BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF^ ADVERTENTIE!*. Geleen en Beek de ploegwerker Schols is overreden en onmiddellijk gedood. De trein bekwam lien minuien vertraging. Volgens beriglen uit Zuid-Afrika. lot 16 January, waren de nieuwe togten in de Transvaal door de vrijwilligers wel geslaagd. Een Kafferhoold, nabij het looneel van Schlieckman's dood, is verdreven. Nopens Secoecoeni is niets naders bekend geworden. Over Natal is berigt ontvangen dat de Zoeloes vijandelijkheden tegen de Transvaal, bij Drakenberg, geopend heb ben. Als zich dit bevestigt, denkt men dat president Burgers een afzon derlijk commando tegen hen zal uitzenden. De tijdingen uit Livingstonië, aan het Nyanza-Mcer, luiden gunstig. Hbl 'sGRAVENHAGE 15 Februarij. De kapitein ter zee 11. B. Kip, benoemd gouverneur van Curagao, is eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der afdeeling personeel bij het dep. van marine. De luit. ter zee 2e kl. 11. Bernelot Moens, belast met de waarneming der betrekking van officier van politie bij het kon. instituut voor de ma rine te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. F. W. C. Ledeboer. Z. M. de koning wordt tegen Zatttrdag a. s., des avonds omstreeks 6 ure, alhier verwacht, Z. K. II. prins Hendrik zal zich Zondag a. s.uit Luxemburgherwaarts begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp tot vervroeging van het tijdstip van den aanvang van meerderjarig heid en afschaffing van de *venia aetatis". Het ontwerp tot wijziging der tariefwet is aangenomen met 48 tegen 16 stemmen en de in-werking-treding is bepaald op 1 Jttlij 1877. Vooraf waren verworpen de amendementen van de hh van den Bereh en van der Loefl op het artikel garens, zoodat thans de beperkte vrijstelling van garens is goedgekeurd, liet uitvoerregt op lom pen is bij regeringswijziging tevens zonder overgang afgeschaft. Vervolgens is, na uitvoerige discussie, art. 1 van het ontwerp accjjns, gedistilleerd (verhooging met ƒ4) aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. In eene gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd de be handeling voortgezet van de bepalingen der pachtvoorwaarden voor het ge meente-badhuis te Scheveningen. Bleek uit de debatten van eergisteren reeds 's raads streven om den eventuelen pachter niet onder te bezwarende voor waarden te stellen, dezelfde rigting was de grondtoon in de discussie van gisteren. Er waren zelfs leden, die, ter verzekering eener verpachting, den borgtogt op 7000 wilden vaststellen. De groote meerderheid van den raad bepaalde liet bedrag van den borgtogt op ƒ10000 overeenkomstig het con cept. De voorgestelde bevoegdheid tot ontslag van den pachter op ieder tijdstip bij niet behoorlijke voldoening aan zijne verpliglingen vond in veler oogen bezwaar. Men vreesde dat dergelijke bepaling velen van inschrijving zou terughouden en niet van willekeur was vrij te pleiten. De heer de Vries beproefde een poging om die magt te beperken tot na afloop van elk badsaizoen. In stemming gebragt, staakten de stemmen over dit voorstel. Met het oog op hel spoedvereischende dezer zaak, werd na afloop der zit ting onmiddellijk eene nieuwe bijeenkomst gehouden, waarin het voorstel van den heer de Vries werd aangenomen. De pachtvoorwaarden zijn in haar geheel bijna eenstemming goedgekeurd. Over de vraag, meldt het Dbl. v. 's Gr., of hier ter stede een publiek //bal masqué et paré", in den geest der Parijsche opera-bals, zou kunnen slagen, waren dagen achtereen de gevoelens zeer verdeeld; de een beweerde dat hel niet, de ander dat het uitstekend goed kon; de een voorspelde veel nieuwsgierigen, maar geen maskers en geen dansers, de ander was van een geheel tegenovergesteld gevoelende avond en de nacht van gisteren hebben nu geheel ten gunste der optimisten beslist; de fête de nuit, in het gebouw voor K. en VV. gegeven, is uitmuntend geslaagd. Een ontzaggelijke menigte verdrong zich in de groote zaal, in den foyer, in de corridors en op de galerijen; ruim tweeduizend kaarten werden afgegeven en een aanzienlijk aantal genoodigden voerden dit cijfer nog belangrijk op; er waren dan ook oogenblikkenwaarop men zich te naauwernood door de digte rijen van maskers en zwarte rokken een doortogt kon banenhet buffet werd als het ware bestormd en zitplaatsen waren niet gemakkelijk te verkrijgen. Uitmuntend geslaagd noemden wij het bal; want niet alleen werd de vrees van sommigendat een publiek bal alligt zekere perken van betamelijkheid te buiten saat, ditmaal geheel beschaamd, maar er heerschte ook zeer veel animo en zelfs was de kolossale zaal soms te beperkt voor de vele dansenden. BSCEILASO. LONDEN 14 Februarij. Een telegram van den Britsch-Indischen ouderkoning schetst den toe stand van de door hongersnood bedreigde provinciën als onveranderd. Sir Kiehard Temple rapporteerde op 7 Februarijdat in de geheele presidentie Madras de nood met goed gevolg bestreden en hongerdood voorkomen was. De interpellatie, die de heer Gladstone in de zitting van het lagerhuis Vrijdag aanst. tot de regering zal rigten. strekt om te weten of zij thans aangaande de verpligting, die uit het tractaat van Parijs voor Engeland voortvloeitnog altijd van hetzelfde gevcelen is als zij blijkens eene depêche in September II. was. Zij scheen toen, altijd naar men uit dat stuk moet opmaken, te meenen, dat Engeland vcrpligt was, Turkije bij te staan, zoo het door Rusland werd aangevallen. FRAVHBIJK. Eenigc afgevaardigden van de uiterste linkerzijde zijn voornemens bij j de kamer een ontwerp in te dienenwaarbij het aan de kloosters en gods dienstige vereenigingen verboden zal worden, zich met fabriekwerk bezig ie houden. De voorstellers zullen, tot toelichting van het ontwerp, het be wijs leveren dat de mededinging van den kloosterarbeid herhaaldelijk heeft bijgedragen lol den stilstand van vele werkplaatsen. Door den heer Claveau inspecteur-generaal der instellingen van wel dadigheid, is een breedvoerig verslag opgemaakt over de regeling der ban ken van leeningvoor welk verslag het jaar 1851toen den 24e° Junij de wet op deze inrigtingen werd afgekondigd, lot uitganspunt is genomen. Sinds dien tijd is haar aantal, thans 45 bedragende, niet zeer veranderd, maar hare operation zijn in omvang meer dan verdubbeld. Haar kapitaal is van 30 tot 68 m'llioen gestegen het geheele bedrag der geleende gelden van 37 lot meer dan 77 millioen; de waarde barer onroerende goederen van 700.000 tot 3,200,000 fr. De Semaphore van Marseille berigt dat door den heer Borelly, op het observatorium aldaarin den nacht tusschen 8 en 9 Februarij eene komeet is waargi nomen. Deze komeet bevindt zich in de constellatie van Ophïuchus en beweegt zich snel naar het noorden. B (I I T C 11 LAND. Ten einde te gemoet te komen in den nood der werklieden in ver scheidene Pruissische myndistrieten heeft de regering aan de direcliën der staatsspoorwegen gelast, onmiddellijk over te gaan tot de uitvoering van onderscheidene uitgestelde werken en daarbij zooveel mogelijk noodlijdende mijnwerkers te bezigen. In de omstreken van Bonn hebbendoor den hoogen waterstand van den Rijn, overstroomingen plaats gehad. De deputatie van llongaarsche studenten, die naar Konstantinopel is geweest om aan Abdnl-Kerim-pacha een eere-sabel aan te bieden, is bij hare terugkomst te Pesth met eene onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. Door eerewachten in nationaal costuum ontvangen, werd de deputatie door de straten geleid, en aan de opgewonden toejuiching der bevolking scheen geen einde te komen. TURK IJ E. Uit Konstantinopel schrijft men aan de Times: Ten spijt van al de zorgen, die het vereischen moet, om iets te doen, wat naar practische toe passing gelijkt van de constitutie van Midhat, heeft het er veel van, of de Turksche regering niets anders te doen heeft, dan altijd maar meer soldaten naar den Donau te zenden. Iedere penning wordt voor dit doel besteed. De Aziatische gewesten zijn al sinds lang ontbloot van alle strijdbare man nen. Uit Amerika komen geweren bij honderden en duizenden en patronen bij millioenen. De geheele handel van het land schijnt zich te beperken tot het vervaardigen van klecderen voor de troepen. Het is bepaald schrik kelijk, wanneer men er aan denkt, hoe de uitgeputte hulpbronnen van het land dat zu len uithouden, zelfs maar tot aan het voorjaar. Men verneemt dat de Porie aan Servië heeft verklaard den werkkring van haar toekomstigen vertegenwoordiger te Belgrado derwijze te willen vaststellen, dat de staatsregtelijke positie van Servië daaronder niet lijde. Servië, daarmede tevreden, heeft van zijn kant zich bereid verklaard zelf standig de door Turkije verlangde gelijkstelling tusschen Catholieken en Israelilen te willen regelen. LONDEN, 14 February. Eene openbaar gemaakte depêche van lord Derby aan sir II. Elliot, gedagteekend 25 Mei 1876, zegt, dat hij aan den Turk- schen gezant Muzurus-pacha te kennen gaf, dat, hoewel Engeland het me morandum van Berlijn verwierp, de omstandigheden en de stemming in het land sedert den Krim-oorlog zoodanig veranderd warendat de Porte hoogstens zou kunnen rekenen op morelen steun, indien de moeijelijkheden niet op bevredigende wijze uit den weg geruimd moglen worden. PARIJS, 14 Februarij. Te Graissasac, in het dep. de l'Uérault, heefteen ontploffing van graauw vuur plaats gehad in eene rrijn. waarin 60 mijn werkers arbeidden. Slechts 5 konden zich redden. Onmiddellijk zijn maat regelen tot redding der anderen genomen. ROME 14 Februarij. In het aanstaande consistorie zal de Paus tot kar dinaals benoemen; msgr. Nima, assessor van het II. Officie; msgr. Ibaretti, secretaris der bisschoppelijke congregatie; den bisschop van Verona; de aartsbisschoppen van Lyon, Rheims, Salzburg en Weenen, en twee Spaan- sche prelaten. BRINDISI, 14 Februarij. Morgen vertrekt Midhat-pacha naar Napels, waar hij zich metterwoon vestigen zal. PARIJS, 15 Februarij. Generaal Changarnier is overleden. BERLIJN, 14 Februarij. De gunstige berigten betreffende het vooruitzigt op vrede met Servië en Montenegro worden bevestigd. BERN, 14 February. In het westen en het oosten van Zwitserland is, ten gevolge van de overstroomingen, het openbaar verkeer gestremd. De bondsraad heeft militairen opgeroepen. WASHINGTON, 14 Februarij. Het huis van vertegenwoordigers heefteen resolutie aangenomenwelke door de commissie van onderzoek in Florida was voorgesteld en waarbij verklaard wordt dat de kiezers, welke hunne stemmen op Tilden uitbragtcn, weltiglijk gekozen waren. Voorspoedig bevallen van een Dochter A. L. M. MARKX FORNARA. Leiden, 15 Februari 1877. lieden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote ELISABETH BULT, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Leiden, 14 Februari 1877. A. GROOTENHUIS. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote, betuig ik mijnen opregten dank. Delft, 14 Febr. 1871. L. A. VREEBURG. Bij den lsl'° Commissaris van Politie is nog ingekomen voor het gezin van 111LLEMAN, Middelslegrachtƒ2.50, zijnde de opbrengst van een ge houden collecte op eene partij. In de Courant van 15 dezer is abusivcltjk opgegeven ƒ2; moet zijn ƒ2.50.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3