BIHTENLANDSCHE BEKIGTEN. In eene vergadering van direcleuren, die Maandag van 11 tot 6 uur duurde, kwam de waarheid aan het licht. {Bil.) Door wijlen mevr. J. A. van Vloten, wed. W. T. Baars, is aan de diaconie der Nederd. herv. gemeente te Amsterdam een legaal van ƒ1000 vermaakt. Van het eiland Marken meldt men omtrent den jongslen storm hel volgende: De verwoesting is groot. Alle bewoners aldaar moesten hun leven op de zolders redden. Drie woningen zijn vernield. De begraafplaats werd voor een gedeelte door de woedende zee verwoest. Vele lijkkisten zjjn in zee weggedreven. Aan de westzijde der kerkbuurt, waar de bran ding der zee hevig washadden de bewoners veel vrees voor hunne wonin gen; schuren zijn weggeslagen. De koeijen moest men al bijtijds in het kerkgebouw bergen, hoewel ook daarin het water kwam. De dijk heeft veel geleden; bij de haven is een gedeelte van den dijk met het stevig paal werk weggeslagen. Men meldt uit Franeker: De gevreesde typhus blijft hier bij voortdu ring epidemisch heerschen. In de afgeloopen week zijn aan deze ziekte 3 personen overleden en zijn 11 op nieuw aangetast. De gezondheidstoestand binnen deze gemeente laat derhalve nog al te wenschen over; ook was dit in het afgeloopen jaar hel geval. In 187C was de sterfte alhier 1 op de 31 inwoners. De bevolking van het geslicht voor behoeftige krankzinnigen alhier be stond aan het einde des vorigen jaars uit 188 krankzinnigen, waarvan 92 mannen en 96 vrouwen. In dit gesticht zijn in 1876 van de patiënten 22 overleden. Naar men uit Antwerpen meldt wordt de schade, door den storm van den 30it,n op den 31sl" Jauuarij en de daardoor veroorzaakte overstroomin gen aldaar aangerigt, op een millioen fr. geraamd. In sommige ondergeloo- pen kelders lagen ter waarde van 20 en 30 duizend fr. koopwaren geborgen. Blijkens de statistiek der bevolking van het koningrijk der Nederlan- landen over 1875, uitgegeven door hel depart, van binnenl. zaken, is die bevolking, sedert de jongste volkstelling (1 Dec. 1869) jaarlijks aanmerkelijk toegenomen. Volgens die volkstelling bedroeg het getal personen van het mannelijk ge slacht 1,764,118, van het vrouwelijk geslacht 1,115.411, te zamen 3.579,529. Op 1" Januarij 1876: van hel mannelijk geslacht 1,884.417, van het vrou welijk geslacht 1,925,119, tc zamen 3,809,527. Dus meer: mannelijk ge slacht 120,299, vrouwelijk geslacht 109,699, te zamen 229 998. De bewer ker van deze statistiek, in het midden latende in hoeverre de uitkomsten der jongste volkstelling, hier hel uitgangspunt, vertrouwen verdienen, doet nog opmerken dat de jaarlijksche opgaven der gemeenten van den werke- ljjken toestand geene juiste voorstelling geven. Maar ook dit in aanmer king genomen, mag men toch tot eene aanzienlijke vermeerdering van be volking besluiten, al ware het maar alleen door liet belangrijk bedrag, waarmede het cijfer der geboorten dal der sterile overtrof. De geboorten beliepen in 1870 135 214 kinderen, en met eene uitzonde ring (in 1871) was het cijfer daarvan jaarlijks stijgende, zoodat het in 1875 144.181 beliep; de sterfte, daarentegen, dié in 1870 100,076 en in 1871 114,284 personen bedroeg, liep daarna merkelijk terug, zoodat het cjjfer in 1874 zelfs 92676 was; in 1875 was het 104,479. liet getal huwelijken is toenemende; in 1870 beliep het cijfer daarvan 28632; in 1875 31553. 's GRAVENtlAGE 7 Februarij. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den luit. ter zee 2' kl. J. C. Veenhuyzen, en aan den directeur van 's rijks lijnbaan te Amsterdam C. L. Cool. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie: bij bet lc reg. vesting-artillerie, tot leD duit., de 2' luit. I. J. van Dam, van het corps; bij het 2e reg. vesting-artillerie, tot kapitein 2e kl.de le luit. P. J. te Winkel, van het 1' reg. vesting-artillerie; bij het 3« reg. vestingartillerie, tot kapitein 2e kl., de 1' luit. D. llackslroh. van het corps; bij het corps pontonniers, tol l'« luit., de 2' luit. W. J. C. B. Droogleever Fortuyn, van het corps. Als consulair agent der Vercenigde Staten van Noord-Amerika le Bonaire is erkend en toegelaten Lodcwijk C. Boyé. H. M. de koningin heeft gisteren avond baron Gericke van llcrvvijnen, Zr. M'. gezant te Brussel, ontvangen. Morgen avond zal Z. K. II. prins Alexander aan den heer Gericke eene audiëntie verlecnen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke regtsvordering. Medcdceling werd gedaan dat door de afdeelingen zijn gekozen: tot rappor teurs over het ontwerp tot herziening der onderwjjs-wet de hh. Mees, Kuypcr, Kappeyne (voorzitter), Jonckbloct en Messchert van Vollenhoven, en tot rapporteurs over het voorstel van den heer Haflmans, betreffende het regt van antwoord, de hh. Bcgram, van Houten, Geerlsema, Cremers en van der Hoeven. Na afloop van het onderzoek der onderwijswet in de afdeelingen (zeker niet voor Maandag) zijn aan de orde de ontwerpen: enquête omtrent de koopvaardijvlootherziening van het tarief van regten accijns op het gedistilleerd en wering besmetting van zeeschepen. ES6ËLAKB, LONDEN6 Februarij. Volgens heriglen uit Britsch-Indië wordt de toestand in de president schappen van Madras en Bombay hoe langer hoe treuriger, en zal er steeds meer hulp en onderstand van regeringswege noodig zijn. In Bombay wordt aan ongeveer 337,000, in Madras aan meer dan een millioen inlanders werk verschaft. Aan het beginsel van onderstand door werkverschaffing houdt de regering vast. De geheime raad heeft nadere bepalingen getroffen om de verspreiding van de veepest tegen te gaan, eu wel omdat men vreest dat van Londen toch ziek vee naar het platteland wordt vervoerd; o. a. is bepaald dat zonder vergunning van genoemden raad geen markten mogen gehouden worden. Generaal Tschernajeff heeft op het eiland Wight een woning gehuurd voor een halfjaar. Hjj heeft zijne vrouw en zijne dochter geschreven, bij hem te komen. In Amerikaansche bladen wordt gemeld dat er thans ontdekkingen gedaan zijn. waaruit zou blijken, dat het instorten der spoorwegbrug te Ashlabulawaardoor zulk een vreeselijk onheil plaats hadmoet toege schreven worden aan kwaadwilligheid en dat eenige onmenschen, met het doel om den trein te berooven, planmatig eenige ijzeren bindten en steun- seis in de brug losgeslagen hebben, waardoor het ongeluk mogelijk werd. Een feit is opmerkenswaardig dat binnen vijf minuten na de instorting der brug al de lijken van alle voorwerpen van waarde beroofd waren. Dit kon niet geschied zrjnindien de berooving niet te voren bepaald was geworden. FRAKKB IJ R- In het Théalre Italien is een musicale dramatische soirée gegeven ten behoeve van de /'Société de seconrs mutuels des ex-militaires". Het was een soort van BonaparlistUche manifestatie, daar Napoleon III die vereeni- ging indertijd heelt opgerigt. De leider van hel feest was de Bonapartist Moreau en aan de spits der dames-patronessen stond mevr. Mac Mahon. De schouwburgzaal was prachtig versierd en de foyer in een bloemtuin her schapen. De geheele voormalige imperialistische wereld, waaronder een aantal officierenhoewel slechts weinigen in uniformwoonde bet feest bij. Reeds is gemeld dat de naam van den keizcrljjken prins van de lijst der lotelingen is geschrapt. Reeds onder Dufatire is, in overleg met zijne ambtgenootenbesloten, dat die naam niet op de lijst geplaatst zou wor den. Men had een goeden grond hiervoor. Sedert de invoering der conscriptie is geen prins van een der drie huizen, welke na de omwenteling hebben geregeerd, tot de loting opgeroepen. Onder Lodewijk Philips werd de graaf van Chambord niet ingeschreven, onder Napoleon III de prinsen uit het huis van Orleans niet, die toen meerderjarig werden. Geen der betrokkenen heeft ooit hiertegen geprotesteerd. Te Toulouse vertoonde, naar men van daar meldt, dezer dagen een menagerie-bezitter zijne kunsten, door bij de wilde dieren in de hokken te gaan en die te plagen. Een der bezoeksters, mevr. K., vond daar niets bijzonders in, haar gezelschap dacht er anders over, en ten slotte ging mevr. K. een weddenschap aandat zij het voorbeeld van den dierentemmer volgen zou niet alleen, maar op een der leeuwen zou gaan zitten. Werke lijk heeft zij gevolg aan de weddenschap gegeven. Met een karwats gewa pend is zij, in het bijzijn van een talrijk publiek, in het hok der leeuwen gegaan, en nam zij, na de beesten met bare karwats in een hoek te heb ben gedrevenop den grootsten leeuw plaats. Ongedeerd verliet zij het hok. BIIIT9CHLAND. In het Pruissische heerenhuis is van regeringswege geantwoord op eene interpellatie betreffende de opheffing van het sequester, waaronder het vermogen van den ex-koning van llannover geplaatst is. De regering achtte het oogenblik voor den bedoelden maatregel nog niet gekomen. De agita- tiën der Welfenpartij beletten haar bet sequester op te heffen, want daar door zou de regering haar eigen vijanden steunen. Zoodra die vijandelijke gezindheid ophoudt, zal de regering gaarne in den beslaanden toestand ver andering brengen Aan de Köln. Zeil. wordt uit Berlijn gemeldVan den kant der socialistische leden van den rijksdag is aanvraag gedaan om 21 plaatsen in een aangewezen gedeelte der zittingzaal. Men weet, dat het getal leden dier partij, voor den rijksdag gekozen, slechts 13 bedraagt. Uit de door hen gedane aanvraag blijkt, dat zij met meer of minder zekerheid er op mogen rekenendat een 8-tal geestverwantenthans tot andere fractiën gerekendzich bij hen zullen aansluiten. Het hooggeregtshof heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van den heer von Arnim, wegens landverraad veroordeeld. Het hof heeft bepaald, dat te regt de middelen van cassatie, door den verdediger des veroordeelden ingediendwaren verworpen op grond dat tegen een veroor deeling, bij verstek gewezen, dergelijk regtsmiddel niet mag toegelaten worden, onverschillig of de veroordceling zij uitgesproken door een hof met een jury of door een staatsgeregtshof. liet arrest, waarbij de heer von Arnim wegens landverraad is veroordeeld, heeft derhalve kracht van gewijsde; daarin kan alleen verandering worden gebragt, indien de veroordeelde in Duitschland terugkeert en zich ter beschikking van de justitie stelt, wan neer het arrest wordt opgeheven. Uit Wesel wordt aan de Germania gemeld, dat in den avond van 26 Januarij aldaar drie schoten zijn gelost op de ramen eener katholieke pastorie, bewoond door den Kreisgerichts-director Meiling en twee kapel- laans. De eene kogel sloeg tegen het raamkozijn der slaapkamer van den heer Meiling, die zich in dat vertrek bevond, de tweede sloeg door het raam van een ander vertrek, de derde door een keukenraam der belendende woning van een der kapellaans. TURKIJE De val van Midhat-pacha is in waarheid eene verrassing geweest. Om trent de oorzakendie daartoe aanleiding hebben gegeven en de beteekenis die er aan moet gehecht wordenis men in het onzekere. Vele gissingen worden gemaaktmaar voor het oogenblik is het feit nog onverklaarbaar. De Weener Pol. Gorr. meldt, dat de Porte aan de Servische regering de grondslagen heeft medegedeeldwaarop de vredesonderhandelingen zou den gevoerd kunnen worden. De Porte ziet van eiken materiëlen waarborg af, maar eischt diplomalike vertegenwoordiging te Belgrado; gelijke regten voor katholieken en Israëliten als de,andere Servische onderdanen bezitten; strenge handhaving van het verbod tot vorming van gewapende henden op

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2