LEIBSC COURANT. 1877. V. 29. Z mm DAG 3 FEBRUARI J. BINNENLANRSCHE BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant rs per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den gemeenteraad 3.35, franco p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediiiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentie» is van 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 Februarij. Door Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden is aan E. C. Houbolt (firma E. C. Houbolt en Zoon), schilder alhier, vergunning verleend tot het voeren van het wapen van Z. K. H., als leverancier van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden. De regering heeft bij de tweede kamer een wets-ontwerp ingediend, houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Nederlandsch Indië. liet heeft hoofdzakeli'-k ten doel te verklaren, dat de gouden tiengulden stukken ook in Nederl. Indië als standaard-munt nevens de zilveren stand penningen worden erkend. Daardoor zal de eenheid van muntwezen tus- schen Nederland en Indië, wat de standpenningen betreft, wettelijk worden bevestigd en voor Ned. Indië weder de gelegenheid tot aanmunting van standpenningen worden geopend. De regering heeft ingediend een nieuw ontwerp lot regeling van het onderwijs aan de militaire akademie. De hoofdbepalingen zijn: Toelating van knapen van 15 lot 18 jaar, na afgelegd toelalings-examenin verband niet dien leeftijd ingekrompen, zonder aansluiting aan eenigen bepaalden cursus. .laarlijksclie bijdrage van ƒ300. De cursus duurt 4 jaar. Een afge legd eind-examen wordt vereischt voor de benoeming lot tweeden luitenant. De tweede luitenants, ook die uil de corp-en, kunnen na driejaren offi ciersdienst-examen afleggen om terstond tot eersten luitenant te worden aangesteld; anders kan de eerste luitenants-rang eerst worden verkregen na 5 jaar offtciersdiensl. Het stoomschip Koning der Mederlanden is gisteren van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. De ('onrad, op weg naar Batavia, is gisteren van Port-Saïd vertrokken. -- Men verneemt dat dm 17d<,n Februarij a. s. te 'sGravenbage eenc alge- meene vergadering van het Aardrijkskundig genootschap zal gehouden wor den, in welke de luit.-ler-zee L. R. Koolemans Beynen over de uitzending eener Nederlandsche Pool-expedilie zal spreken. Men hoopt dal deze verga dering zal worden bijgewoond door den beroemden Duitschen geograaf dr. A. Petermann. Volgens De Standaard is dr. Kuyper Woensdag avond te 's Hage terug gekeerd. Wij vernemen, meldt liet llbl., dat het Japansche gouvernement het hoogleraarschap in de genees-, heel- cn verloskunde aan de militaire school in Japan heeft opgedragen aan den heer dr. Fock Junior, thans arts in de gemeente Meern, prov. Utrecht, en dat genoemde geneeskundige die betrek king heeft aangenomen. De Staatscourant beval nog de volgende beriglen omtrent den storm vloed in den nacht van 30 op 31 Januarij jl.Oosterwohler zeedijk door gebroken; daardoor een gat in den straatweg bij Elburg gespoeld. Spoorweg bij Hattem ondergeloopen. Dienst Elbnrg- Zwolle tijdelijk gestaakt Ook bij Harderwijk is de rijksweg op verschillende plaatsen ondergeloopen Sla tenzijl: Groote schade aan dijken en gebouwen nabij de Nieuwe Siatcnzijl. Dellzijl- Groote schade aan de bedijking van den Johannes-Kerkhovenpolper. Uit Zeeland wordt gemeld dat veel schade is ontstaan aan den zeedijk van de polders Sophia en Anna Friso. Bij een waterstand van 2.30 M. boven hoogwater is ten 3 ure de dijk van den Piersenspolder doorgebroken. Ook de polders Visarl en Kleine Stelle, benevens de rijks-losplaats voor visschcrs in den Brakman, werden zwaar beschadigd. Over het algemeen is het wa ter 1.50 M. boven de hoogte van gewoon hoogwater gestegen met eene golfhoogte van ongeveer 1.50 M a 2.00 51. daarboven. -- Een der twee te Katwijk nog afwezige schuiten, waarvan gisteren werd melding gemaakt, is behouden, doch met groote schade aan want, teruggekeerd, gelijk met zoovele andere schuiten, ook van Scheveningen, het geval is. Omtrent den storm en den watervloed, op Dingsdag II. en den daarop volgenden nacht, worden uit verschillende plaatsen nog treurige mededee- lingen gedaan Te Dordrecht heeft het water veel schade veroorzaakt. Vele ingezetenen vonden Woensdag ochtend een gedeelte van hunne woningen onder water en van hun huisraad of hunne koopwaren drijvende. Al de havens stonden onder water en ook de Wijnstraat, Groenmarkt en Grootekerksbuurl voor een groot deel. Te Nijkerk hebben op verschillende punten van den zeedijk belangrijke afschuivingen plaats gehad, terwijl een dijk om de Schuitenbeek onder Put ten is weggeslagenwaardoor een huis is weggespoeld. Uit Blaricum meldt men: Reeds vroeg in den ochtend werden de bewo ners uit den slaap gewekt. Van alle zijden klonk het geroep, «de zee is door den Vetten dijk gebroken!" Van alle kanten daagde werkvolk op om met takkebossen, stroo, palen, planken en zand de gemaakte opening te stoppen. Reeds waren enorme hoeveelheden in de diepte verdwenen, tot men eindelijk den stroom scheen meester te zijntoen tot aller ontzetting de zee met een geweldigen ruk alle gedane moeite verijdelde. Het water stroomde nu met eene vrceselijke kracht over de meenlvelden en weilan den heenniets kon zrjne vaart meer stuitende opening werd steeds breederen over de Gooischegracht baanden de golven met woest getier zich een weg naar de lage venen van Eemnes, Eemnes, dat reeds van de Eemzijde tol aan den dijk van den straatweg blank stond, werd nu van alle zijden door het water ingesloten. Het water rees tot aan den rand van den dijk en stroomde op enkele plaatsen met kracht over den straatweg heen. Vele huizen staan geheel in het water, de meeste bewoners zijn ge- vlugt en hebben hun vee naar Blaricum of Laren gedreven. In de huizen staat hel water eveneens zeer hoogde havenweg en gansche reeksen hui zen zijn ondergeloopen. De eb heeft eenige hoop op uitkomst gegeven, en zoo de wind niet weder opsteekt, zullen de thans genomen maatregelen den vijand wel beteugelen. Te Zwartsluis waren de meeste bewoners van de buitendijks gelegen hui zen genoodzaakt die te ontruimen, terwijl later zelfs verscheidene binnen dijks wonende personen kistdammen moesten stellen om het over den dijk stroomend water af te leiden Toen de wind tegen één uur meer noord westelijk liep, wies het water, zoodanig dat het op verschillende plaatsen met kracht over de dijken stroomde. Tegen 2 uur bezweek een der deuren van de aan het rijk behoorende slroomsluis nabij de Staphorstersluis, waar door hel water met geweldige kracht in het 5Ieppelerdiep stortte. Dit ver wekte algemeene ontsteltenis. De bewoners der aangrenzende gebouwen haastten zich om al het mogelijke uit te dragen, vreezende dat hunne hui zen konden worden ondermijnd cn dat de genoemde stroomsluis geheel zon wegslaan. Gelukkig bleek die vrees ongegrond. Na verschillende vrttchle- looze pogingen om de doorbraak te herstellen, slaagde men er tegen 6</2 uur in, door middel van een in zeildoek gebonden voer hooi, het gat groo- Icudeels te digten, zoodal nu het water, hoewel nog met kracht, veel minder geweldig instroomde. Te Smilde is door den hevigen storm een huis ingestort. Twee personen, ilic zich daarin bevonden, hebben nog bijtijds hel gevaar kunnen ontvlug- ten. Twee kocijen werden gedood. Tc Groningen is aan de Nieuwe Haven de vernieling groot geweest. Dikke ijzeren ringen, waaraan de schepen waren vastgelegd, knapten door of werden met de zerken, waaraan ze vastgeklonken waren, uit den grond gcligt. Eenige schepen dreven dientengevolge onbeheerd rond. Een schip per heeft door een neerstortenden boom zware wonden bekomen. Te Kleine- meer is een vlasfabriek ingestort, alsmede een veeschuur met een 40 stuks vee, waarvan er verscheiden gedood zijn. Onder Hunsingo, prov. Groningen, is de Eemspolder onder water geloo- pen De kapitale dijk heeft voor hel geweld van den stormvloed moeten zwichten, en is voor een groot gedeelte weggeslagen. De gehccle polder staat onder water. Erger is het nog met den Westpolder. De dijk is op vele plaatsen weggeslagen, ook de polder is geheel vol water geloopen, cn zeven personen hebben hun leven daarbij verloren. Sommigen hebben in doodsangst op den zolder hun leven behouden; alles, huis en land, is ver woest en veel vee is verdronken. Groote verwoestingen zijn aangcrigt aan de inpolderingen van den Dollar. De Nieuwe Slaten-sluis is verzakt, de dijk er om heen is weggeslagen. De Reiderpolder n". 2 is ingeloopen; Reiderpolder n°. 1 insgelijks. De laatste alleen is bewoond. Omgekomen zijn, voor zoover reeds bekend is, zestien personen, waaronder vrouwen en kinderen; vijftien anderen worden er ver mist en bovendien weet men niet waar 25 Ilaliaansche werklieden, polak ken genaamd, zijn gebleven. Kelen zijn verbrijzeld en de inhoud wegge spoeld. De gansche arbeid, in 1870 verrigt aan dat kostbare werk, de

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1