LEinsciiË COURANT. 1887. V. 36. WOENSDAG 31 JANUARIJ. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDDE BEIUGTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn vet krijghaar voor 5 Centsfranco pp. 6 Cents. De prijs der Advertentien is vau 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen dat, ingevolge art. 2 der verordening regelende de invordering der plaatselijke belasting op honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31lleD Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doendoor inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljetdat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1877 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden 6 Januari 1877. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 30 Januarij. De gemeenteraad hield heden eene zitting, waarin op nieuw aan de orde was de voordragt betrekkelijk den verkoop van grond aan den vestwal bij de Kaiserstraatten gevolge van een schrijven van den minister van binncnlandsche zaken, waarbij deze te kennen geeft dat hij geen genoegen neemt met de door den raad gestelde voorwaarde, dal de grond, wanneer met de bebouwing na 4 jaren geen aanvang is gemaaktkosteloos aan de stad terugvalt, maar dat by zekerheid vcrlaugt te hebben dat de koopsom, wanneer zich dat geval mogt voordoen, zal worden teruggegeven. Voorts wenscht hij den afstand van een stuk grond, behoorende tot het terrein van het zoötomisch kabinetdoor den raad mede als voorwaarde gesteld ten einde lot eene verbetering van de rooijiug nabij de Kaiserstraat te ge raken, afzonderljjk, afgescheiden van deze zaak, te behandelen. Over dal schrijven en het daarbij door den minister overgelegde onlwerp- conlract werd uitvoerig van gedachten gewisseld, en met klem werden de bezwaren daartegen in hel licht gesteld. Men wees er op dat de gemeente, bijaldien zij na 4 jaren den grond weder terugkreeg, dan vrjj wat schade zou lijden. Zrj ontvangt nu w'el van het rijk ƒ2500, maar heeft daarvan ƒ500 toegekend aan de voorloopige konpers, tol vergoeding van winstder ving, en moet dan later de volle ƒ2500 weder aan het rijk teruggeven. Van eene andere zijde werd daartegenover gesteld dat het rijk niets te maken had met die ƒ500, die men aan de voorloopige koopers had toegekend; de raad had besloten die som weg te scheuken, en reeds spoedig genoeg zag men liet verkeerde daarvan. Meer nog dan dit bezwaar woog bij onderscheidene leden dat de minister niet wilde treden in den afstand van het verlangde gedeelte grond nabij het zoötomisch kabinet aan de Kaiser straat, dat men bij den afstand van den grond aan den vestwal als eene "conditio sine qua non" had gesteld. Als en thans van die voorwaarde afzag, liep men gevaar dal er nooit iets van de zaakverbetering van de rooilijn, zou komen. Daartegenover werd gesteld dat de minister slechts verlangde dat deze zaak van den afstand van den thans bedoelden grond losgemaakt en alzonderljjk behandeld zon worden; in het schrijven van den minister schemerde d or dat hij niet zoo geheel ongeneigd zou zijn aan het verlangen van den raad toe te geven, men mogt dit wel uit de door den minister gebezigde woorden opmaken. Zij bij wie dit be zwaar overwegend was, verlangden echter zekerheid te hebben van de goede gezindheid des ministers Ie dien opzigte, die de voorzitter hun echter niet kon geven. In den loop der beraadslagingen werd ook door enkele leden hel bezwaar te berde gebragt dat hjjaldien men thans niet besloot den grond aan den Vestwal aan het rijk af te slaan, de voorloopige koopers in hunne regten bleven gehandhaafd, 30 Januarij was de uiterste termijn. Dit gevoelen werd echter bestreden op grond dat in de vorige vergadering formeel besloten was den grond aan de voorloopige koopers niet te gunnen. Ten slotte stelde de heer Bijleveld de volgende motie voor: De raad, gelet op de in deze zitting gehouden discussie, noodigl burg. en welh. uit de onderhandelingen met den minister voort te zetten. De heer van Ilerson stelde voor de stemming over deze motie te doen voorafgaan door eene stemming over de volgende motie: Ue raad herhaalt het in de vorige zit ting genomen besluit en houdt vast aan het besluit om den grond niet te gunnen aan de voorloopige koopers. De voorsteller wilde daardoor alle dubbelzinnigheid omtrent de regten der voorloopige koopers, waarover gesproken was, wegnemen. De motie van den heer van Iterson werd aan genomen met 13 legen 9 stemmen en daarna die van den heer Bijleveld met 20 legen 2 stemmen. Tol leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de gemeente-instel lingen voor hooger en middelbaar onderwijs werd benoemd de heer I'. Werk man, te 's Gravenhage. Wij achten hel niet overbodig de bezitters van honden in het bijzon der opmerkzaam te maken op de hierboven nogmaals voorkomende aankon diging, waaruit blijkt dat het morgen, 31 Januarij, de laatste dag is, waarop de aangifte voor de belasting kan geschieden, zonder de boete, bij de verordening bepaald, te beloopen. Gisteren avond hield de hier gevestigde rederijkerskamer "Borger" eene buitengewone vergadering in de stads-zaal. Een talrijk publiek was, op de gedane uitnoodiging, opgekomen om de werkzaamheden der kamer bij te wonen. Voorgedragen werden: "Maria Stuarts afscheid aan Frankrijk", van P. J. de Béranger (vertaald door J. J. L. ten Kate), door het lid L. van Schravendijk; »In de val en er uit", van dr. E. Lauriilard, door het lid A. Werner Jr."Bij de wiege van een kind des armen", van Jan van Beers, door het lid J. E. liouboll; "Een huiselijk tooneeltje", van dr. E. Lauriilard, door het lid J. 11. Giezen; en «Alva en Egmond", naar Göthes treurspel «Lgmond", door de leden L. van Schravendijk en J. E. Iloubolt. Vervol gens wer I opgevoerd: "Signor Carabinelli of de tribnlatiën van een beroemd man", blijspel voor rederijkers door J. M. E. Dercksen. Over het algemeen loonde men ten hoogste ingenomen te zijn met de voordragten en niet minder met de opvoering van het blijspel, waarin menige comische scène de lachspieren in beweging brengt. De kamer kan zich overtuigd houden dat zij den genoodigden weder een aangenamen avond heelt verschaft. De gewone bijeenkomst derivolksvoorlezingen was gisteren avond weder, zooals trouwens dezen winter telkens het geval was, druk bezocht en beide sprekers hebben gewis uit de aandacht die er heerschte. of de applaus waarin men aan zijn bijval lucht gaf, de juiste gevolgtrekking kunnen maken dut de door hen behandelde onderwerpen zeer in den smaak hunner hoor ders vielen. Prof. RauwenhofT, die de eerste spreekbeurt vervulde, had lot onderwerp: Herinnering aan 28 Jan. 1077 toen keizer Hendrik IV van Duitschland zich op het kasteel te Canossa vernederde voor Paus Gregorius VII Bij de schil dering van heide personen en hun tijd en strijd, bragt hij tevens het woord van Bismarck: "Wij gaan niet naar Canossa" in herinnering. De tweede spreker, de luit. Brouwer van het 4e regl. infanterie alhier, hield daarna zijn gehoor aangenaam bezig met eene voordragt van Cremers novelle: "Gerrit met zijn zeun Gijs naar de Amsterdamsche kermis." Erkentelijk voor den zoo genolvollen avond ging daarna de talrijke schare uiteen. De firma de Breuk Smits heeft de uitgave van een Album van bouwkundige werken te Leiden ondernomen. Het plan schijnt te zijn het merkwaardige, dat Leiden op het gebied van moderne bouwkunst aanbiedt, in eene reeks van gelithographeerde afbeeldingen te vereenigen. De eerste plaat, eene al beelding van den "Hoofdingang van het zoolomisch laborato rium", doet vertrouwen dat er voor eene goede uitvoering zal gezorgd wor den. Wjj hopen dat de firma die belangstelling in hare onderneming zal ondervinden, welke noodig is om de opgevatte taak met lust voort te zetten. Bij een dezer dagen door Z. M. den koning genomen besluit is bepaald dat een tiental officieren der infanterie1" of 2' luitenants van het leger, hier te lande zal worden gedetacheerd hij een der regimenten vesting-artil lerie, ten einde na een af te leggen praciisch examen voor den tijd van 5 jaren bij het wapen der artillerie van het O. I. leger te worden gedetacheerd. Blijkens berigt van den Nederl. minister-resident te Konstanlinopel, heeft de Turksche regering tot nader order den uitvoer naar het buiten land verboden van graan en lastdieren uil de vilayets van Aïdin (Smyrna), Janina, Salonika, Adana en het eiland Cyprus. Dit verbod zai beginnen te werken op een door de provinciale overheden le bepalen en nader be kend te maken dag. Nogtans zal eene uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van dit verbod zyn ge sloten Mitsdien zal door de overheden aan de belanghebbende kooplieden een bepaalde tijd worden gelaten om hunne contracten aan de bevoegde autoriteiten voor te leggen en door deze te doen viseren.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1