LEIDSCIIE COURANT. tS77. V. 09. 1 DONDERDAG 22 MA\RT. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars/3.franco p. p. f3.50, met het Ferslag der Uandelingen van den Gemeenteraad j 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaarsbuiten de expeditiekosten. Af zonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van i4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1516 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken.) BINN EN L A N1 tSC 11E BERIGTEN. LEIDEN. 21 Maart. Heden werd alhier gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Uit het verslag van den commis saris-voorzitter bleek dat het debiet over 1876 dal van 1875 ruim 92000 kilogr. te boven ging, en in totaal bedroeg 1,946.967 kilogr. De gemiddelde broodprijzen over 1876 waren: gehuild brood 1981 cl., ongebuild brood 1360 ct. per kilogr. en roggebrood 14 ct. per ly2 kilogr. Gisteren avond hield de hier gevestigde afdeeling der liollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare laatste vergadering met dames gedurende dit lcessaizoenwaarin optrad prof. J. Alberdingk Thijm, van Amsterdam, met eene lezing, waarin de geleerde spreker ons. weder een blik gunde in den hem zoo bekenden Muiderkring en, met de fijne karaktertekening hem eigen, ons de figuren schilderde van Vondel, Hooft, Tesselscltadede Brune en anderen in dien kring opgenomen. Beur telings werden wij op het Muiderslot, in Vondels woning en in het huis van Joachim de YVicqueforl. deu resident der Hessische landgravinne. ver plaatst; wij zaten mede aan hij den maaltijd door mevrouw de YVicqueforl gegeven en woonden de hoffelijke scène hij door Vondel bezongenwaarin de Drossaart de vriendelijke residente den trap opdraagt, om eene quaestie van voorrang, bij wijze van kort geding, te beslechten. YVij werden ten slotte gerustgesteld omtrent de gunstige uitkomst eener vrijerij, die wij zagen op liet touw zeilen en door Vondel met de kracht zijner lier patroeineeren. Genoeg om te kunnen beweren dat zij, die het auditorie uitmaakten, ge noten en zij, die afwezig bleven, reden hadden te verklaren dat de afwe zigen ongelijk hadden. De volksvoorlezingen werden Maandag waardig gesloten met eene voordragt door den heer van der Lol, O 1. ambtenaar met verlof, ten onderwerp hebbende: «Naar en in Oost Indië" De zaal was overvol, zoodat menigeen zich met een staanplaats moest vergenoegen. Van de toegangs kaarten voor de wandeltentoonstelling in hortus en musea werd weder met graagte gebruik gemaakt. Het is te hopen dat van de gelegenheid door de sub-commissie voor de tentoonstelling aangeboden, om nog gedurende 8 dagen bij haren secretaris, mr. 11. L. A, ObreenNoordeiudepleinopgaaf te Minnen doen van in te zenden voorwerpeneen ruim gebruik zal worden gemaakt. De wensch, waarmede de voorzitter deze laatste bijeenkomst sloot, dal de pogingen der commissie in een volgend sai oen weder dezelfde belangstel ling mogten ontmoeten, werd zeker door allen gedeeld. De Nederl. hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs, overwegende, dat verschillende geachte firma's nog niet zijn toege treden tot de tentoonstelling en hen in de gelegenheid willende stellen hunne gewaardeerde medewerking nog te schenken, heeft besloten den termijn van inzending der inschrijvingsbillctten te verlengen tot 7 April aanst. Het heeft Z. M den koning behaagd het beschermheerschap te aan vaarden van de maatschappij tot bevordering der bouwkunst. Bij een dezer dagen door Z M. genomen besluit is het jaarlijksch bedrag voor het muziekfonds bij het regiment grenadiers en jagers verhoogd met 150 en bij elk der acht regimenten infanterie met j 130, strekkende om aan de stafmuziekanten gedurende liet tijdvak van 1 Februarij tot en met 31 December 1877, over de dagen reglgevcnde op bezoldiging met toe lage van brood, de verhooging van twee cent per man daags te kunnen uitbelalen, evenals door de onderofficieren en verdere militairen van deland- magt over hetzelfde tijdvak wordt genoten. Prof. E. E. von Baumhauer heeft voor zijne benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in Noordholland bedankt. Vojgens het verslag van de Noord- en Zuidhollandsche reddiugmaalschappij over 1876 zijn in 1876 88 personen gered, die in levensgevaar verkeerden, zoodat het totaal geredden sedert de oprigting der maatschappij 2367 be draagt. In den loop van het jaar werd een nieuw stal ion in gebruik ge steld te IJmuiden aan de N. Z. van het kanaal. Het stoomschip Java, van Amsterdam naar Batavia, is op 20 Maart van Aden vertrokken Men meldt uit Amsterdam: De werkzaamheden voor de internationale lutnbouw-tentoonslelling op het Frederiksplein zijn in vollen gang. In het midden staat reeds het geraamte van de groote serre, die tot eersten prijs zal strekken in de loterij, die aan de tentoonstelling is verbonden. De twee bruggen, die het Frederiksplein met de oost- en westzijde van het Paleis voor Volksvlijt zullen verbindenzijn nagenoeg gereed. Onderscheidene groote tenten worden op het plein opgeslagen (waaronder ccnige der ten toonstellingstenten van de liollandsche maatschappij van landbouw) en reeds een inzender uit Dedemsvaart bezig in een aardheuvel de wapens van aederland en van andere mogendheden met planten te vormen. De namen der verongelukten met de locomotief op het noordelijk- havenhoofd te IJmuiden zijn S. Slotemaker, machinist; A. ten Boomstoker; R. Mairs. duiker, en VV. de Groot, wisseljongen. Hunne lijken zijn gevon den, twee daarvan waren vreeselijk verminkt. Te Amsterdam is lot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d\ C. A. Renier, pred. te Utrecht. Van den Helder meldt men: Een Belgisch visschcr, die Zondag avond, ver builen zijn bestek, in Helder was verzeild geraakt, wierp zijn anker uit in de woning van een paar eerbare dames. Na daar ecnigen tijd ver toefd te hebben, verliet hij de gastvrije woning, maar bemerkte weldra dat bijna al zijne francstukken gevlogen waren. De beide dames schijnen, uil bezorgdheid, dal onze visscher nog een andere haven mogt aandoen, zijne francs in bewaring te hebben genomen, waarmede echter de visscher maar volstrekt niet tevreden was, zoodat hij de hulp der policie inriep, die van hare belangstelling direct liet blijken. Te Utrecht is Zondag 11. overleden de heer J. des Amorie van der Hoeven, vroeger consul-generaal in China, in welke betrekking bij den lande uitstekende diensten bewees, zoodat 55. M. de koning hem vereerde met liet ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw en met dat van de Eikenkroon. Men meldt uit Wageningen dat prof. Mayer, directeur van het proef station, op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken, zich naar Groningen begeven heeft, ten einde daar de door het zeewater over stroomde landerijen in oogenschouw te nemen en na te gaan welke onder zoekingen in liet werk gesteld kunnen worden om deze landerijen weder zoo spoedig mogetijk vruchtbaar te doen zijn. Burgemeester en wethouders •an Groningen hebben zich tot hulp en medewerking volgaarne bereid verklaard. Door den president der arrond.-regtbank te Arnhem werd Maandag bij de opening der civile teregtzitting medegedeeld, dat, aangezien twee reg- ters, die geen deel uilmaken van de civile kamer, zich bereid hebben ver klaard om tot de afdoening van zaken mede te werken, nog in vier civile zaken pleidooijen zullen worden gehouden, waarvoor toen de dagen wer den bepaald. Men meldt uit Leeuwarden: De stand van het boezemwater in deze provincie heeft de laatste week weinig of geene verandering ondergaan; hij is en blijft bij voortduring boog. De peilschaal alhier, die in de laatste dagen een stand aanwees van 70 a 75 centimeter boven zomerpeilteekent thans op nieuw bij de 80 centimeter boven dat peil, een gevolg van den opstuwenden n. n. o. wind. Naar men uit Franeker meldt wordt het met den heerschenden typhus aldaar gaandeweg beter. Hel getal lijders wordt allengs aanzienlijk minder. Gp den n"' dezer waren er nog 21 lijders in behandeling, waarvan 13 in het ziekenhuis. In de week van 10—17 dezer zijn 6 personen op nieuw aangetast en is 1 overleden, terwijl 16 zijn hersteld. De geneeshceren zijn thans allen weder hersteldzoodat de hulp uit llarlingen en Leeuwarden kan worden gemist. De officier van gezondheid Borgerhoff Mulder keert dan ook spoedig naar zijne garnizoensplaats (Leeuwarden) terug. - Te Zaamslag is Zaturdag 11. eene weduwe door een bij hel rooijen onverwachts nedervallenden boom zoodanig getroffen, dat zij weinige oogen- blikken later overleed. 'sGRAVENHAGE, 21 Maart. Tot consul der Nederlanden te Marburg is benoemd de beer G. H, Wachter, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg en consul der Ne derlanden te Altona. Lie minister van marine zal Vrijdag aanst. geen geboot verleenen. De verkoudheid, die eene ligte ongesteldheid van de koningin ten ge volge heeft, is nog niet geweken, zoodal Hr M' toestand dezelfde is. In de zitting van de eerste kamer van heden is thans ook hel 9e of laatste ontwerp der reglerlijke wetten ingekomen. Dientengevolge is besloten deze in de afdeelingen te onderzoeken. Ingekomen zijn verschillende adressen houdende bedenkingen tegen bedoelde ontwerpen. De tweede kamer heeft in hare zitting van lieden aangenomen ver schillende wetsontwerpen tol ruiling of verkoop van grond, en voorts dat tot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt, dat houdende nadere bepalingen omtrent het Indisch muntwezen en dal lot wijziging der spoor- wegbegrooting Ingevolge de bepaling in de parhlvoorw aarden was de gemeenteraad geroepen om te beslissen aan wien van de drie inschrijvers de exploitatie van de restauratie, het terras, de lalde d'hötc enz. in hel gemeentebadhuis zou worden gegund. Een nog gisteren bij het gemeente-bestuur ingekomen brief van den lieer llolsboer, pachter van het Kurhaus te Davos (Zwitser land), die in onderhandeling wenschte te treden over eene verpachtingop zeer voordeclige voorwaarden voor de gemeente, van hel pehcele gebouw;, dreigde alles omver te werpen. Hoewel burg. en weth. adviseerden op „ijlt aanbod, evenmin als op eene nadere inschrijving voor ƒ6500 door een voqr- maligen controleur van het badhuis, acht te slaan, omdat rit tcrmjjn vflpr

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1