BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TEFEGRAAF- adv.-gen. hel inderdaad een reuzenarbeid van de deskundigen om uit die massa papieren lot een resultaat te komen, tot een resultaat waaraan de president zeer teregt lof heeft toegezwaaid. De brieven en wissels in dit proces beschouwde hij als een geheel om de gedane bestellingen in handen te krijgen. De oqlkentenis van dgn len hesch. was z. i. belagchelijk, zpp niet onbeschaamd. Tot zelfs den naam zijner moeder ontkende hij. Hierna kwam adv.-gen. tot den 2en besch., P. van Ingén. Diens bescheiden houding zou doen denken, dat men met geen misdadiger te doen heeft, maar zeker zou het hof zich door den uiterlijken schijn niet laten misleiden. Het ge voel van decorum van dezen besch. was aan zijne betere opvoeding toe te schrgvenmaar adv.-gen, achtte hem daarom niet minder schuldig dan den eersten. Hij was de schandvlek zijner familie, blijkens een berigt van den burgemeester der gemeente, waar hij is geboren en gewoond heeft. Adv.-gen. aarzelde niet hem te betitelen als een opligter en een meester in de wissel ruiterijoveral ongunstig bekend staande en handel drijvende zonder te betaleri in alle mogelijke zaken. Ook omtrent de twee andere beschuldigden Cornpjis en Hprschiet toonde adv.-gen. aan dat zij in alles waren ingewgd en op de hoogte der zaken van de firma van Trappen. Zijn requisitoir strekte tot veroordeeling van de beschuldigden tot tuchthuisstraf: voor de Groot gedurende 12, van Ingen 6, Cornelis 10 en Herschiet gedurende 6 jaren, en daarenboven den l(n in 47, den 2u> in 41, den 3en in 23 en den 4™ in 6 geldboeten van ƒ50. Als verdedigers traden op de hh. m". Bouberg Wilson en jhr. de Brauw. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanst. £N6 EXi AND. LONDEN19 January. Er is een besluit verschenen van de Privy Council, waarbij de bepa ling betreffende het slagten van vee binnen tien dagen na aankomst in En geland, uitgestrekt wordt tot schapen en geiten uit Frankrijk en België. Dezelfde bepaling zal ook toegepast worden op den invoer uit Nederland en Denemarken, tenzij die staten zeiven den invoer verbieden. Daily News bevat de volgende berigten: Officieus wordt gemeld, dat de vervolgingen tegen de Christenen in Bulgarije voortduren. Verscheidene Bulgaren zijn in de Dobrudscha gevangen genomen, onder het voorwendsel van pogingen tot omwenteling, en zonder vorm van proces naar ecne onbe kende bestemming in Klein-Azië vervoerd. Van goed onderrigte zijde wordt gemeld, dat ingeval de ambassadeurs Konstantinopel mogten verlaten, gpaaf Zichy een bijzondere audiëntie bij den Sultan zal aanvragen, om hem mede te deelen, dat Oostenrijk-Hongarije geene vijandige gezindheid jegens Turkije koestert. Berigten uit Japan melden dat bij een brand op 29 Nov. te Tokio in een paar uren tijds 8000 huizen in de asch zijn gelegd. Vijftigduizend per sonen waren zonder dak en verscheidene menschen kwamen om in de vlammen. De brand woedde over eene oppervlakte van twee en een halve vierkante mijl. De schade wordt geraamd op 7 millioen dollars. De vreem delingen hebben eene inschrijving geopend ten behoeve der noodlijdenden. f BANK BI.#*. Aan den minister van marine is, tot het herstel zijner gezondheid, een verlof verleend. Van zijn aftreden is dus vooralsnog geen sprake. De heer Serre, procureur-generaal bij het hof te Besanponop wiens rapport onlangs de heer Bailleul als advocaat-generaal bij dat hof is ontsla gen, is in dezelfde betrekking overgeplaatst naar Montpellier. Volgens de Temps is het zeker, dat zoo de openbare gebeden, die, volgens het voorschrift, gehouden zijn bij de opening der kamers, verhoord worden overeenkomstig de aanwijzingen, die in de herderlijke brieven der bisschoppen zijn vervatdat dan de republikeinsche instellingen niet veel tijd van leven meer hebben. De bisschoppen zijn niet in gebreke gebleven hun wezenlijk gevoelen omtrent den bestaanden regeringsvorm te kennen te geven en te getuigen dat, ondanks de verpligle formule «behoud de repu bliek" hun gebeden iets geheel anders dan bet behoud der republiek be doelden. De Constitutionnel spreekt, doch ouder voorbehoud, van eene vecht partij die in de Levantiche wateren zou voorgevallen zjjn tusschen de be manning van een Fransch en die van een Duitsch oorlogsschip, waarbij een luitenant van het laatstgenoemde het leven zou hebben verloren. Naar men verneemt zal aan de internationale tentoonstelling van 1878 toegevoegd worden eene historische tentoonstelling van oude kunst in alle landen en eene ethnographische tentoonstelling van niet-Europeaansche volken. Volgens den correspondent van de Univers heeft de Paus het plan ter vervulling van al de openstaande kardinaalszetels benoemingen te doen gelijk hij in 1853 gedaan heeft. Slechts zeven kardinalen van hen, die door den vorigen Paus zijn benoemd, zijn nog in leven. Blf IT9CHL ASfll. Zaturdag 11. kwam te Hamburg een trein aan met 100 ossen van Gosla in het Hartzgebergte. De dieren werden door den gemeentelijken inspecteur ziek bevonden, en een paar dagen na hun aankomst werden zij door de veepest aangetast. De dieren werden alle afgemaakt. De straat, waarin zich de stal bevond, waar de ossen verbljjf hebben gehouden, is door een cordon soldaten aan het openbaar verkeer onttrokken. Men vreest voor de gevolgen van deze uitbreking der pestniettegenstaande zooveel mogelijk voorzorgsmaatregelen tegen verspreiding zijn genomen. In den nacht van 20 op 21 December jl. stond de thermometer van Réanmur te lloskau op 20° onder nul. Gedurende den daaropvolgenden dag daalde de thermometer tot 32° en in den nacht van 22 teekende de ther mometer, naar gelang hij was geplaatst, ongeveer ruim 36° o. n. Toen de hevige noordewind bedaarde, werd het weder eenigszins zachter. TÜRKIJ Te oordeelen naar hetgeen medegedeeld wordt omtrent de laatste voorstellen in de conferentie aan de Porte, het zoogenaamde «re'sumé mitigé", zijn die nog in krassen vorm gesteld. In plaats van eene interna tionale commissie, wordt er thans gesproken van eene gemengde commissie, maar overigens hebben de voorstellen betreffende Servië en Montenegro bijkans geene wijziging ondergaan. Ook zooals de voorstellen nu gedaan zijn, gelooft men dat de Porte er eene aanranding harer onafhankelijkheid in zal zien. In de zitting der conferentie van Zaturdag zal dit moeten blijken. LONDEN, 18 January. Aan Reuter wordt van 19 dezer uit Konstantino pel gemeld: Er waren door Grieksche cömité's toebereidselen gemaakt om Thracie, Macedonië, Thessalie, Epirus, Creta en andere Grieksche eilanden in opstand te brengen, indien de Porte zich vereenigde met het programma der conferentie, waardoor voorregten aan de Slaven werden toegestaan. Door haar besluit van gisteren is de Porte aan dit gevaar ontsnapt. Het doel der Grieksche cömité's was niet gerigl tegen de Porte, maar strekte alleen om met de wapenen in de hand tegen de beslissing van Europa te protesteren. LONDEN, 19 January. Aan Reuter wprdt van hedeqqit, Kqqstaqtiqopel gemeld, dat na afloop van den grooten raad de grootvizier en de e^-groot- vizier gisteren aan den Sultan de beslissing onderwierpen, welke onmiddel lijk aan dé ambassadeurs der mögendheden is medegedeeld. WEENEN, 19 Januarij. De ft'ien. Zeit. maakt de benoeming openbaar van den gezant in den Haag, baron Haymerle, onder toekenning van deil titel van «Geheimrath", tot ambassadeur by het Italiaausche hof. LONDEN, 19 Januarij. Uit Hongkong wordt aan R. O. van heden ge meld, dat de Duitsche mjnister-resjdent zijne bemiddeling in het geschil tus schen Spanje en China heeft aangeboden. De Spaanschc g^jssnl is intus- schen te Peking teruggekeerd. WEENEN, 19 Januarij. De Polit. Corr. meldt uit Nisch van den 20en, dat de Porte toebereidselen maakt om het Morawa-leger vódf het einde dezer maand op 40,000 man te brengen, ten einde Servië te bewegen weldra vrede te sluiten. Osman-pacha zal opperbevelhebber van dit leger zgn. PERA, 18 January. De heden gehouden groote nationale raad, die door 200leden, ex-grootvizigrepkabinetsministers, generaals, paehqas, ulemans, de patriarchen der Grieken, der Armeniërs, der Bulgaren eg der kplhftljfi^pp, benevens den opperrabbijn werd bijgewoond, heeft, na eene beraadslaging van drie uren, met algemeene stemmen verworpen de voornaamste1'éischen der conferentie: benoeming van de gouverneurs der provinciën eh instelling van eene commissie van toezjgt. De groot-referendaris der Porte las een memorie voor, waarin gpschetst, werden de pogingen door de Porte met zooveel ijver tot behoud van den vrede aangewend, sedert deq,aaqyang van den opstand in de Herzegowina tot liet bijeenkomen van de Conferentie, de bewijsstukken daarvoor geleverd werden, en de onverenigbaarheid van de besluiten der conferentie met de nationale eer aangetoond werd. Voor het verwerpen van de voorstellen spraken; de ex-grootvizier, die het aannemen van de besluiten der conferentie «Turkges grafsteen" noemde, Savas-pacha, Mahmid-pacha, dg katholiek-armenische bisschop, doch voornamelgk het hoofd der Israëlitische geestelijkheid, met de verzekering dat de Joden goed en bloed voor Turkije zullen ten offer brengen. Jnichtoonen werden aange heven. Door het storten van tranen gaven de Turken aan hunne geestdrift lucht. Midhat-pacha bleef uiterst kalm. De vergadering besloot: «de voor stellen der mogendheden te verwerpen, omdat zg oqvereenigbaar zgn met de ongeschondenheid, de onafhankelijkheid en de waardigheid van het rijk." Ten slotte werd een protocol der zitting opgesteld, waarop ajlen hun zegel plaatsten. Buiten wachtte een grootè menigte nieuwsgierigen op het berigt van den afloop. Zaturdag zal aan de mogendheden het officieele antwoord worden gegeven, waarin het résumé, met uitzondering van de twee boven genoemde punten, vatbaar voor discussie verklaard wordt- De Porte hrengt nieuwe voorstelleq in gereedheid. Een goedkoop geneesmiddel. Neem telkens voor den eten twee teerkap- sules van GUYOT, ingeval gij verkpuden zijt, hoest, of aan bronchitis, catharren, tering of in 't algemeen aan eenige aandoening van de bronches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teerkapsules'tgeen maakt dat de geheele behandeUng slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siroopen en borstdranken. Talrijk zgn de namaaksels. Gg moet dus vooral letten op het etiquette, waarop de handteekening van den Heer GUYOT in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen te Leiden bij SWEMER, bg REYST en in de meeste Apotheken. - INGEZONDEN. DE OUDE-MAREPOORTSBRUG. Een afsluithek, dat op eene brug staat, heeft stof tot vermaak gegeven. De berg heeft een muis gebaard. In de N. R. Ct.de Tijd, het Handels blad, misschien ook in andere couranlen is hel berigt over dat afsluithek voorgekomen. Als bron werd gemeld het Leidsch Dagblad, derhalve het kwam uit onze stad en het feit werd genoemd «een Kamperstreek." Aller geestigst. Nu de vreugde over dat gewichtig geval wat bekoeld is, wensch ik, als ambteloos burger, met terzijdestelling van de bron waaruit dat berigt geput is, eene tegenbeschouwing te geven. Aan het hoofd is een afsluithek op de brug geplaatst., ten einde te voor komen dat iemand bij het open- of digtdraaijen der brug zich daarop begeve. Het verhindert dat iemand op de brug komt voor en aleer het opzettoestel gesloten zij, dat anders in het nadeel is der brug. Het doet bijna dezelfde dienst als wanneer het op den vasten wal stond, waartoe nu lner geen plaats is. Het doet veel meer dienst dan een boom of ketting om den straatjongens, die altijd spoed, maar niets te doen hebben, het overklimmen te beletten, waartoe aan andere bruggen te gereedpr gelegen heid bestaat. Daarenboven komt de leuning van de brug, bij het open- draaijen, voor het hoofd te staan. Men wist blgkbaar bij het bouwen der brug wat men deed. Dat blgkt wel altijd niet, men kan zelfs betuigen dat er fouten worden gemaakt, het kan ook zijn dat men met geen draaibrug hoegenaamd is ingenomen ik doe mede doch dal doet nu hier niets af. Is nu hel middel zóó verwerpelijk? Het berigt is kennelijk van een Kampenaar, die te Leiden woont of liever, die er pas is komen wonen. Anders getuigt liet van grove onopmerkzaamheid om, nadat 9 maanden de brug gebruikt wordt, thans met eene zoo bedilzieke aanmer king over dat afsluithek aan Ie komen. Tenzij men zaken uit het oog heeft verloren om personen te treffen en dat zou onedel zijn. AK&DEHIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 20slen Januarij de heer D. A. van MHnster van Heqven, geb, te Nij megen, in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkery van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6