BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. PEK TELEGRAAF. Te Nieuwe Diep zou Dingsdag morgen een kolouiaai, onlangs ziek uit Indie alhier aangebragl en in hel marine-hospitaal opgenomen, begraven worden. Het militair escorte en de lijkwagen stonden reeds voor het hos pitaal, om het lijk grafwaarts te gaan brengen, toen de boodschap kwam dat de begrafenis geen voortgang kon hebbenomdatde doode weêr //levendig" was geworden. De man was slechts schijndood geweest. De conducteur Jonktr, van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, dienst doende op den goederentrein tnsschen Boxtel en Utrecht, is, niet ver van het station Geldermalsenvan den trein gevallen, met het noodlottig gevolg, dat zijn beide beencn verbrijzeld zjjn. Hij is naar het station Geldermalsen vervoerd en daar onder geneeskundige behandeling gesteld. Onder Wolsumnabij Bolswardontstond eergisteren brand in eene boerenplaats, die spoedig geheel een prooi der vlammen werd. Het vee en een deel van het huisraad is gered. De oorzaak is niet met zekerheid be kend doch er wordt aan onvoorzigtigheid gedacht. Te 's llcrtogenbosch had eergisteren het volgende plaats: Twee voor een geladen fourragcwagcn gespannen paarden, bereden door een aldaar in garnizoen liggenden huzaar, geraakten op hol, met het ongelukkig gevolg dat de huzaar uit het zadel geligt werdonder de wielen van hel voertuig geraakte en deerlijk verminkt naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men schrijft uit Kallendijke aan de N. R. C.: Zijn onze informatiën juist, dan is er een scheur boven in den zeedijk gekomen tusschen hier en Wemeldinge aan den polder de Breede Watering, waarin ruim een el kan staan. Als men nu nagaat, dat de zee daar ter plaatse onder aan den bui tenteen staat, dan kan men veilig aannemen dal de zeedijk met het vol gende giertij geheel of gedeeltelijk zal wegvallenwaardoor honderden bun ders en onderscheiden dorpen gevaar loopen van overstroomd te worden. 'sGRAVENHAGE, 8 Maart. Tot rijksontvanger te Utrecht is benoemd de heer S. Sinnema. thans te Dordrecht c. a. en te Naarden c. a., D. J. P. N. Gaymans, thans te Delfzijl. In de zitting van de tweede kamer van heden is, met verwerping van alle amendementen voorgesteld op art. 1 van hel ontwerp regelende het rcglsgebied van het geregtshof te Arnhem, dat artikel onveranderd goed gekeurd. Morgen voortzetting. De arrond.-regtbank alhier heeft bij vonnis van heden aan den direc teur der vereeniging //de Spaarpot", wegens het aanleggen en houden eener verboden lolerjjmet aanneming van verzachtende omstandigheden, eene geldboete van ƒ100 opgelegd. KSiGËkA X O. LONDEN7 Maart. De Standard verneemt, dat naar aanleiding van hel vermoorden van den Nederlandschen vice-consul cn anderen te Cartagena en de daar heèr- schcnde regeringloosheid een der oorlogsschepen van het West-Indische eskader naar die plaats gezonden is om de Britsche belangen te beschermen. Twickenham, het vorstelijk buitenverblijf nabij Londen, waar Louis Philippe en zjjne familie in 1848 een toevlugtsoord zocht, is door den her tog van Aumale voor 1.225.000 fr. aan een aristocratische club verkocht. Naar men zegt zal het tot sociëteit worden ingerigt. FRAKHBMH. In de kamer van afgevaardigden werd Dingsdag 11. beraadslaagd over het al of niet in overweging nemen van het voorstel van de hh. Bardoux c. s., waarbij bepaald wordt dat alle door den staat erkende gezindten vrijeljjk bijeenkomsten mogen houden lot uitoefening van hare eeredienst. De heer Raoul Duval bragt bij deze gelegenheid in het middendat de minister van binnenlandsche zaken aan een voormalig priester vergunning heeft geweigerd lezingen over godsdienstige onderwerpen te houden op grond van het be sluit van 1808. Er bestaal echter eene wet, die van 1868, die wijziging heeft gebragt in bedoeld besluit en waartoe de minister zelf heeft medege werkt. Verwonderen mag men zich, dat de minister, die vroeger een voor stander was van de handclooze vrijheid, den mond heeft gestopt aan een redenaar, die over godsdienstige onderwerpen zeer zeker niet anders dan in bescheideneerbiedige termen zou gesproken hebben. Een zekere prelaat een geestig man, sprekende van een minister van openbaar onderwijs, die vroeger een vrijdenker was, zeide van hem: »Ilij zal eer kardinaal zijn dan ik!" Nir de minister van binnenlandsche zaken liet woord heeft ont houden aan een redenaar, die de geestelijkheid ongevallig is, is het te vrcezeit, dat omtrent hem dezelfde voorspelling kan gedaan worden. Deze satirieke aanmerking gaf aanleiding tol veel gelach. Van de ministers was cr geen tegenwoordig, zoodat de aanmerking onbeantwoord bleef. De kamer besloot het bedoelde ontwerp in overweging te nemen. De Monitcur verwjjt den heer Thiers dal hij het voorstel tot verkor ting van den militairen diensttijdhetwelk zonder ruchtbaarheid er aan Ie geven zou hebben kunnen ter zijde gezet wordenten eenenmale noodeloos en voorzeker nutteloos lot een quaestie gemaakt heelt, waarmede thans iedereen zich bezig houdt. Zijne handelwijze is, volgens genoemd blad, zeer onverstandig; want over militaire aangelegenheden moet men hel zwrj- gén'in'tfcbf te nemen. - -- De driejaarlijksche vernieuwing van dc helft der consislorien en pres- byteriale raden in dc hervormde kerk, door den minister Dufanre even vóór zjjn aftreden uitgeschreven, hebben verleden week plaats gehad. Over het algemeen hebben daarbij dc liberale gemeenten zich naar de synodale bepa lingen omtrent die verkiezingen, door genoemden bewindsman als vereischle voor de geldigheid der verkiezingen gesteld, geschikt. Daarbij hebben zjj echter doen uitkomendat ze de voorschriften der synode omtrent de orde ning van candidalen tol de H. dienst bleven verwerpen, en zich verklaard tegen het zamenkomen van eene nieuwe synode, tenzij er vooruitzigt besta, dat deze de bedoelde voorschriften verzachte of intrekke. Te Parijs is een paar gaauwdieven op het denkbeeld gekomen om een krokodil en twee constrictors te stelen. Zij vervoegden zich bij den dierentemmer Pezon en vroegen uit naam van diens collega Swone de beestjes ter leen. Men heeft hen te Parjjs niet kunnen opsporen, maar het onder nemende tweetal is te Sainl-Quenlin gesnapt, waar zij in een spel de ge leende dieren lieten kjjken. DUIT8CII LAKD. In eene te Berlijn gehouden socialistische vergadering heeft een zeer onstuimig tooneel plaats gehad. Aan die bijeenkomst werd deelgenomen door afgevaardigden der te Hamburg gevestigde algemeene Dtiitsche werk- lieden-vcreeniging, voorstanders der zoogenaamde Brauer-partijdie het socia lisme wenschl terug te brengen tot de zuivere leer van Lassalle. De presi dent dier vereeniging toonde aan, dat Lassalle steeds had gestreefd naar eene Dtiitsche eenheid, terwijl het tegenwoordig socialisme naar geen vader land vraagt, en dat ofschoon Lassalle bij den werkman ernstigen arbeid en zedelijkheid poogde aan te kweeken, de socialistische beweging thans een toonbeeld van onzedelijkheid en ongeregtigheid is. Op deze woorden volgde zulk een hevig tumult, dat de voorzitter zich genoodzaakt zag de vergade ring te sluiten en de policie bevel gaf dc zaal te ontruimen. Aan de Wcener Pol. Corr. wordt uit St. Petersburg gemelddat GortschakofT den Russischen gezant te Londen heeft aangeschreven bij het Britsche kabinet aan te dringen op een antwoord op zijne circulaire van 31 Januarij. Tegelijkertijd ontving die gezant inlichting over de opvatting van Rusland van den toestand, die in hoofdtrekken hierop nederkomt: óf de mogendheden die het Parijsche tractaat slotencn inzonderheid Enge landachten, in weerwil van de afwijzing der voorstellen op de conferentie door de Porte, het Parijsche tractaat nog geldig, óf Rusland beschouwt ook de regten die voor de Porte uit het Parijsche tractaat voortvloeijen als vervallen. In het eerste geval vordert Rusland dat de mogendheden, die dat tractaat sloten, bewerken dat de gemeenschappelijk te Konstanlinopel op de voor-conferentie genomen besluiten in den oorspronkelijken vorm ten volle door de Porte worden aangenomen. Hierdoor zou aan Rusland de mogelijkheid worden aangeboden om elke oorlogsverwikkeling te vermijden. De verdere werkeloosheid van de mogendheden van het Parijsche tractaat, daarentegen, moet Rusland beschouwen als afstanddoening van de gestipu leerde verpligtingen jegens Turkije en ook van de regten van Turkije; dienovereenkomstig moet het ook het Parijsche tractaat in alle puntendie Rusland betreffenals nul cn geener waarde beschouwen eu zich het doen van zelfstandige slappen voorbehouden. Aanschrijvingen van dergelij- ken inhoud zijn Ier zclfder tijd naar de Russische gezanten te Wecncn, Beriyn, Petersburg en Rome gezonden. T I It H IJ E. In een schrijven uit Smyrna, (door de C. medegedeeld) wordt de aandacht gevestigd op de toenemende beweging onder dc Mohammcdaansche bevolking van Ivlein-Azife. Eerst dc aankomst van een Duitsche korvet in de haven van Smyrna en de aankondiging, dat een Ooslenrijksch gepant serd fregat weldra volgen zou had eenig gevoel van veiligheid aan de Christenen gegeven. Tot vóór eenige maanden, zegt de schrijver, kon men over de stemming der Muzelmannen in Klein-Azië niet klagen maar de af kondiging der nieuwe constitute met de daarin vervatte gelijkstelling van Christenen cn Muzelmannen bragt grootc verandering teweeg. Vooral in Syrië werd die afkondiging met eene reeks van gewelddadigheden legen de Christenen begroet, welke sedert jaren niet meer voorgekomen waren. Van de overheid alhier kan men niets verwachten, want zij weet niet wat de constitutie belcekent en vond het zeer natuurlijkd it de Muzelmannen bij de afkondiging van zoo iels nieuws zich eenigzins te buiten gingen. On langs bezochten eenige Europesche consuls den gouverneur van Jeruzalem, om hunnen twijfel te kennen te geven ol Midhat-pacha's hervormingen wel ernstig in toepassing gebragt zouden worden. De gouverneur antwoordde schouderophalend: //Bekommer li daar niet om; daarvoor zal dc constitutie zelve zorgen. Waartoe zon zij anders dienen Opregter was de moudir van Bethlehem. Toen hij de constitutie ter afkondiging ontving, noodigde hy de aanzicnlijksten der plaats tol zich om van het staatsstuk kennis te nemen. Hij hield eene sierlijke toespraak om zijne toehoorders van di groote goedheid des Sultans te doordringen, die zijnen onderdanen eem constitutie verleende. Een der aanwezigen had den moedden moudir I' vragen, wat zulk eene constitutie toch eigenlijk is. Deze antwoordde pleg- tig: //Dat weel ik niet. maar de volgende postboot zal wel ophelderinj brengen. Voor het oogenblik heb ik slechts in last, de constitutie af li kondigen en ik twijfel niet, of gij zult u als goede onderdanen van harli verheugen." Uit Teheran wordt gemeld, dat Perzië hel plan koestert om aanspri ken op de provincie Bagbad te doen gelden. Het zal een gezant, Djongff Khan geheeten, naar de verschillende hoven zenden, ten einde die voor dil plan te winnen. Mislukt die zending, dan zou Perzië, als verbondene vat Rusland, naar het zwaard grijpen. Twee legercorpen, sterk te zamel 38000 man, zouden opgesteld in Uraja en Kirmanschah staan. ST. PETERSBURG, 7 Maart. Aangaande de keizerlijke verordening D treffende hel vormen van een nieuw leger-corps, verklaart hel orgaan den minister van oorlog, de Invalide, op de stelligste wijze, dal de' maatregel alleen genomen is ter uitvoering van de in 1872 aangeiionit militaire reorganisatie van Rusland. BERLIJN, 7 Maart. Tegenover de tgding omtrent het sluiten van eet Russische leening in Nederland, verzekert de Börsen-Kurierin overeet

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2