmarkt Hij moest het denkbeeld van den heer van der Lith ondersteunen. De heer van Iterson ondersteunde mede het voorstelomdat hij ook gaarne zag dat de Korte Langegracht onbebouwd bleef. Door de bebouwing toch gingen de voor- deelen der demping verloren en werd de toegang tot de markt van die zijde nagenoeg gesloten. Hij had met den heer Van der Lith rondgezien naar een ander emplacement, maar had daarbij tegenstand ondervonden en dal had hem er toe gebragt niet verder met den heer van der Lith mede te gaan. Van de schoolaulorileilen had bij geheel andere stukkeu verwacht. Met den heer Scheltema was hy van gevoelen dat hel nieuwe voorstel van den heer van der Lith een achterdeurtje opende voor de voorstanders van het bouwen eener school voor 48000 op de Korte Langegracht. De heer Eigcman had een groot bezwaar van flnauciëlen aard, dat hem aanleiding gaf te vragen, of hel waarlijk (e Leiden niet moge-ijk zou zïjn eene goede school te bouwen voor minder dan 40000 en daarom stelde hij bij wijze van motie van orde voor thans geen besluit te nemen, maar nog eerst een onderzoek in te stellen. Hij wees daarbij op de bijzon dere school voor on- en minvermogenden op de Middelsiegrachtdie slechts ƒ16000 had gekost en door de schoolauloriteiten was goedgekeurd. De heer Le Poole stemde met den heer Eigeman in, want de zaak was ook hem een raadsel. Nadat de heer Eigeman nader zijne motie had geformuleerd, t. w. burg. en welh. uit le noodigrn een onderzoek in te stellen, of voor ƒ20000 geene school kan gebouwd worden die aan de eischen voldoet, werd daarover eene uitvoerige discussie gevoerd. De heer Scheltema bestreed die motie, omdat die weder tot uitstel zou leiden en dat zij eerst te pas kwam wanneer het tweede voorstel van den heer van der Lith aan de orde kwam, Hij kon ook niet begrijpen dat eene school, waarbij doelmatigheid zich aan eenvoud moest paren, ƒ40000 moest kosten. De school waarop was gewezen was toch door de bevoegde autoriteit goedgekeurd en voldeed aan de vereischten. De heer de Kanter zeide. dat bij de eischen eener school, door den lieer Scheltema ge» noeoiddoelmatigheid en eenvoud, nog moesten gevoegd worden soliditeit en duurzaamheid. De warmste voorstanders van bedoelde school zouden moeten toestemmen dat die niet gebouwd was voor de toekomst. Hij maakte er opmerkzaam op dat onder de som van 40000 de schoolmeubelen begre pen waren. Ten slotte werd de motie van den heer Eigeman verworpen met 19 tegen 3 stemmen. Daarna werd de beraadslaging over het voorstel van den heer van der Lith voortgezel. Door den heer de Kanter werd achtereenvolgens al het legen de iiitgebragtc rapporten aangevoerde wcdcrlegd. Van tegenkanting zijnerzijds by het zoeken van een ander emplacement, waarvan de heer van Iterson had gewag gemaakt, was geen sprake geweest, want het is nog geen tegenwerking wanneer men tegen een of ander plan gewigtige bezwaren inbrengt. Door een aantal voorbeelden uit andere plaatsen trachtte hij aan te toonen dat men in Leiden niet duurder bouwt dan elders. Door den heer Juta werd het standpunt der schoolcommissie in deze vo»- dedigdmet welke verdediging de heer van Iterson echter geen genoegen kon nemen. In stemming gebragt werd liet voorstel van den heer van der Lith verworpen met 18 legen 4 stemmen. Als gevolg daarvan kwam nu in behandeling hel boven vermelde nieuwe voorstel van den heer van der Lith, dat na eene korte discussie in stem ming werd gebragt. 11 leden waren er voor, 11 leden er tegen, zoodat de stemmen slaakten, en later daarover op nieuw moet gestemd worden. Vervolgens werden nog toegestaan de verzoeken van Gebr. van Hoeken, tot het verwijden eener coupure aan de Haven, en van P. G. Houlhuysen cn J. Filippo Hz. tol het leggen van een riool, en goedgekeurd eene sup- pletoire begrooting van het werkhuis en de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken over 1876. Ingekomen is eene voordragt betreflende de bijdrage die aan de gemeente Alkemade wordt uitgekeerd. 0c minister van financiën heeft op een van wege den koning aan zijn departement ter beschikking gerenvoyeerd request van directeuren der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlemdaarbij verzoekende dat de registratieregien verschuldigd in enkele door hen genoemde gevallen tot op een vierde mogen worden verminderd, aan de adressanten te ken nen gegeven dat bij de voorgenomen herziening der registratiewetten1, die eerlang zal gereed komenop de beschouwingen en wenschen der adressan ten zooveel niogelyk zal worden gelet. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is lot tand meester bevorderd de lieer E. E. C. Goerilz. De heer P. 1. Andriessen, die zich als schrijver voor dé jeugd eencn zoo gunstigeti naam verwierf, is dezer dagen op 61-jdi'igen leeftijd overleden. Tc rekenen van 1 April zal aan de bijkantoren der posterijen te Am sterdam op den Amslel, in de Spiegelstraat en op den Haarlemmerdijk, en te 'sGravenhage in de Parkstraat, mede gelegenheid beslaan tot het in ontvang nemen van aangekomen aangeleekende brieven, nils zulks op het adres evenwel uitdrukkelijk worde vermeld, door aandtiidiug op eene in liet oog vallende wijze, bij voorkeur onder de plaats van bestemmingvan den naam van hel bijkantoor waar de afgifte verlangd wordt. Naar men aan de tl. C. meldt, is er Maandag nacht ingebroken in liet stationsgebouw te Pietgijzenbrng en bij den kastelein 11., aan de trek vaart. Door het uitsnijden van eene ruit hebben twee dieven zich toegang welen le verschaffen. In liet kantoor van het station hebben zij eenig klets geld uil de lade en de medicijnkist medegenomen. Bij den kastelein hebben zij slechts eeltige llesschen met drank meester kunnen worden. Een voet ganger, die hen ontmoette, waarschuwde de bewoners, die daarop, verge zeld van een veldwachter, dadelijk ter opsporing uitgingen en het geluk

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1