LËIDSCHË COURANT, DONDERDAG 15 FEBRUARIJ. STADS-BERICHT EN. NATIONALE MILITIE. BIN N EN LA N DSCH E BE RIG TEN 187 i No. 39. De Courant tcrschijnt dagelijks, it on- en Feestdagen uitgezonderd. Ue ft rijs der Courant is fier vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Perslag der Handelingen van den tieuseeutetoad J 3.35franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke niinlnieri der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs rter Advertentie» is va» J—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten: dat de ingezetenendie verlangen mochten als vrijwilliger bij de nationale mi litie op te treden, zich daartoe vóór den lstfn Maart aanstaande ter gemeente secretarie behooren aan te geven. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 1861 Staatsblad ti°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: «Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijnmoet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den lsten Januari van het jaar der oplreding ais vrijwilli ger het205le jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vèreischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Ilij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplich tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hchbe. Art. 13. Ilij, die hij de zeemachtbij het leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzcesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij liet veriaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getnigschrift hehbe ontvangen, inhoudende, dal hij zich gedurende zijn dienst- tjjl goed heeft gedragen. Ilij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengenoemd art. 11 der wetdagelijks, uit gezonderd de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren ter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid bestaat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden 10 Februari 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Februarij. Het ljjk van den drenkelingte Leiderdorp opgehaaldis herkend te zjjit van den persoon van J. V., wonende op de Oude Vest alhier, van be roep sigarenmaker, oud 24 jaren. Te Warmond is bij de eergisteren gehouden herstemming als notabel bij de hervormde gemeente gekozen de heer H. Feun. -- Tot voorzitter van de «Vcreeniging voor de statistiek in Nederland", welke betrekking jaren lang werd vervuld door jltr. mr. J. de Bosch Kem per, is gekozen mr. S. Vissering, boogleeraar te Leiden. Het stoomschip Prins van Oranje is op 11 Febr. van Batavia naar Nederland vertrokken. De Prinses Amalia. van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 Febr. van Napels vertrokken. Bij de Ned. Ind. droogdokmaalscliappij te Amsterdam is het berigt ontvangen dat het dok te Batavia thans met goed gevolg is te water gelaten. Het geboortehuis van Spinoza te Amsterdam, meldt het Pad., schijnt nog, althans uiterlijk, onveranderd te bestaan. Pogingen om dienaangaande zekerheid te verkrijgen zijn evenwel afgestuit op den onwil van den tegen woordige» eigenaar-bewoner, om inzage van zijn cisendomsbewijzen te 'erleenen. Men zegtdat hij van de zijde van liet comité aandrang vreest tot het laten plaatsen van een gedenksteen in den gevel, en het hem in zijne nering zou kunnen schaden, indien hij daaraan gevolg gal. Uit Dordrecht meldt men dat eene compositie, door den heer W. Kes op eene der prijsvragen, uitgeschreven door de Nedcrlandschc toonkunste naars-verceniging, een concert voor viool, ingezonden, met algemeene stem- fen is bekroond. - Te Amsterdam zoowel als te Rotterdam is dezer dagen liet wapenbord ingenomen van het consulaat van den voormaligen Kerkelijken Slaat. I - Men meldt uit Harderwijk: Met de aanwerving van manschappen voor Indie gaat liet tegenwoordig niet zoo voorspoedig; steeds worden velen der adspiranten afgekeurd wegens het niet in orde zijn hunner papieren. Dien tengevolge kon met het laatste transport niet hel vereischtc aantal man schappen worden verzonden, iljj het laatste transport kolonialen, dat uit Indié terugkeerde, waren er velen die op krukken gingep; dc mccstcn had den eene expeditie naar Atchin bijgewoond. 'sGRAVENHAGE 14 February Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den l'n luit. van het reg. grenadiers en jagers C. C. Krieger, instructeur van het scherpschutterscorps alhier. Tot procureur hij de arrond.-regtbank te Zicrikzee is benoemd de heer mr. H. van Adrichemadvocaat aldaar. Door Z. M is P. 11. Bruyn ontslagen als schoolopziener in het tweede schooldistrict van Noordholland. De luilt. ter zee 2e kl. W. J. dc Bruyne en H. Slot en de officier van gezondheid 1' kl. G. Karssen, uil Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 1' kl. W. I. van Loenen, behoorende tot de rol van liet wachtschip te Hellevoetsluis, wordt mede op non-activiteit gesteld en vervalleen door den luit. ter zee le kl. P. Ie Comte. De officier van gezondheid 2e kl. VV. Schutte wordt geplaatst hij het hospitaal der marine te Willemsoord. Dc minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bjj de behandeling van liet weis-ontwerp betreffende het tarief van in- en uiivoerreglcn, vond bij art. 2, bevattende aanwijzing der goederen, welke in de by art. 1 der wet van 15 Augustus 1862 vastgestelde tabel van invoerregten zouden ver vallen, het voorstel lot vervallenverklaring der rubrieken balein, darmsna ren, drukletters, fabriek-, landbouw- en stoomwerktuigen enz. geen tegen spraak. De hh. Verhejjenvan den Berch van Heemstede en van Wassenaer van Catwijck stelden bij amendement voor, in het artikel achter liet woord garens, voorgedragen om uit de voormelde wet te doen wegvallen, te voe gen de volgende woorden: //uitgezonderd die van wol of sajjet alsmede ge mengd van wolle met katoen, getwijnde, geverwd of ongeverwd, gezwa veld of ongezwaveld met uitzondering van de twee draads getwijnde die ongeverwd en ongezwaveld zijn, waarde 3 per cent." In dc zitting van heden heelt de minister van financiën bezwaar gemaakt tegen de geheele overname van bedoeld amendement; hij stelde echter, als bewijs van toenadering, voor te lezen: //garens, uitgezonderd de meer dan tweedraads getwijnde, geverwde of ongeverwde wollen ol saijettcn garen". Hij meende hierdoor ook te voldoen aan de wenschen uitgedrukt in de adressen van betrokken fabrikanten. Nadat de voorstellers hun amende ment nader hadden verdedigd en de minister dat had bestreden, stelde de heer van den Berch, met intrekking van het vroegere amendement, voor om, achter de wijziging der regering te voegen //al of niet met katoen vermengd'De heer van der Loeff was van meening dat de discussie liet bewijs leverde dat, als men zich eenmaal op het protectionisliscli terrein be gaf, men verviel in allerlei complicatiën en inconsequential. Hij stelde dus voor eenvoudig terug te komen op het primitive voorstel der regering tot algelieclc vrijstelling. Over dat voorstel staakten de stemmen, zoodat daar over later zal worden beslist. Aangenomen werden de amendementen tot vrijstelling van gereedschappen, kalk, steen, duigen, vaat- en kuipwerk. Wegens dc vermelde slaking der stemmen over de //garens" werd ook de eindstemming over art. 2 verdaagd. Morgen voortzetting. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de commissie, belast met liet onderzoek van de inlichtingen op het adres van mrs. J. H. de Stoppelaar en J. A. Haakman, houdende bezwaren, tegen het hun ten gevolge van hunne benoeming in Egypte verleend ontslag als Neder- Iandsclie regterlijke ambtenarendaaromtrent rapport uitgebragt. De conclusie daarvan strekt, hel rapport toe tc zenden aan de ministers van justitie en van buitenlandsclie zaken en aan de regering in overweging te geven, de vraag of liet niet wcnschelijk zij in overeenslemming met, of in navolging van andere mogendheden, maatregelen te beramen om de Neder- landsche leden van de gemengde regtbanken in Egypte, door een ambteljj- ken band aan het vaderland verbonden te doen blijven. De advocaat-generaal Römer heeft in de gisteren door den hoogen ra&d gehouden zitting ook zjjne conclusie genomen in de zaak van deh burge-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1