BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 5 Februarij 3377ff0. 30. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITEN LA NDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 3 Februarij. Door den commissaris des konings in deze provincie zijn benoemd tot secretarissen van de militieraden voor de ligting van dit jaar de heeren J. J. F. Witmer, te 'sGravenhage; J. J. Francois, te RotterdamP. de Haas, te Leiden, en mr. H. J. M. Tyssens, te Dordrecht. Tot hoofdonderwijzeres aan de gemeente-bewaarschool te Sleenwijk is benoemd mej. W. Weijers, hulponderwijzeres aan de openbare bewaarscholen alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 86 tot 108 volwassen personen en 37 tot 52 kinderen. De Staatscourant bevat de volgende berigten van den stormvloed in den nacht van 30 op 31 Januarij jl.Ratwolderdijk doorgebroken. Gronden bewesten Zwolle ondergestroomd. Passage over den straatweg bij Elburg en Harderwijk weder hersteld. Bunschoterdijk doorgebroken. De schade aan de kanaal- en havenwerken te IJmuiden is betrekkelijk gering. Het onvol tooide noorderhoofd is 5 M. ingekort. Te Hoorn is het water gedeeltelijk in de stad gedrongen. Eiland Marken geheel overstroomd. Aan Delflands zeewering en hoofden is veel schade omstaan, benevens aan de werken op Goedereede. Blijkens een van den Nederl. consul-generaal te Londen ontvangen telegram zijn gevallen van veetyphus voorgekomen in eenen stal te Lime- house, binnen Londen. Bij een dezer dagen door Z. M. den koning genomen besluit moet zijn bepaald dat de op te rigten pupillenschool te Nieuwesluis zal gevestigd worden. Heden morgen is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoor trein over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrokken een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man, benevens 8 onderofficieren, om onmiddellijk over te gaan aan boord van het naar Java vertrekkend stoom schip Celebes. Katwijks ingezetenen zijn verheugd dat de visschersvloot voltallig is, daar heden op den middag de nog afwezige met angst verbeide schuit, schoon met verlies van ankers en touwen, behouden aan den wal is gezet. In de Amst. C. leest men: Hét eenvoudige: "binnengekomen" uit een havenplaats, of het: //alles wel aan boord" in een praaiberigt uit verre zeeënwelk een blijde boodschapwelk een schat van zielevreugdligt in die weinige letters opgesloten! Maar daarentegen, welk een verpletterenden duizelingwekkenden slag brengen soms die korte tijdingen, even onverhoeds, het ouderhart of vrouw en kroost toe!.... Zoo b. v., gisteren: Ulysses gestrand, kapitein verdronken". In die enkele woorden vernam eenvader, te midden van zrjn dagwerk op onze drukkerij, eensklaps den jammerlijken dood van zjjn zielsgeliefden zoon, een man in de kracht des levens, slechts 37 jaar oud, zelf gelukkig echtgenoot en vader, en die zich door voorbeel dig gedrag, geheele toewijding aan zijn beroep en degelijke studie, van scheepsjongen, onvermoeid en met inspanning zijner beste krachten, op de lofïelijkste wijze had opgewerkt tot den rang van kapitein op een der stoomschepen van de Koninkl. Nederl. stoomboot-maatschappijeen ware eereplaats, daar zij de keus uit de beste mannen van het vak heeft. Naar men uit Rotterdam meldt zal de spoorweglijn Rotterdam—Malie- gat op 1 Maart geopend worden. Bij die gelegenheid zullen eenige feeste lijkheden plaats hebben, ten behoeve waarvan een crediet van ƒ10000 ver leend is. De Rotterdamsche handelsvereeniging zal een vuurwerk doen afsteken. Te Haarlem heeft zich voor de in Julij aldaar te houden feesten bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Maatschappij van Nijverheid eene feestcommissie geconstitueerd. Te Arnhem wilde gisteren morgen de vrouw van een schipper, met zijn kolenschip in de haven aldaar liggende, den knecht roepen, die in het vooronder lag te slapen: doch geen antwoord bekomende, ligtte zij het luik op en bemerkte een sterken kolendamp. Bij onderzoek bleek dat de on gelukkige, uit wieu het leven geweken was, des avonds bij het naar bed gaan te veel kolen had aangelegd, waardoor hij was geslikt. Te Epe ontstond Donderdag avond brand in eene bouwmanswoning door het omvallen van eene petroleumlamp. In een oogenblik stond alles in vlam, zoodat de woning geheel in de asch werd gelegd. Uit Kampen meldt." men dat aan het Keteldiep twee lijken zijn aange spoeld; waarschijnlijk zijn het de opvarenden van een tjalk, varende van Sneek op Utrecht, dat nabij Schokland is vergaan. Omtrent het vergaan der stoomboot, tusschen Koudum en Sneek va rende, wordt het volgende medegedeeld: Omstreeks vijf uur des namiddags was de Koudumsche stoomboot, komende van Sneek, op het meer Flaessen in het gezigt van Galamadammen, toen de dwarszeeën de glazen verbrij zelden en het schip plotseling vol water liep. De passagiers, meerendeels bewoners van den Zuidwesthoekvlugtten op het dek, waar velen omkwamen. Een boer uit Workum, den dood voelende naderen, zette zijn zoon op den schoorsteen, zoodat deze behouden bleef. Eerst den vol genden ochtend half acht werd de schipbreuk van de Galamadammen uit ontdekt. Het getal der geredden en der omgekomenen is nog niet met zekerheid bekend. De Gron. Cour. deelt nog aantal treurige berigten mede uit die streken omtrent den watervloed in den nacht van Dingsdag op Woensdag. Uit Ulrum wordt daaromtrent gemeld: Het bezwijken van den nieuwen, buitengewoon zwaren Westpolderdijk had plaats tusschen 11 en 12 uur en enkele oogenblikken later was de geheele polder aan de zee gelijk. Op wel twintig plaatsen is de dijk en soms over eene aanmerkelijke lengte geheel weggeslagen. Slechts weinige bewoners van den polder hadden gelegenheid zich in veiligheid te stellen. De meesten zijn den volgenden ochtend met booten van de rondom in het water staande huizen afgehaald. Doch helaas allen niet. Weêr, evenals in Maart 1874 bij het begin der indijking van den polder, heeft men het verlies van menschenlevens te betreuren. Reeds 9 lijken zijn er gevonden en 3 worden er nog gemist. Het is een ramp, zooals hier nimmer voorgevallen is. Uit Kernhuizen meldt men: De geheele Westpolder staat onder water, die polder, waarover nog kort geschreven werd als eene der heerlijkste vruchten van de worsteling der Nederlanders tegen de barenDe gansche polder is ééne zee en in die zee verheflen zich de groote boerenplaatsen van de heeren de Cock, Dijkhuys, Zijlma enz. En het vreeselijkste is, dat men omtrent het lot der bewoners hier in onzekerheid verkeert. Een paar arbeiderswoningen zijn weggespoelden reeds heeft men de lijken van eene moeder met drie kinderen gevonden. En waar is het einde. Vele arbeiders binnen den dijk hebben goed en have verloren en zijn naar hier gevlugt. Uit Beerta meldt men: Woensdag ochtend werd hier een wagen met 10 a 12 kinderen aangebragt, vlugtelingen voor den verbolgen Dollart, die tijdelijk hun verblijf bij hunne verwanten alhier zullen houden. Vijftien a zestien huizen in een paar jaar daar gebouwd, alsmede de drie boerenhui- zen aan de stad Groningen behoorende, werden wat het ondergedeelte be treft onder water gezet, terwijl de bewoners daarvan moesten vlugten, zooveel mogelijk met have en goed. Hoewei paarden en vee met levensge vaar door het water moesten worden geleid, heeft men van geen ongeluk ken gehoord dan alleen van een man, Albert Helmers Jansendie om anderen te redden zelf het slagtoffer werd, zonder dat nog zijn Ijjk weer gevonden is. Dingsdag werd hier de geboorte van een levenloos kind aan gegeven bij het gemeentebestuur en Woensdag vernam men, dat de keet, waarin de moeder zich bevond, is weggespoeld, waarbij de kraamvrouw omgekomen is, en het kistje, waarin het lijkje van de kleine, nergens weer te vinden is. De correspondent van de IV. R. C. te Nieuw-Beerta meldt: Hier haalt men kleediugStukkendaar een lampginds een ketel uit het slijk op. Ik zag stukken «pek uit een poel ophalen, een speeldoos, een pianino slinge ren en eene pendule te voorschijn komen, die nog half twaalf wees. Aan de Prtiissische zijde, waarheen de wind alles dreef, heeft men 21 lijken opgevischt. Uit het puin der keten zag ik er twee weghalen. Het eene van iemand die ziek, het andere van iemand die dronken geweest was. Men had hem nog de stulp uitgesleept, maar vloekend was hij ér weer in gekropen. tfog altijd worden er personen vermist; men sprak ook van kin deren. Mogelijk is het echter ook dat deze landwaarts ingeloopen zijn en bij een der herbergzame landbouwers zijn gehuisvest. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld dat in den nacht van Dingsdag bij enkele huisgezinnen aan het noordeinde der haven het water tot in de bed stede kwam, o. a. moest eene vrouw van uit haar bed het geruimen tjjd aanzien, hoe de golven hare kamer in wanorde braglen; bij een ander zat de geheele familie op de tafel, bij een derde moest de man zijn zieke vrouw naar boven dragen; bij een vierde werd een varken, in een zak gebonden, naar de vliering gesleept. 'sGRAVENHAGE, 3 Februarij. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele graphist 2e kl. A. F. de Jong. De luit. ter zee 2e kl. W. van Hasselt wordt gedetacheerd bij het kon. Nederl. meteorologisch instituut te Utrecht. Z. K. 11. de prins von Wied is gisteren avond ten 8 ure uit Neuwied te dezer stede teruggekeerd. Overeenkomstig het gisteren genomen requisitoir van het openbaar ministerie, heeft het geregtshof alhier heden tegen den 22en dezer eene tweede oproeping bevolen van de voortvlugtige leden van de voormalige Haagsche bankiersfirma O. en C°. De heer dr. Evers heeft aan den gemeenteraad eene uitvoerige, door cijfers opgehelderde, nota doen toekomen, inhoudende de gronden van zijn voorstel tot publieken verkoop van het gemeente-badhuis. Deze zijn hoofd zakelijk de volgende 1°. In het algemeen ligt het buiten de rigting van de werkzaamheden van het gemeentebestuur, om zich met industrieele ondernemingen in te laten, die niet in direct verband staan tot de gezondheid der inwoners van de gemeente en uit dat oogpunt is het geraden de bad-inrigting te stellen onder de zorgen der particuliere industrie en de gemeente te bevrijden van de aan de bevordering van haren bloei verbonden lasten cn opofferingen; 2». de exploitatie van het badhuis heeft niet aan de intertijd voorgespie gelde resultaten voldaanwant de uitslag van 12 campagnejaren is direct verlies voor de gemeente, welk verlies niet zou geleden zijn, indien het in 1864 verkocht ware voor de toen aangeboden som van /20Ö.000, waardoor, volgens de berekeningen van den heer Evers, de gemeente ƒ64,000 minder schuld en bovendien ƒ156,640 aan rente zou hebben gewonnen; 3°. de nadeelige finaneieele resultaten worden niet opgewogen door de indirecte voordeden van het badhuis aan de gemeente verschaft en het bewijs is niet geleverd, noch aangeboden, dat niet dezelfde, misschien nog grootere, voordeden door de inwoners der gemeente zouden zijn genoten bij een particulier beheer van het badhuis, daarbij uitgaande van de stelling dat de bloei van Scheveningen niet uitsluitend aan de bad-inrigting mag worden toegeschreven. Ten slotte verklaart de heer Eversingeval van verwerping van zijn voorstel, zich te kunnen vercenigen met liet voorstel der drie raadsleden om het badhuis in eigen beheer te houden en de restauratie te verpachten. Burg. en weth. hebben over bedoeld voorstel hun praeadvies nilge- bragt. Zij stellen voorhet voorstel van den heer Evers niet aan te ne men, maar zich te vereenigen met het voorstel van de bh. v. d. Burghc. s. bijaldien dit worde uitgebreid tot de verpachting van het houden der table d'hóte, van de bediening der restauratie, van de buffetten en van het ter ras, zoodat onder het eigen beheer alleen overblijven de apartementende kurzaal en het gebruik der baden. LONDEN2 Februarij. Uit Washington meldt men dat na eene vereenigde zitting van den senaat én het huis van afgevaardigden de commissie, die belast is met de oplossing van het vraagstuk der presidents-verkiezing, hare werkzaamheden heeft aangevangen onder het voorzitterschap van het lid van het hoogge- regtshof den heer Clifford. Ingekomen is de mededeeling van de resultaten van de stemming in Florida en van de bedenkingen van beide partijen, die door advocaten voor de commissie zullen vertegenwoordigd worden. ïf tt A K 3i el 3.A) ii. Men wil weten dat de heer de Ploeuc, onder-gouverneur der (Fransche bank, van het Turksche gouvernement eene uitnoodiging heeft ontvangen, om naar Konstantinopel te komeh en de Turksche financiën in orde te brengen. Volgens de France heeft de Fransche regering hiertegen geen be zwaar ingebragtdoch er moet vooropgesteld wordendat de Ploeuc's zen ding geen officieel karakter mag hebben. Op een hooger beroep van den overste de Bastard, tegen een besluit van den minister van oorlog, heeft de raad van state beslist, dat ambtenaren en officieren, die tevens lid zijn van den senaat, in beide betrekkingen hunne bezoldigingen kunnen blijven genieten. De correctionele regtbank heeft den gérant van het blad Les Droits de l'homme veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5