v. m 1*7?. DINGSDAG 23 JANUARI J. De Courant terschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs <1er Courant is per vierendeel jaart j 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. f. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaart, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS- BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 2 der verordening regelende dc invordering der plaatselijke belasting op honden, ieder houder van een or meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31,teo Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleckend biljetdat bedoelde invullingshiljetten voor het dienstjaar 1877 kosteloos ten kantore van den Ontvcnger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 6 Januari 1877. E. KISTSecretaris. BLNN EN LAN BSC HE BER KÏTEN - LEIDEN, 22 Januarij. De loting voor de nationale militie ligting 1877 is bepaald voor de gemeenten: 'sGravenhage, op 8, 9, 12 en 13 Februari); Delft, op 16 Febr."; Rotterdam, op 9, 10. 12, 13, 14 en 15 Febr.Schiedam, op 20 Febr.; Leiden, op 13, 14 en 15 Febr., en Dordrecht, op 7 Febr. e. k. By de op heden gehouden openbare verkooping van cokeshjj partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen, 22.25, ƒ4.80, en ƒ2.25 en de laagste prijzen 22.25, ƒ4.50 en 2.25. Van de Verecniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen enz., opgerigl door de medische candidaten onzer hoogcschool, ziet het eer ste halfjaarlijksche verslag het licht. Vroeger hebben wij reeds mededeeling gedaan van het doel, dat de vereeniging zich voorstelt, t. w. het ondersteu nen van behoeftige kraamvrouwen die policlinisch behandeld worden, t. w. patiënten die óf dagelijks op het ziekenhuis loopend óf aan huis door een med. candidaat onder toezigt van den hoogleeraar behandeld worden; op de policlinische registers worden slechts gehuwde vrouwen ingeschreven. Blijkens het verslag zijn thans bijna alle med. candidaten leden der ver eeniging, en bedraagt het getal leden thans 53. Niet. zeer gunstig was het resultaat, dat verkregen werd met het rondzenden van circulaires onder de ingezetenen. Van de 1500 circulaires kwamen slechts p. m. 150 ingevuld terug. De uitslag was echter zoodanig dal men een aanvang kon maken met het verleenen van onderstand en liet stichten van een reservefonds. Wat het aantal leden, buitengewone leden en donateurs betreft, op dit oogenblik bedraagt hun aantal: 53 gewone leden met halfjaarlijksche con tributie van 3, 114 buitengewone leden met jaarlijksche contributie, ƒ427, 54 donateurs, die in ééns gaven, 326 29, 34 donateurs, die jaarlijks geven, 61. De bijdragen der donateurs zijn, met vermindering der slich- tingskosten, gedeponeerd als reservefonds, dat dus op dit oogenblik be draagt ƒ255 24y2. Van 15 JuiiJ tot 31 December is aan 45 vrouwen, waarvan het meeren- deel policlinisch behandeld werd, de gewone ondersteuning, beslaande in doelmatig voedsel, gedurende 9 dagen verstrekt. Hel bestuur besluit het verslag met de volgende opmerkingAl hebben wij reden om dankbaar te zijn, en voor dit jaar, als wij op den ingeslagen weg blijven voortgaan, genoeg om in de noodzakelijkste behoeften te voor zien toch blijven wij met aandrang onze vereeniging in uwe belangstelling aanbevelen. Meermalen toch is het ons voorgekomen dat er ook behoefte bestond aan iets anders dan voedsel (dekking, kleederen enz), doch onze nog beperkte financiën noopten ons, hoe ongaarne ook, in die behoefte niet te voorzien, en ons uitsluitend te bepalen tot hel gedurende 9 dagen verstrekken van eijeren, vleesch, soep en melk. Wij zouden ook zoo gaarne nog een giouter reservefonds hebben, om, zoo er zich onverhoopt buitengewone omstandigheden (eene epidemie b. v.) vertoonden, te kunnen blijven ondersteunen. Mogt zich soms iemand door de lezing van het ver- slag opgewekt gevoelen, iets ten bate onzer vereeniging af te zonderen, hij melde dit den secretaris (Breèstraat 138), en kan er vau overtuigd zijn, dat hetgeen hij geeft, ten nutte der behoeftigen zal worden aangewend. Hel doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de pogingen der commissie voor de volksbijeenkomsten, om in het voorjaar van 1877 een II tentoonstelling Ie houden vau voorwerpen door den werkman vervaardigd, by dezen een gunstig onthaal hebben gevonden. Ongeveer 200 personen uit den werkenden stand hebben zich tot het inzenden van voorwerpen verbonden. Van wege de aldeeling Leiden der maatschappij van nijverheid zijn aan de commissie eenige medailles toegezegd, zoodra het hoofdbestuur aan dit plan zijne goedkeuring verleent. Nu de gemeenteraad geoordeeld heelt vooralsnog geene toezegging van een subsidie te kunnen doen, ziet de commissie zich genoodzaakt, tot het vinden der kosten van bekrooningen enz. een beroep te doen op hare mede- ingezetenen. Wij hopen van harte, dat waar zij moeite en tijd aan volks beschaving wjjdt, de ingezeteuen van Leiden haar bij deze poging in het belang van den werkman niet in den steek zullen laten. Wij wenschen haar een ruimen oogst toe, als zij dezer dagen komt aankloppen. Dc vereeniging "Harmonie" gaf gisteren avond hare tweede voorstelling, in dit saizoendie door een groot aantal leden en vele genoodigden werd bijgewoondzoodat de stads-zaal zeer goed bezet was. Ten toonecle werden gevoerd 't Lied van moeder, oorspronkelijk looneelspel in 3 bedrijven en een voorspel, door Autonie, cn Een kop thee, blijspel in één bedrijf naar het Fransch, door Landré. Ofschoon de opvoering van het eerste stuk geene gemakkelijke taak is en met vele moeijelijkheden gepaard gaat, moet het erkend worden dat het door de leden, dilettanten op het gebied der kunst, voertreflelijk werd afgespeeld; aan hun spel werd door de aanwezigen hulde gehragt door herhaalde toejuichingen. Wat het tweede stuk aangaat, ge- looven wij dal het kopje thee, dat het publiek! werd voorgezet, vr(j slap was, maar de vertooners hebben er voor een groot deel van gemaakt wat er van gemaakt kon worden. Dc voorstelling in haar geheel schonk veel genoegen en de vereeniging toonde op nieuw dat zij zich op vooruitgang mag beroe men. Met een geanimeerd bal werd de bijeenkomst der leden besloten. In liet Rapenburg, gelukkig nabij den wal, bevonden zich lieden mid dag twee personen op een open schuit met zand geladen. Een hunner zou den boom voeren, maar die laak viel hem toch wat te zwaar, zoodat hy in het water tuimelde. Het bleek spoedig dat zijn makker niet in staat was hem te helpen, zoodal van den wal eenige personen op de schuit sprongen cn den man uit het water haalden. De ander zou nu op zijne beurt zich met het voeren van den boom belasten, maar ging daarmede zoo handig te werk dat hij mede tuimelde, maar nu gelukkig in het zand. Het publiek meende toen dat het tijd was. om verdere ongelukken te voorkomen, de schuit vast ic leggen. De laalsbedoclde deed toen nog wel eene poging om de schuit voort te duwen, maar, daar zij vast lag, wilde dit den olijken gast niet gelukken. Betredende de internationale tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam, in 1877, deelt Sieboldia o. a. mede: Wij hebben reeds vroeger medegedeeld, dal niet alleen hel terrein achter het Paleis van Volksvlijt, maar ook het geheele Frederikspleindaartoe door de stedelijke regering van Amsterdam beschikbaar gesteld, voor de tentoonstelling zal gebruikt worden. Reeds nu kunnen wij mededeelen, dat op het Frederiksplein, behalve verschillende inriglingen voor speciaal doel, b. v. restauratie, post- en telegraaf-bureaux, zullen verrijzen drie ijzeren plantenkassen, waarvan de grootste 400 meter oppervlakte zal hebben en tot wintertuin zal ingerigt wordenterwijl de twee andere, elk 100 meter oppervlakte beslaande, tot warme en ge matigde kas zullen ingerigt worden. Uit de nu reeds ingekomen bijgedragen voor medailles en inschrijvingen voor het waarborg-kapitaal blijkt dat deze tentoonstelling, ook in ons land, op hare waarde geschat wordt en veel sympathie vindt. Volgens het U. D. heeft de minister van oorlog afgezien van het plan om de pupillenschool te Montfoort op te rigten. Volgens het Hbl. zou men er aan denken de school te Nieuwerslnis te vestigen. Volgens de Dordr. C. heeft de raadkamer der reglbank te Dordrecht regtsingang verleend legen den persoon van G. A. P., in wiens azijnfabriek in de Grootekerksbuurt aldaar in den nacht van 5 op 6 January 11. brand is ontslaan. Hij wordt verdacht van moedwillige brandstichting. Naar men uit Haarlem meldt zal binnen korten tijd door de hh. W. van der Laan en Gebr. Cohen aldaar, op een stuk land aan de Leidschc- vaart, worden opgerigl eene kunstbotcr-fabriek. welke door stoom zal worden gedreven. Eene vrouwmeldt bet Uil.liep Vrijdag avond op een drafje half

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1