PER TELEGRAAF. Van het laatste land hield spreker niet veel (eene meening die onder het publiek gedeeld werd), al kon hij niet ontkennen, dat de historie bewees dat de bewoners van dat land het hunne hadden bijgedragen tot beschaving en ontwikkeling. Aan Frankrijk werden eenige waardige woorden gewijd, al ware ook de beschouwing over namen als Turenne en Condé niet vol strekt op hare plaats. De aanwezige Duitschers [hebben geen reden gehad zich over den gepassionneerden Franschen geleerde te beklagen. Prophetisch voorspelde spreker Italië nog een groote toekomst. Het had vroeger den grootsten invloed gehad, het zou ook later eveneens dien terugkrijgen. Waarom en waardoor? Dit zeide de heer Benan niet en hij bepaalde zich tot het aldoendè Croyez-moi. In de historie van Amerika vond hij iets zeer schoons. Er was in de laatste helft der 18e eeuw daar gestreden voor de onafhankelijkheid en men vond in die geschiedenis de bewijzen van zelf opoffering, deugd en heroisme. Want wat was noodzakelijk voor eene natie? Eene historie, het in eere houden der traditiën en der nagedachtenis van de groote mannen en de vrijheid van gedachte en van doen voor iedereen. Bij ons was dit alles in de grootste mate aanwezig en als bewijs las spreker eenige woorden van Spi noza voor. Deze Nederlandsche wjjsgeer had zich over Amsterdam in de meest vleijende bewoordingen uitgelaten, als eene plaats waar alles bloeide, iedereen deed wat hem goeddacht, zoolang het geen ander hinderde, en elkeen door respect voor den ander in de grootste vrijheid en vrede leefde. Het jaar 1662 was niet ongelukkig, want eenige jaren vroeger zou de groote philosoof een brillensljjper en goed vergrootglas noodig gehad hebben om dat tc zien. Verder wees de heer Renan er op dat in ons land het eerst de vrijheid van opinie gehuldigd was; dat vreemdelingen uit Frankrijk hierheen waren gevlogt, omdat ze hier vrij mogten denken en spreken en dat indien het noodig was het hier weer zoo zou zijn. Voor velen was het niet noodig namen te noemen, maar voor menigeen niet overtollig geweest er op te wijzen dat Descartes de bedoelde persoon was en dat Holland de groote verdiensten hadden vader der nieuwere philosophie hier te hebben gehuis vest en hem de gelegenheid gegeven te hebben zijne studiën ongestoord voort te zetten. In algemeene bewoordingen kregen wij de grootste com plimenten, al werd ook de naam en de beteekenis der grootste mannen, die ons land heeft opgeleverd, totaal vergeten. Dit was toch wel noodza kelijk, indien men eenigzins bewijzen wil wat men zegt. leder vreemde, die, oordéelende naar de causerie van den heer Renan. een begrip moet krijgen over ons land als natie, zal onbevoordeeld zeer karig in zijn lof zijn. Ofschoon wij het type ware voor eene natie, vragen we nog aan den heer Renan: Qu'est ce que e'est qu'une nation We geven toe dat het een zeer lastig te definieeren begrip is, en de bepaling van den heer Renan heeft ons niet verder gebragt. Nog iets. De heer Renan heeft er niet op gewezen wat het sterkst wer kend middel is natie te blijven, tenzij invloed van buiten alles verlamt. Onzes inziens is dat het wakker blijven der nationaliteit, dus het wakker blijven van het besef natie te zijn. Ik houd deze definitie, die als de meest passende voor nationaliteit eertijds op de Debating Society onder prof. Buys is aangenomen. Het lust mij niet langer stil te staan bij deze lezing, vreezende dat ik den lezer te zeer zou vervelen. Indien echter de grootste mannen in hun vak, en wel litteratoren van meer dan Europesche vermaardheiden onze twee groote theologen en mannen van autoriteit in staatsregt zich de moeite gaven eene lezing van den geachten Franschen geleerde te hooren, dan hadden wij van zijn kant verwacht dat de behandeling van het onderwerp in overeenstemming zou zijn met het illustre gehoor. Aan het bestuur van Doctrina komt alle lof toe voor de moeite die het zich geeft de grootste mannen hier te doen lezen, al is ook de verwachting die men terecht van Renan koestert, gisteren beschaamd. We weten dat hij tot iets meesterlijks in staat is en we hopen dat hij niet zal verzuimen eenmaal zijn beganen misslag weer goed te maken. We verwachten in hem geen orateur zooals Hyacinthe, maar we wen- schen van hem eene behandeling van een onderwerp even zooveel degelijker als de oratorie van Loyson de zijne overtreft. 'sGRAVENHAGE, 24 Februarij. De heer mr. S. Vissering, aftredend lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, is herbenoemd tot lid dier commissie. De minister van justitie zal Woensdag geen gehoor verleenen. Gisteren avond werd eene bijzonder luisterrijke soiree gegeven door baron Verschuer in het Lange Voorhout. H. II. de koningin vereerde die met hare tegenwoordigheid, terwijl een talrijk en aanzienlijk gezelschap zich in de fraaije salons bewoog. BUITENLANDSUHE BERIGTEN. ÜNGELANB. LONDEN23 Februarij. De leden der Nederlandsche vereeniging te Londen vereenigden zich weder op 'skonings verjaardag aan een gemeenschappelijken disch. Z. Exc. graaf van Bylandt, Nederl. gezant, de heer May, consul-generaal, en ds. Adama van Scheltema, predikant bij de Ned. herv. te Londennamen de eereplaatsen in. De dagbladen laten zich zeer gunstig uit over de troonrede van den Duitschen keizer. Zij wijzen op haren vredelievenden toon, welke bewijst dat Duitschland afkeerig is van dwangmaatregelen: 'skeizers woorden be vestigen de hoop op handhaving van den vrede van Europa, hoewel zij niet bij magte zijn de bekommering over een op zich zelve staande handeling van Rusland niet geheel weg te nemen. De Standard maakt de opmerking, dat door de troonrede is komen te vervallen de verdenking, dat Bismarck oor logsverwikkelingen tracht te doen ontstaan; en in de hoop, door den keizer uitgesproken, dat de vrede bewaard moge blijven, ligt een aanduiding dat Duitschland elke vredebreuk zal afkeuren. Dezer dagen werd te Londen aan ongeveer 200 bekende dieven een souper aangeboden. De heer J. Poole, onder de dieven bekend als //fiddler Joss is met behulp van eenige vrienden een beweging begonnen om lieden te bekeeren, die door hun gewoonten en verlaagden toestand meestal over geslagen worden door de predikanten en zendelingen. Hij heeft gedurende vijf weken een //mission" onder de dieven van Londen gehouden, welke tot de bekeering van zeven dieven geleid heeft. Hij gaf nu een souper aan de 200 dieven, die hij tot inzigt had pogen te brengen van het misdadige van den oorlog, welken zij tegen de maatschappij voeren. Lulle Wildstreet, Drury-Lane, waar het feest gegeven werd, is bekend als een der enkele plaatsen in de wereldstad, waar de inbrekers bijeenkomen. «Fiddler Joss" onthaalde hen op vleesch, brood, eijeren, koflij en thee en sprak met ruwe welsprekendheid tot hen om hen tot inkeer te brengen. Op uitnoodiging van «Fiddler Joss", wiens invloed op dat ruwe volkje groot is, stonden een tiental dieven op, die een voor eer. htm levensgeschiedenis verhaalden, welke eenloonig was. daar het telkens weer een herhaling was^ van diefstal en gevangenisstraf. Enkele dieven verklaarden in hun «vak" weinig ge noegen te hebben; zij schepten er weinig genoegen in tot wild te dienen, waar de policie op jaagde het geheele jaar door, maar zij moesten toch le ven, zij kenden geen ambacht, hadden langzamerhand een hekel aan het werken gekregen, dat trouwens bijna niet te krijgen was, en daarom kon den zij al niet anders doen dan stelen. ifKilNHKUIli. De republikeinsche bladen geven hunne goedkeuring te kpnnen ,;over de verandering, die de regering heeft gebragt in het personeel der onder prefecten enz. Het zou al te dom zijn, zegt bet Journ. des Débde ver- dedigingsposten aan zijne ergste vijanden over te laten, ,0e Temps zegt: De meesten van hen die gaan en zeker gedeelte van hen die blijven hadden zich reeds te lang ingebeeld, dat men ambtenaar en tevens belager van de republiek kan zijn, bezoldigd agent van den staat en gedienstig agent van de partijen die den staat aanvallen. Zij vonden het goo gemakkelijk, hunne liefhebberij voor ee" openbaar ambt te vereenigen met hunne begeerte en drijven om een der gevallen besturen te zien herrijzen. Voor het overige moet erkend worden dat zij aangemoedigd werden door het voorbeeld van ministers, die de republiek slechts bestuurden, in de hoop van haar ten val te brengen. Onder de op wachtgeld gestelde ambtenaren bevindt zich pen blopiver- want van Mac Mahon, die door het kabinet van 24 Mei tot qnder-prefect werd benoemd. Tot voorzitter van den Parijschen gemeenteraad is gekozgn de heer Bonnet-Duverdier, van de ultra-radicale partij. Hij was redacteur van het blad les Droits de l'hommedat voor zes maanden geschorst is. De anti- republikeinsche bladen wijzen er op, welke verdiensten men moet kunnen bogen (bedoeld blad is veroordeeld wegens beleediging van den president) om voorzitter van den Parijschen gemeenteraad te worden. Uit Bourg-Madame en Montlouis, in het zuiden des lands, wordt ge meld, dat aldaar zooveel sneeuw is gevallen, dat de gemeenschap verschei- den dagen zal gestremd blijven. Volgens de Parijsche dagbladen heeft Adeline Pattiin gezelschap met zekeren zanger, Nicolini genaamd, St. Petersburg heimelijk verlaten. Hqar ephtgenoot, de markies de Caux, was haar nagereisd en had haar te Brus sel achterhaald. 19:11 T8C.1I LAID. In de rede, waarmede de keizer de zitting van den rijksdag heeft ge opend komt (omtrent den binnenlandschen toestand het volgende voorDe gedrukte toestand, waarin handel en verkeer zich gedurende de twee laatste jaren bevonden hebben, duurt ongelukkiger wijze bij ons gelijk in andere landen nog heden voort. De ernstige en langdurige overwegingen der ver bonden regeringen over de middelen om daarin verbetering te brengen, hebben mij niet de overtuiging gegeven, dat de inwendige toestanden des Duitschen rijks bijdragen tot de oorzaken der ongelegenheden, welke zich in alle andere landen even zeer doen gevoelen; in het oogenblikkelijk en plaatselijk gebrek aan werk voor den arbeidenden stand te voorzien, be hoort meer tot de taak der afzonderlijke staten dan tot die des rijks. Voor zoo ver aan het herleven van het verkeer eenig gemis aan vertrouwen op de zekerheid van den regtstoestand in Duitschland in den weg mogt staan, zult gij met mij zulk eene bezorgdheid voor.ongegrond houden. De organisatie des rijks en de goede geest des Duitschen volks leveren een krachtig bol werk op tegen de gevaren, waarmede de zekerheid en de geregelde ont wikkeling onzer instellingen door anarchische woelingen bedreigd mogten worden. De legerbegrootingbij den rijksdag ingediend, bevat wederom de twee voorstellen, die de vorige rijksdag verworpen heeft: versterking van de landweer door de vorming eener nieuwe brigade te Berlijn en benoeming van 105 nieuwe kapiteins bij de linietroepen. LONDEN, 23 Februarij. Maandag zal lord Stratheden eene resolutie voor stellen, waarbij aangedrongen wordt op maatregelen om het uitbreken van vijandelijkheden in Europa te beletten, de handhaving der tractaten van 1856, zooals die in 1871 gewijzigd zijn, te verzekeren en het welzijn der volksstammen, welke aan Turkije onderworpen zijn, te bevorderen. VERSAILLES, 23 Februarij. Ten aanzien van het voorstel om den mili tairen diensttijd bij het leger op voet van vrede tot drie jaren te verminde renwerd door de kamer met 295 legen 169 stemmen besloten, dit voor stel in behandeling te nemen, hoewel de regering verklaarde dat niet te ondersteunen. PARIJS, 23 Februarij. De Patrie meldt, dat Adeline Patti den 15den dezer bij de regtbanlc der Seine een proces tot scheiding van tafel en bed tegen haar echtgenoot, den markies de Caux, aanhangig maakte. LONDEN, 23 Februarij. In het lagerhuis zeide Hamilton in antwoord op eene vraag van Cameron, dat Engeland toestemming gaf tot het overbren gen van 300 koelies van Calcutta naar Suriname. Deze maatregel is echter slechts tijdelijk. Met betrekking tot de opheffing van het verbod van emi gratie van koelies heeft Engeland aan de Nederlandsche regering voorwaar den medegedeeld, welke door deze laatste in overweging zijn genomen. BUCHAREST, 23 Februarij. Eenige Turken, door soldaten ondersteund, kwamen gisteren op het eiland Gouraumei en plunderden aldaar. Een deta chement Rumeensche grenswachters namen 13 hunner, die zij op heeterdaad betrapten, gevangen en onder dezen een soldaat, terwijl zij twee Turken doodden. Een dezer twee was een Turksch ambtenaar uit Rutschuk, onder wiens leiding de plundering plaats had. LONDEN, 24 Februarij. De dagbladen bevatten een brief van Tchernaieff, waarin hij ontkent de juistheid der door lord Derby in het parlement afge legde verklaring dat het Servische leger bijna uitsluitend uit Russische vrij willigers was zamengesteld. De generaal verzekert dat het getal Russen in dat leger nooit meer dan drieduizend is geweest. VERSAILLES, 23 Februarij. De voorzitter van de kamer van afgevaar digden deelt mede, dat van den grootzegelbewaarder is ingekomen een ver zoek om magliging tot het instellen van een geregtelijke vervolging tegen een lid der kamer. Paul de Cassagnac verklaart dat hij dit lid is. De aan vrage is in handen van het bureau gesteld tot praeadvies.. BRUSSEL, 24 Februarij. De Mon. Beige bevat een koninklijk besluit, waarbij verboden wordt de in- en doorvoer over de oostelijke en noordelijke grenzen des rijks van rund- en kleinvee, komende uit de Nederlauden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. ÜRARBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6