LE1D8CIË COURANT. 1837. V. 3», WOENSDAG 24 JANUUUJ. ST A DS-BE RICHTEN. BlNNKNL-ANDSCliE BEK!(ïTE> De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. ƒ3.60, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels I.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, l' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n\ 95), lui regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingendie ge vaar. schade of hinder veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan het Bestuur der Leidsgiie Veeeschmaatsohapppij lol het op richten van eene inrichting lot liet rocken van vleesch in hel perceel aan de llooglandsche kerkgrachl N°. 6. en aan den Heer J. C. Van der Tas, metselaar alhier, tol het oprichten van eene bergplaats voor ongebluschte kalk in hel perceel aan de Oostdwarsgracht n'1. 10, alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 22 Januari 1877. E. klST. Secretaris. LF.IDEN. 23 Januarij. De minister van financiën heeft eene circulaire doen toekomen aan de gedep. stalen der onderscheidene provinciën over eene herziening der be lastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. De minister wenscht die colleges te raadplegen, omdat zij, door de wet reeds bjj de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen betrokken geweest zijnde, naar hij voorziet, waar het de ongebouwde eigendommen betreft, in niet mindere male moeten medewerken. Ten gevolge van hel besluit tol het langer onder de wapenen blijven der miliciens, zullen die der ligting van 1876 in activiteit bjj het regiment grenadiers eu jagers, dc regimenten infanterie en vesting-artillerie en die van het bataillon mineurs en sappeurs. in slede van in Jtilij aanstaande, eerst dep 29e0 September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof wor den gesteld. Men meidt ons uil Katwijk aan Zee v,m gisteren: Door 7 schuiten werd alhier de eerst gevangen versche visch aange iragtbesomming /55 tot 113 in 6 dagen reis; buitengewoon hooge prijzen werden besteed: tarbot ƒ10 a 12 per stuk, tong 0.35 a 0.45 per stuk, kabeljaauw 3 a 5 per stuk, levende bunschol 0 50 a 0.75 per stuk, klein schol ƒ8.50 a 12.20 per mand. lieden avond zal een groot deel van onze vloot op de visscherij uilgaan. Door de lUtitsche rijkskanselarij is in den llrichs-Anz. bekend ge maakt, dat in den avond van den 18d"' de veepest te Berlijn in de stallen voor slagtvee geconstateerd is bij een rundhetwelk op de beestenmarkt in aanraking geweest was met een uit Opper-Silezië aangevoerd transport ossen. Terstond zijn de vereischte maatregelen genomen om de Verdere verspreiding der ziekte te verhoeden. Hetzelfde blad berigldat een landeigenaar in Gpper-Silcziëdie niettegenstaande hel vei hod van invoer van vee een aan tal runderen over de grenzen had weten te krijgen, in hechtenis genomen is en geregtelijk vervolgd zal worden. liet stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 21 Jan. van Napels verttukken. Men meldt hel volgende aan de II. C.Dezer dagen is Ie Darijs door het rijk eene schilderij aangekocht geworden, die betrekking heelt op een feit uil onze vaderlandschc geschiedenis Dil stuk, dat in afmeting de be kende stukken uil het Trippenhuis «de Nachtwacht" en »de Schutters maaltijd" nog overtreftstelt vermoedelijk voor het herdenken van liet slui ten van den vrede te Breda in 1667 door de regering van de stad Amster dam. Onder de eenentwintig levensgroote figuren meent men ten minste de portretten van burgemeesters en kolonels der schutterij van Amsterdam te herkennen. Hoewel de naam van den schilder en de dagteekening van vervaardiging niet hekend zijn, zoo hoopt men die loch eerlang nog op de schilderij terug te zullen vinden. De bekende verzameling munten van Gelderland, bijeengebragl door wij len den lieer W. J. de Voogt, te Amsterdam, is door het rijk aangekocht ten behoeve van het kabinet van penningen te 's Gravenhagewaarin zij weldra zal worden ingelijfd en opgenomen. Op dc onlangs gedane aanvraag om geldelijke ondersteuning ter in standhouding van het door wijlen den heer Heldring gestichte Bethel is reeds aan het bestuur voor een bedrag van ƒ5960 ingezonden. Voor een talrijk gehoor, zamengekomen in de kerk op den Vluglheuvel te Zetten, heeft de heer H. Picrson, onlangs benoemd tot directeur der gestichten te Hemmen e. a., zijne intrede gedaan. Te Amsterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen tl". Knottnerus, pred. te 's llage. -- Het prov. geregtshol van Gelderland heeft J. H. Thuis, beschuldigd van vergiftiging zijner eerste huisvrouw Giesberta Antonia Lankerman, tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. De handel iti tabak, die in de omstreken van Arnhem geruimen Ijjd zeer fluauw was. is in de laatste da-en levendiger geworden. Men besteedt thans 44 a 46 c. de 100 KG., een prjjs die tameljjk hoog genoemd kan worden, als men de qualiteit van het gewas van hel vorige jaar in aanmer king neemt. Door den krijgsraad te 's Hertogenbosch is het vonnis uitgesproken, door dien raad gewezen tegen den heer P. de B.officier der genie aldaar, beschuldigd van in de vorige maand bij gelegenheid ecner voorstelling In den schouwburg een der controleurs over de toegangkaarten moedwillig te hebben verwond. De beschuldigde werd veroordeeld tol acht dagen cellu laire gevangenisstraf. Na de uitspraak is de auditeur militair namens den advocaat-fiscaal van 'skonings zee- en landmagt van het vonnis in hooger beeoep gekomen. Gisteren is de trein van den Grand Central Beige, die ten 3 u. 41 m. van Antwerpen naar Rotterdam vertrok, bij hel binnenkomen in het station Roozendaal gedeeltelijk ontspoord. Locomotief en tender werden dwars over den weg geworpen; de bagagewagen werd zeer gehavend, terwjjl de twee daarop volgende personenrijtuigen mede eenigzins werden beschadigd. Behalve dat de machinist aan het been werd gekwetst, hebben er geene persoonlijke ongelukken plaats gehad. In herigten uit de Kaapstad van 25 Dec., door het ilbl. medegedeeld, komt omtrent de zaken in den Transvaal het volgende voor: De berigteu wegens den oorlog zijn bij lange na niet ongunstig De jongstvorige tpiu- gen hadden reeds de overtuiging verschaft, dat Secocoenie zeer in het naauw was gebragtthans verneemt men, dat hij Merentsky, een zendeling die grooten invloed bij de Kaflers heeft, uit het lager (kamp) der Transvaler» heeft verzocht tol hem te komen. Men beschouwde dil als den eersten stap tot zijne onderwerping; werkflijk heeft Merentsky den 6llf» dezer het fort aan dc Ohfantsrivier verlaten en hoopt weldra den uilslag van zjjn onderhoud met Secocoenie te vernemen. Wat verder het Transyaalsche betreft, blijft de verkiezing van een pre sident aan de orde van den dag; over het plgeineea schijnt de heer Burgers mier op het platteland dan op de steden te kunnen rekenen, een ernstige tegenstander doet zich niet tegen hem op, maar zijne vrienden zouden, ia den tegenwoordigen staat van zaken, gaarne zien, dat hij met een groote meerderheid herkozen werd, daar dit voor het vertrouwen in hem noodza kelijk wordt geacht. 's Git AVENH AGE 23 Januarij. Door Z. M is aan den heer J. E. dc Voogt. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Nienwerkerk a/d IJsse| en Uapelle a/d IJssel; voorts zijn benoemd: lot burgemeester der gemeente Nienwerkerk a/d IJssel de heer W. E. Smits, en lol burgemeester der ge meente Uapelle a/d IJssel de heer M W Sclialy. Tol notaris te Maastricht is benoemd de heer A. J II. Herfst, cand- notaris aldaar. Aan den telegraphist le klasse van den rijkstelegraaph A. E. J. H. Herfst is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De commissie, door 'L. M. den koning benoemd, ter verkrijging eener deugdzame, eenvormige regeling der opleiding van de militaire geneeskundi gen en pharmaceutische studenten voor de zee- en landmagt, is zamenge- steld als volgt: Voorzitter, dr. A. W. M. van Hasselt, inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt; leden: dr. H. Slot, inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagl: dr. J. C. G. Evers, oud-hoogleeraar, te 's Gravenhage; kolonel P. M. Netschcr. chef van het bureau-personeel pn militaire zaken bij het dep. van oorlogkapitein ter zee II. B Kip, chef van de afd. personeel bij het dep. van marine; en jhr. J. D Six, hoofd-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1