BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Nieuwe Stalen-sluis, is verwoest. Een spoorwegbrug achter Weener moet zijn weggeslagen. De trein van Nieuwerschans kan niet verder komen dan tot Weener. Te Vlissingen had men bjj tijds alle mogelijke maatregelen genomen tegen den hoogen vloed, zoodat alleen de laagste wijken der stad zjjn onderge- loopen. Een ongelukkig lot trof den pachter van de oesterput; zijn woning in de nabijheid van de marinehaven, uit sleenen en hout opgetrokkenwerd des nachts ten half drie ure door het onstuimige water meêgesleurd, en verdween met zijn geheelen inboedel in de golven. Slechts eenige verspreid liggende steenen wijzen de plaats aan, waar dit huis geslaan heeft. Geluk kig hadden de bewoners, het gevaar bij tijds inziende, zich door de vlugt gered. De dienstbode, meldt thans liet IV. v. d. 1)., dezer dagen te Amster dam wegens diefstal niet zonder verzet uit een woning gehaald en daar door in zeer opgewonden toestond geraaktis niet krankzinnig. Voor- loopig is zij op vrije voeten gesteldofschoon de zaak geregtelijk wordt vervolgd. Een der beambten van de policic, die de reeds van meerdere dief stallen verdachte op straat met een vracht aardappelen tegenkwamgaf aanleiding lot de vervolging. De inspecteur van policie van Riemsdijk, die betrokken was in het proces legen dc wed. T.dezer dagen voor het hof Ie Amsterdam behan deld, is uit zijne betrekking ontslagen. Te Velsen zijn fragmenten aangespoeld van eene sloep en deelen van een stoomschips-campagne, zooals riemen, ijzeren vlechtwerk en een stuk opboordig van inhoutjes voorzien, sloep- of giekstuk (wit geverfd), waarop met zwarte letters Amsterda. Bij de m is het stuk afgebroken. Te Zwolle wordt alles in het werk gesteld om de gevolgen van den watervloed zoo veel mogelijk te weren. Een aantal arbeiders is bezig de aangerigte schade te herstellen. Op een paar huisgezinnen nazjjn de ver pleegden in de armenschool builen de Kamperpoort in hunne woningen te ruggekeerd; die woningen zullen van gemeentewege van versch bedslroo voorzien worden. Door de administratie der posterijen zijn terstond maat regelen genomen om de vertraging in de postcommunicatie met de provincie Hollanddie door de storing op den centraalspoor noodwendig moest ont staan, lol de kleinste proportie terug te brengen. Naar men verneemt is de stoomboot van Sneek op Koudum op het Heegermcer vergaan. 17 personen zouden bij die ramp zijn omgekomen, terwijl 35 werden gered. Ook zou een veerschip van Sneek op Idskenhui- zen met vier personen zijn verongelukt. 's GRAVEN11AGE2 Februarjj. Door Z. M. is de heer W. J. Hazeman, Ie Amsterdam, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-groothertog heeft den lieer Ch. Piotarchivaris bij hel rjjks-archief in België, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer J. M. Brieve, als procureur bij het geregtshof te 'sGravenhageendearrond.- regtbank te Middelburgaan den heer \V. Ilelicmaals plaatsvervangend kanlonregter te Bergum; aan den heer A. R. van Voorst, als plaatsvervan gend kantonregter te Heerenveen, en aan den lieer mr. H. J. Wunder, als plaatsvervangend kantonregter te VVageningen. Aan den heer W. Coops is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Dalfsen naar Oldemarkt. Door Z. M. is aan den hoofddirecteur van liet kon. Nederl. meteoro logisch instituut te Utrecht, dr. 0. H. D. Buys Ballot, op nieuw opgedra gen de waarneming der betrekking van directeur van het instituut, af- deeling waarnemingen te land, en van directeur van het observatorium te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemd tot 1" luit. bij liet wapen der infanterie de 2' luitt. J. E. Jurling, A. J. F. van Gorkum en B. R. \V. G. van der Grijp, allen gedetacheerd bij het wapen der infanterie van liet leger in Nederl. Indiebij het 2e reg.de 2' luiit E. T llusink, van het 7e, cn S. L. Pastor, van liet 8' reg.; bij het 3' reg., dc 2' luitt. T. Scharten, van het corps, en J. T. H. D. \V. Baak, van hel 6e reg.; bij hel 6e reg., de 2' luit. L. Roelants, van het corps, bij het 7' reg.. de 2' luit. W. C. Gobius, van het corps; bij het 8® reg., de 2' luit. J. C. Masmauvan het corps. Voorts is de 1' luit. J. G. van Sandick, van het 4' reg. inlanlerie, op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 2' kl. W. L. baron van Verschuer wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Amsterdam. Z. K. H. de prins von Wied zal heden avond ten 8 ure in de residen tie terugkeeren. De Yoorlvluglige leden der Haagsche bankiersfirma O. en C°. waren voor de leregtzitting van het geregtshof te 's Gravcnhage van heden gedag vaard om leregt te slaau wegens bedriegelijke bankbreuk in vereeniging ge pleegd, door als gefailleerde kooplieden, van een bijzondcren last voorzien cn tot bewaarnemers gesteld zijnde van handelspapieren, de waarde der voorwerpen, waarop de last- en bewaargeving betrekkelijk was, ten eigen bate aan te wenden. De beschuldigden niet verschenen zijnde, verleende de president liet woord aan den adv.-gen. mr. Gregory, het openbaar min. vertegenwoordigende, die zijn requisitoir tot eene tweede oproeping der zaak deed voorafgaan door eene korte toespraak, waarin hij de woorden: Deze dag is een rouwdag voor dc justitie, onlangs door den president bjj gelegenheid van de behandeling cencr zaak geuit, tot de zijne maakten. Het was de dag der begraving van de zaak der jlr". d. G.nog enkele formaliteiten zouden te vervullen zijn en de justitie zou magleloos staan tegenover een grooten zwendelaar, den oudste der broeders, die den jongere heeft medegevoerd ten verdervc. Aan hem is het helaas gelukt aan de handen der justitie tc ontkomen, hem diedefor tuin en de toekomst van een lal zijner slagtoflers heelt vernietigd. Adv.- gen. was met een gevoel van weemoed bij dat alles vervuld, te meer omdat het juist hem gelukt was aan de justitie te ontkomen. Hij gevoelde zich gedrongen deze woorden te uitenzij moesten hem van de lippen voor dat thans deze zaak dale in de kille groeve der vergetelheid. Het requisitoir van adv.-gen. strekte teil slotte tot eene tweede oproeping der zaak tegen den 22sl,n dezer, waaromtrent het hof morgen zal uitspraak doen. Te Scheveningen is er bijna geen enkel vaartuig dat tijdens den jong- sten storm geen schade leedwelke voor sommigen zeker 300zoo niet meer, zal bedragen. Men kan de kracht van den storm afmeten naar de omstandigheid, dat het zand van de duinen circa 3 voet is afgeslagen; de keijenbestrating voor het badhuis is bjjua geheel weg; de steenen zpjn uit den grond geslingerd en her- en derwaarts verspreid. In een woord, liet is een ruïne aan het strand, die aan Scheveningen bjj raming ton gouds zal kosten. ENB ELAND. LONDEN. 1 Februarij. Op Buckingham-palace, in plaats van te Windsor, zal de geheime raad den 7" Februarij e. k. een zitting houden ter bespreking van de rede, waarmede 11. M. het parlement zal openen. Van verschillende plaatsen komen berigten in omtrent ongelukken, die Dingsdag II. door den hevigen storm zijn voorgevallen. In de hoofdstad is een nog onvoltooid gebouw ingestort, waarbij twee werklieden zijn gedood. In hooger beroep is het vonnis vernietigd, waarbij dr. Slade het me dium, als opligter, tol drie maanden dwangarbeid werd veroordeeld. Het vonnis is echter vernietigdomdat een fout begaan is in de acte van aanklagt, en een paar woorden zijn uitgelaten bij de aanhaling van een wetsartikel. Men heeft het plan opgevat om te Stratford a/d. Avon, de geboorte plaats van Shakespeare, een monument van anderen aard dan gewoonlijk monumenten zijn te stichten. Het zal bestaan in een schouwburg, waarin uitsluitend stukken van Shakespeare ten tooneele zullen gevoerd worden en waaraan eene bibliotheek voor dramatische letterkunde en een museum ver bonden zuilen zijn. welk laatste allerlei kunstwerken zal bevatten, die op Shakespeare en zijne werken betrekking hebben. FRANHHIJK. Naar men verneemt is de minister van onderwijs voornemens ook een ontwerp in te dienen tot oprigting van een schoolfonds, dat de gemeente zonder groote bezwaren de middelen zal verschafTen, om het lager onder wijs uit te breiden en nieuwe scholen te bouwen. De minister zou de ge meenten in de gelegenheid willen stellen tegen 3 pCt. geld van den staat te leenen. De uiterste linkerzijde van de kamer van afgevaardigden heeft zich ver- ecnigd met een door den heer Raspail in te dienen wetsvoorstel, strekkende om den r. k. geestelijken te vergunnen desverkiezende huwelijken aan te gaan. Het ontwerp zal dus uit naam van de geheele partijgroep worden aangeboden en slechts één artikel behelzen, waarbij nameljjk straffen wor den vastgesteld tegen ambtenaren van den burgerlijken stand, die weigeren mogten. eenen priester in het huwelijk te verbinden. De tegenwoordige wetgeving maakt op dit stuk tusschen geestelijke en leek geen onderscheid, en het huwelijk van priesters wordt slechts krachtens eene bepaling van het concordaat verhinderd. Van de wed Michelet is een brief in de dagbladen verschenen, waarin zij zegt dal het berigt, volgens hetwelk op haar voorstel een prijsvraag is uitgeschreven voor een monument op het gral van haren echtgenoot, on juist is. Toen haar man op 20-jarigen leeftijd zijn eersten vriend door den dood had verlorenbegaf hij zich 10 jaren lang naar diens graf op Père- Lachaise, des zomers bijna eiken avond. Tot zijn diep leedwezen echter ontwaarde bij, dat de bloemen en planten op het graf, ondanks alle zor gen, verdorden. Op Père-Lachaise namelijk ontbrak water. Vijftig jaren zijn sedert verloopen, en in dien toestand is nog geen verandering geko men. Zij heeft zich nu lot den gemeenteraad gewend, met verzoek om op Père-Lachaise fonteinen te mogen aanleggen. Dat verzoek is haar toege staan en de gemeenteraad heeft de kosten der waterleiding op zich geno men. Van hare zijde zal zij door een legaat zorgen, dal het bezit er van voor altoos aan Père-Lachaise verzekerd blijve. Dat zal de beste herinnering aan haren echtgenoot zijn. Generaal Tschernajefï heeft een bezoek gebragt aan Thiers en aan Gambetta en is heden avond naar Wight vertrokken. Vrjjdag wordt hij te Londen verwacht, waar meetings en gastmalen hem verbeiden. In het begin van Maart zal hij nog eens te Parijs komen. Volgens berigten uit Rome neemt de Paus in beterschap toe en bljjft hij voortdurend audientiën verleenen. DUITSCIILAND. Volgens de Weener Presse bestaat er voor het oogenblik in de onder handelingen over den vrede tusschen Turkije en Servië eene belemmering, doordien de Porte bij den door haar gestelden algemeenen grondslag van hel Parijsche tractaat en het «status quo ante" bovendien van Servië waar borgen eischt voor de handhaving des vredes. De Porie heeft die waarbor gen niet omschreven. Hel schijnt echter, dat zij wil terugkomen op de bekende zeven punten, die in September zijn voorgelegd en door de confe rentie ter zijde gesteld. Voor prins Milan en zijn kabinet is het intusschen onmogeljjk, in vereischten vorm gcvolmagtigden met de onderhandelingen te belasten, zoolang dc Porte zich niet duideljjk omtrent de waarborg- quaestie heeft verklaard. TURKIJE. De onderhandelingen tusschen de Porte en Servië hebben naar men

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2