Bij het ontwerp tot herziening der kieswet wordt, gelijk reeds gemeld is, het rijk in enkelvoudige districten ingedeeld, met uitzondering van Am sterdam, Rotterdam, 's Hage en Utrecht. Wat den census betreft, is de regering, nadat gedeputeerde staten der verschillende provinciën zijn ge hoord, te rade geworden zich te bepalen tot eene trapsgewijze voorziglige verlaging van den census in de gemeenten, waar die het minimum van f20 overtreft, met de strekking om de ongelijkheid in census der stedelijke gemeenten tegenover die van het platteland te doen verminderen. Tot dat einde zijn de gemeenten, waar de census thans ƒ24 en ƒ26 bedraagt, le- ruggebragt op 20: die van ƒ28 op 24; die van ƒ30, 32, ƒ34 en ƒ36 op 28; die van ƒ40, ƒ44 en ƒ46 op ƒ36; die van ƒ50 op ƒ40; die van ƒ60 en 70 op ƒ48, en die van /100 en ƒ112 op 64. Voortaan zal 1°. werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden2°. gemis der grondslagenwaarnaar men in de personele belasting is aangeslagen, of nietuitoefening van het bedrijf, waarvoor patent geno men is, grond opleveren om den naam van de kiezerslijst te schrappen; 3". straf worden bedreigd tegen hem, die, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, zich bedriegelijk in eene der directe belastingen heeft doen aan slaan. De laatste termijn voor de betaling der aanslagen in het personeel en patent vervalt op 31 Maart. De gemeenteraad kan ook ambtshalve de lijsten verbeteren. De termijn voor herziening der kiestabel wordt van vijf op tien jaren gebragl. Het getal leden der tweede kamer wordt met het oog op het cijfer der bevolking op 31 December 1875 bepaald op 84. Al de enkelvoudige districten en elk cijfer voor één kamerlid bedragen 45000 zielen. De regering acht het wenschelijk, dat het ontwerp vóór 1 Mei 1877 tot wet worde verhevenopdat het getal leden der tweede kamer bij de ver kiezingen in Junij daaropvolgende in overeenstemming met de bevolking des rijks (3,809,527 zielen) gebragt worde. Blijkens het bedoelde ontwerp wordt Leiden een enkelvoudig hoofdkies district, alleen beslaande uit de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. De census wordt voorgesteld voor Leiden op 40 en voor de beide andere gemeenten op ƒ28. De thans lot het hoofdkiesdistricl Leiden behoorende gemeenten zijn groolendeels gebragt onder een nieuw hoofdkiesdistrict te Voorburg. Ons land zal eerstdaags bezocht worden door dc "Jubilee-Singers," negerzangers uit de Vereenigde Stalen van Noord-Amerikavroeger slaven, thans kwcekelingen van de Fisk University te Nashville. Die zangers zullen hier te lande hoogstens een 25-tal concerten geven. Hun eerste optreden zal plaats hebben te Rotterdam in de Zuiderkerk op 27 dezer. Zij hebben door de welluidende en roerende toonen hunner eigenaardige muziek gansch Amerika, Engeland en Zwitserland verrast en geboeid. Diepe lijdenssmart gepaard met een onnitdoofbare hoop, innig gevoel en vast geloofsvertrou wen, iets kinderlijk naïefs en roerend aangrijpends vormt den grondtoon van die neger- en plantage-zangen. Dc Jubilee-zangers hebben door hun zangen de stichting van dc Jubilee Hall, een academiegebouw ten behoeve der Fisk universiteit, dal meer dan 250000 gekost heeft, mogelijk gemaakt. Dc universiteit is op wettelijke wijze té Nashville in Tennessee gevestigd geworden, door de zendings-veree- niging te New-York, in 1866, om te voorzien in alles wat noodig wasvoor het hcoger en lager onderwijs der milliocnen vrijgemaakte slaven. Op die vereeniging bleven al de lasten en kosten van bouw, onderwijzerspersoneel, enz. rusten, totdat nu vijfjaren geleden de Jubilee-zangers dc baanbrekers wer den om allengs de vrijgelatenen zeiven een deel der groote uitgaven mede te doen dragen. Het prachtig academiegebouw staat daar als een eerste vrucht van het ernstig en volhardend pogen der Jubilee-zangers, eenigc van de beste negerzangers van Nashville, die op bet denkbeeld kwamen door hun zang het voor de inrigting vereischte geld bijeen Ie brengen. Hun tegenwoordige zanglogt in Europa bedoelt eene stichting, waarin allen, die in Afrika's opname in den kring der algemeene beschaving belang stellen, als één man behooren mede te werken. Het geld: een gebouw, datnaar den grooten Livingstone genoemd en Livingstone hall gehcetende leerschool worden zal, waar negers, Amcrika's vrijgelatenen, als onderwijzers, onder wijzeressen en leeraars zullen geoefend worden om Christendom en bescha ving naar Afrika's binnenlanden over te brengen. Wij vernemen dat even als elders ook hier ter stede het plan bestaat eene commissie te vormen, met het doel ook hier die zangers te introdu ceren. Het door hen te geven concert zal alsdan in de Stads-zaal plaats hebben. Men schrijft ons: Wie er, zooals huizenbouwers met veel werk, hui verden bij de jobstijding van de sterrewacht te Parijs, dat tegen de laatste helft van Januarij een strenge winter was te wachtendie tot het laatst van Maart zou aanhoudende boeren niet. Zij lachten wat met die voor speilingen ook van een zoo verheven ligchaamen zij waren in hun onge loof deswege even onwankelbaar als zij in hun bijgeloof doorgaans onwrik baar zijn. De boeren hielden zich bij hunne gewone natuurverschijnselen. Waren er niet heele zwermen spreeuwen in het hout neêrgestreken en kweelden zij niet naar hartelust, en bleven de mollen niet gaandeweg wroe ten? Dat waren althans geen teekenen van winter. Toch hadden de boeren wel gewenscht dat de voorspelling, ten minste voor een Meel, in vervulling ware gekomen. Een zoo natte winter als deze maakt drassige, bij gevolg geen gezonde wei- en bouwlanden. De poldermolens hebben dan ook op den duur buitengewone dienst moeten doen. Geen wonder, dal de boezem maar zelden op lagen stand kon gebragt worden. Nu de vastenavondvreugd is uitgedoofd en de pandoerkaarten op het vuur zijn geworpennu de boe renknechts hunne vrijsters lot halfvasten-zondag hebben vaarwel gezegd, staan aller handen gereed om de spade te grijpenals het maar wat droo- ger weêrsgesteldheid worden wil. In de kassen van de kweekerijen vindt men hier en daar eene bloeijende plant, overigens weinig vertier. De zon bleef weken lang verscholen achter eene dikke lucht en toch door zonnewarmte ontstaat de was van het kruid en het ontluiken der bloem; kunstwarmte vermag weinig. De steêlui ver heugen zich intusschen dat zij buiten reeds het bloeijende vastenavond-zotje ontdekt hebben, dat er sprake is van het veldmadeliefje, dal de primula nu ook wel spoedig komen zal. De kweekers en landlieden daarentegen deeleu eenparig het gevoelen dat al het blijde vooruitzigt ijdel zal blijken te zijn als de wind maar naar het noordoosten keert, ten gevolge waarvan een langdurig koud en duchtig schraal voorjaar te wachten is. Dan wordt het spreekwoord misschien weer bewaarheid: een groene Kersmis, een Witte Pasclien. Ter voldoening aan zijne toezegging heeft de minister van financiën aan de tweede kamer doen toekomen eene statistiek van de ligchamelijke onroerende goederen en van de in de grootboeken der nationale schuld ingej schreven kapitalen, welke zich in de zoogenaamde doode hand bevinden, met uitzondering van die, behoorende lot hel privaat en publiek domein van den staat en tol het kroondomein. Daaruit blijkt dat de ligchameljjke goederen in dc doode hand eene totale oppervlakte beslaan van 34315 hec taren, 79 aren cn 40 centiaren, waarvoor geene belastbare opbrengst in de kadaslralc leggers is opgenomen cn die, niet vallende onder art. 25 der wet betrekkelijk de grondbelasting, eene ruimte van 355,951 hectaren, 78 aren en 12 centiaren innemen, met eene belastbare opbrengst: ongebouwd van 2,889,632.81, gebouwd van ƒ2,999,073 20. liet bedrag van de kapitalen in de doode hand vertegenwoordigt eene som van 173,480 (2% pCt.), ƒ10.663.100 (3 pCt.), ƒ19,146.200 (4 pCt.). De Nedrrlandsche hoofdcommissie van de Parijsche tentoonstelling in 1878 heeft lot uitvoerend comité benoemd hare leden L. A. II Harlogh, dr. W. J. A. Jonckbloet, dr. L. Mulder, Herman ten Kate, 1'. Stortenbeker, Jac. P. R. Galesloot en P. G. van Kerkwijk. Deze benoeming moet nog door den koning bekrachtigd worden. Naar het /V. v. d. D. verneemt zal het koloniaal werfdepot, thans te Harderwijk gevestigd, naar den Helder worden overgeplaatst, zoodra de thans in aanbouw zijnde forten aldaar gereed zijnen er dus een geschikte "kazernering voor die manschappen beschikbaar zal zijn. De heer J. A. Tydcman, cand. bij de Waalsche kerken, heeft een be roep naar Generargues, in Frankrijk, aangenomen. Uit Sloten meldt men aan de N. li. C.: Bij eene der onteigeningen van een door longziekte besmetten stal in deze gemeente, schijnen erger lijke omstandigheden te hebben plaats gehad. Niet alleen dat een der wagens, waarmede het vlcesch der geslagle dieren vervoerd werd, door ge brek aan dc noodige voorzorg is gebroken, zoodal een gedeelte van den inhoud in dc modder is gevallenmaar ook wordt dc voerman beschuldigd stukken van hel vleesch voor eigen rekening verkocht of weggegeven te hebben. Reeds hebben hij en vele anderen een verhoor bij den regter-com* missaris ondergaan. Men meldt uit Zulphen: Aan velen heeft een advertentie, door mr. F. R. Pennink in onze bladen geplaatst, groote vreugde verschalk In 1867 verdween een der hier gevestigde notarissen met de noorderzon zijn schreden rigtende naar Noord-Amerikawaar hij behouden aankwam. In dc haast vergat deze functionaris echter, dat hij nog eenige zaken te regelen had, o. a. met het gesticht Bornhof, een muziek-collegie en een tal van particu lieren. Men zocht zich te redden zoo goed dat ging, al vond men die plotselinge reis hoogst onaangenaam cn bedenkelijk levens. Maar nu on langs door een tweetal erfenissen in goeden doen gekomen, is het eerste werk van dien oud-notaris om zijn oude schulden te vereffenen. Aan mr. Pennink viel die blijde taak ten deel. Te Rumpt heeft Zondag avond II. een diefstal plaats gehad in het zoo genaamde /'heerenhuis". De dief of dieven schijnen bekend geweest te zijn met de afwezigheid der bewaarders van hel huis. Zij verschaften zich den toegang door het inslaan eener ruitwaarna liet raam werd opengeschoven. Het ontvreemde bestaat in ongeveer 85 aan geld en eenige gouden siera den voor eene waarde van /70, welke voorwerpen de dieven blijkbaar wis ten dat zich bevonden in een kastje of secretaire, daar alleen dit meubel is opengebroken. Naar men uit Noordwolde aan de IV. R. C. meldt hebben Dingsdag II. aldaar wanordelijkheden plaats gehad, naar aanleiding eener gercglelijke executie. Er had zich eene algemeene opinie gevestigd, dat de vordering van den schuldeischer onregtmatig was. Evenwel verschenen de deurwaar der en zijn helpers, en de verkooping begon; maar behalve door den eigenaar der goederen werd geen bod ge laan. Getier en geschreeuw was er daaren tegen genoeg. Alles scheen intusschen tameljjk rustig Ie zullen afloopen, toen na eenigen tijd van schorsing de verkooping op nieuw was begonnen en dc deurwaarder (niettegenstaande hij daartegen gewaarschuwd was) den oproeper beval op het goed te bieden. Naauwelijks was nu een bod gedaan, of de menigte begon op te dringen, de oproeper geraakte' van de voeten, de deurwaarder vlugtle, werd door een steenworp gewond en let- t terlijk belegerd in een herberg en later in het huis van een particulier, waarin hij bij zjjn vertrek uit de plaats andermaal moest vlugtcn. Ook het huis van den schuldeischer werd door de menigte met steenen gebombar deerd. De twee policic-agenten waren volkomen magteloos het geweld tegen te gaandat echter voor enkele der daarbij betrokken personen min der aangename gevolgen zal hebbendaar de regterlijke magt zich met de zaak zal bemoeijen. Te 's Herlogenbosch is Dingsdag namiddag, terwijl de geheele stad in cnrnavalspret was, een misdaad gepleegd. Opgewonden door sterken drank, hebben twee personen in een herberg twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een zeer gevaarlijke wonde in den buik toebragt. De gewonde verkeert in levensgevaar. De dader is gevat; beiden zijn gehuwd, de dader vader van 6 en het slagtofler vader van 3 kinderen. Aan het V. D. wordt uit Venlo gemeld dat op den spoorweg lusschen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2