BÜITËNLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE 6 Febniarij. Tot burgemeester van Noordwijkerbout is benoemd jhr. mr. T. JE. J. van Eysinga, in de plaats van den heer mr. H. graaf van Limburg Stirttm, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft benoemd tot rijks-ontvanger te Nieuwerkerk, den heer J. J. H. Quaedvlieg, thans te Tubbergen, en te Aardenburg, den heer C. L. Klein, thans te Asten. De heer A. J. Stal is, op zijn verzoek, eervol ontslagen uil de betrek king van rijks-opziener op de spoorwegdiensten 2e kl. Door Z. M. is de luit. ter zee le kl. C. L. van Woelderen, op zijn ge daan verzoek, eervol uil de zeedienst onislagen, en bevorderd tot luit. ter zee le kl.de luit. ter zee 2e kl. J. A. Willink Ketjen. De luit. ter zee 2e kl. C. J. Damme, dienende aan boord van het wacht schip te Hellevoetsluis, wordt overgeplaatst in de rol van dat le Willemsoord. In de afdeelingen der tweede kamer zijn heden verschillende wets ontwerpen onderzocht. Mcrgen zullen die afdeelingen zich bezighouden met het onderzoek van het wels-ontwerp betreffende hel lager onderwijs. Door den hoogen raad werd heden behandeld het beroep in cassatie van M. M. Adolfs te Amsterdam, die door het geregtshof le Amsterdam, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tol 45 dagen celstraf Is veroordeeld ter zake van het door middel van bedrog wegvoeren eener minderjarige. Gelijk bekend is erlangde de veroordeelde van de moeder der 16-jarige A. M G. hare toestemming om het meisje naar een pensionaat of kostschool in de nabijheid van Amsterdam te brengenmaar bragt zij het kind naar het gesticht voor gevallen vrouwen of meisjes /'de Goede Herder" te Zoeterwoude. Tot toelichting van deze voorziening ontwikkelde mr. Thor- becke één middel van cassatie, waarbij de verkeerde toepassing van art. 354 van den Code Penal werd betoogd. Pleiter verzocht de vernietiging van hel bestreden arrest en ontslag van regtsvervolging der veroordeelde, hoofd zakelijk op grond dat niets anders dan de opvoeding van het kind was beoogd en dat de minderjarige door de ontvoering van het oord, waar zij door hare moeder was gesteld en toevertrouwd, geene benadeeling heeft ondervonden, hetgeen een der vereischten is voor de strafbaarheid van hel feit. Het 0. M. zal den 13I,D dezer conclusie nemen. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, na langdurige debatten, besloten het gemeente-badhuis te Schevcningcn niet te verkoopen, maar de restauratie, de table d'hóte. de buffetten en het terras te verpach ten, op daarvan nader goed te keuren voorwaarden. ENGELAND. LONDEN5 Februarij. De correspondent van de Timet le Pera geeft een beschrijving van het in brand steken en berooven van een gedeelte der aanzienlijke Turksche stad Van of Wan, aan het Wanmccr in Armenië, door het Mohammedaan- sche gemeen met behulp der soldaten gepleegd. De soldaten berooiden en mishandelden de Christenen, die uit bedreigde huizen goederen en geld weg droegen, een schoenmaker, die zijn goed niet gewillig prijs gaf, werd ver moord enz., en het gevolg van al deze misdaden is, dat duizenden, die enkele dagen te voren welgestelde lieden warentot volkomen armoede ge- bragt zijn, daar zij niets over hebben gehouden dan de klccderen aan hun lijf, zoodat zij om voedsel moeten bedelen. Deze schandelijke daad heeft plaats gehad in een gewest, waar niet alleen geen ongeregeldheden geschied zijn, maar waar zich zelfs geen zweem van oproerigheid getoond had. Nabij de Primrose-hillaan de Regent's Park-road, alhier werd se dert geruimen tijd in verschillende woningen een onverklaarbaren stank waargenomen; in eene bewaarschool aldaar werden dientengevolge zelfs de kinderen hij herhaling onpasselijk. Dezer dagen werd de oorzaak van dien slank ontdekt. Zjj werd gevonden ten huize van een bedienaar ter begra fenis, llenney genaamd, en wel in den vorm van nitt minder dan zeven lijken in verschillende graden van ontbinding. Die lijken waren afkomstig uit het cene of andere armhuis, llenuey was betaald om die te begraven. Hij had het geld voor kisten en verdere onkosten opgestoken, en de lijken weggestopt in zijn kelder. FBANHBIJK. De heer Bardoux heeft bij de kamer van afgevaardigden een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat elke vereeniging van personen, bij eengekomen om godsdienstoefening te houden, geoorloofd is, mits de bij eenkomst openbaar zij en acht dagen te voren daarvan aangifte gedaan worde bjj het gemeentebestuur. De heer de Pressensé had reeds in de vo rige kamer een soortgelijk voorstel ingediend, maar de nationale vergade ring is uiteengegaan, zonder hieromtrent eene beslissing te nemen. Nog onlangs is een predikant beboet, omdat hij in eene gemeente digt by zijne standplaats, zonder goedkeuring der policie, eene godsdienstoefening had geleid. Het arrest van het hof van cassatie heeft bij de Bonapartislen een juichkreet doen opgaan. In dat arrest, zegt de Nationwordt de regering getroffen in den persoon van den minister van justitie, zoomede de repu- blikeinsehe meerderheid der kamer, die den 12d0 Januarij jl.de volgende motie had aangenomen: »De kamer, zich vereenigende met het oordeel, dat het gouvernement over de gemengde commissicn heeft uitgesproken, het gedrag van den minister van justitie goedkeurende en vertrouwen stel lende in zijne vastberadenheidgaat over tot de orde van den dag." De minister en de kamer van afgevaardigden hebben beiden een kaakslag ont vangen. Natuurlijk wordt deze zienswijze door de republikeinsche bladen met kracht bestreden, die beweren dat geen arrest de uitspraak van het open- j baar geweten kan te niet doen. -- Het blad les Droits de Vhomme, dat dezer dagen veroordeeld werd, schrijft: Wij kunnen van nu af den heer Jules Simon eene voorspelling doen en wij doen dit zonder vrees van ons te zullen bedriegen. Ten dage dat les Droits de l'Homme, getrouw aan zijn beginselen, weer zal verschijnen, zal Jules Simon geen minister meer zijnhij zal weggejaagd zijn door de zelfde lieden die hem nu tot handelen hebben aangezet. Aan de oprigting van het tentoonstellingsgebouw zijn thans meer dan 2000 personen werkzaam. Woensdag II., meldt de Rappelwas de laatste termijn voor aanvragen tot deelneming aan de tentoonstelling verstreken. De inschrijvingen bedra gen, volgens genoemd blad, 15000, waarbij de sectiën van schoone kunsten, landbouwvolkenkunde en oudheidkunde niet gerekend zijn. In het geheel wordt het getal deelnemers op 25000 geraamd, hetgeen 5000 meer zou zjjn dan in 1867. Het prefectoraal bestuur te Lyon heeft besloten eene som van 100.000 fr. onder de behoeftigen uit te declen. Voorts zal een begin gemaakt wor den met eenige openbare werken, die onder andere omstandigheden nog niel tol uitvoering zouden zijn gekomen. Naar men uit Lyon meldt staan er thans 14000 weefstoelen stil. TURKIJE. De Sultan heelt bevolen dat de 23e December, de dag van de afkondi ging der grondwet, door het geheele rijk als een nationale feestdag zai gevierd worden. Op dien dag zullen artillerie-salvo's worden gelost en di openbare gebouwen geïllumineerd worden. Hel bijeentrekken van het geheele Turksche leger te velde zal tegei 15 February afgeloopcn zijn. Ten einde in het gebrek aan paarden te voor zien. heeft men een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der bevolking, on paarden te leveren. Te Schumla is eene treincolonne gevormd op zoodanig! wijze, dat elke 100, of in armer dorpen elke 200 inwoners een wagen mei twee ossen moeten leveren. In Bulgarije is een begin gemaakt met de uit gifte der billetten voor de oorlogsbelasting, volgens welke ieder inwonet boven de 15 jaren 10 a 20 piasters moet betalendaaruit moet voor het gansche land eene som van 1 millioen gevonden worden. In een schrijven uit Konstantinopel (door de tl. C. medegedeeld) wordt gemeld: Midhat-bassa schijnt inderdaad besloten om zijn bewind met een! reeks van ingrijpende staalkundige en financiële hervormingen te beginnen Onder de wets-ontwerpendie aan het nieuwe parlement zullen voorgelegi worden, bevindt zich b. v. eene wet op de drukpers. Lieden, die het ont werp hebben doorgezien, verzekeren, dat het in zeer vrijzinnigen geest ge steld is en alle pers-delicten zonder onderscheid naar de jury verwyst. Eet ander wets-ontwerp zal de krijgsbelasting afschaftendie tot dusver doordi Christenen in Turkije werd betaald; de dienslpligt wordt dan ook lot di Christenen uitgestrekt. Reeds is een decreet van den Sultan openbaar ge maakt, hetwelk beveelt, dat ook kindereu van Christenen of Israëlieten tol de krijgsscholen zullen toegelaten worden. Ook financiële hervormingsplan nen zullen aan de goedkeuring van het parlement onderworpen worden, et wel meerendeels wettendie ten doel hebben de inkomsten van den staal te vermeerderen. Zoo zal b. v. de belasting van de voor Turkije zoo be langrijke tabakscultuur grondig herzien worden. 'sGRAVENHAGE, 6 February. Atchin-telegram. De generaal-majoor Die- mont is op 31 Januarij naar Kolla-Radja teruggekeerd, aangezien de ver langde kustlijn in onze magt is gekomen. 3 schoeners22 stukken11 vaten petroleumeenige zakken kruid en verschillende wapens zijn buit ge maakt. De luitenant Roest van Limburg heeft op 28 Jan. een schampschot aan het hoofd bekomen en de kapitein van het Britsch-lndisch leger Lockhard! is bij Lambada door een matten kogel aan het scheenbeen gekwetst. STRAATSBURG, 5 February. De zitting van hel lands-comité is geopend met eene rede van den districts-president. De heer Flaser, als oudste in jaren lijdelijk voorzitter, heeft op de rede geantwoord ten volle in den zin van trouw aan het rijk. PARIJS, 5 February. De senaat heeft heden beraadslaagd over het weder opbouwen van het paleis der Tuileriën. Aan den minister van openbart werken is ten deze een onderzoek opgedragen. Eerstvolgende zitting Vrijdag VERSAILLES, 5 February. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Ordinaire de regering geïnterpelleerd over de industriële crisis te Lyon. lij wees op de concurrentie der kloosters en riep de hulp der kamer in. D( heer Jules Simon antwoordde: dal de regering, wanneer de particulier! liefdadigheid ontoereikend werd bevonden, een crediet zal aanvragen om dt werklieden te Lyon te hulp te komen. De heer Madier-Montjau vroeg verlof om aanstaanden Donderdag het mi nisterie te interpelleren over den binnenlandschen toestand. De heer Simon nam aan, dadeljjk over het onderwerp in discussie le treden. De heet Leblond geloofde dat dergelijke debatten slechts nieuwe ongerustheid in het land zouden te weeg brengen. Toen het bleek dat met die opmerking werd ingestemd, heeft de heer Madier-Montjau zijne aanvraag ingetrokken. Het voorstel van den heer Madier-Montjau ter opheffing van het decreet van 1852 op de drukpers is aangenomen, doch met bijvoeging van een arti kel, krachtens hetwelk vroegere bepalingen, die in 1852 zijn opgeheven, voorloopig weder in werking zullen worden gebragt. LONDEN, 5 February. De Times zegt, dat het Britsche kabinet, mei de als zeker verwachte goedkeuring van het parlement, de voorstellen, die in de Russische circulaire vervat zijnongetwijfeld in dien zin zal beant woorden: dat Engeland zich niet zal laten ontnemen de vrijheid ter bcvor- deting van zijne belangen en van het behoud des vredes werkzaam te zijn, en de gebeurtenissen zal afwachten; dat Rusland echter, indien dit met meer voortvarendheid mogt willen handelende verantwoordelijkheid moet dragen van de stappen, welke het zal doen. LONDEN, 6 February. De regering zal overmorgen aan het parlement overleggen de diplomatieke correspondentie over de Oostersche quacslie. ANTWERPEN, 6 February. Gisteren avond, na afloop der liberale mee-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2