LEIDSCHE COURANT, 67. ■4 O»*»4** I?V4 DINGS DAG 2ü MAART De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediiiehoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. ikwiis •iaaeg;aa.'ag!a.'.,tt*gie Bij deze Courant wordt verzonden b'adz. 1314 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken.) STADS- BKR IC H TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, herinneren bij deze den belanghebbenden dat. ingevolge de verordening van den 9dtn Januari 1868 (Gemeenteblad n". 1). de BEESTENMARKT in plaats van Vrijdag den SO-''0 Maart e. k. zal worden gehouden op lYocnsdag «len 28'"" Klaart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leideü, 19 Maart 1877. v n. BRANOELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gcmeentiraad van Leiden, op Donderdag den 22-t" Maart 1877, des namiddags te half drie uren. 1°. Benoeming van een hulponderwijzer ol huipon der wij zeres aan de school n°, 1 voor onvermogenden. (33) 2". Verzoek van II. D. Van Ling, om ontslag als hulponderwijzer aan de school ii°. 1 voor minvermogenden. (34) 3'. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school voornoemd. (40) 4°. Voorstel van den heer Mr. P. A. Van der Lith betrekkelijk de plaatsing van de school n°. 3 voor minvermogenden. (37 en 43) 5'. Verzoek van Gebr'. Van Hoekenoui de coupure aan de Haven te ver wijden. (41) 6°. Idem van P. G. Houthuyzen en J. Filippo Hz., om een riool te leggen. (42) 7°. Suppleloire begrooting van bet Werkhuis (39) 8'. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1876. (38) BINN DN LA N DSCHE BEBIGTEN LEIDEN, 19 Maart. Deze week hebben de overgangsexamens plaats van de leerlingen aan de scholen van het genootschap Mathesis Scientiarum Gemtrix. De tentoon stelling der teekeningen van de handteekenschool wordt gehouden op Woens dag des avonds van 6 tot 10 ure; die van de bouwkundige teekeuschool op Vrijdag en Zalm dag, des avonds telkens van 6 tol 10 ure. De examens worden gehouden Maandag. Dingsdag en Donderdag, telkens des avonds van 6 tot 8 en van 8% tot 10 ure. Wij meenen hierop de aandacht te mogen vestigen. Nabij het station van den Holl. spoorweg werd lieden morgen uit het water gehaald hel lijk van een manspersoon datblijkens de sporen van ontbinding, reeds geruimen tijd daarin moet gelegen hebben. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ2000, ƒ4.30 en 2.00 en de laagste prijzen 20 00. ƒ4.00 en /2.00. Tot het afleggen van het voorjaars-examen ter verkrijging eener acte in een der vakken van het lager onderwijs hebben zich 506 candidaten aangemeld, waarvan 221 vrouwelijke en 285 mannelijke candidaten. Voor de hoofdonderwijzersacte hebben zich opgegeven 66 candidatenvoor de hulponderwjjzersacte 72. V or de acte als hoofdonderwijzeres 12, als hulp onderwijzeres 49. Voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam in 1877 zijn door Z. K. II. prins Hendrik, eere-voorzitter van het hoofdbestuur, beschikbaar gesteld; 4 groole gouden medailles, 6 dubbele gouden medailles, 6 gouden medailles. 4 groole zilveren medailles en 6 zilv. medailles. Sieb Blijkens bekendmaking van de Dttilsche rijkskanselarij van 15 Maart, zijn, sedert die van 8 Maart, in het koningrijk Pillissen geene nieuwe ge vallen van veepest voorgekomen. In het koningrijk Saksen is de aanwe zigheid der veepest geconstateerd: den lld,n Maart te Klotsche bij Dresden, den 12d0 Maart op nieuw te Lugau, en zijn de besmette beslagen, rcspec- tivelijk van 12 en 5 stuks vee, onverwijld afgemaakt. In de te 's Hage gehouden bijeenkomst, met het doel om middelen te beramen, ten einde een gedenkleeken voor Heemskerk en Barendsz in de Noordpoolstreken op te rigten, is besloten, zoo mogelijk in dezen zomer, gedenksteenen op te rigten op Jan-Maijen, BeereneilandSpitsbergen, de Oranje-Eilanden en Nova-Zcmbla, indien althans de natie bereid blijkt te zijn om hare sympathie aan de zaak te schenken. Daartoe zal het comité een beroep op het volk doen. De Waalsche commissie heeft aan d'. E. A.Zubli, pred. te's Gravenhage, na 42-jarige evangeliedienst eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 Julij e. k. Te Amsterdam heeft de orde van advocaten eene vergadering gehou den ter behandeling van het bij de tweede kamer aanhangige wets-onlwerp tot afschaffing der procureurs. De gevoelens daaromtrent waren zeer ver deeld en de eindstemming deed zien, dat de partijen ongeveer legen elkan der opwogen. 23 stemmen verklaarden zich voor en Ï2 tegen de afschaf fing, waarvan het gevolg was dal de vergadering het onwenschelijk achtte zich te dezer zake hetzij tot de regering hetzij tot de kamer te wenden. -- Te Zaandam is Zaturdag morgen door het inslaan van den bliksem in een watermolen, staande in den polder Oostiaan. de man, die met zijn ge zin aaó talel was gezeten, opgenomen en legen den schoorsteen geworpen, waarna hij onmiddellijk dood bleef; een meisje bekwam hevige kneuzingen aan hel geheele ligchaam een tweede meisje verkeert in wezenloozen toe stand. de vrouw is vrij gebleven en de hond werd ook gedood. Men schrijft aan de N. 11. C.: Velen herinneren zich waarschijnlijk nog den naam van het achtjarig meisje, hetwelk in 1861 Ie Leeuwen na de doorbraak acht dagen op de golven rondzwalkte, gezeten op een stukje dak der ouderlijke woning, gedekt door den ouden jas van haren vader, haar in de ure des gevaars nog tijdig toegeworpen. Bij de wed. Wermesker- ken Ie Tiel kwam in die dagen een boekje uit, geschreven door d'. 11. C. Ribhius, pred. te Druten: "Johanna van Beek. wonderdadig gered", met het portret der geredde. Velen zal het waarschijnlijk aangenaam zijn te verne men. wat er van haar geworden is. Wij zijn in slaat daaromtrent te be- rigten, dal de gaven der liefde, voor haar afgezonderd, goed zjjn besteed. In een pensionaat ontving zij eene goede opvoeding. Zij werd verloofd aan een candidaat-notaris en nil dezer dagen werd haar verloofde lot notaris benoemd. Ter plaatse, waar zooveel leed het kind trof, zal de vrouw zich voortaan vreugde bereid vinden. 'sGRAVENHAGE, 19 Maart. De luit. ter zee 2' kl. C. II. Cornelissen, dienende aan boord van het opleidinsschip Admiraal van assenaer, wordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. A. W. F. C. van Woerden. Z. K. H. prins Frederik begaf zich heden namiddag ten 4 u. 10 m.. vergezeld van Z. It. II. den prins van Wied, die gisteren middag ten 1 ure uil Duiischlanti alhier is teruggekeerd, naar Berlijn, ten einde het geboor tefeest van den Dnitschen keizer bij te wonen. De minister van justitie zal Woensdag en die van financiën Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden had de interpellatie^ plaats van den heer HafTmans, over de opheffing der Pauselijke consulaten, lie interpellant vroeg, welk feit zich in den laatsten tijd heeft voorgedaan, dat de opheffing noodzakelijk maakte en de bestendiging van het status quo sedert 1871 niet gedoogde. Hij liet vooral doorblinken, hoe bitter de katholieken door deze handelingen van een katholiek minister teleurgesteld waren. De minister vat; buitenlandsche zaken antwoordde dat hij in de kamer niet stond als katholiek of als protector der katholieken. De intrek king van het exequatur was een noodzakelijk gevolg van den onhoudbaren toestand, dal een consul-generaal van den kerkelijken staat te Amsterdam bestond nevens den consul van Italië, waarvan de Kerkelijke Slaat eene provincie is. De kamer zelve had daartoe den eersten wenk gegeven en de Italiaansche gezant had er op aangedrongen. Eerst na niet-voldoening door den consul-generaal aan het verzoek otn zich terug Ie trekken, had de regering tot intrekking van het exequatur besloten. Na eenige discussie, waarbij de hh. Haffmans en van Nispen zich onvoldaan verklaarden, liep de interpellatie af. Morgen wordt de behandeling der regterlijke wetten voortgezet. Uit de lijkschouwing van het kind uit de gemeente Loosduinen is ge bleken, dat de dood niet hel gevolg is geweest van den door den kweeke- iiug toegebraglen slag. Bi iTKNLANDSCHE BER1GTEN. ENfiELAIB. LONDEN18 Maart. Volgens de Times raken de beraadslagingen van het kabinet over het protocol nog slechts ondergeschikte punten en is de beslissing over de hoofdquaestie zoo goed ais gevallen. De goede uilslag der onderhandelingen schijnt volkomen te zijn. Het blad meldt verder: Na de ontvangst van de toestemming der Russische regering op den tekst van het protocol, zooals die door het Rritsche kabinet is gewijzigd, zal de formele toetreding der overige groole mogendheden volgen. Zij zullen gezamenlijk verklaren dat hare pogingen bij voortduring zullen gcrigt zijn naar hei doel. waarnaar Rusland streeft: zij zullen zich tevens verbinden, hiervan aan de Porte kennis te geven eu haar de tenuitvoerlegging aan te bevelen van de hervor mingen, waartoe de conferentie besloten heeft. De Russische regering zou hierin een voldoenden waarborg zien voor de zaak van de Christenbevol king in Turkije en voor hare eigene eer. en aldus het demobiliseren van het Russische leger gelasten. De runderpest is alhier uitgebroken in een stal van den heer Alexander te Stepney. Al de beesten in dien stal, 123 melkkoeijen, zjjn onteigend.' afgemaakt en in bijtende kalk hegraven. Aan den eigenaar wordt volgens de wet van 1866 schadevergoeding uitgekeerd. In het jaar 1865 ziin in Engeland niet minder dan 250,600 beesten door de plaag aangetast van welk geiai er slechts 32,989 herstelden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1