LEIDSCIIE COURANT. 1877. H°. 50. WOEfSSDAG 28 FtffcRÜA.RIJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt Hogelijk*, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant u per vierendeel faart ƒ3.franco p. p, 3.50, me/ Ac/ ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad J 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's/aars, buiten tie expeditiekotten, afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p p. 6 Cents. Lie prijs der Advertcntiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 27 Februarij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch Indie, door middel van het stoomschip Friesland, van de «Rotter- damsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 3den Maart aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia zal er met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren bchooren uiterlijk, in den avond van den 2'1"1 Maart en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 11 ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd twintig com- miesen der vierde klasse der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ420 'sjaars en eene toelage voor eens van 75 voor uitrusting, nadat zjj op de linie van toezigt zijn in dienst gestelddat op een nader vast te stellen tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking: dat voor die betrtkking kunnen in aanmerking komen zij, die een gezond ligchaamsgcstel hebbenongehuwdniet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde: dat voor gepasporleerde onderofficie ren, die minstens 12 jaren militaire dienst hebben, het maximum van leef tijd op 34 jaren, en voor gepasporleerde onderofficieren of andere mili tairen, die minstens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald, dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór 1 Junij 1877£bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen, des verkie zende, door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen. Volgens eene bekendmaking van de Duitsche rijkskanselarij van 22 Februarij waren, sedert den 15d"1, gevallen van veepest geconstateerd: Koningrijk l'ruissen: op den 15d,D te Keulen bij een rundzich bevindende in een stal in de nabijheid eener besmette hoeve gelegenop den lö"1"1 en den 18d'n in twee stallen te Emden, waarin zich 9 runderen en 1 geit be vonden; op den 17Jc° te Opperan bij Breslau in een stal met 13 runderen; op den 19d,n wederom te Klein-Mocbbern bij Breslau in eene hoeve, waar zich 35 runderen bevonden Koningrijk Saksen: op den 15d« te Seidan bij Bautzen, bij eene nit Dres den aldaar ingevoerde koe; en op nieuw te Mobendorf bij Leipzig in twee hoeven, met 15 runderen. Alle besmette koppels zijn afgemaakt; verder werden te Emden drie ver dachte hoeven met 6 stuks runderen en 2 schapen ontruimd. liet stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 25 Febr. van Aden vertrokken. Het stoomschip Holland, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 25 Febr. van Suez vertrokken. De ('onrad is op 25 Febr. te Batavia aangekomen. In den wedstrijd voor novellen, welke door de letterkundige vereeni- ging Jan Frans Willems te Antwerpen, eene afdeeling van de maatschappij «Het Vlaamsche volk", in het vorige jaar werd uitgeschreven, is de eerste prjjs toegekend aan de novelle «Geerle" door den heer W. Otto, te Amster dam; de tweede prijs aan de novelle «Lize" door mevr. Lamping, geb. van Rosse, te Utrecht; de eerste eervolle vermelding aan den heer M. J. Boomers, te Amsterdam; de tweede aan den heer M. P. van der Veen, te St. Maarten (Nederl.); de derde aan den heer L. Janssens, te Antwerpen. De troependie bestemd zijn om op de grens tusschen Overijssel en Pruissen tegen den invoer van vee, enz. uit Duitschland te waken, bestaan uit 150 man infanterie uit 's Herlogenbosch en 100 man infanterie uit De venter en Zutphen; zij zijn over de gemeenten Gramsbergen, Stad- en Ambt Hardenberg, Tubbergen, Denekamp, Losser, Lonneker en Haaksbergen verdeeld. -- De te Alphen gevestigde vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de Rijnstreek heeft haren voorzitter, mr. C. van der Vlies, burgemeester van llazerswoude, bij gelegenheid van zijn zilveren jubilé als burgemeester, dat juist met 's konings verjaardag zamentrof, een blijk van hoogachting en sympathie gegeven in den vorm van een geschenk, waartoe nagenoeg al de leden der vereeniging hebben bijgedragen. De aanbieding geschiedde door eene commissie uit de vereeniging, met den vice-voorzitter aan het hoofd, ten huize van den algemeen geaebten jubilaris. Gisteren morgen is de stoomboot Commissaris des Konings Nahuys, van de hli. Mceler en O.te Kampen beneden het val legen den pijler van de brug aangevarenwaardoor zij vast geraakte en zulk een zwaar lek" bekwamdat zjj al zeer spoedig zonk en er geen tjjd was om van de in" de boot zich bevindende goederen veel te bergen. De passagiers zijn gedeel telijk. door tegen de brug op te klimmen, met behulp van anderen behouden aan wal gekomen. Uil Franeker meldt men dat ter voorziening in de aldaar bestaande behoelte aan geneeskundige hulp, op verzoek van het gemeentebestuur, door den minister van ooriog magtiging is verstrekt aan den officier van gezond heid D. L. R. Borgerhoff Mulder, arts, in garnizoen te Leeuwarden, om tjjdeiis hel heerscheii der typhus-epidemie te Franeker geneeskundigen bij stand te verleenen. Naar men uit Grave en 's Herlogenbosch meldt was het water aldaar iets gevallen. Uit Maastricht vernam men dal de Maas op nieuw wassende was, waardoor den Bosch wel eens op nieuw met overstrooming zou kunneti worden bedreigd. Ten gevolge van het liooge water en bet stormachtig^ weder wordt de doorlogt van de spoorburg over de Dieze zoo gevaarlijk geacht, dat de vereenigdc 's llertogenbossche stoomboot-maatschappij zicht genoodzaakt heeft gezien, de dienst tusschen den Bosch en botterdam te staken. 's GRAVENHAGE27 Februarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer M. A. Perk, pred. bij de Waalschc gemeente te Amsterdambenoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon, als blijk van de bijzondere waardering van het aan Z. M. op gedragen werkje Het Citadel-Monument. Door Z. M. is aan J. P. van Moorsel, dienaar van politie te Amster dam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding vaneeii drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit vatf 22 Sept. 1855 alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heelt aan den heer A. J. Machiels, consul honorair van Baden en Saksen-Coburg en Gotha te Parijs, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis lc kl. der Ernestinische huisorde, hem door den fiér* tog van Saksen-Coburg en Gotha geschonken. De overplaatsing van den scheepsklerk J. S. C. F. Blankensteinvan bet wachtschip te llellevoetsluis aan boord van dat te Willemsoord, is ingetrokken. Z. M. de koning zal zicli aanstaanden Donderdag des namiddags ten 3 ure naar het Loo begeven. Bij gelegenheid van den 80°" verjaardag van Z. K. II. prins Frcderik zal er morgen op het Huis de Paauw eene receptie gehouden worden vóór de leden van 11D. hofhouding. In den namiddag zal in het nieuwe paleis aan den Boschkant dooi den prins een diner gegeven worden, waaraan diif. door Z. M. den koning zal worden deelgenomen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden na discussie aangenomen de conclusiën der commissie omtrent de zaak der goederen en fondsen van de voormalige doopsgezinde gemeente lc Dordredit en te Maastricht, waarvan destrekkilig is om te verklaren dat daarop toepasselijk dient verklaard te worden art!'1?) der armenwet. Morgen (Woensdag) zijn de regterlijke wetten aan de orde. De beslissing van den hoogen raad is gisteren bekend geworden in zake de zooveel besproken quaestie van verjaring der straf ol der strafver volging, welke door eene voorziening in cassatie van den procureur-generaal bij het gereglshof tc Amsterdam aan de bcoordeeling van hel hoogste regfs- college was onderworpen. Zooals reeds bij de behandeling is gemeld, werd door de reglbauk tc Hoorn in 1863 een vonnis bij verstek gewezen tégen II. .1. B.dat eerst in 1876 door zijne gevangenneming is geëxecuteerd, maar legen welk vonnis hij toen is in verzet gekomen. De Hoornsche regt- bank oordeelde den 30° October II. dat de vervolging tegen den bekl. was vervallen door verjaringen dat het O. M. niet oiiivankeljjk was in zone vordering tol hel hervatten van het onderzoek der zaak, met bevel dat bekl. zou worden in vrijheid gesteld. Het gereglshof te Amsterdam, tfal hierna in hooger beroep geroepen was een oordeel te vellen, was van mée- il

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1