STADS-BERICHTEIY BI N N EN L A N DSC IIE BE BIGT EN VRIJDAG 2 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2" alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare ftf scholen vopr on- en minvermogenden zal plaats hebben van den £»dc" lot en met den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de ■•C- Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorpsc Achtergracht, des voormiddags van haHnegen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. 11 C-v i Sfj) v d. BRANOELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. ZEE-MILITIE. BURGEMEESTER ei* WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op act. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19(len Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de loteliilgen de/.er gemeerde, die verlangen bij de Zee-Militie Ie die nen, uit lich daartoe aan te melden lóóc den lslel1 April aanstaande, op een der werk dagen. tussclicn cles voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare Kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 2^sle" Februari jl. invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, houdende aanslagen voor een vol jaar, 3/4 jaar, en een halfjaar, alle dienst 1876/7, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 Maart 1877. v. d. BKANUELEB. LEIDEN. 1 Maart De brieven per stoomschip Friesland naar Ned -Indiè te verzenden moe ten ten postkantore alhier bezorgd zijn den 2,|t0 dezer ten 12 ure 's nachts, drukwerken en monsters uiterlijk ten 3[/2 ure 's middags. - In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingeko men het verzoek van concessionarissen der duinwaterleidingont ook in de gemeenten Katwijk en Oegstgcest water te mogen leveren. Door den voor zitter werd medegedeeld dat de heer dr. M. P. llus was uilgcnoodigd tijde lijk de practijk als stads-docior waar te nemen. De voordragt tot uitbreiding van bet hulppersoneel aan de Tusschenschool en die lot verliooging van de jaarwedde van niej. S. van Goor den Ooster- lingh, onderwijzeres 2e kl. aan de meisjesschool le kl., werden goedgekeurd. De voordragt betredende de inrigling tot opleiding van O. 1. ambtenaren gaf tol discussie aanleiding. De voorzitter stelde nog in bet kort de strek king dier voordragt in liet licht. Met de invoering van de wet op het hooger onderwijs zou de alhier bestaande inrigting voor de opleiding van O. I. amb tenaren worden opgeheven, waardoor de gemeente een gevoelig verlies zou lijden, daar de famtliëndie zich hier hebben gevestigd om hunne kinderen bedoeld onderwijs te doen genieten, de gemeente zullen verlaten. De strek king der voordragt was om de vraag te doen beantwoorden of de raad het wenscbelijk achtte dat burg. en weth. stappen zouden doen otn die inrigting hier te bestendigen. De heer Bijleveld verklaarde dat het hem ondoenlijk was over deze voordragt, zooals zij daar lag, zpne stem uit te bren gen; gaarne had bij vooraf eenige nadere inlichting, b. v. over de kosten. Volgens burg. en weth zouden die kosten niet groot zijn; zij zouden dus toch wel een maximum kunnen noemen. De voorzitter meende dat menrekening houdende met de hulp die de hoogeschool zou aanbieden, waaromtrent men nog niets zekers wist, op 6000 zon moeten rekenen, daartegenover stonden de schoolgelden die ten goede zouden komen. De heer Goudsmit betoogde dat de belangrijkste elementen voor het onderwijs bier aanwezig warener zouden misschien nog 2 o( 3 docen ten noodig zijn zoodal de kosten niet groot zouden zijn. Men diende zich echter te vergewissen of de regering eene tegemoetkoming wilde geven. De voorzitter meende dal niet alleen de financiële, maar ook de morele onder steuning van de regering veel invloed zou uitoefenen. De heer Bijleveld hield vol dat het plan te vaag en in het geheel niet uitgewerkt was, een afgerond geheel vond hij er niet in. De wenschlijkheid zou hij niet betwisten, maar eene andere vraag was hel le behouden hetgeen men wenschlzonder te grootc opofferingen voor de gemeente. De lieer Goud smit was van gevoelen dat burg. en weth. geen ander voorstel had den kunnen doenalvorens de raad zich verklaard had over het wen- seltelijke der zaak. De heer Bijleveld wees er op dat burg. en weth. toch reeds voorstelden een subsidie aan te vragen. De heer van der Lillt beioogde dal de raad daarom nog geen beslissenden slap deed. De raad bleef altijd vrijof de minister subsidie gaf al of niet de raad kon later beslissen. Burg. en weth. konden geen ander voorstel doen, omdat de zaak Bi in verband slaat met de invoering van de wet op het hooger onderwjjs, men wist niet wal er omtrent het een en ander kon gesehieden. De heer Cock deelde hel gevoelen van den heer Bijle-eld. Zijns inziens lag in het vragen van het subsidie eene beslissing. Mij kon de gevolgen van bet voorstel niet overzien. Wel kon hij er voor zjjit burg. en weth. te mag- tigen een nader onderzoek ut te stellen of eene dergelijke inrigting noodig, wenscltelijk, mogelijk was en ol zij de financiële krachten der gemeente niet te boven ging. llij wees levens op de groote kosten die de reorganisatie van liet gymnasium, volgens de nieuwe wet op liet hooger onderwijs, van de gemeente zou vorderen en vroeg of het niet wal le gewaagd was naast de rijkshoogeschool nog eene andere school op te rigtenop grond dat zij niet veql zou koslen. De voorzitter verklaarde dat burg. en weth. niet gaarne een meer geadstrueerd voorstel zouden hebben willen doenzij hadden dit voorstel gedaan om le voorkomen dal men later zou zeggen te betreuren dat burg en weth. zoo kortziglig waren geweest dien slag le voorkomen. Ook het publiek moest welen wat de raad wilde; eene weifeling zou geen goeden indruk maken. De heer Goudsmit zeide dat hier twee quaesticn aanhangig waren; de wensehelijk- lieid en de mogelijkheid; thans moest alleen nog maar de eerste uitgemaakt worden. Leiden moest een compleet stel wat betreft het onderwijs hebben. Men kwam niet te Leiden wonen om de amusementen of om de fraaiheid, maar om de gelegenheid tot het onderwijs van de kinderen op eiken leefljjd. De heer Cock wees er op dat volgens de nieuwe wet op liet hooger onderwijs Z. M. dc Koning de magt heelt, behalve de aangewezen vakken, ook nog andere vakken te doen doceren. Men kon zich dan lot Z. M. wenden met het ver zoek in de ontbrekende vakken le voorzien. De heer van der Lith zeide hierop dat liet onderwijs aan de hoogeschool alleen gegeven werd met het oog op het doctoraat in de talen, niet met het.oog op O. I. ambtenaren. In stemming gebragl, werd de voordragt. aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. Bij de behandeling van liet verzoek van W. F. van der Heyden, tot uit' keering van de verhooggelden in zake den verkoop van grond aan den Vestwal bij de Kaiserslraat. zeide de heer Dercksen dat het thans bleek hoe verkeerd men deed een weg te bewandelen, dien men niet volgen moest. Het stelsel van winstderving was aangenomen en daarop beriep zielt ook deadres- sant. Zij die voor de toekenning van500 aan van Driel e. s. waren geweest, wa ren zedelijk gebonden ook deze aanvrage toe le slaan. Onderscheiden leden ver klaarden zich tegen die meeniitg. De heer van Iterson achtte de woorden van den lieer Dercksen grievend en beleedigeud, want bij vermogt zich niet op te werpen als censor van den raad. Het regt op eene zoodanige uitspraak moest hij hem ontzeggen. De heer Derksen meende dat, evenals aan ande ren, ook hern het regt van beoordeeling toekwam. Met algemeene stemmen werd de voordragt goedgekeurd. Het verzoek van mr. II. L. A. Obreen lot het leggen van stoepen werd toegestaan. De wethouder de Laat de Kanter deelde vervolgens mede dat de uitslag van de aanbesteding van het bestraten van de Korte Langegrachl en hel verstralen van dc Llzerengraehtwaarbij de gemeente de klinkers en kepen tot den koslcnden prijs zou leveren, niet aan de verwachting had beant woord. De minste inschrijver was 25 pCt hooger dan de I egrooling, die 720 bedroeg. Zes inschrijvingen waren meekomen, voor ƒ890, 1053, ƒ1108, j 1273, ƒ1478 en ƒ1880.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1