LEIDSCHE COURANT. 187?. i°. 58. VRIJDAG 9 MAART. Bij deze Courant wordt verzonden blads. 1518 der Handelingen van den Gemeenteraad Zitlingverslag STADS-BEIUCHTEN. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER £n WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19dcn Augustus 1861, Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen de/er gemeente, die verlangen bij de Zee-Militie Ie die nenuit lich daartoe aan Ie melden vóór den lsten April aanslaande, opeen derweik- Hngen. lusschen des vooruiiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie deter gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd Leiden, 1 Maart 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BE BIGT EN. LEIDEN. 8 Maart In de zitting van deti gemeenteraad van heden deelde de voorzitter o. a. mede dal ingekomen was het verzoek van concessionarissen der duin waterleiding om de aangevraagde vergunning tot het leveren van water in de gemeenten Oegstgeest en Katwijk vooralsnog buiten behandeling te laten. Aan den heer mr. H. J. Hamaker werd, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris der commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs. Als zoodanig werd daarop benoemd de heer mr. N. L. J. van Butlingha Wichers. Eene voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belasting werd goedgekeurd; daarbij werd levens op een adres van II. J. van Rhijn, die vermeent niet in de termen te vallen om als belastingschuldige te worden aangeslagenafwijzend beschikt. Vervolgens kwamen in behandeling de concept-statuten der naamlooze vennootschap "de Leidsche duinwater-maatschappij". Deze gaven tot enkele opmerkingen en het vragen van eenige inlichtingen aanleiding. Omtrent enkele punten van redactie zullen burg. en weth. de gemaakte bedenkingen ter kennis van concessionarissen brengen; overigens bleek het dat deze statuten slechts aan de goedkeuring van den raad werden onderworpen, om te voorkomen dat er iets strijdigs in zou zijn met de verleende con cessie, verder was het de zaak van concessionarissen met de vennootschap, met hen die het geld zullen verschaffen. Een bezwaar door den heerSchel- tema geopperd, dat ook door andere leden werd gedeeld, betrof art. 13, waarin de verdeeling der winst wordt bepaald en waarbij o. a. vijf ten honderd ter beschikking van commissarissen en directeuren wordt ge laten. Dit laatste kon de heer Scheltema niet goedkeuren; wel zou hij dit kunnen doen als de gelden moesten strekken ter beloonitig van den bttiteu- gewoneii ijver van sommige ambtenaren, maar daarvan was in het artikel geen sprake. Een der commissarissen, en wel de commissaris-voorzitter, werd benoemd door den raad en het zou dus kunnen gebeuren dat aan dezen, die toezigt moest houden op de geheele zaak, een deel der winst werd toegekend, en dit was af te keuren. Na eenige beraadslaging stelde de heer llarievelt voor te stellen; "5 ten honderd ter beschikking van commissarissen door aandeelhouders benoemd". De voorzitter en ook andere leden waren van gevoelen dat deze quaestie en ook die of de door den raad te benoemen commissaris al of niet periodiek zal aftreden, konden worden beslist wanneer men tot de benoeming van dien commissaris overging. Het amendement van den heer llarievelt werd verworpen met 10 tegen 9 stemmen en ten slotte de concept-statuten aangenomen met 17 legen 2 stemmen. Ten slotte kwam in behandeling het voorstel van den lieer van der Lith, betrekkelijk de oprigling van de school n°. 3 voor minvermogenden. Dat voorstel strekte om terug te komen op hel besluit om die school te plaat sen op de Korte Langegracht, de Nieuwe Volmolengracht te dempen en de school te plaatsen op het te verkrijgen terreinen daarvoor eene som van ƒ54000 beschikbaar te stellen. De heer van der Lith stelde met een enkel woord nogmaals de voordcelcn in het licht die zijn voorstel aanbood, welke, De Courant terschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.-ranco p. p, ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. I. /3.H5. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekvsten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. i I zijns inziens, van meer gewigt waren dan de nadeelen en bragt zijnen dank aan den voorzitter van de commissie van fabricage, die hem den onontbeerlijken steun had gegeven tot het doen van zijn voorstel. De heer Krantz verklaarde zich tegen het voorstel op grond van de nadeelige saldo's die hel zou opleveren; uit een hygiënisch oogpunt was de nieuwe plaats niet beter, de prijs was veel liooger en men nam een vaarwa ter weg dal door velen verlangd werd. Zijn grootste bezwaar was dat men toch eene school zou verkrijgendie niet aan alle eischen voldeed. De heer llarievelt was van gevoelen dat dit voorstel nog niet rijp was voor discussie. De commissie van financiën had den tijd niet gehad er rapport over uil te brengen. Hij zou daarom de behandeling gaarne uitgesteld zien. De heer Juta stelde er prijs op dal ook het gevoelen der school-autorileiien werd gevraagd. De heer de Laat de Kauterofschoon bereid de discussiën voort te zetten, achtte de geopperde bezwaren gegrond. Naar aanleiding van een en ander nam de heer van der Lith het voorstel tot uitstel over en daartoe werd besloten. Gisteren had in het hotel aan de Wijkerbrug nabij Voorburg, ten overstaan van hh. burg. en weth. der gemeenten Delft en Leidende open bare verpachting plaats van de heffing en invordering van het passage- of gabel- en schouwgeld voor hel gebruik van het jaagpad langs den Vliet lusschen Leiden en den Leidschendam voor den tijd van 5 jaren. Als eenige inschrijver is C Vreeburg te Zoeterwoude. voor de som van ƒ2316 'sjaars, pachter eeworden. Men verzoekt ons mede te deelen dat bereids tegen den jongeling der hoogcre burgerschool A. A. v. S. proces-verbaal is opgemaakt ter zake van verzet tegen de policie. Het gisteren avond in de stads-zaal gegeven volksconcert werd door een talrijk publiek bijgewoond en liep in de beste orde af. Het door het muziekcorps der dienstdoende schutterij uitgevoerd programma schonk den aanwezigen veel genoegen. De heer burgemeester, een der hh. wethouders en de gemeente-secretaris woonden dit concert bij. De Staatscourant bevat het verslag nopens het rijks-museum van schil derijen en het prentenkabinet te Amsterdam, over het jaar 1876. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het houden van markten en openbare verkoopingen van alle vee is verboden in een aantal gemeenten van de provincie Groningen. De minister van oorlog heelt de chefs der corpsen van het leger gg- magtigd de onder hunne bevelen dienende militairen van de Israëlitische godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid Ie stellen. In de maand Februarij 1877 is aan 's rijks munt aan gouden stand penningen aangemunt voor eene waarde van 5,950,000. Sedert de invoe ring der wel van 6 Junij 1875 werd reeds aan gouden standpenningen aangemunt; in 1875 voor eene waarde van ƒ41,100,000, in 1876 voor eene waarde van ƒ15.811,060, totaal 62,861,060. Voor de stichting eener Christelijke normaalschool te Zettenter her innering aan ds. O.G. Heldring, is door Z. M. den koning eene jaarljjksche bijdrage van ƒ100 toegezegd. De giften zijn thans gestegen tot ƒ10500. Te Dordrecht heeft eene commissie uit de natuurkundige afdeeling der vereciiigiug tot bevordering der volksgezondheid een onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid der daar ter stede verkocht wordende zoete melk. Bij hel door haar uitgebragle rapport is een label gevoegd, aangevende de namen en woonplaatsen van een 22-tal melkverkoopers, met opgave hoeveel procent te veel water in hunne melk gevonden wordt. Uit die tabel blijkt: De melk door de Dienstverrigting verschaft, wordt zonder toegevoegd water verkocht; slechts één verkooper stelt zich tevreden met minder dan 10 pCt. water bjj de melk; vier melkverkoopers voegen lusschen de 10 en 2o pCt. water aan hun melk toe; negen vermengen hunne melk met 20 a 30 pCt. water; vier achtten 30 a 40 pCt. toevoeging van water noodig, om genoeg zame winst te behalen; terwijl drie van de 22 zoogenaamde melkverkoopers bijna evenwel water als melk verkochten, daar hunne als zoete melk aan geboden waar van 41 tot 47 pCt. water bevatte Te Amsterdam is gisteren op 's lands marinewerf een 12-jarige jongen van een 13 meter hoogen steiger gevallen, waardoor de knaap vreeseiQjt gekwetst werd. Hij kwam met zijn borst op een ijzeren pen en het hoofd tegen een staaf teregt en de in- en uitwendige bcleedigingen waren van zulk een aarddat hijna verhonden te zjjnspoedig overleed.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1