LEIDSCHE COURANT. 1S/7. X*. 03. WOENSDAG 14 MAART. STADS-RE RICH TEN. BiNNRNLAINI>SCHK Hl]HlGTRN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, mei Ael Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomniere der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 15d'n Maart 1877, des namiddags te half vier uren. Voordracht tot indiening van een adres aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal naar aanleiding van liet door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondisse- mi'nts-rcchlbanken en kantongerechten binnen het ressort van het Gerechtshof te 's Graven hag e. Spoedeischend LEIDEN, 13 Maart. Gisteren avond, ruim 9% ure, is op Zomerzorg een schoorsteenbrand ontdekt, welke zich reeds aan het houtwerk had medegedeelddoch spoedig met emmers water, en door behulp van de spuit aan het station, is ge- bluscht. De heer van Ree, wonende op de Haarlemmerstraat, en de heer II. G. 0. Keitlitz. geattacheerd aan de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, zoomede de in- en buiten dienst zijnde beambten aan den spoorweg, ver dienen allen lof; door hunne lusschenkomst is misschien een groot onheil voorkomen De adjunct-directeur van het brandwezen alhier de heer Giezen cn de brandmeesters de heeren Verhoog en Rietbergen, mogen in deze, wegens hunne hulpvaardigheid, niet onvermeld blijven. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige aldeeling der kon. akademie van wetenschappen is verslag nitgebragt door de commissie ter beoordeeling van Latijnsche verzen, inge komen als antwoord op de prijsvraag legaat lloeuflt. Tien dichters met twintig verzen waren in het strijdperk gelreden. Van zes inzenders wer den de dichtstukken geheel afgekeurdvan vier hunner kwamen de wer ken voor de bekrooning in aanmerking. Een gedicht //Ornithoginia" werd zeer geprezen en zal voor den druk worden bestemd, als het blijkt, dat geen plagiaat is gepleegd aan een voor een veertigtal jaren geleden uitge geven gedicht van Gaetano Gauza onder denzelfden titel. Twee anderen werden waardig gekeurd te worden gedrukt, als de schrijvers hunne namen bekend willen maken. Bekroond werd het gedicht "Bonus pastor", een elegie. Het verzegeld naambriefje, bij het gedicht behoorende, werd ter vergadering door den secretaris geopend. De schrijver bleek te zijn Petrus Esseiva, te Freiburg in Zwitserland, wien reeds in de jaren 1870, 1872, 1873, 1874 en 1875 de bekrooning ten deel is gevallen. Blijkens eene bekendmaking van de Duitsciie kanselarij van 8 Maart jl. is sedert de bekendmaking van 1 Maart het uitbreken der veepest geconsta teerd: in Pruissen, den 4lleD Maart op nieuw te Emden op eene hoeve met 15 stuks rundvee en op eene weide onder 8 schapenin Saksenbij Anna- berg en bij Pillnilz onder twee koppels vee van respectivelijk 8 en 26 stuks, alsmede bij Zwickau onder eene kudde van 54 stuks. Al de be smette koppels zijn afgemaakt. In het regeringsdistriet Oppelnhetwelk vrij van de ziekte is, heeft men ten gevolge van het toenemend gevaar van hare overbrenging uit de aangrenzende streken van Rusland, iu vier kreitsen tot volstrekte afsluiting der grens en tol beperking van het biuueiilaiidsch verkeer overeenkomstig de wet moeten overgaan. Hel stoemschip Hampton is op 9 Maart van Batavia vertrokken. De Prins Hendrik op weg naar Batavia, passeerde op 10 Maart Straat Mes sina, en de Prins van Oranje, op weg naar Nieuwe Diep, vertrok op 11 Maart van Port-Saïd. De Amerikaansche Jubilé-zangers zijn met bijzondere onderscheiding door Z. M. den koning op hel Loo ontvangen. Z. M. heeft hun een aan zienlijk geschenk in geld voor hun doel vereerdbenevens een persoonlijk huldeljjk aan een der negerzangeressen en zangers. Men meldt ons uit Hazerswoudc: De gemeente vierde gisteren feest, ter herdenking van den dag waarop voor 25 jaren de burgemeester, de heer mr. C. van der Vlies, die betrekking had aanvaard. De jubilaris werd door eene eerewachtbestaande uit een 50-tal dorpelingenvoorafge gaan door de muziek van het 4' reg. infanterie uil Leiden, van zijne wo ning afgehaald en naar het raadhuis geleid, alwaar hij na door eenige strooistertjes te zijn verwelkomd, plegtstatig werd ontvangen en begroet. Later vereenigden zich de schoolkinderen in de gemeenteschool en voerden aldaar eenige lieve zangstukjes uit, terwijl des avonds ten 6 ure in het zelfde lokaalter eere van den jubilarisdoor een CO-tal zangers eenige stukken ten gehoore werden gebragt. Het geheele dorp was met groen en eerepoorten versierd en overal wap perde de vaderlandsche driekleur. De illuminatie, aan den avond van den dag ontstoken, is door het on gunstige weder niet geslaagd. Tc Rotterdam is gisteren een tweejarig kind, dat in een ledikantje lag. door met luciiers te spelen in brand geraakt en, hoewel de brand on middellijk werd gebluscht en spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, een paar uren later overleden. Te Amsterdam had gisteren morgen eene treurige gebeurtenis plaats aan boord van de Tielsche boot, liggende in den Amstel, aan de Kistema- kersgrachl. De machinist eii twee knechts hadden des avonds, toen zij zich ter ruste begaven, de luiken van hunne slaapplaats goed gesloten en zich zooveel mogelijk tegen de koude van buiten gevrijwaard. Toen gisteren morgen het personeel van de boot, verontrust over hel wegblijven van den machinist en de knechts, de luiken opende om een onderzoek te doen, vond het eerstgenoemden gestikt en de beide anderen in bewusteloozen levensgevaarlijken toestand. De knechts zijn naar het gasthuis vervoerd. Uit Anna-Paulowna meldt men aan de H. C.: Bijna eiken middag wordt men hier op een eigenaardig schouwspel vergast. Duizenden spreeu wen hebben zich hier neèrgezet, maar worden door 2 a 3 valken vervolgd. De spreeuwen vereenigen zich dan in troepen om die valken le ontwijken en maken alsdan de vreemdste figuren, die men voor letters, glazen eiiz. zou kunnen aanzien. Eenige dagen geleden hadden zij zich tot eene ko lom van de aarde af tot zoover men in de lucht zien kon gevormd. Nie mand wist eerst wat dit was; enkelen beweerden, dat het een hoos ol een ander natuurverschijnsel was; maar eindelijk bleek het niet anders dan spreeuwen te zijn. Naar men aan de Asser C. meldt, heeft in den loop der vorige week eene botsing plaats gehad in de nabijheid van llardenberg, tusschcn de daar gestationeerde militairen en een boer uit Hannover, die wederregtelijk een voer stroo over de Pruissische grenzen wilde invoeren. De boer, wien het rrgl van invoer werd betwist, riep de hulp in der Pruissische policie, en toen kort daarop deze werkelijk verscheen, kwam het tot feitelijkheden. De Pruissische polic'leman trok zijn sabel, maar op hetzelfde oogenblik be- proelde de korporaal der wacht den kolf van zijn geweer op de hardheid van den Prnissischen kop, met dat gevolg dat beiden, boer en policie-agent, zich over de grenzen in veiligheid begaven. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den heer van Hasselt ingenieur bij de Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij te Hilversum, be noemd tot gemeente-ingenieurbelast om een ontworpen plan tot het be vaarbaar maken van de rivier de Dommel en tot inpoldering der stad uil te werken, zooveel noodig te wijzigen en het leidend loezigt bij de uitvoering le houden. Zijne jaarwedde is bepaald op ƒ2500 met eene premie vap 1000 per jaar voor elk jaar dat het plan binnen de vier jaren, te rekenen van den dag zijner benoeming, zal zijn uitgevoerd. Onder de gemeente Deurne woedde jl. Donderdag een hevige brand die in minder dan een uur eene boerderij, toebehoorende aan de paters Trappisten en bewoond door de broeders dier orde, in de asch legde. De voorraad granen, hooi en slroo werd een prooi oer vlammen. Het vee, zoomede een gedeelte van den inboedel, is met moeite gered. De voorgedragen wijziging der wet op het notaris-ambt behelst par tiele veranderingen. Drie hoofdpunten komen daarbij in aanmerking, als: de eischen van benoembaarheid der notarissen, het over hen uil te oefenen disciplinair toezigt, en het vraagstuk der instructie van getuigen. De doc torale graad in de reglen wordt vereischt voor de toelating tot het nota rieel staats-examen en voorwaarde der benoembaarheid. Verscherping van het disciplinair toezigt wordt in de artt. 7 en 8 opgenomen, met handha- having van artt. 50 en 57 der tegenwoordige wel. Aan het openbaar gezag zijn zij verantwoording schuldig, en het toezigt van hel openbaar ministerie, gesanctioneerd door disciplinaire regtsmagl van den onafhankelijkcn regter, biedt grooter zekerheid aan voor een onbevangen en onpartijdig onderzoek en oordeel. Volgens art. 23 der bestaande wet, geldt als regel zonder uit zondering, dat de notariële acten worden verleden in tegenwoordigheid van twee getuigen. De ondervinding van 34 jaren heeft over dien regel eene weinig bevredigende uitspraak gedaan. Deze regel wordt nu uitzondering

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1