BUITENLANDSCHE BERJGTEN. PER TELEGRAAF. meester van Nijmegen, veroordeeld door liet hof te Amsterdam wegens liet niet doen van aangifte in de patentbelasting der stedelijke gasfabriek aldaar, j Advocaat-generaal gelooft, dat volgens de patentwet het regt van patent verschuldigd is door bestuurders van gasfabriekennaar gelang hunner be looning, en nu blijkt niet, dat in casu eenige belooning genoten wordt. Het gemeentebestuur kan z. i. niet gerekend worden tol cene der besturen bij tabel XI der patentwet bedoeld. Advocaat-generaal zag zich geplaatst voor het volgende dilemmaóf de gasfabriek is onderworpen aan het patent- regt, óf de burgemeester is persoonlijk patenipligtig; in beide gevallen acht h(j de vordering niet-ontvankelijk, omdat eene inrigting vrij kan zijn van het patentregt, en de beheerder daarvan toch patenipligtig. Al kan de ge meente handelingen plegenwelke het uitvloeisel zijn van een zedelijk lig- chaamtoch kan het de vraag zijn of die handelingen vallen in de bepa lingen der patentwet. Omtrent de vraag of gasreglen het karakter hebben eener belasting, verwijst advocaat-generaal naar eene belangrijke circulaire van den minister van binneul. zaken, waarbij aan eene gasfabriek het karakter van eene openbare gemeente-instelling wordt ontzegd en zij pateni pligtig wordt geacht, voor zooveel de gaslevering aan particulieren, en niet patenipligtig, voor wat de straatverlichting betreft. Hij gelooft dat het hof in strijd met art. 236 der gemeentewet heeft beslist, llcm was geen wet telijk voorschrift bekend, hoever zich het gebruik of genot van eene ge- meente-inrigting mag uitstrekken. Op deze en meerdere gronden was advo caat-generaal van oordcel, dat wegens de gegrondheid van het eerste cas- satiemiddrl het arrest van het hof benevens hel dictum van het vernietigde vónnis moesten worden vernietigd en dc vervolging niet-ontvankelijk ver klaard. Uitspraak 12 Maart. Dc gemeenteraad heeft zich gisteren bezig gehouden met de bespreking van de twaalf eerste artikelen van dc door burg. en weth. in overleg met de commissie van bijstand ontworpen pachtvoorwaarden voor het badhuis. Over het algemeen heeft de raad, behoudens enkele niet ingrijpende wijzigin gen het stelsel van het concept gevolgddat is de verpachting houdt in het leveren van alle ververschingcnzoowel in de kamers, als in de eetzaal, rcstauratickamer en op het terras. Door niet-aanneming van een amende ment van tegenovergestelde strekking, heeft de raad de vrije beweging op en langs het terras, door verbod van heffing van entreegelden, aan de be zoekers van Scheveningen gewaarborgd. GNt>fibA Hi I». LONDEN. 13 Februaiij. Van regeringswege zijn twee schepen uitgezonden ter opsporing van een aantal vischschuiteu uil Yarmouth en Lowestoft, die nog niet huiswaarts zijn gekeerd. Lord Beclive, bekend veefokker, heeft door longziekte eene koe ver loren, die hem in 1873 ruim 6000 guineas had gekost. Hel beest drogj den naam van "Tenth Duchess of Geneva." Naar men uit Rome aan de limes meldt was dc Paus voornemens het Valicaansch concilie voort te zetten. Hij heeft aan de congregatie der kar dinalen de volgende vragen onderworpen: 1". Is hel in de tegenwoordige omstandigheden wenschelijk om dc beraadslagingen van het Valicaansch concilie te hervatten? 2'. Welke vraagstukken zouden het allereerst in behandeling moeten genomen worden? 3'. Moeten de moderne leerstellingen aan een voorloopig onderzoek onderworpen worden? De congregatie heeft op de eerste vraag geantwoord, dat. aangezien de redenen, welke tot de staking van het concilie hebben geleid, nog beslaan, dc hervalling zijnpr werkzaamheden ongeraden is. Daardoor verviel de beantwoording der tweede vraag, liet antwoord op de derde vraag was toestemmend. F H X X K K IJ K. Dc Monileur spreekt het berigt legen, dat de lieer dc Chandordy bij zjjne terugkomst uit Konstantinopel door dc ministers koel zou ont vangen zijn. De regering weigert voortdurend gehoor te geven aan het herhaald verzoek, om aan Rlanqui, den bekenden volksopruijer, gratie te verleenen of althans zijn straf in ballingschap te veranderen. Om gezondheidsredenen is hij evenwel dezer dagen van de gevangenis te Clairvaux naar Chateau d'If verplaatst. Dc beide liberale candidate» voor de verkiezing Ie Avignon hadden zich reeds vooruit verbonden dal een hunner zich terugtrekken zou, indien eene herslemming met den legitislimischen candidaat Dudemainc noodig mogt zijn. De heer Eugètie Raspail. die het kleinste aantal stemmen ver wierf, laat thans het veld aan zijn radicalen mededinger Saint-Martin vrij. Le Pays spreekt het berigt tegen, dat de keizerlijke prins inschrijving van zijn naam op de lotelingenlijst gevraagd heeft: "Wanneer hij naar Parijs terugkeert", zegt het blad, "zal het niet als conscril, maar als keizer zijn." - Elf gedeporteerden in Nieuw-Caledonie, wie het gelukt was eene kleine stoomboot meester te worden en daarmede het ruime sop in te gaan zijn door een oorlogsschip vervolgd, ingehaald en naar de strafkolonie lerug- gebragt. Zij zullen voor een krijgsraad teregt staan. BDITgiHLAXD. Wegens hel uitbreken der runderpest te Gelscnkirchenin dc Rijn provincie, is van regeringswege het geheele stads- en plattelands-district Essen van besmetting verdacht verklaard. Alleen mag in de stad Essen nog veemarkt worden gehouden. Naar men verneemt heeft prins Rismarck in een dezer dagen gehouden tafelgesprek den ex-grootvizier Midhal-pacha geroemd als een degelijk en zelfs geniaal manuitmuntende althans onder de Tttrksche staatslieden. Zijn al was, naar hij dacht hoofdzakelijk het gevolg van persoonlijke geschillen met den Sultan, ofschoon ook builenlandsche invloed in het spel kon zjjn geweest. Welke gevolgen zijn aftreden hebben zou voor het vraagstuk van oorlog of vrede, was, ook naar zijne meening, thans nog moeijelijk te zeggen. Betreffende den tegenwoordigen Turkschen groot-vizier Edhem-pacha vroeger Turksch gezant te Berlijn, deelt de Tribune het volgende mede: Ten huize van een aanzienljjk koopman te Berlijn, die vroeger zaken op Konstantinopel had gedaanhad hij in den familiekring eene jeugdige vriendin, dochter van een bakker, aangetroffen, wier voortreffelijk piano spel op hem zulk een onweerstaanbaren indruk had gemaaktdat hij nader kennis met haar maakte en haar menig prachtig geschenk zond. Kort voor zijn vertrek naar do conferentie te Konstantinopel deelde hij haar in ver trouwen mede, dat hij waarschijnlijk niet zou terugkeeren en vroeg, of zij in dat geval bereid zou zijnnaar Konstantinopel over te komenal- waar hij haar eene eereplaats in zijn harem zou geven. Hierin had zij toegestemd en dientengevolge ontving zij onlangs van hem een schriftelijk aanzoek om aan hare belofte te voldoen, benevens een wissel tot een aan zienljjk bedrag, ter goedmaking der reiskosten. Hare ouders en bloedver wanten deden al het mogelijke om haar van die reis terug le houden, doch sedert eenige dagen is zij spoorloos verdwenen. Eene groole brug, die gebouwd werd voor den Weichsel-spoorweg, is vernield. Op onbekende wijze is de houten stelling, die tot het opstellen dier brug gebezigd was, in brand geraakt en ingevallen, zoodat de nog onvoltooide ijzeren bouwwerken in de diepte stortten. Het water werd daardoor dermate opgestuwd dat het diepe galen in de pijlers maakte en de reeds afgewerkte omwierp. De geldelijke schade voor de aannemers is buitengewoon groot. LONDEN, 13 Februarij. In hel lagerhuis deelde lord Montagu mede, dat hij tot sir S. Norlhcote de vraag zal rigten of lord Salisbury verklaard heeft dat de Hellenen in Turkije het regt hebben lot opstand, zoodra zij kans zien op succes. De heer Bourke antwoordde op eene vraag van den heer Mills dat, naar hem door den Turkschen gezant te Londen was mede gedeeld, de val van Midhat de politiek van de Porie niet wijzigen zal. De hervormingen zullen ten uitvoer worden gelegd. Sir S. Northcole deelde mede dat de depêche van lord Loftus aan lord Derby, verzonden den 2,|fl1 November jl.en handelende over de vredelievende verzekeringen van den Czaar, vóór den 9J,n November aan lord Beaconsfield werd ter hand gesteld. NEW-YORK, 10 Februarij. Dc secretaris van financiën heeft bekend ge maakt, dat weder voor een bedrag van 10 millioen dollars aan 5/20r obli- gatiën zal ingetrokken worden. LONDEN, 13 Februarij. De vertegenwoordiger van het comité der hou ders van obligatiën van Ecuador maakt békend dat hij Quito verlaten heeft na eene conferentie met generaal Sentinella. Deze drukte de vriendschappc- lijkste gevoelens jegens de obligatie-houders uit. doch betreurde geen schik king met hen te kunnen maken vóór de installatie van het nieuwe gouver nement in Ecuador. Dc commissaris droeg de belangen d<r obligatie-houder! op aan Alfred Jones, die meende dat het nieuwe bestuur weldra dc regte» der obligatie-houders erkennen zal. PEBA, 13 Februarij. Montenegro heeft zich onvoorwaardelijk bereid ver klaard, op den grondslag van de door Turkije gestelde voorwaarden vredt te sluiten. De Porie wenscht dat de onderhandelingen hier gevoerd wor den; Montenegro geeft aan Wetnen de voorkeur. WASHINGTON, 13 Februarij. liet huis van vertegenwoordigers heeft: het ontwerp van wet tot hel leggen van een telegraafkabel van Ballimorf tot Europa aangenomen. De verkieziugscommissie heeft de argumenten betreflende de stemmen van Florida aangehoord. LONDEN, 13 Februarij. Gladstone's interpellatie, legen Vrijdag aange kondigd, heeft geenszins ten doel den strijd der partijen over de Ooslerscht quaestie le doen ontbranden, maar zal aanleiding geven tot uitvoerige debat ten over het aangaan van verbindtenisscn tot het sluiten van een Engelscli Turksch tractaat. De Times erkent heden voor de eerste maal dal een oor log tusschen Rusland en Turkije bijna onvermijdelijk schijnt, liet blat bestrijdt hel gisteren geopperde denkbeeld, de circulaire van Gortschakof! als ongepast, onbeantwoord te laten; want geelt men er geen antwoort op, dan zal Rusland geregtigd zijn aan te nemen, dat dit document uit; beantwoord kan worden, en derhalve overeenkomstig zjjnen inhoud ha» delen. BELGRADO, 14 Februarij, De gevolmagtigden voor de vredesonderhandt lingen zijn naar Konstantinopel vertrokken. Bij decreet van den vorst is de groole Skupschlina legen 26 Februarij l| Belgrado bijeengeroepende verkiezingen zijn uitgeschreven legen 20 Februari INGEZONDEN. Aan de Redactie van de Leidsche Courant. Door uw verslaggever van het derde gewone concert, door de Maatschapf voor Toonkunst gegeven, wordt onder meer het volgende gezegd. "Psalm CXV1II en de 3 balladen waren bijzonder vast ingestudeerd. 1 tekst en het idee in vierregelig rijm omschreven der 3 balladen was echtf erbarmelijk. Walerpoëlen doen den heer Verhulst geen dienst zulken onii bij zijne prachtige muziek le leveren." Jan Pietersz. Sweelinck (1613-1619) componeerde in breeden stijl «icnu. ziek bij dien psalm voor zesstemmig koor, zonder accompagnement. Voet w aar geen kleinigheid. Dat muziekstuk maakte een van het schoonste a». den zang gewijde deel van den avond uit. Een der drie balladen, de twee koningskinderen, is ontleend aan k lied "De twee koniuks kinderen", voorkomende in de Oude Plaemsche liei ren, uitgegeven door J. F. ff'illems, Cent 1848. Het is daar in acht cot pletten van achtregelig rijm, doch zeer naïef, hier zeer verkort en liollandscht in vierregelig rijm weergegeven. Erbarmelijkwalerpoezie, onz» Van ieder dier woorden zou ik toch nog aarzelen er een le gebruiken. dan te zeggen van operatekslen en ideën? Wat wordt aangevoerd» i zou het lied "geleverd" worden bij de muziek, het omgekeerde zal «j altijd plaats hebben. De muziek bij de woorden, niet de woorden bij' muziek.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2