BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van jtlaandag 629 Januarij éX77V0. 24. STADS- BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. Leiden, 13 Januari 1877. E. KIST, Secretaris. BIN NEW LAN ILSCii E BEIi IGTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19<len Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lslcn Januari linn 19d» jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1858), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien den 1 sten en tien Sisten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van f'Slot flOO. Voor hendie verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren opiederen werk dag, tot en met den 315len Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELERBurgemeester. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Ivonings in de Pro vincie Zuid-IIolland, van den 238len Januari 1877, A, N°. 219 (2dc afd.), Provinciaal blad N°. 10; Brengt ter kennis van belanghebbendendat op den 20sten Februari e. k. des middags te 12 uren, zal worden overgegaan tot de openbare aanbeste ding der levering van remonte-paarden, en wel door de Hoofd-administratie van het: le Regement Hussaren te Haarlem 45 stuks. 2e ff Venlo 55 3e 's Gravenhage 60 4e ff Leiden 60 le Veld-Artillerie Utrecht 290 Rijdende n Amersfoort 60 In de voorwaarden, naar welke de aanbesteding zal geschieden, is ook ditmaal de bepaling opgenomen, dat één derde der te leveren paarden van inlandschen oorsprong moet zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen voor de gegadigden ter lezing o. a. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Bolland. Leiden, 27 Januari 1877. De Burgemeester voornoemd v. d. BRANDELER. NOTIFICATIE, De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4deD Julij 1850 (Staatsblad n°. 37), Noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Hollanddie elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan voor 1". April aan staande aan hun Collegic te doen bljjken, door overlegging van het aan slagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaan geslagenen verkiesbaar tol Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezon den aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van: 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3°. bijaldien hij buiten 'slands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwenmet vermelding van de dagteeke ning zijner naturalisatie, indien deze mogt hebben plaats gehad, 's Gravenhage den 22,,en Januarij 1877. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FOCK. Voorzitter. J. RöELL, Griffier. LEIDEN, 27 Januarij. Wij vestigen de aandacht op het hierachter aangekondigde Hofmann's concert, dat Vrijdag aanst. in de stadszaal zal gegeven worden. Ofschoon de gelegenheid om goede muziek te hooren in dit saizoen herhaaldelijk wordt aangebodenmag men toch wel verwachten dat ook aan dit concert een ruim bezoek zal te beurt vallen. Van de kunstbeoefenaars, die zich zullen laten hooren, mag men vertrouwen dat zij het publiek eenen genotvollen avond zullen verschaften. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 88 tot 102 volwassen personen en 34 tot 50 kinderen. De miliciens der ligting van 1876, behoorende tot het corps ponton niers te Dordrecht, zullen den 14dc" Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Naar het U. D. verneemt zal de pupillenschool uiterlijk met 1 Mei aanst. in werking komen. De Stand, meldt: Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat de voorloopige terugkomst van dr. A. Kuyper in de eerste dagen der volgende maand mag worden tcgemoetgezien. Blijkbaar staat deze vervroegde terug komst, die met het oog op zijnen gezondheidstoestand nog hare bedenkelijke zijde heeft, in verband met een mogelijk spoedig onderzoek van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs in de afdeelingen der tweede kamer. Na den afloop van dit onderzoek is dr. Kuyper dan ook voornemens, vooreerst weder naar Nice terug te keeren. Een den lldtD Januarij jl. in de bus van het hulppostkantoor te Hees gebragte brief, geadresseerd aan E. T. 0. V. W. P. C., Oostsingel te Rot terdam, inhoudende 2 bankbillettenieder van 25, het eene uitgegeven 1 Mei 1871, letters A. M.n°. 6193, het andere uitgegeven 2 Februarij 1872, letters A. R., n°. 7847, zou, volgens bij den afzender ingekomen be- rigt, niet aan het adres zijn ontvangen. Te Rotterdam zijn gisteren proeven genomen met een brandreddings- toestel (descenseur spirale), waartoe het hötel de l'Europe aan de Zuid- blaak door den eigenaar beschikbaar was gesteld. Niettegenstaande het ongunstige weder, meldt de N. K. C., zijn die proefnemingen goed geslaagd. Het werktuig munt uit door zijne eenvoudigheid. Het is een koord van voldoende sterkte en dat door een chemisch praeparaat tegen vlam vatten wordt beschermd. Dat koord loopt door een katrol die den spiraalvorm aanneemt. Men bindt het eene eind van het koord aan gevel, kozijn of aan een zwaar meubelstuk in het vertrek waarin men zich bevindt, haakt zich door middel van een gordel aan de katrol vast, werpt zich naar buiten en zakt dan van zelf zachtkens naar beneden. Bij de eerste proef bleef de Rotterdamsche werkmandie zich er aan waagdeeen poos onbewegelijk hoog in de lucht hangen, omdat hij, zooals later bleek, voor alle zekerheid het koord zelf vasthield, waardoor de werking van de spiraal werd ver lamd. Later ging het echter vlug en goedzoowel bij het bevestigen van het koord aan het dak als binnenwaarts in eene kamer van de derde ver dieping. Eens hield de afdalende werkman bij een raam van de tweede verdieping halt en nam daar een ander werkman mede; beiden waren in een oogwenk beneden. Voor zelfredding bij brand en als hulpmiddel voor de brandweer schijnt dit eenvoudige werktuig geroepen te zijn goede dien sten te bewijzen. Te Maassluis is door schipper A. C. Spaans, voerende het vischschip Nella, aangebragt de door hem in de Noordzee geredde equipage, bestaande uit 5 man van het gezonken Engelsch smakschip Ben Mac Cahree, te huis behoorende te Lowestoft. Naar men uit Amsterdam meldt zijn dezer dagen de teekeningen ge reed gekomen van ontworpen inrigtingen en versieringen van het Frederiks- plein, voor het Paleis voor Volksvlijt, bij gelegenheid der in April te houden internationale tentoonstelling van tuinbouw. Een gedecoreerde ingang komt tegenover de Utrechlschestraat, groote bloemkasten en veranda's zullen in het midden worden opgerigten twee bruggenwaaronder omnibussen en tramway ongehinderd kunnen doorgaanzullen den toegang geven naar het Paleis. De meer of minder sierlijke inrigting van een en ander zal echter nog grootendeels afhangen van de medewerking van het publiek, om inschrijvingen te doen voor het waarborgfonds en medailles. Gisteren is te Amsterdam weder een persoon, zekere II.van de beurs gedrongen. Men deed hem daarenboven nog van de trappen tuimelen. Door wijlen mej. G. Blaauw, onlangs te Arnhem overleden, is aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar de som van ƒ1000 gelegateerd. Men meldt uit Leeuwarden: De visscherij in deze provincie, die in het afgeloopen vischjaar over het algemeen geen bijzonder groote voordeelen heeft afgeworpen, ofschoon de prijzen der gevangen visch, die voor het raeerendeel naar het buitenland werd verzonden, zeer hoog waren, die tak van nijverheid wordt met den len Februarij a. s. weder gesloten, om, wat de kleine visscherij betreft, niet voor den len Junij en wat de groote of zegenvisscherij aangaat, niet voor den len September van dit jaar weder te worden opengesteld. In het afgeloopen jaar zijn er nog al eenige overtre dingen, vooral tegen zegenvisschers, geconstateerd en hebben zij daarvan maar al te goed de naleelige gevolgen moeten ondervinden. Niet alleen dat het vischwater door hen veelal wordt benadeeld, maar, zoo voortgaande, is het te voorzien, dat zij eens hun eigen belangen zullen hebben te gronde gerigt. De verhooging der hulponderwijzers-jaarweddcn in deze provincie blijft, wegens voortdurend gebrek aaa dat personeelvooral ten platten lande nog steeds aanhouden. Oproepingen van sollicitanten op eene wedde van ƒ650, ƒ700 cn nog hooger zijn dan ook geene zeldzaamheden, maar komen zeer dikwijls voor. Drie gemeenten (Hennaarderadeel, Oost- en Weststellingwerf) maken ten dezen eene uitzondering; de hulponderwijzers daar genieten slechts ƒ400 a ƒ450 cn, vreemd genoeg, in die gemeenten komen over het geheel weinig veranderingen in dat personeel voor. In den laatsten tijd is door de twee commiezenposten Oude Schans en Bellingswoldeaan de grenzen tussclien Groningen en Duitschlandniet minder dan 475 liter gedistilleerd van hooge sterkte aangehaald (van 82 tot 85 pCt.). De sluikers ontkwamen. De Friesche Ct. meldt, van Ameland, het volgende staaltje van mogelijk practische, maar zeker boven verwachting goedgeslaagde geneeswijze: Den 4den dezer viel een jongeling te Hollum, zich in een schuur van het hooi latende glijdenongelukkig in een hooi-plukkerwelke in een schuinsche rigting langs het been door het vleesch drong en met de punt aan de an dere zijde tegen het vel stuitte. Geen geneeskundige te Hollum aanwezig zijndewerd de smid aldaar gehaalddie met een vijl het ijzer aan het ingangspunt van het been afvijlde, hetwelk in den tijd van een half uur was afgeloopen. Daar het in het beenvlcesch gebleven gedeelte van hel ijzer van een weerhaak voorzien was, konde het ijzer niet teruggetrokken wor den, waarom men besloot ter plaatse waar de punt tegen het vel gestuit was, eene opening te snijden. Dit geschied zijnde, trok men het ijzer met een nijptang uit het been, alles zonder dat de jongeling eenig teeken van pijn gaf; men legde toen kompressen met water op de wond en gaf den geneesheer te Nes kennis van de operatie die een fleseh met vocht gevuld tr.edegaf om daarmede de wond nat te houden, waarvan echter geen ge bruik werd gemaakt, daar men zich bij water goed bevond en zich daarbij hield. Thans is de jongeling hersteld zonder dat de geneesheer het been en de wond gezien heeft. Uit Maastricht zijn in den laatsten tijd voor ongeveer ƒ25000 aau twee-centimestukken naar België uitgevoerd. De maatschappij voor toonkunst deed gisteren avond in de gehoorzaal haar tweede buitengewone concert geven. De heeren Cramer, v. d. Velde, Robert cn Wedemeijer te Amsterdam waren uitgenoodigd hier eene quartet- soire'e te geven. Drie quartetlen zijn door deze vier heeren gespeeld, nl. quartet G dut' van Mozart, quartet A mol op. 29 van Schubert en quartet op. 18 n°. 1 F dur van Beethoven. Hel publiek, dat opgekomen was, kan men, wat getal betreft, niet schit terend noemen en sterk bevreemdt het ons, zoo weinig studenten te heb ben gezien, bij de uitvoering van zulk een concert. De critiek over het quartet is zeer gunstig geweest. De juiste zamen- werking van deze vier kunstenaars werd zeer geroemd, terwijl ieder naauw- keurig en meesterlijk zijne partij speelde. Wanneer deze vier heeren nog vele malen op verschillende plaatsen hunne prachtige uitvoeringen zullen geven, durven wij hun eene reputatie voor spellen die zich wijd en zijd zal uitstrekken. Der maatschappij van toonkunst zij dank gebragt, daar zij geene moeite spaart en kosten ontziet, om hier muziekuitvoeringen te doen geven, zoo schoon als dit concert geweest is en de volgende twee beloven te zullen zijn. 's GRAVENHAGE27 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot waarnemend secretaris-generaal bij het dep. van oorlog de heer mr. Cramer, referendaris bij dat departement.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5