LDIItSCHE COURANT. 49. 1877. DIiXGSDAG 27 FEBRUARIJ- De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. L>e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p p. 6 Cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. deze Courant wordt verzonden bladz. 58 der flandelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). STARS BERICHTEN. Vergadering van den Gemeent raad van Leiden, op Donderdag den l!lt° Maart 1877, des namiddags te half drie uren. 1®. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Tusschenschool. (22) 2". Idem tot verhooging van de jaarwedde van Mej. S. Van Goor den (tos terlinghonderwijzeres der 2de klasse aan de meisjesschool lsle klasse. (23) 3". Idem betrefl'elijk de inrichting tol opleiding van (t. I. ambtenaren. (,25) 4°. Verzoek van W. F. Van der lleyden tot uitkeering van de verhooggelden in zake den verkoop van grond aan den Veslwal bij de Kaiserstraat. (26) 5". Vervoek van mr. 11. L. A. Obreenom sloepen te leggen bij de Gedamde Vestgracht. (27) BINNEN LAN BSC BE BERIGTEN. LEI DUN. 26 Febrnarij Wij vernemen dat eenige werkende leden der scherpschttiters-scherm- vereenigiug van 's Gravenhage, onder de bescherming van jhr. W. G. de Jonge van Zwijnsbergrn van Dreischor, met medewerking van de meest be kende .schermmeesters der hofstad en van den heer J. 8. Wijnsira, gladialor academicus, het plan hebben in de maand Maart in de stads-geboorzaal een groot assaul en looneelvoorstelling te geven ten voordeele van het op te rigten monument voor den burgervader P. A. van der Werf, als vertegen woordiger van den trouwen moed en het lijden van Leidens burgerij in 1573 en 1574. Moge het publiek zulks waarderen en door ruime deelne ming toonen dat het de medewerking der llaagsche heeren om den vurigen wensch van zooveel vaderlandlievende burgers te vervullen op hoogen prijs slelt. - Men schrijft ons: Er kan gespit noch geploegd worden, want het water heeft de overhand. Dagelijks vallen er stortregens. Vijvers op bui tenplaatsen zijn tot meeren gezwollenmoezerijen verkceren in een mod derpoel, lusschen boseh en beemd staan de lanen onder water en de meeste niet bestrate wegen zijn onbegaanbaar. - Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Wegens aanhoudend onstuimig weer konden in de vorige week maar 36 schuiten in zee komen, waarvan heden voor storm en hooge zee 30 schuiten terugkeerden, welke besomden van ƒ285 tot ƒ70 in 3 a 8 dagen reis. D». J. A. de Vlieger, pred. alhier, heelt voor het beroep naar 's Graven hage bedankt. Men schrijft ons uit AlphenHet is mij ondoenlijk u geregeld op de hoogte te houden van de gevallen van longziekte en het gevolg er van, de afmaking. 2 Januari) 11. meldde ik het eerste geval, dat zich voordeed, nam. bij D. v. d. Vis, bij wien 37 stuks werden afgemaakt en waarvoor hij als schadeloosstelling ontving y 6640. Sinds zijn er te Alphen en Aarlan- dervcen reeds 183 stuks afgemaakt, als in Januarij 152 en Febrnarij 31. In Januarij werd als vergoeding uitbetaald 26033 50 voor Alphen en ƒ3041 voor Aarlanderveenwaarvan door pubiieken verkoop van het goed gekeurde vleesch terugkwam ƒ11077.50 voor Alphen en ƒ1907.50 voor Aar- landervcen. Tol nu toe vaart de boer er wel bijdoelt wanneer over eene i maand de trek begint, zullen, vrees ik, wel reclames volgen, daar men dadelijk na de afmaking geen vee mag aankoopen, en dus de boerderij ge heel stil slaat. Ook laat het zich wel denken, dat in het voorjaar, door het groote gebrek aan vee, de prijzen buitengewoon hoog zullen zijn. Vrijdag morgen werd een persoon dood voor of op het bed gevonden. De omstandigheden, die vooraf gingen, maken zulk een plolselingen dood nog treffender. Van drie personen, die Donderdag waren uitgegaan, geraakten twee, waarbij bovenbedoelde, 's nachts naar huis terugkeerende, door over matig gebruik van sterken drank, in de nabijheid van het dorp te water, terwijl de derdezelf niet in slaat zijnde hulp Ie verleenen evenwel nog genoeg bewustzijn had. hijstand te gaan inroepen. Beiden werden gered en het drietal ging zoo goed het kon naar huis, niet gissende dat slechts twee hunner het «morgen" zouden beleven. In het belang van de haringvisscherij zijn de commissarissen des konings in de onderscheidene provinciën door den minister van oorlog gemagtigd om, ook voor dit jaar, aan de miliciens-verlofgangers, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten j en die zich voor de zeemilitie hebben aangebodendoch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, op hunne aanvrage, de vergunning te verlee nen tot het deelnemen aan die visscherij, en zulks ongeacht zij mogten behooren lot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalingsoefenin gen zouden moeten opkomen. Van Junij tot en met September a. s. zal door een aantal compagniën van de drie regimenten vesting-artillerie seriesgewjjze gekampeerd worden op de Oldebroeksche heide tot het houden van oefeningen op groote schaal. Door den minister van binnenl. zaken is aan den heer L. Taal, te Katwijk aan Zee, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoom- sleepdie :st op de rivieren in Noordbrabant, Gelderland, Zuidholland, Noord- holland Zeeland en Utrecht. In den Moniteur Beige van 24 Febr. is afgekondigd een kon. besluit van 23 Febr., bevattende de volgende bepalingen: De invoer en doorvoer van runderen, schapen en andere herkaauwende dieren, afkomstig uit de Nederlandenover de ooster- en noordergrenzen van Gemmenich tot Lom- tnclis verboden. Dit besluit zal in werking treden met den 28s,tD van deze maand. Het stoomschip l'rinses Amalia is gisteren van Batavia Ie Nieuwe Diep aangekomen. Op de prijsvraag over opvoedkunde, door de Haagsche afdeeling van het Nedcrl. onderwijzers-genootschap uitgeschrevenis slechts cëu antwoord ingekomen; schrijver van dit bekroonde antwoord is de heer A. Admiraal te Schoonhoven. De gemeenteraad van Gouda heeft tegen 15 Mei a. s. eervol ontslag verleend aan den heer K. VV. Kluitman, hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenschool aldaar, die alsdan ruim 50 jaar bij het onderwjjs werkzaam zal zijn geweest. Over de werkzaamheden der omrastering van het Frederiksplein, vóór het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam deelt Sieboldia het volgende mede: «In het middenvak van het Frederiksplein zal worden geplaatst een win tertuin, 20 x 20 meter, ter oppervlakte Tan 400 meter; ter zijden twee kassen voor warme en gematigde planten, ieder lang 20 meter, breed 5 meter, alzoo ter oppervlakte van 100 meter, te zamen 600 meter. Voorts worden in de omrastering aangebragt 2 verandaas, ieder lang 45 meter, breed 6 meter, alzoo beide 540 meter. Daarenboven zullen er tenten worden opgerigt, als: 6 stuks, af te staan door de Hollandscbe maatschappij van landbouw, ieder lang 50 meter, breed 6 meter, of te zamen een oppervlakte beslaande van 1800 nieter, en 2 tenten van de Nederlandsche jagtvereeniging Nimrod, ieder lang 25 meter, breed 5 meter, of met elkander 250 meter. De plantenkassen en de tenten beslaan dus gezamenlijk een overdekte op pervlakte van 3190 meter. De beide bruggen, die over den tramweg gelegd worden, geven toegang tot de beide zalen, waarin de voortbrengselen zullen worden tentoongesteld. Voorts zijn er reeds verschillende aanmeldingen gedaan voor kioskep, tenten, rotswerken, enz., waarmede het Frederiksplein zal worden gestof- fe id, en die, naar wij vertrouwen, een aangenaam geheel zullen leveren." Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorge dragen eene verordening tot regeling van het onderwijs aan de Amsterdam- sche universiteit, met memorie van toelichting en bijlagen. De voordragt beval het volgende: Behalve de in de wet op het hooger onderwijs voor geschreven vakken in de vijf faculteiten, worden voorgesteld collegies in het internationaal privaatregt, in de psychiatrie, in de geschiedenis der geneeskunde, in de oog-, oor- en tandheelkunde, in de pharmacognosie, in de taal- en letterkunde der Semitische volken, in het Mohammedaanseh regt, in het staatsregt voor de koloniën en overzeesche bezittingen, in de taal-, letter-, land- en volkenkunde van den Oost-lndischen Archipel, in een of meer levende talen, in de aesthetiek, en in de paedagogiek. De jaarwedden voor de gewone hoogleeraren zijn gesteld op een minimum van ƒ4500, na 5 jaren ƒ5000, en na 10 jaren ƒ5500. Bovendien zal de raad eene personele toelage kunnen toekennen, en genieten de hoogleeraren voorls nog een derde van de bijdrage der studenten of toehoorders, verdeeld in verhouding tot de lesuren. Ieder student betaalt ƒ200 jaarljjks. De jaarwedden der buitengewone professoren en lectoren worden bjj hunne benoeming door den raad vastgesteld.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1