BUITENLAINDSCI1E BEHiGTEN. PER TELEGRAAF. Een raad ons op te volden. Droits de I'Homme in staat van beschuldigiug gesteld zal worden. Hjj had op dit punt zjjn gevoelen over de drukpersvrijheid niet gewijzigd; hij vervolgt geenszins een drukpersdelict, maar wel een vergrijp tegen het ge- mecne regtbeleedigcnlasterenopruijen tot een staatsgreep en lot burger oorlog zijn misdrijven, welke evenmin in de pers als elders ongeslralt mogen blijven. Derhalve moet in de eerste plaats vervolgd worden het blad, dat zulke aanvallen openbaar maakt; doch ook andere bladen zal dit lot treden, en het Bonaparlismus zal overal waar het zich verschanst heeftworden vervolgd. De raad van state heeft een besluit vernietigd van den vorigen minis ter de Marcère, waarbij de afstand van een hospitaal aan de katholieke universiteit te Rijssel nietig verklaard was. ie Temps maakt de tusschen Loyson en Jules Simon gevoerde brief wisseling openbaar. De minister beroept zich voor zijne weigering op eene wet van 1808. aUITSCIIMND. Te Genthinin de Pruissische provincie Saksenis een geval van run derpest geconstateerd bij een koppel runderen, die in den stal, behoorende tot het spoorstation, ter verzending gereed stond. Onmiddellijk werd het rund gedood, het erf afgesloten cn is er een detachement infanterie uit Maagdenburg aangekomen om het cordon te vormen. In den jongst verloopen lijd zijn volgens mededeeling uit Straatsburg aan de iUagdeb. Zeit. weder vele jonge Elzassers, die indertijd voor Frank rijk hadden geopteerd, in hun vaderland teruggekeerd. In de gemeente Potka, Hongarije, zijn een daglonner en zijne vrouw plotseling van hun gezinbeslaande uit vier kinderenberoofd. De man deed petroleum in de nog brandende lamp, plotseling vatte de petroleum in de peer vlamwaardoor de man zoo verschrikte dat hij de lamp omver wierp. liet brandende vocht liep langs de tafel op de klecderen der vier kinderen, die er omheen zaten. In een oogwenk stonden de kinderen ge heel in de vlammen. Zóó verschrikt waren de ouders, dat zij niet in staat waren hulp te bieden. De oudste der kinderen, een knaap van elf jaren, liep naar den tuin, waar hij zich op den grond wierp; zijn zesjarig zusje volgde hem; een driejarige knaap en een kindje, dat nog niet loopen kon en op den schoot van het meisje had gezeten, bleven in het vertrek achter; toen zij eindelijk bijstand ontvingen, was het reeds te laat; zij bezweken kort daarna aan de bekomen wonden, liet lijden der twee in den tuin gevlugte kindereu was van langeren duur, maar eindigde mede met den dood. TVRHME. De minister van buitenlandsche zaken beeft aan de Turksche gezanten in het buitenland kennis gegeven van de oprigting van een school voor ambtenaren bij de burgerlijke administratie in Konstantinopel voor Muzel mannen en niel-Muzelmannen zonder onderscheid; hierin zullen ambtenaren voor alle takken van den staatsdienst, ook diplomaten, onderwezen worden. Hel hof van cassatie te Bucharest heelt een belangrijk arrest gewezen in eene zaak, die den regtstoestand der Israëlieten ten opzigte van het be zit van grondeigendom betreft. Een jood had namelijk eenige huizen te Braïla gekocht. De regtbank te Braïla had dien koop nietig verklaardop grond, dat de joden geen vast goed in de steden mogen bezitten. Hiervan hooger beroep bij het hof, dal de uitspraak van de regtbank bevestigd heeft. In hoogste instantie kwam de zaak nu bij hel hof van cassatie, dat de uitspraak van het l ol van appèl vernietigd en alzoo den koop als geldig erkend heeft. republiek geopenbaard hebbencn thans ook in zeer hooge eischendie hij met betrekking tot het betwiste gebied aan de zuid-oostergrens der republiek, aan hare regering doel. Ilecrschte er nu ceudragt in het Transvaalsche, dan zou Cetywayo welligt een minder geduchte vjjand zijn dan men zich verbeeldt; want in' de vlakte zullen de Zulu's hel waarschijnlijk tegen de boeren niet zoo ligt houden als Secocoeni door zijne bergvestingen. Maar die eendragt heerscht er niet. In verschillende streken weigert men de oor logsbelasting te betalen, die door den volksraad is opgelegd, en de regering verkeert daardoor in volslagen geldgebrek. Bij de ophanden zijnde verkiezing van den staatspresident staan de kansen tusschen den heer Burgers en den heer Paul Kruger, candidaal van de voorstanders van achteruitgang, nage noeg gelijk. De Britsche commissaris, sir Theophilus Shepstone, heeft'Pre toria bereikt, en het schijnt dat zelfs die voorstanders van vooruitgang, welke vroeger ten sterkste voor de onafhankelijkheid der republiek waren, thans geneigd zijn, met de confederatie genoegen te nemen. Welke houding de heer Burgers in deze zaak zal aannemen, is nog onbekend, en stellig zal er onder de boeren veel tegenstand aan zulk een plan geboden worden. Volgens berigtcn van Engelschen oorsprong, over Madeira ontvangen, waren bij de aankomst van sir Shepstone nabij Pretoria de paarden van zijn rijtuig afgespannen en trokken werklieden den wagen voort. Een adres werd hem overhandigd, en na zijn antwoord daarop werd hel «God save the Queen" gezongen. 's GRAVEN11AGE5 Maart. De luit. ter zee 1' kl. J. C. de Ruyler dcWildt, uit 0. 1. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlcenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de regterlyke wetten, en wel over ontwerp n°. 2, tot wij ziging van de artt. 3, 30, 33-37 en intrekking van art. 45 der wet op de regterlijke organisatie. Voornamelijk gaf de quaeslie omtrent de benoeming van den kantonregler, al dan niet voor hel leven, aanleiding tot veel dis- cussifen. Met verwerping van alle amendementen is het regerringsvoorstel aangenomen (benoeming van den kantonregler voor bet leven, die van de ambtenaren van het 0. M. en griffiers tot wederopzeggens toe). Morgen voortzetting. Alsdan komt in discussie de motie van den heer Bredius om de indeelingsontwerpen te behandelen na de ontwerpen betreffende de tractementen. Door den hoogen raad is heden behandeld de cassatievoorziening van den logementhouder Thuis uit Zevenaar, die door het gereglshol te Arnhem tol levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld (er zake van de vergiftiging zijner huisvrouw in 1874. Tot toelichting van het beroep werd door jhr. mr. E. N. de Brauw een drietal middelen ontwikkeld. Aanst. Maandag zal het O. M. zijne conclusie voordragen. - Het geregtshof deed heden uitspraak in de jl. Dingsdag behandelde appellcu. liet heeft o. a. vernietigd het vonnis der Botterdamsche regtbank gewezen in de zaak van den directeur der verdcelingsvereenigingen «de Concurrent" en «Eendragt maakt magt" en hem onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, wegens het hcuden van verboden loterijen, ver oordeeld in twee boeten van 100. ES ft ELASIS. LONDEN4 Maart. De neger-predikant llenson. bet origineel van Oom Tom uit de «Neger- hul", is op dit oogenblik te Edinburg. De koningin heeft te kennen ge geven, dat zij hem op Buckingham Palace bij zich wenschte te ontvangen. Uil New-York meldt men aan de Times dat tot het laatste toe een gedeelte der democratische meerderheid in het huis van volksvertegenwoor digers al het mogelijke heeft gedaan om door oponthoud te beletten, dat hel tellen der stemmen binnen den vereiscliien termijn, den 44"1 dezer, werd ten einde gebragt, hetgeen verleden Donderdag tot hoogst onstuimige looneelen aanleiding gaf. Toen ccnc der tallooze motien van de «Filibusters", d. i. van hel bovenbedoelde deel der meerderheid, verworpen was. ontstond er eene geweldige opschudding. Een aantal leden klommen op hunne les senaren, gebaren makende cn schreeuwende. Alle leden stonden van hunne plaatsen op; nagenoeg alle schreeuwden door elkander. De buitenstaande menigte dreng in de doorloopen cn kleedkamers binnen. Brownvan Ken tucky, liep opgewonden heen en weêr, de vuist ballende in het aangezigt der Filibusters en eischendc, dat zjj in hechtenis zouden worden genomen. Eenige leden grepen hunne revolvers en er was groot gevaar voor handtas telijkheden. De militaire wacht werd te hulp geroepen, welke het binnen gedrongen publiek het gebouw deed ruimen en de orde werd gedeeltelijk hersteld. rRANKRIJH. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Vrijdag werd aan den onder-secretaris van staat bij justitie gevraagd ol hel waar was dat eene congreganistische onderwijzeres, in eene gemeente van het departement der Yonne, de barbaarschheid zoover heeft gedreven, dat zij een meisje, tot strafop eene brandende kagchel heelt gezet. Ilij vroeg levens of het waar was, dat die onderwijzeres door den prefect was ontslagen. Zoo ja, dan wensehle hij te weten of de officier van justitie eene vervolging tegen de schooljufvrouw heeft ingesteld. De heer Méline antwoordde, dat zoo de sfhooljulvrouw zich werkelijk aan die onmenschclijke daad heeft schuldig gemaakt, zij streng verdient gestraft te worden. Een onderzoek zou inge steld worden. In de commissie tot onderzoek van de aanvrage om magtiging tot het instellen van een gereglelijke vervolging legen Granier de Cassagnac, heeft Jules Simon, minister-presidentverklaard dat de Pays even goed als de WASHINGTON, 3 Maart. Het huis van vertegenwoordigers is op recès uiteengegaan. In eene vergadering van democratische a'gevaardigden is een manifest aan het volk vastgesteld, inhoudende een protest legen liet votum, krachlens hetwelk Ilayes tot president en Wheeler tot vice-president der Unie zijn benoemd. PABIJS, 4 Maart. Generaal Ignatieff wordt tusschen 15 en 18 dezer te Wcenen verwacht, doch zal zich vooraf naar Berlijn, Londen en Parijs begeven. De mogendheden zullen op de circulaire van Buslaud niet ant woorden voordat hij zijne zending heeft volbragt. Men meent nog steeds op vrede te kunnen hopen. ATHENE, 4 Maart. Het Britsch eskader is heden ochtend uit den Piraeus naar Malta vertrokken. LONDEN, 5 Maart. De Times verklaart voor ongegrond het gerucht, dat Ignatieff Londen zal bezoeken. De generaal zal met Schuwaloff' te Pa rijs een onderhoud hebben. WASHINGTON, 4 Maart. Het congres heeft de jaarwedde van den pre sident der Unie op 50000 dollars vastgesteld. Ilayes heeft lieden avond den eed als president afgelegd. BERLIJN. 5 Maart. De heer Ignatieff hield gisteren herhaaldelijk confe- rei.tien met Oubril en Bismarck. De keizer had gisteren en heden confe- renlifen met Bismarck, en ontvangt heden ten 4 ure den heer Ignatieff' ten gehoore. LONDEN, 5 Maart. Vahan-Eflendi, Turkscli agent, belast met eene bij zondere zending naar Parijs en Londen is door lord Derby ontvangen. WASHINGTON, 5 Maart. Toebereidselen worden gemaakt voor de inau guratie van den heer Ilayes op lieden middag. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering j zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel lot herstel kunnen vindencn moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken Ie verlichten cn 't leven met de grootste zorg cenigen tijd te verlengen. 'I Is een ieder bekend, dat men den Dorstlijders aanraadt een warmer klimaat

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2