LEIDSCHE COURANT. V. Sl. 1877. D1NGSDAG 6 FEBRUARIJ. ST A f)S BEK ICli T F,N. BINNENLANliSCF BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'A. franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverientieii is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 912 der Handelingen van den Gemeenteraad Ziltingverslag De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krach tens art. 7. 21" alinea, der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37). de inwoners dezer gemeente uit om. zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15de° Februari e. k., door over legging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, teil einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herzie ning der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervaii afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd. Leiden, 5 Februari 187/. v. n. BRANDELER. LEIDEN. 5 Februarij. In de maand Januarij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 139 kinderenals: 78 zoons en 61 dochterswaaronder is begrepen 1 twee- linggehoorte. Overleden 116 personen, als: 20 mannen, 22 vrouwen, 36 zoons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 21 paren. Heden middag had ten raadhtiize alhier de aanbesteding plaats van de levering van bouwmaterialen voor de dienst 1877, in 8 perceelen. Laagste inschrijvers waren voor het le perceel houtwarenGebr. van Man- nekus te Zoeterwoude, Rubriek a. vurenhout voor 568 55. Rubriek b. koperwijksgreenen ƒ480. Rubriek e. Rijnsch eikenhout ƒ539.90. Rubriek e. Wijburgerplauken /292, en Gehrs. Mulder onder OegstgeestRubriek d iepenhout voor ƒ531.90; 2' perceel: spijkers en klein ijzerwerk, J. C Ber nard alhier, voor ƒ263.86; 3' perceel steenkalktras en porti, cement. 1'. Fontein en Zonen alhier, voor ƒ459.95; 4' perceel: nietselmaierialen, scliulpkalk en tras, P. Fontein en Zonen, voor 345; 5' perceel: metsel steen (Rijusche), F. Mijnliefï en Zoon te Nieuwerkerk a/IJssel, voor ƒ1968; C' perceel: verfwaren, li. C. Visser alhier, voor 484 49; 7' perceel: kolk- roosters, J. van der Drift alhier, voor ƒ133; en 8e perceel: bezems en boenders, I'. Fontein en Zonen, voor/ 146.66. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen, 22.50, ƒ4.70, en 2 25 en de laagste prijzen ƒ22.50, ƒ4.50 en 2 25. Donderdag den 8,en Februarij a. s des namiddags te 1 uur, zal de hoogleeraar J. H. Scholten het rectoraat der hoogcschool overdragen aan zijn opvolger, den hoogleeraar P. van Geer, met hel houden cener redevoe ring, in het groot auditorium van het akademiegebouw. Gaarne voldoen wij aan het ons gedane verzoek en vestigen wij de aandacht op het concertdat Dingsdag 13 Februarij zal gegeven worden en waarvan de annonce hierachter voorkomt. Het zoo gunstig bekende muziekgezelschap Sempre Crescendo heeft hel plan opgevat dien dag eene uitvoering te geven ten voordeele der algemeene armen. Drie hecren, leden van Sempie, zullen als solisten optreden. Violon cel en piano zullen de instrumenten zijn, waarop de beide eerste solo's zul len gegeven worden, terwijl het derde zal zijn zang voor tenor. (Jok onder de muziekstukken heeft men een eigenaardig verschijnsel. Er zal bij deze gelegenheid eene Gaudeamtis-ouveriure ten gehoore worden gebragt van onzen bekenden Richard Hol, welk stuk tot nu toe slechts in manuscript bestaat en dus wel zeer nieuw kan heeten. Onder andere nummers merkt men ook op de Symphonia Eroica van Beethoven. Wij recommanderen dit concert wel aan de ingezetenen dezer stad, niet alleen ter wille van de muzicale waarde, maar wel het meest om het doel. waartoe deze uitvoering gegeven wordt. Hoe beter de opkomst is, zooveel te beter zal het zijn voor de algemeene armen van Leiden. Waar door hel bestuur en de solisten onbaatzuchtig tot dit edele doel wordt medegewerkt blijve het Leidsche publiek niet achter met in te teekenen op lijsten, die zullen* worden aangeboden. Men rekene dus den prijs van ƒ1 50 niet te boogmaar moge vooral de strekking in het oog houden. Naar aanleiding van den laatsten storm schrijft men ons het volgende; Na eiken storm hoort men spreken van een vermeend gevaar, waarin de sluizen te Katwijk zouden hebben verkeerd. De ramp zou niet te overzien zijn, wanneer de zee, na de sluizen verbroken te hebben, zich over het binnenland uitstortte; want behalve het verlies aan mcnschenlevens en aan tilbare have, zou men niet spoedig de watermassa weer buitengeworpen hebben en nog lang daarna zouden de met zeewater gedrenkte akkers en landerijen onvruchtbaar blijven. Toch kan het geruststellend zijn te vernemendat de sluizen te Katwijk in alle stormen onwrikbaar hebben stand gehouden en, menschelijkerwijs gesproken, zullen stand houden. Ook in den laatsten storm hebben zij de woede der zee zonder schade weêrstaanal waren er oogenblikken dat zjj in den chaos van water en schuim voor het oog onzigtbaar waren. Men denkc niet zoo ligt over die sluizen. Behalve dat de bouw de meeste veiligheid waarborgt, heeft men het in de hand om de buitensluis tegen het geweld van het zeewater door het water zelf te versterken. Bij hoogen zeesland wordt de waterdruk van de buitenzijde verminderd door een deel zeewater binnen te laten in den kolk tusschen de buiten- en binnensluis, en dus de zeesluis versterkt door haar een dam van water tegen den rug te zetten. De hoogste zeestand werd bereikt juist niet tijdens den storm, maar bij den vloed, volgende in den nacht na den storm. Toen steeg de zee, als gevolg van de opstuwing, tot meer dan 3 meter boven Amsterdamsch Peil. Aan hen, die meenen dat bij doorbraak van de sluizen de stad Leiden lot gelijk met de windvaan van den stadhuistoren onder water gezet zal worden, zij berigt dat de wallen onzer grachten gemiddeld gelijk A. P. liggen. De bovengenoemde stand der zee zou dus, de mogelijkheid van den ondergang der sluizen, beide sluizen, aannemende, eene overstrooming van ongeveer 3 meter boven onze stadswallen hebben veroorzaakt. De bange hartendie tusschen de stormvlagen door hoorenhoe de zee de stranden beukt, kunnen dus gerust zijn. De minister van oorlog heeft ter algemeene kennis gebragt, dat tegen I Mei a s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een hoofdonderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersluis op een jaarlijksch tractement van ƒ1200 met vrije woning. Het tractement kan na een zeker getal dienstjaren Itft f 1500 worden vermeerderd. Ingeval den hoofdonderwijzer geene vrrjë tab uing van rijkswege kan verschaft worden, ontvangt bij eenê jaarlijksche vergoeding van 300 voor huishuur. Voor genoemde betrekking komen tfi aanmerking hoofdonderwijzers, niet jonger dan 30 c;i niet ouder dan 40 jaren, die minstens ce'n jaar aan het hoofd eener school van gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs hebben geslaan. Belanghebbenden moetên hel verzoek om plaatsing vóór 20 dezer aan het dep. van oorlog inzenden. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (83° vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 22»1"1 Dec. 1876 bij het dep. van oorlog in Nederlandsch Indië berigt was bekomen. Daarop komen voor: F. A. Schroder en J. van de Vate. Voorts bevat genoemd blad eehè opgave (84e vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt in Atchin, sedert den 30",en October 1876. Als ge sneuveld worden opgegeven: J. C. Morré, G. Zicglcr. S. Dokkuma, T. Scluir- mann, W. P. A L. Oster, E. A. Frentrop. Als gewond: C. J. Laceulle, II. J. Latin, D. de Smet, P. Bunel, P. J. van der Sluis, C. A. Lebretoh, R. II. Menninga, L. B. 1. Wittokx, 11. Speek, A. Slahli, C. J. Jacops, C. A. Lebrelon. VV. F. Carley, S. Groet, J. P. Smith, K. van der Werf, II. B. Williquet, V. ,1. Chavagne, J. M. Kosten, (geb. te Voorscholen), J. J. Godijn, (geb. te Leiden), 11. Verploegh, S. van Aram, N. Bloemsma, H. Hissink. J. G. Stein, C. L. Lambert, G. P. de Neve, A. E. Roest van Lim burg, (geb. te Katwijk a/d. Rijn), K. E. Pijpers, F. W. Pcltzer, J. Dirksen, II. Abbeel, A. Driëncourt, H. Ribbius, C. von Gunten, J. P. J. Simons, P. L. Somers, 11. C. A. Ruempol, P. .1. van Driest, C. Jacobs, J. J. Btirki, J. L. Ellert, D. Aalders, F. Schut, R. de la Motte, C. L. Depoorler. J. H. van den Dongen, J. R. Deuning, K. E. Jager, C. F. A. von Stielz, C. F. JanS, II. Engelsman, C. van den Berg, K. J. F. Vodegel, J. Hugo, J. B. van Lint, K. A. Meester. P. Verhoeven, J. Zirkzee, (geb. te Leiden), J. B. dê Haast, A. de Moor, D. van den Brock, G. A. Dullens, E. Hotz, E. Daems, II E. C. R. C. Vrijheer von Barnekow. E. F. Spatig, F. J. Joppart, W. Boomers, II. Rclonie, L. N. LhodeM. F. C. G. Boërs, B. J. Tjaskëns K"éf-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1