BUi TEN LA NDSCI IE BEHIGTKN. PER TELEGRAAF. ser, P. J. de Groot, D. Onvlee, (geb. te Leiden), P. L. J. DuringA.Guinze. W. G. Stol, A. VVeyman0. Wendt. In het tijdperk van vier weken, 31 December 1876 tot 27 January 1877, zijn, blijkens by het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsbe- rigtendoor longziekte aangetastin Noordbrabant 1 rundin Zuidholland 58 runderen, in Noordholland 6, in Friesland 43; in het geheel 108 run deren. In het vorige tijdperk van vijf weken waren 80 runderen door die ziekte aangetast. Men meldt uit 'sHage: Naar bekend is, werd door Z. M. den koning der Delgen, te Brussel, eene internationale commissie in het leven geroepen, tol bevordering van de alschafliiig van den slavenhandel in Afrika en tot het oprigten van stations voor wetenschappelijke onderzoekingen betredende land- en volkenkunde in dat werelddeel. In aansluiting aan die commissie, zal ook hier te lande een comité worden gevestigd. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, doordrongen van het groot belang dezer zaak, heeft, met toestemming van Z. M. den koning, het praesidium over deze commissie aan vaardt en een aantal bekende landgenooten doen uitnoodigenmet hem deze te vormen. Het denkbeeld schijnt te wezen, behalve de hoofdcom missie, ook gewestelijke comité's en vervolgens locale comité's in hel leven te roepen. Te Dordrecht had in de vorige week in het huis, bewoond door den lieer W. 15. Derks, aan de Korte Kalkhaven, eene gasontploffing plaats. De dienstbode, gaslucht bemerkende, gaf daarvan kennis aan haren heer, die, vermoedende dat er een lek in de gasleiding bestondzichvan licht voor zien, naar de plaats begaf waar de gaslucht was opgemerkt, met het gevolg dal bij zijne nadering eene hevige ontploffing plaats had en hij achterover sloeg. De heer Derks, wiens gelaat door de vlam verschroeid werd, doch die overigens ongedeerd bleef, had de tegenwoordigheid van geest de gas kraan af te sluiten. De ontploffing was zoo hevig, dat de slag op aanzien lijken alstand gehoord werd en aan het huis aanzienlijke schade werd ver oorzaakt. De glasruiten zijn bijna allen gesprongen, de binnenmuren in het voorgedeelte van het huis, waar de ontploffing plaats had, ontzet, deur- en raamkozijnen uit het verband gerukt, de meubelen door elkander geworpen en beschadigd, pendules, glaswerk en porselein lagen aan scherven in het huis verspreid. Het Hbl. maakt melding van eene moedige daad, die op den slorm- aehiigen 301,0 Januarij 11. op den Rijnspoorweg, tnsschen Maarssen en Utrecht, is gebeurd. Kort vóór de komst van trein 13 van Amsterdam naar Utrecht, waaide op dat deel van den weg een der telegraafpalen om. Al leen de daar werkzame ploegbaas Vleggeert was aanwezig. De paal hing met de talrijke daaraan verbonden draden over liet spoor, waarop trein 13 in aanlogt was. Tijd van beraad was er slechts weinig, hulp niet aanwe zig. Vleggeert snelt naar het naaste station', draagt dit op, den komenden trein langzaam te doen rijden, ijlt tegen den stormwind in terug naar den omgewaaiden paal, dien hij weder bereikt vóórdal de trein te dier plaatse is aangekomen, heft den zwaren paal overeind, schoort dien met zijn lig- chaam en weet hem met inspannii g van al zijne krachten staande te hott- peu, totdat de trein het gevaarlijke punt voorbij is gereden, schoon de stormvlagen elk oogenblik dreigden in man èn paal omver te slaan. Te Amsterdam is door de policic aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld P. van Baal, kcllner, afkomstig van Groningen, een gevaar lijk sujet, reeds herhaaldelijk veroordeeld en eerst sedert eenige weken uit de cellulaire gevangenis ontslagen. Hij wordt thans verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan eene reeks diefstallen in logementen, waar hy, onder allerlei valsche namen intrek genomen hebbende, telkenmale zonder betaling heimelijk vertrok. Onlangs werd te Amsterdam bij ren logementhouder in betaling gegeven en aangenomen een der bons, gelijkende op een bank billet van 60 gulden, door een kleerenwinkelier aldaar in omloop gebragt. De persoon, die ver moedelijk de opligting heeft gepleegd, is in hechtenis. Omtrent het vergaan van het Kotidtimsch stoombootje Willem lil op het Fluessenmeer meldt men nog het volgende: liet aantal passagiers was onbekend; de kaartjes zouden onderweg afgegeven worden. Een passagier voor Kouduin heeft te Sneek geweigerd mee Ie gaan, wegens het gevaar van den storm op het meer. Te llceg was reeds een der raampjes gebroken, doch men heeft de waarschuwingen in den wind geslagen. Bij hel zweuken in den Koudummerhoek was de schroef stuk brak het roer af en stroomde hel water de glazen binnen. Men redde zich zooveel mogelijk op het dek, bleel daar den nacht door lot knieën of heupen in li t water staan, en twistte over de weinige plaats op den stoomketel. Een matroos liep onop houdelijk op het dek heen en weer en bleef zoodoende ongedeerd. Er zijn reeds 17 lijken aangevoerd. Uil Hunsingo meldt men dat nabij den Eemspolder op een stuk hout is komen aandrijven een man, die daarop 11 uren heeft doorgebragl; hij was meer dood dan levend, doch door geneeskundige hulp mogt men gelukkig er in slagen de levensgeesten weder op te wekken, zoodat de man thans weder kan spreken en loopen. Volgens zijn verklaring behoorde hij lot de equipage van een barkschip, koutende van de Middcllandsche Zee en bestemd naar Hamburg met stukgoederen. De overige equipage was, naar hij meende, verdronken. Met hem waren nog twee mannen op hel vlot geweest, doch zij waren er afgeslagen 'sGUAVENHAGE 5 February. Door Z. M. zijn geagreëerd de door hel kapittel der Duitsche Orde, Balije van Utrechtgedane admissien van de edel-expectanten A. en L. von Alvensleben, lot ridders-expeclanten dier orde. gerrgtigd tot hel dra gen van het kleine ordenskruis, en is aan P. A. G. II. T. A. Werdmüller von Elgg, burgemeester van Culemborg, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 2' kl. der Saksische Erneslinische Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Meiningen geschonken. Tot consul-generaal der Nederlanden voor de republiek Haïti te Port- au-Prince is benoemd de heer II. Peters aldaar. De luilt. ter zee 1« kl. H. A. Sirks, L. A. Dittlof Tjassens en de offi cier van gezondheid lc kl. D. Matak Fonteinlaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en de officier van gezondheid 2e kl. W. Schutte, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in West-Indië, en in Nederland teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Behalve de reeds bekende wels-oniwerpen is ingekomen dat lot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt (2% 1 en cent). Door de nieuw getrokken afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters dehh.: de Vries, de Roo, Kappeyne, van de Putte en Vollenhoven. De hooge raad, heden uitspraak doende in het beroep in cassatie van F. Berger en J. P. Breuer te Simpelveld, die door het gereglshof te 's Bosch wegens het door photographische bewerking namaken van bankbilletten tot tuchthuisstraf zijn veroordeeld, heeft op grond ecner vormquaeslie het arrest vernietigd en de zaak naar het geregtshof te Arnhem verwezen. In de correctionele teregtzitling van het hol alhier werd de Schiedam- sclie bouwman NV ter zake van arglistige ontvreemding van een bankbil- let van 1000, ten nadeele van de Schiedamsche spoelingvereeniging, tot 1 jaar celstraf veroordeeld. - Ds. Knottnerus heeft gisteren avond in de Groole kerk bekend ge maakt dat hij voor het beroep naar Amsterdam bedankt heeft. BELGIË. Te Antwerpen was hel Vrijdag avond vrij woelig. In den schouwburg werd de «Muette de Porlici" opgevoerd en ook hier daaruit stof ontleend tot eene anti-ministeriële demonstratie, ten gevolge van den door den heer Malou ingediende kieswet. Het publiek eischte de voordragt van de Bra- bangonne en van het Geuzenlied, waaraan stormachtige toejuiching ten deel viel. Bij het verlaten van den schouwburg vereenigde zich een groot aantal personen met de massa volk die voor het gebouw stond en deze troep trok zingende door de stad. Ten slotte deed men een dans rondom den vrij heidsboom op de Groote markt. De orde werd niet gestoord. ESGELAND, LONDEN 4 February. De Times, nagaande wat door onderscheidene parlementsleden in hel openbaar is gesproken, geloolt niet dat de liberalen terstond een ernstigen aanval op de regering in den zin hebben, geene poging namelijk om de regering tot aftreden te dwingen. Zulk een aanval zou ook geene kans van slagen hebben, leder weet, dat de natie rekening houdt met de moei- jelijke positie, waarin de regering zich bevond. Maar zeer scherp zullen worden gegispt de houding van lord Beaconsfield en de eerste nota's van lord Derby. De liberalen zullen daarna waarschijnlijk verklaren, dat. daat de regering, even als Turkije, beterschap beloofd heeft, men haar den tijd moet laten, hare betere voornemens uit te voeren. FRlltKRIJli, De kamer van afgevaardigden heeft besloten de behandeling van het wetsvoorstel van den heer Madier de Montjau tot afschaffing van het besluit van 1852 op de drukpers aan de orde te stellen. Bovendien heeft dc Union républicaine besloten werkzaam te zijn tot opheffing der wet van 1868. Het hof van cassatie heeft in hooger beroep het bekende arrest van het gereglshof te Besangonbetreffende de gemengde commissiën, bevestigd. Bij Je beslissing van het hof wordt verklaard, dal geen twijfel kan bestaan omtrent de wettigheid der gemengde commissiën daar deze door de grondwet van 1852 gelegitimeerd werden en dat het feit, dal men iemand een verwijl doet over zijne deelneming aan dc gemengde commissiën, hoon uitmaakt Deze beslissing van hel hof van cassatie strijdt tegen de meening van den minister van justitie. Het gebeurde by de begrafenis van den heer Michel Aleot, lid van het Legioen van Eer, wordt door de Siècle ten hoogste afgekeurd. Wj kunnen, zegt dat blad, niet begrijpen, waarom een piket infanterie, ge commandeerd voor eene dienst, welker duur vooraf niet wel te bepalen is, verhinderd kon zijn een kwartier uurs langer buiten de kazerne te blijven. Ook mag men zich met reden verbazen over reglementen, welker bestaan door niemand vermoed werd, maar die onverhoeds voor den dag springen, wanneer men ze noodig heeft. In elk geval is het thans bedoelde regle ment ten eenemale onvereenigbaar met de bepalingen van het decreet, het welk dc militaire eerbewijzen bij uitvaarten van leden van het Legioen van Eer voorschrijft. Het trekt de aandacht dal de bisschop van Gap, die in zijne herderlijke brieven de aan hem ondergeschikte geestelijken voorschrijlt zich buiten dt politiek te houdentot officier van het Legioen van Eer is benoemd. Bij de Vrijdag te Parijs gehouden loting voor de nationale militie werd de naam van prins Lodewijk Napoleon, welke op de lijsten moes! voorkomenniet algeroepen. Ten gevolge van de hevige stormen in hel kanaal moest de postdienst tusschcn Engeland en Frankrijk tijdelijk worden gestaakt. Een aantal vaartuigen leed schipbreuk op de Fransche kust. Die kust zelf heeft groolt schade geleden. ITALIË. Volgens berigt uit Sicilië is zekere .Corrado Lanza, een rijk grond eigenaar van Noto, in de provincie Syracuse, dezer dagen door roovers op- geligt en omgebragt. Het district verkeert deswege in groote opschuddint en een sterke troep soldalen is op vervolging uitgezonden. Bij eene breve van den Paus zijn de katholieken vermaand aan dt staatkundige verkiezingen geen deel te nemen. 's GRAVENHAGE, 5 February. Alchin-lelegram. De bij Koerong Raja ge- debarqueerde colonne is zonder tegenstand over het gebergte gelrokken ei heeft zich in den morgen van 28 Januarij vereenigd met de colonne onder kolonel van der Heyden. De paniek bij den vijand is daardoor vermeerderd. Geheel Lamnga is op 29 Januarij verlaten gevonden. 30 Januarij opgerukt naar Lambada, waar vroeger het 8"e balaillon het hoofd stootte; de verster king is na hevigen tegenstand genomen en bezetwaarbij 12 stukken werden veroverd. Aan onze zijde zijn 10 gewond en 4 gesneuveld. De gezondheids toestand is gunstig. St. PETERSBURG4 February. De circulaire van prins Gortschakofl it thans bekend. In dit stuk wordt in herinnering gebragt, dat, ten gevolge van Rttslands initiatief, aanvankelijk eene overeenstemming der mogendheden

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2