BUlTEiNLANDSCHE BERIGTEN. ning dat de straf, door de regtbank te Hoorn in 1863 bij verstek uitgespro ken, door verjaring was vervallen. De hooge raad was van een ander ge voelen dan het hol en verklaarde dal het art. 462 van het Wetboek van Strafvordering had geschonden. Een bij verstek gewezen vonnis ging niet eerder in kracht van gewijsde dan nadat er veertien dagen verloopen waren, zonder dat van dat vonnis in verzet was gekomen en derhalve kon de ver jaring der straf geen aanvang nemen. Eene veroordeeling bjj verstek ver valt door het verzet, waardoor de zaak wordt leruggebragt in een apid alsof er geen veroordecling ware uitgesproken. Met de laatste regtenijke acte was volgens den wetgever bedoeld de laatste handeling der vervolgde partij en niet de acte van verzet. De laatste regterlijke acte in deze moest geacht worden te zijn de dagvaarding van November 1863 en daar sedert dat tijdstip meer dan 5 jaren waren verloopenwas de vervolging verjaard. Met vernietiging van hel arrest van het hof, heeft de hooge raad. ten prin cipale regtdoendc, het vonnis der regtbank van Hoorn bevestigd. Andermaal was het gerégtshof te 's Gravcnhage heden geroepen om in hoogcr beroep kennis te nemen van eene vervolging ter zake van hel aan leggen en houden van onderhaudsche verboden loterijen. Hieraan schuldig verklaard, werd de directeur der vereenigingen de Concurrent en Eendragt maakt Magt. die reeds eenmaal tol geldboete veroordeeld is wegens geljjk wanbedrijf, door dc regtbank te Rotterdam in October jl. wederom veroor deeld en wel tot 14 dagen celstraf en twee boeten van 100. liet bleek dat men ook hier met zoogenaamde vcrdeelingsvereenigingen te doen had, welke vereenigingen zich in een aanzienlijk aantal deelnemers mogten ver heugen. De deelnemers contribueerden 5 cent per week en erlangden daar door de zekerheid het eene of andere voorwerp, na verloop van een jaar. te verkrijgen, eene waarde vertegenwoordigende van minstens ƒ125 en hoogstens 90. De directeur besteedde aan zijne toewijzing der voorwer pen bijzondere zorg en wist het daardoor ieder naar den zin te maken, ofschoon hij toch daarbij geheel willekeurig te werk ging. Door eene ver deeling der leden in seriën van 35 dacht hij builen het bereik der wet te vallen, maar de regtbank was een ander gevoelen toegedaan. Mr. Haas van Amsterdam lichtte de gronden voor het appel uitvoerig toe. Hjj verwachtte een ontslag van regtsvervolging, omdat hier wel aan eene wettige vcrdeeling, maar niet aan eene verboden loterij zou te denken zijn. Adv.-gen. mr. Gregory kon zich niet begrijpen de animo, waarmede de zoo genaamde verdeelingen werden verdedigd. Hem kwam hel voor dat die ver eenigingen met kracht moesten worden tegengegaan, daar zij alleen door het zuur verdiende geld van de mindere klasse floreerden. Het arrest van den hoogen raad in zake d. B. was voor hem de grondslag van zijne meening eu met die beslissing in de hand kon het niet anders of moest het vonnis worden bevestigd, waartoe dan ook ten slotte zijn requisitoir strekte. Het oud-adellijk huis "Ter Horst, onder Voorschoten, waarschijnlijk in het begin der 17' eeuw herbouwd, is thans door den tcgenwoordigen eigenaar, prins Frcderik. in den 17-eeuwschen stijl gerestaureerd geworden. De herste liug moet zeer goed geslaagd zijn. ESC ELAN». LONDEN. 26 Fcbruaiij. Volgens den Mém. dipl. zou lor d Derby den Engelschen ambassadeur te St. Petersburg opgedragen hebben ofFicieuse onderhandelingen met prins Gortschakofl' aan te knoopen met het doel om de Russische regering over te halenaan de Porte een termijn van een jaar toe te staanom het be- wjjs te leveren dat het haar ernst is met hare goede voornemens. Onmid dellijk na het sluiten van den vrede met de vorstendommen Servië en Montenegro zouden over dit punt officiële onderhandelingen gevoerd worden. De Engelsche algemeene posldireetie heeft maatregelen in overweging genomen om te voorzien in het veel te wenschen overlatende postverkeer tusschen Groot-Brittannië cn de Vereenigde Staten. Een deputatie van de vereenigde kamers van koophandel legde dezer dagen aan den postmeester- generaal haar grieven bloot, dat de handelswereld ernstige verliezen Ijjdt door het trage vervoer van dc brieven. De deputatie vroeg of het niet mo gelijk is, dal dc brieven met de snelst varende Atlantische stoomboolen vervoerd worden. Naar ihe Daily Mews verneemt, bevindt zich op het oogenblik een hooggeplaatst post beambte te Liverpool, om inlichtingen te dier zake in te winnen. Dezer dagen werd hier de eerste markt geopend voor den verkoop van versch vleesch, uit Amerika ingevoerd. Het vleesch komt ongeveer driemaal 's weeks te Liverpool aan en wordt van daar in expres daarvoor vervaardigde wagens, die het vleesch dezelfde koelte doen behouden als gedurende de zeereis, naar Londen vervoerd, waar het onmiddellijk in de kelders van de "Cold Storage Wharf" wordt gehangen, liet vleesch wordt zoowel in hel groot als in het klein verkocht, legen 6% 8 stuivers het kilo. Het heeft niet alleen bet uiterlijk voorkomen van versch gcslagt vleesch, maar ook alle eigenschappen, voedzaamheid, saprjjkheid, smaak enz. De eerste aanvoeren van dit vleesch hebben reeds een goeden afzet gevonden. Men meldt uit New-York: De ultra-democraten, onder aanvoering van den heer Randall, zjjn voornemens aan het huis der vertegenwoordigers een voorstel aan te bicden. strekkende om over te gaan tol eene nieuwe ver kiezing van den president der Unie. Hel is echter zeer waarschijnlijkdat dit voorstel zal verworpen worden, zelfs door de democraten, daar dc meer- (lerhe d zeer verzoeningsgezind is. fKANHRIJk. In den senaat heelt dc heer Lafond de Saint-Mui', naar aanleiding van een verleden jaar gcpleegden thans voor het hof van assises in het dep. der RhöHe behandelden moord, verlof gevraagd om tot den minister van openbare werken eene interpellatie te riglcn over de gevaren van allerlei aard, welke de afzondering, waarin reizigers in spoortreinwagens dikwerf verkeerenkan opleveren. Het verlof is verleenddoch de interpellatie uitgesteld; Ter vervulling van dc vacature in den senaat ten gevolge van het overlijden van den generaal Changarnier, hebben de partijen reeds hunne candidaten doen kennen. De Bonaparlislen verlangen den generaal Vinoy, de ürleanisten den generaal de Chabaud. De linkerzijde stelt den heer Alfred André. oud-vertegenwoordiger in de nationale vergadering. Generaal Chanzy is weder naar zijn post in Algerië teruggekeerd. De bibliotheek van wijlen Jules Jauin, die in hel openbaar verkocht is, heeft 80000 fr. opgebragt. Eene prachtuitgave van de werken van Bé- ranger, 4 deelen in octavo, met 53 platen, heeft. 3700 fr. gegolden; de "Contemplations" van Victor Hugo met een uitvoerigen brief van den dich ter, 1000 fr.dc oorspronkelijke uitgave van de complete werken van Molière. 1240 fr. Dr. Ilarmand, die door hel ministerie van onderwijs, hel museum van natuurlijke historie cn het aardrijkskundig genootschap Ie Parijs met eene bijzondere zending belast is, is den 4'1'" December jl. van Phnöm-Penh ver trokken. om nog eens Ie beproeven, den Boven Kambodsja eu Laos uit een wetenschappelijk en archaeologisch oogpunt te onderzoeken. 11'. Ilarmand onderneemt zijnen logt zonder reisgezel, dat is te zeggen, zonder door cenig Europeaan vergezeld te worden, en met de bedoeling om niet door te veel bagage belemmering te ondervinden, heeft hij geene levensmiddelen medege nomen; hij zal daarom genoodzaakt zijn, zich, zoo goed hij kan, met de levensmiddelen te voeden, die hij op verschillende plaatsen zjI vinden, cn zal dus aan tallooze ontberingen zijn blootgesteld. Door een handelaar te Lyon, firma Arlès Dnfotir et C".wordt dc afgevaardigde Ordinaire in de dagbladen beschuldigd, zich populair te hebben willen maken door het geven van onware voorstellingen omtrent de te Lyon heerschende ellende. Ordinaire's overdrijving heeft ten gevolge gehad, zegt hij, dat vele buitcnlandsche nemers, verschrikt door die tafereelenhunne bestellingen hebben afgezegd cn de toestand daardoor noodeloos verer gerd is. Reeds is gemeld dat zekere Godefroy door het hof van assises, wegens moord, tot tien jaren dwangarbeid is veroordeeld. Hieromtrent deelt men nog het volgende mede: Deze persoon was compagnon van den heer Claye, lid der parfunieriefirnta Violet te Parijs. Zijn financiële omstandigheden waren in de war ten gevolge van andere ondernemingen met zekeren heer Courlefois, waarin hij voor een groot bedrag was betrokken. Laatstge noemde meende bedrogen te zjjn en op zekeren dag schoot hij zich, volgens de verklaringen van den nu veroordeelde, ten huize van Godefroy en in liet bijzijn van Godefroy dood. Onmiddellijk rees het vermoeden dat Courlefois geen zelfmoord had gepleegdmaar door Godefroydie een zeer zedeloos leven had geleidmet de dochter van Claye was gehuwd cn ook tijdens zijn huwelijk op de meest schandelijke wijze leefde, was dood geschoten. Na een belangwekkend proces verklaarde de jury Godefroy schuldig aan moord met aanneming van verzachtende omstandigheden. 1111TSC II I A V I». In- die Gegenwart geeft prof. Blunlschli de hoop Ie kennendal de rijkskanselier de noodigc stappen zal doen, om den rijken schat van hand schriften naar Duitschland terug te brengen, die, toen Heidelberg in 1622 door Tilly was ingenomenuit de keurvorstelijke bibliotheek geroofd en naar Rome werd gevoerd, waar hij bij de boekerij van het Vaticaan werd gevoegd. E.n der redenen, waarom de hoogleeraar hierop aandringt, is, dat deze schat voor de wetenschap geheel zonder waarde is, zoolang hij op het Vaticaan blijft, daar deze handschriften aan niemand vertoond worden of onder zoo belemmerende bepalingen, dat men er toch niets aan heeft. In de Steaks. Zeil. is eene aanschrijving opgenomendoor den rijks kanselier gerigt aan den opper president der rijksprovincie, den heer Miillcr. Zij luidt aldus: liet EU&sser Journal bevat eene officiële medcdeeling, door den directeur van de builenlandsche sectie der internationale tentoonstellings commissie te Parijs onderteekend, waarin wordt gelezen, dat de algemeene commissie voor die tentoonstelling tot heden nog geen officiële kennisgeving heeft erlangd, waaruit blijkt, dat Duitschland het besluit heeft opgevat, geen deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling, in het volgende jaar te houden. Ten gevolge hiervan is dc ruimte, indertijd beschikbaar gesteld ten behoeve van Duitschland, nog steeds voor de Duitsche deelnemers aan de tentoonstelling bestemd gebleven. Deze mcdedeeling is, in zoo verre zij betrekking heelt op dc Duitsche regering, ten eenenmale onjuist. Zoodra de Duitsche regering het besluit had opgevat, geen deel te nemen aan de Parijsche wereldtentoonstelling, heeft zij daartoe langs diplomalicken weg onverwijld mededeeling gedaan aan het Fransche bewind en wel op zoodanige wijze, dat geenerlei twijfel kon worden gevoed ten aanzien van den aard van gemeld besluitdat als onherroepelijk moest worden be schouwd. Daarin is dan ook geen wijziging gcbragl. Heeft de algemeene commissie der bedoelde tentoonstelling daarvan tot heden nog geen medc deeling ontvangen, dan mag die vertraging niet te last worden gelegd aan de Duitsche regering. Maria Simorieene beroemde ziekenverpleegster uil de jongste oorlogen en gewoonlijk "Moeder Simon" genaamd, is dezer dagen op een dorp nabij Dresden overleden. De Eugelschman Ie Otlenbnrg. in Baden, die de honden van verschei dene jaglliofhebbers met strychnine vergiftigd heelt, is, nadat zijn schuld door het geregtelijk onderzoek duidelijk was gebleken tol twee jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Bovendien moet hij 1835 mark schadevergoe ding betalen. In de Oostenrijksche grensdistricten, waar de vlugtelingen uit Bosnië vertoeven, is de typhus uilgebroken cn wel in hevige male. Binnen acht dagen moeten in slechts weinige gemeenten te zamen 140 personen aan die ziekte bezweken zijn.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2