BÜiTfciNLAiNUMjHE BEKIGIEN. PEK TEL EGKA/VF. Van de andere zijde werd betoogd dat men voor hel bijzondere onderwas niet meer kan eischen dan vrijheid om onafhankelijke scholen op Ie rig- len, voor de openbare is men verpligt te zorgen. Onder de schijnleus van egt voor allen mag men niet weigeren die verpligting na te komen ol voor de nakoming eene voorwaarde stellen, waaraan door de andere partij in gemoede niet kan voldaan worden. Zoo doende zou de liefde voor het leerstelsel de liefde dooden die eene christelijke deugd is. Trouwens als men van de veronderstelling uitgaat, dat als het openbaar onderwijs in den zin der Grondwet "voldoende" is, het bijzondere zal verloopen, wijst men zelf den weg aan, waarlangs het doel der Grondwet bereikt en de gemengde school weder de algemeene zal kunnen worden. De slotsom van deze leden, die in de meeste afdeelingen de meerderheid uitmaakten, was dus, dat, zonder te letten op het bijzonder onderwijs, hel openbare, wil de wetgever aan het gebod der Grondwet voldoen, zoo goed mogelijk moest worden ingerigtdat geene bijdragen uit de openbare kas mogen worden verstrekt lot ondersteuning der schoolwier bestemming is niet enkel godsdienstig onderwijs, maar onderwijs in de godsdienst te geven, en dat dit laatste geheel aan de kerkgenootschappen of particulieren moest worden overgelaten. Wat het ontwerp zelf betreft, konden de voorstanders van hel bijzonder onderwijs geen woorden uitdeuken, sterk genoeg om aan hun teleurstelling Incht te geven over het ontvangen van een dergelijk ontwerp. Hebben de ministirs Heemskerk en van Lynden dan twintig jaren geslapen? alles wordt gedaan voor het openbaar, niets voor hel bijzonder onderwijs, üe schijnconcessien verergeren slechts de grieven. Verscheidene leden zouden ongetwijfeld hel eerste artikel afstemmen om de verdere behandeling al te snijden Uok aan de zijde der voorstanders van hel openbaar onderwijs toonde men zich zeer onbevredigd. Men betoogde niet alleen, dat hel ontwerp aan den eisch ecner hervorming van ons lager onderwijs weinig voldoet en het be lang van het openbaar ouderwijs slecht behartigt, maar tevens werd er op gedrukt dat in de artl. 12, 16. 42 en verschillende andere concession ge daan werden, die met hel <>og op de Gro.;dwel onmogelijk konden worden goedgekeurd en tot welker vaststelling zij. die het openbaar onderwijs niet door bijzonder wilden laten verdringenin geen geval begeerden mede te werken. Tegen art. 10 werd de zwaarste strijd gerigt. Onder de bestrij ders waren leden, die amendering mogelijk achten. De meerderheid wil volksonderwijs èn als rijks- in als gemeentezaak als een gemengde zaak. Daarvoor moet het rijk in ieder geval een deel der kosten aan elke ge meente naar een vasten maatstaf vergoeden. De meerderheid wenschte behoud der vergelijkende examens, de meeste leden handhaving der facultative schoolgeldhcffiug. De voorgestelde afschei ding van meer uitgebreid en gewoon lager werd nagenoeg algemeen bestreden. 'sGRAVENHAGE, 15 Maart. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state in plaats van den heer Muisaers, op zijn verzoek eervol ontslagen, den lieer mr. G. de Vries Azn., thans lid van de tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam. Tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor hel akade- mirjaar 1877/78 is benoemd de hooglecraar dr. Th. W. Engelmaan. Tol schoolopziener in het tweede sehooldislrict van Noordholland is benoemd de hcer'C. P. Melclerkamp, te Amsterdam. Dij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië zijn voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd de 2' luit. E. C. Houbolt, van het 1', en de 1' luit. P. J. Schipperheynvan het 6e reg. infanterie. Voorts is de scheepsklerk A. A. Uleynhens, op zijn verzoek, eervol uit de zeedientsl ontslagen, benoemd tot 2'" luil-kwartiermeester bij liet leger in Ncdcrl. Indië. De luit. ter zee 1' kl. 11. van Broekhuyzen wordt geplaatst aan boord van het opleidingschip Admiraal van IBassenaerter waarneming der be trekking van eersten officier, en de officier van administratie 3' kl. J. tl. de Sauvage wordt geplaatst in de rol van hel oplcidingschip Admiraal van H'assenaerten einde gedetacheerd te worden aan boord van het in- structievaartuig Ternate. De tweede kamer heelt in hare zitting van heden de beraadslagingen over de regterljjke wetten voortgezet en n°. 8. klassen en tractementen der regters, aangenomen met 6G legen 2 stemmen, met deze wijzigingen, dat de tractementen der substituut-griffiers 2' kl. verhoogd zijn uict ƒ100, dal de tractementen van alle griffiers der kantongcregien zijn verhoogd met ƒ300, dat de kantons 4' kl. zijn gevoegd bij die der 3' kl.dat de kantons Eind hoven, Goriiicheni, BriclleHoorn. Sneek en Appiugadam zijn gevoegd bij die der 2de klasse, cu Leiden bij die der l"te klasse. Morgen zijn de overgangsbepalingen aan de orde. VUUfiRliAlVn, LONDEN16 Maart. lu het vlugschrift van den heer Gladstone, dat thans het licht ziet, betoogt de schrijver dat al wat door de Porte omtrent Bulgarije gedaan is, alleen strekt om de Mohammedanen in hunne verkeerde handelingen te doen volharden. Al wat zij nu negen maanden lang in deze gedaan heeft, doet zien, dal zij willens en wetens het gepleegde onregt heeft willen vergoelij ken. het onderzoek onmogelijk heeft gemaakt, de hoofddaders heeft beloond, mcnschlicvcndheid onder hare ambtenaren heeft tegengewerkt en aldus op alle manieren hel schrikbewind heeft pogen te verlengen Gladstone meent dan ook, dat een jaar uitstel, aan de Porte toegestaan, eenvoudig een nieuw jaar van mishandeling wezen zou voor de Turksche slagtoflcrs Men meldt de aankomst iu den zoölogischen tuin van Londen, van eene ongemeen reusachtige boaslang, liet is een anaconda (Eunccles Mari nes). in Zuid-Amerika doorgaans «el traga venada" genaamd. De lengte is 20 Engclsche voet, en in doorsnee meet zij 2 voet. liet stoomschip Loanda is hier aangekomen met beriglen van Afrika's Westkust. De koning van Dahomey had aan commodore Hewelt 50 pun cheons palmolie als oorlogsschatting aangeboden, maar de commodore bleef volharden bij den eisch van 506 puncheons, zoodat de blokkade der havens werd voortgezet. Bij den vreeselijken brandwelke te Lagos heelt gewoed en waardoor een derde geleelte dier stad vernield is, waren 7 personen omgekomen. De brand was nog niet volkomen gebluscht toen de Loanda op 31 Jauuarij de kust verliet. De schade wordt op 10000 geschat. De brand is ontstaan door bet onvoorziglig lossen van vuurwapenen door de inboorlingen, gedurende een hunner pleglighcden. In het begin van Jauuarij was het Britsche oorlogsschip Avon de Congo opgestevendom de inboorlingen te straffen die de gestrande Amerikaan- schc bark Thomas Nicholson hadden geplunderd en 30 ton koffij uit de lading naar het binnenland vervoerd. Na het vernielen van zeven dorpen en hel dooden van drie mar, was de Avon naar zijne ankerplaats teruggekeerd. Men wil weten dat de nieuwe president der Vereenigde Staten het plan zou hebben de tegenwoordige Amerikaansche gezanten te Londen en te Madrid terug te roepen. FRANK RIJK. De kamer van afgevaardigden heelt de commissie benoemd tot onderzoek van hel wets-voorstel van den heer Levavasseur c. s. tot afschaffing vau de aalmoezeniers by het leger. Al de leden der commissie zijn gunstig voor het ontwerp gestemd. De minister van oorlog zal door de commissie ge hoord worden. Het Journ. off. bevat een besluit, waarbij de kiezers van Constantine tegen den 8-1'" April aanst. worden opgeroepen tot het verkiezen van eenen algevaardigde in de plaats van wjjlen den heer Alexis Lambert. Deze be hoorde tot de linkerzijde der kamer. Maandag 11. had de teraardebestelling plaats van Jeanne Moyaux, die door haar vader in een put werd geworpen. Het kistje met het stoflelyk overschot van de kleine was in den vroegen ochtend van Rogneux overge- bragtonder geleide van een buitengewone menigte belangstellenden. Niet minder dan 6000 menschen verdrongen zich op het kerkhof Montrogne. Te Cherbourg zijn dezer dagen proeven genomen om te onderzoeken, in hoever het mogelijk is, een schip in volle vaart met een torpedo te treffen. Een afgekeurd vaartuig, de Bayonnaisewerd daartoe, met vrjj hoogc zee, buiten de haven gesleept, en de luitenant Lemoinne begaf zich met twee machinisten en een loods aan boord van het torpedo-vaartuigje, waarvan slechts een klein gedeelte boven water zigtbaar was. grijsachtig geschilderd, zoodat hel weinig aftoonde. De torpedo werd aan den boeg geplaatst en het vaartuigje stationeerde zich op drie of vier mijlen afstand van de Bayonnaise. Op een gegeven teeken begon de jagt, welke een uur duurde en door een smaldeel in de achterhoede werd bijgewoond. Met spanning zag men den schok te gemoet, waardoor welligt het torpedo-vaar tuig zou worden vernield. Te midden der onstuimige zee raakte dit de Bayonnaisewelke met een oorverdoovenden knal uitecnscheurde en met verbazende snelheid zonk. Het torpedo-scheepje deinsde 15 meter terug nog voordat de ontploffing geschiedde, draaide eenige malen als een lol in het rond en nam daarop alsol er niets gebeurd was zijne plaats in het smaldeel weder in. Van de Bayonnaise was geen spoor meer over en met luid ge juich werden de vier moedige zeeliedendie aldus hun leven gewaagd had den, verwelkomd. TURKIJE. In een brief uit Belgrado van 8 Maart (door de U C..- medegedeeld), leest men: Sedert twee weken is hel uit met de lijdelfke rust, waartoe de strengheid des winters en de onbegaanbare wegen de insurgenten in Bosnië dwongen. Hunne aanvoerdtrs hebben in het lvogaroe-gebergte dezer dagen eene bijeenkomst gehouden, waarin de vrede tusschen Servië en Turkije behandeld is; men kwam echter tot het besluit, dat de insurgenten niet gebonden waren door hetgeen vorst Milan goedvond overeen te komen, en dal zij den sii yd op eigene hand moesten voortzetten. Sedert dien lijd hebben zich dan ook op verscheidene plaatsen nabij de Save kleine benden insurgenten vertoond, die te zamen ongeveer 1500 man zullen tellenen door lieden worden aangevoerddie reeds verleden zom r en herlst van zich deden spreken. Herhaaldelijk is het de laatste dagen reeds tot botsingen tusschen de Turken en de insurgenten gekomende ernstigste ontmoeting was ten zuidoosten vau hel aan de Save gelegen grensstadje Brod, waar 300 insurgenten met ongeveer 600 redifs in gevecht kwamen en bijna 100 man aan beide zijden op het slagveld bleven. De Bosnische opstand dreigt alzoo wederom bedenkelijke afmetingen te verkrijgen, indien de diplomalen ('de orde in dit ongelukkige land niet bij tijds weten ie herstellen. BERLIJN, 14 Maart. Het beriet dat de chef der admiraliteit, generaal von Stoscli, z(jn ontslag zou hebben gevraagd, wordt van goed ingeligte z(jde bevestigd. i DARIJS, 14 Maart. Een telegram uit Londen van heden aan het Journ. des Déb. meldt uit goede bron dal het Engelsche kabinet gisteren iu be ginsel het denkbeeld goedkeurde omtrent het teekenen van een protocol door de zes groote mogendheden. Derby en Schotiwalotl beraadslagen over de redactie van het stuk. PESTll. 14 Maart. In de zitting der kamer heelt de minister president, Koloman Tisza, heden de interpellatie beantwoord van den Slavischen afge vaardigde Polit over de plaats gehad hebbende Turschgezinde demonstraliën en over de politiek der monarchie met betrekking lol de ttoslersche quaeslie. De minister betoogde dat demonstraliën van studenten evenmin ongunstigen invloed konden hebben op de politiek der regering tegenover het buitenland als de gevoelens der Slavische burgers van den llonsaarschen staat konden beleedigcn; de minister van buiteiilandsche zaken, met wien de Ilongaar- sche regering het volkomen eens was, handhaafde met betrekking tot de Oostersche quaestie de beginselen, welke hij tot dusverre steeds gehuldigd had en bleef het als zijn pligt beschouwen te streven naar het behoud des vredes en naar de verbetering van hel lol der Christenen iu Turkije, met handhaving tevens van de belangen der Monarchie, onder alle omstan digheden en tegenover allen. Na herhaalde toejuichingen verklaarde de ka mer zich met dit antwoord voldaan. PARIJS, 14 Maart. Generaal Iguatiefl gebruikte heden het middagmaal bij den Engelschen ambassadeur. LONDEN, 15 Maart. De tegen heden belegde ministerraad is gisteren avond laat afgezegd geworden, omdat de kabinetten van Londen en Peters- burg elkander nog eenige ophelderingen moeten geveu. LONDEN 14 Maart. De gisteren gehouden ministerraad heeft het Itnssi- sche voorstel niet onvoorwaardelijk aangenomen en niet verworpen. Dit is een feital het andere is louter vermoeden. De tekst van het voorstel is nog onbekend, doch als zeker kan ik melden, dat hel ontworpen protocol niet inhoudt een uitstel voor Turkije tot het invoeren van de hervormingen, ook niet eene verpligting tot het nemen van dwangmaatregelen. De mogend heden zullen slechts verklaren, dat zij door hare agenten een wakend oog willen laten houden over de Turksche hervormingenombijaldien deze niet aan de verwachtingen der mogendheden moglen beantwoordenzoo noodig later te beraadslagen over het aanwenden van middelen lot verbete ring van het lot der Christenen. KüNSTANTINOPEL14 Maart. De Sultan heeft de zaal bezocht waar het parlement moet zitting houden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2