RIST. LEIR8CIIE €01 ZATURDAG 17 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant ternehijnt Hogelijk*, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue grijs der Courant is per vierendeel jaart 3.franco p. p. f 3.50, met het Fertlag der Uandelingen van den Gemeenteraad j 3.35franco p. ƒ3.85. Bet terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'l jaart, buiten de expeditiekoeten. Afzonderlijke nommeri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco pp. 6 Cents. De prijs der Advertentiëu is van i—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 16 February. Volgens het wets-ontwerp tot herziening van de kieswetzal het dis trict Voorburg zamengcsleld worden als volgt: Voorburg, Warmond, Val kenburg, Katwijk, Moercapelle, ZegwaardZoctermeer, Nootdorp, Alkemade, Pjjnacker, Berkel, RjjswijkLeiderdorp, Koudekerk, Benthuizenllazerswoude, Zoelcrwoude, Voorscholen, Wassenaar, Veur en Stompwijk, en het district IVoerden bestaan uit: Woerden, Hekendorp. Langernigeweide, Bodegraven, Papckop, Nieuwkoop, Rietveld, Waarder, Barwontswaarder, Zevenhuizen, Bleiswijk, Reeuwijk, Boskoop, Waddinxveen, Woubrugge, Zevenhoven, Alphen, Zwammerdam, Oudshoorn, Ter Aar, AarlanderveenRijnsaterwoude Nieuwveen en Leimuiden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is tot arts bevorderd de heer J. A. W, Vermey, cand.-arts, en het getuigschrifi voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer F. Hl. van Deventer, med. doctorandus. liet stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 15 Febr. van Napels vertrokken. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat. vermits te Cayenne de gele koorts heerscht, op schepen, die van daar komen, de quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast. De Godgeleerde faculteit der Utrechlsche hoogeschool heeft op de vraag: - welke de verdiensten zijn van Alexander Vinet met betrekking lot de we tenschap der Ethiek", één antwoord ontvangen, met de spreuk: II est également impossibleetc. Dit antwoord ofschoon naar het oordeel der faculteit niet geheel zonder verdienste, bevat niet eene voldoende beant woording van de prijsvraag, en heeft daarom niet in aanmerking kunnen komen voor de bekrooning. Te Groningen is lot predikant bij de Waalsche gemeente beroepen de heer Daubanion Sr.cand. tot de li. dienst. Te Amsterda a is ook de tweede apothekersbediende, die. zooals ge meld is, uit een flesch, met alcohol gevuld, had gedronken, overleden. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat bij de loting voor de nationale militie te Amsterdam, dit jaar, reeds de vijfde zoon uil één gezin zich vrijgeloot heeft. Zijne vier andere broeders zijn allen op hun nommer vrijgesteld. Te Arnhem was eergisteren de Rjjn in het laatste etmaal 32 centime ters hooger geworden, liet water bleef wassen De passage over het lage gedeelte der kade was nog gestremd. Te Goes is de collecte bij de burgerlijke voltrekking van huwelijken, waarvan de opbrengst werd verdeeld tusschen de diaconie der Ned. herv. gemeente en het r. k. parochiaal armbestuur door burg. en wrth. afgeschaft, op grond dal sedert de scheiding van kerk en staat de burgerlijke gemeente tot de kerkelijke armenzorg in geenerlei betrekking meer staat en nit de verminderende opbrengst blijkt, dal de collecte weinig sympathie meer vindt. Uit Brussel meldt men dat in den nacht van 15 op 16 Febr. een lievige brand heeft gewoed bij den heer Bochartwaarbij diens ccbtgenoote en eene dienstbode zjjn omgekomen. 's GRAVENHAGE 16 Febrnarij. De heer mr. P. J. F. M, van der Does de Willeboisthans attaché bij het Nederl. corps diplomatique, is benoemd tot secretaris van legatie. Tot burgemeester der gemeente Axel is benoemd de lieer jhr. mr. L. Schorer, advocaat te Amsterdam. Tot plaatsvervangend kantonregter te Helmond is benoemd de heer M. Schuylenburgcontroleur der rijks directe belastingen aldaar, en tol notaris te Veendam de heer mr. A. Jansenius de Vries, cand.-notaris te Borger. Aan den heer P. B. Reeringh is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten gedurende een tijdvak van vijftig jaren den lande bewezen. De kapitein-luit. ter zee J. P. van Rossum wordt gedetacheerd bij het dep. van marine ter waarneming der betrekkingen van chef der afdeeling personeel en van lid der commissie tot het examineren van zee-officieren en adelborsten. Volgens het Vad. heeft de heer m'. J. A. Mutsaers zijn ontslag aan gevraagd als lid van den raad van state. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging voortgezet over het wets-ontwerp omtrent den accijns en het jnvoerregt op gedistilleerd. Uit ontwerp werd aangenomen met 47 tegen 3 stemmen. De termijn der in-werkiug-treding is bepaald op 1 Julij aanst. Vervolgens werd behandeld het wets-ontwerp tot wering van besmetting door zeeschepen. Na eenigc discussie werd dit ontwerp, zooals dit was geamendeerd door de commissie van rapporteurs, aangenomen. In den loop der zitting vroeg de heer Fabius verlof om twee vragen te rigteu lot de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën, betrek kelijk het eervol ontslag van den gouverneur van Curasao, in verband met de vele klagten in den laatsten tijd tegen dien gouverneur in verschillende dagbladen opgenomen. Dit verlof werd verleend, zullende de interpellatie later plaats hebben. Wel was de minister van koloniën bereid terstond te antwoorden, maar de heer Fabius wilde gaarne zijne vragen uitstellen totdat de minister van buitenlandsche zaken tegenwoordig was. De heer de Jong vroeg verlof om aan den minister van binnenlandsche zaken inlichtingen te vragen nopens het verbod van invoer van vee in En geland en omtrent de maatregelen door de regering te nemen betrekkelijk de runderpest. Ook dit verlof werd verleend en de minister .verklaarde zich bereid dadelijk te antwoorden. De minister erkende in zijn antwoord dal het berigt in de Staatscourant omtrent het verbod van invoer van vee in Engeland fautief was. De invoer is vrij; alleen zijn beperkende be palingen door de Engelsche regering gemaakt, tot wering der runderpest. Het verbod zal in Nederland krachtig worden gehandhaafd. Hel cummieseti- personeel zal versterkt en andere maatregelen overwogen worden. - - De verpachting van de restauratie, table d'hote enz. in het gemeente badhuis te Schcveningen, van 1 Mei 1877 lot 31 December 1881, is uitge schreven op Maandag 12 Maart e. k. ten raadhuize. -— Ten criminele nam het hof alhier gisteren kennis van eene vrcesseljjke gebeurtenis. Er trad in de bank voor de beschuldigden een man, wien de misdaad wordt ten laste gelegd zijne wettige huisvrouw met voorbedachten rade te hebben vermoord. Die man was de 29-jarige J. Timmerman, boe renknecht en arbeider van beroep en woonachtig te Oostburg. Niet minder dan negen vcroordeelingcn heeft hij reeds ondergaan, meerendeel wegens mishandeling of rebellie. Het is een man, gelijk de president het noemde, met mishandelingen vertrouwd en die spoedig de handen uitsteekt. Aan vankelijk tot ligle straffen veroordeeld, werden hem laatstelijk elf maanden celstraf opgelegd. In den namiddag van 11 October jl. had het feit plaats. Man en vrouw, dien middag na elkander thuis komende, kregen, gelijk meermalen het geval was, over een weinig bctcekenend feit verschil, dat lot eene heftige woor denwisseling aangroeide, maar toch spoedig weder was gedempt. De man, hevig jaloersch zijnde, verdacht zijne vrouw steeds omgang met andere mannen te hebben. Zjj daarentegen schold hem altjjd voor moordenaar, daar het gebleken was dat hij eens onder verdenking van moord in hech tenis is geweestmaar daar een ander de schuldige was, buiten vervolging was gesteld. Na de ruzie, waarvan wij zoo even spraken, begeerde de vrouw water voor haar kind, dat zij reeds bij haar huwelijk met beschul digde had en dat toen niet door hem als het zijne is erkend. De man. die wilde voorkomen dat de vrouw op de plaats achter de woning burenge rucht zou makenzou zelf hel water halenmaar de vrouw met het kind op den arm was haar man weldra gevolgd en de handtastelijkheden vingen aan. Een buurvrouwdie op het gerucht was toegcloopenpoogde hen te scheidenwaarbij allen op den grond geraakten en de manop zijn vrouw liggende, haar verwondingen toebragt. Nog had de vrouw gelegenheid, be bloed als zij was, te ontkomen, maar de man vervolgde haar met het mes in de hand, bereikte haar in den achtergang zijner woning en toen werd de vrouw als hel ware gcslagt. Met eene gapende wonde werd zij een half uur later door den inmiddels ontboden veldwachter reeds overleden gevon den; terwijl de man in zijne woning, bezig zijnde zich van zijne met bloed doortrokken kleederen te ontdoen, werd in hechtenis genomen. Reeds dadelijk bekende Timmerman volmondig zijne euveldaad, zelfs in de minste bijzonderheden, steeds bewerende, dat zijne vrouw in verboden verstandhouding met andere mannen verkeerde. Voor het geregtshof was zijne houding aanvankelijk geheel anders; hij trachtte zijne bekentenis terug te nemen, maar besloot eindelijk toch met te bekennen, maar met voorbe dachten rade had hij niet gehandeld. Een 13-tal getuigen, waaronder twee

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1