BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. als consul der Nederlanden te Montevideo, en als zoodanig is benoemd de heer B. A. Barrère aldaar. De 2e luit. 0. D. van Diepenbrugge is van het 4bij het 3e reg. huza ren overgeplaatst. Hel geregishof heeft heden den man en de twee vrouwendie Don derdag jl. teregt stonden wegens diefstal van een bankbillet van ƒ40, vrij gesproken op grond dat de diefstal in vereeniging niet lewezen is, noch dat een der besch. zich daaraan had schuldig gemaakt of dat het uitgege ven billet hetzelfde billet was als het ontvreemde. Naar wij vernemenmeldt het isbij het onderzoek van het wets ontwerp betreffende het lager onderwijs, door de anti-revolutionaire leden van de tweede kamer in de afdcelingen mededeeling gedaan van een collec tieve nota, waarbij zij zich verklaren tegen de strekking van genoemd ontwerp en waarin ten slotte een voorstel wordt geformuleerd, houdende o. a. de gewigtige bepaling, dat aan de onderwijzers van de bijzondere scholen bezoldiging en pensioen van rijkswege zal worden toegekend. De leden der Nederlandsche nationale vereeniging van werklieden waren gisteren avond tot eenc vergadering opgeroepen ter bijwoning van de opening der ïnschrijvingsbillelten voor de aanbesteding van arbeiders woningen. Vooraf werd door den voorzitter medegedeeld dat, daar de geld leening groot ƒ120,000 niet in eens geplaatst kon worden, het bestuut deze leening in 4 seriën elk van 30 mille heeft verdeeld; dat de eerste en een gedeelte van de tweede serie geplaatst is en dat er gegronde vooruit- zigten bestaanvooral door eene wijziging in de voorwaardendt geheele leening volteekend te zien. Daarom heeft het bestuur gemeend eene aanbesteding te kunnen doen plaats hebben van 44 arbeiderswoningen zoomede dat die aanbesteding ondershands onder de voornaamste aannemer! kon worden uitgeschreven. Uit de daarna geopende billenen bleek, da! hebben ingeschreven: de hceren van Lith en van Dam ƒ69990; de heet Klomp ƒ70954; de heer Raasveld ƒ76400, allen behoudens eenige voor waarden. Ingevolge de voorwaarden van inschrijving zal hel bestuur deze inschrij vingen acht dagen in beraad houden, ten einde inmiddels de heeren aan deelhouders te raadplegen. giers hadden op den voor- en den achtersteven der boot een schuilplaats gezocht en klemden zich met de kracht der wanhoop aan de verschansing vast; door den storm voorlgezweept, joegen sneeuw- en hagelbuijen hen in hel gelaal, terwijl de over boord slaande golven hen overstroomden. Reeds om 8 uur hadden twee der passagiers den geest gegeven. Het waren een oude vrouw, de wed. Thijs Seekles-Allenburg uil Oosterwierummet hare dochter Sybregje, die te (Judega, bij eene daar getrouwde dochter zou gaan - logeren; toen volgde Aaltje R. Hoekstra van Lutkewierum (of Dozum); door koude bevangen zonken zij ineen en werden door den wind over het dek heengeslagen, zoodat hunne lijken den volgenden dag bijna onkenbaar wa ren. Sijmenlje Kleinsmit, woonachtig onder IJsbrechtum, die hare ouders te Oudega zou gaan bezoeken, sloeg over boord; haar lijk werd eerst gis teren gevonden. Zoolang mogelijk had men getracht door schreeuwen de aandacht te trekken, doch nu begon de wanhoop zich van allen meester te maken. Te midden van het geloei van den storm hoorde men niets meer dan de laatste snikken der stervenden, de laatste wanhoopskreten. Digt naast elkaar, met de ligchamen trachtende elkaar te verwarmen, zaten A. Pruiksma en Gerben F. van der Wal, beiden van Nijega. De eerste had reeds twee in zjjn armen zien bezwijken. Tot 12 uur toe hielden het bei den vol; toen voelde van der Wal zijn krachten minder worden, de armen werden slapper en langzamerhand zonk hij ineen. Op de nog warme plaat naast den schoorsteen had 14. de Jong van Warns een plaatsje gevonden; hij had het zoontje van 14. Hoekstra van Koudum bij zich genomen en zoo goed mogelijk onder zijn jas geborgen. Toen Hoekstra zijn levens geesten voelde verdwijnen, rigtte hij zich nog een oogenblik op; "de Jong, zorg voor m'n jongen", riep hij, en de Jong drukte het knaapje vaster aan zijn borst en dekte den jas geheel over hem heen, opdat hij niet zou zien lioe zjjn stervende vader ineenzonk en over boord sloeg. Eerst om 8 uur in den morgen daagde hulp; schipper Kool was de eerste die de stoomboot bereikte en de nog levenden aan boord van zijn schip overbragt. Naar men uit llunsingo schrijft wordt de schade, aan den Eemspolder door den laatsten stormvloed veroorzaakt, geschat op vier ton alleen voor het weder in orde brengen van den dijkterwjjl dit voor den dijk van den Westpolder wordt begroot op anderhalve ton. Daarentegen heeft de Eems polder minder geleden dan de Westpolder, daar de eerste nog slechts voor een gedeelte voor den eersten keer is omgeploegd en daardoor het zeewater minder schade zal doen. De Westpolder is reeds eenige malen omgeploegd, waardoor dc schade aan het land onberekenbaar is. Naar men uit Roermond meldt hebben veertien ingezetenen van die stad een patent genomen als schipper, om zoodoende hun aanslag tol 14 te brengen en op de kiezerslijsten gebragt te kunnen worden. Hel derde gewone concert, gisteren door de maatschappij voor toon kunst gegeven, had vele hoorders naar de stads-zaal gelokt. De beide afdeelingen van dit concert hadden ieder haar eigen directeur. De eerste afdeeling of de instrumentale stond onder de leiding van den heer Wetrens, terwijl de zangkoren door den heer de Lange werden gedirigeerd"; Als solisten traden op de heer Landsman (piano) en mej. Gripekoven (zang), onderwijzer en onderwijzeres aan de muziekschool der maatschappij. De Symphonie n°. 4 van Niels Gade en de ouverture "Der Berggeist" van Spohr werden uitstekend door het orchest gespeeld en het groote applaus na het laatstgenoemde stuk bewees den heer Wetrens wel, hoezeer men de uitvoering onder zijne bedaarde en nette leiding apprecieerde. Het pianospel van den heer Landsman kan geacheveerd genoemd worden. Prachtig was de voordragt van de "Rondo brillanle" van Mendelssohn. De uitvoering van dit tweede nommer op het programma was uitnemend en zoowel den solist als het accuraat gedirigeerde orchest komt daarvoor groote lof toe. De tweede afdeeling was geheel aan den zang gewijd. Wij kunnen ech ter niet ontveinzen dat deze afdeeling te lang duurde. Zoowel de directie des heeren de Lange als de uitvoering verdienen lol. De juiste voortreffe lijke wijze van dirigeren leed echter door de ontzettende bewegingen, die de lieer de Lange onder dc uitvoering maakte. Psalm CXV1I1 en dc 3 balladen waren bijzonder vast ingestudeerd. De tekst en het idee in vierregelig rijm omschreven der 3 balladen was echter erbarmelijk. Walerpoëten doen den heer Verbuist geen dienst znlken onzin bij zijne prachtige muziek te leveren. Hierna trad jufvr. Gripekoven op in 4 liederen van Beethoven en werd daarbij waardig geaccompagneerd door de bh. de Lange, Couwenhoven en Landsman. De 4 liederen, die door haar met zeer veel tact werden voorgedragen, droegen dan ook de algemeene goedkeuring weg. De zoo schoone eenvou dige muziek werd naïef teruggegevenop zoo gewenschte en eenvoudige en accurate wjjzc gezongen. Wat we bij het verslag der zangschool in Dec. van het verleden jaar omtrent mej. Gripekovens methode hebben gezegd, vindt zijne bevestiging in het concert van gisteren. De avond werd besloten met de Liebeslieder van Brahms, woorden van G. Fr. Daumer, waarvan de uilvoering zeer goed was. Om den avond als het ware nog een schitterenden nagalm te bezorgenzong dc tenor de Goey het 4-regelig 17,J' couplet op zijne welbekende wijze. Solisten en koor bezorgden ons een aangenamen avond en het welver diend applaus was de reglmatige waardering voor de beide directeurs. 'sGRAVENHAGE 8 Februarij. Door Z. M. den koning-groothertog is de heer Maurice van Gelder, solo-violoncellist, bevorderd lot officier in dc orde van de Eikenkroon. Aan den heer J. J. W. Eckhont is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem. Aan den heer L. de Vrij is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ESGELASO. LONDEN7 Februarij. - De correspondent van Daily News in hel Oosten is van gevoelen da de verwijdering van Midhat-pacha eene zeer wenschelijke zaak was, dai hij vooral het is geweest, die den Sultan belette aan de voorstellen dt mogendheden gehoor te geven. Hij zegt: "dc aanstelling van Edhem-pacl zal lot verzoening leiden.Men zal dit echter moeten afwachten. Uit New-York meldt men dat aldaar zulk een aanhoudende winte heerseht als in jaren niet voorkwam. Sedert bijna drie maanden vriest lit zonder ophouden. Reeds twee maanden is de grond met sneeuw bedek; Niettegenstaande er gewoonlijk veel zorg wordt besteed aan het schoonhot den van de straten zien deze er nu uit als vuilnishoopen. FRANKRIJK. Uit Parijs meldt men aan de Köln. Zeil.: Dingsdag ochtend gaf d minister van buiienl. zaken in den ministerraad, welke onder voorzittei schap van maarschalk Mac Mahon werd gehouden, ophelderingen over de stand der Oostcrsche quaestie, die daarop het onderwerp van beraadslagii gen uitmaakte. Decazes zeide dat de geruchten, volgens welke Midhat-pach wegens eene zamenzwering tegen den Sultan afgezet zou zijn, volstrekt nii in overstemming te brengen waren met de door hem ontvangen berigtet integendeel meende hij te kunnen zeggen, dat het aan den Russische invloed gelukt was Midhat-pacha te doen vallen en hem in Edhem-pacha ee opvolger te geven, die meer tot de rigting der oud-Turken behoort. De commissie van initiatief van den senaat heeft besloten tot het oveiweging nemen van het voorstel van den heer llérold betreffende I afschaffing van het duel. De heer Hérold, in de commissie toegelaten ti toelichting van zijn voorstelwees op het voorbeeld van twee officieren I Dijondie na tafel eikadr uitdaagdendoch den volgenden ochtend aan I geheele zaak niet meer dachten. De kolonel, die van de zaak gehoord ha; dwong hen echter te vechten en één hunner werd gedood. De bekende graaf de Mun heelt dezer dagen te Lyon eene vergaderii gepresideerden bij die gelegenheid eene redevoering gehoudenvol hefti.' aanvallen op de republikeinsche instellingen en de moderne maatschapp De vergaderden droegen monarchale onderscheidingsleekenen en gingen ui een met den kreet: "Laat ons Rome en Frankrijk redden!" Te Rjjssel is door twee mannen een poging beproefd om den sneltre naar Parijs te doen derailleren. De wegwachler, die de schelmen overvit werd door dezen aangegrepen en bewusteloos op den weg geworpen, zo dat hij door den trein ware vermorzeld geworden, indien de machinist ni tijdig gestopt had. Opmerkelijk is het, dat de machinist van dezen irt dezelfde was, die den l'D Januarjj dienst deed op een trein, welken m evenzeer poogde te doen derailleren. DUITSCHLAN». Hel aantal personen, die bij den watervloed in den nacht van 30' 31 Januarij in de nabijheid van Weener (Pruissen) zijn omgekomen, woi begroot op omstreeks 40. Den 3d"1 dezer waren er reeds 28 lijken uit 1 water opgehaald. Ten gevolge eener dijkbreuk in de nabijheid van Lt zijn 14 personen verdronken. Ter kenschetsing van de rigting van den nieuwen Turkschen grot vizier Edhem-pacha worden de volgende woorden aangehaald, door lu gesproken toen hg nog te Berlijn verblijf hield: "Er worden onmogelf dingen van ons verlangd. De Turksche heerschappij is voor ons land not zakelijk. Wat er thans van ons wordt geëischt, slaat voor ons gelijk

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2