BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 22 Januarij d877V®. ó8. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 20 Januarjj. Bij kon. besluit van 18 Jan. jl. zijn benoemd de voorzitters en burger lijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligting der nationale militie van 1877. In het 3e militiedistrict van Zuidholland zijn benoemd: tot voorzitter de heer K. N. Hengeveld en tot zijn plaatsvervanger de heer mr. A. A. van Bergen IJzendoornleden der provinciale staten; tot lid de heer mr. R. T. Bijleveld en tot zijn plaatsver vanger de heer P. L. C. Driessen, leden van den gemeenteraad van Leiden. -Tot militair lid van bedoelden militieraad is door Z. M. benoemd de majoor W. G. Weier, en tot plaatsvervangend lid de kapitein W. C. F. van der Plas, beiden van het 4de reg. infanterie. Op 15 Februarij aanst. zal door het bestuur der spoorwegmaatschappij Léiden—Woerden worden aanbesteed: 1°. het maken van de aardebaan. onderbouw der kunstwerken, enz. van den spoorweg Leiden—Woerden, in een perceel; 2». het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de bruggen van den spoorweg Leiden—Woerden, in een perceel; 3". het leve ren van 43500 eikenhouten dwarsliggers, in 9 percelen, en 1936 stuks eikenhout voor wissels, in 6 percelen. Door de maatschappij voor toonkunst alhier worden drie buitengewone concerten aangekondigddie ten volle de aandacht verdienen van ons kunst lievend publiek. Het eerste zal plaats hebben op Vrijdag den 26»ten dezer, wanneer het strijk-quartet uit Amsterdam, bestaande uit de bh. Cramer, v. d. Velde, Robert en Wedemeijer, zal optreden. Van deze uitvoering is het programma reeds bekend gemaakt en dat zij aan de verwachting zal beantwoorden, daarvoor staat ons borg de goede naam, dien het quartet, zoowel wat betreft de goede opvatting van de toonwerken der groote meesters als de onderlinge zamenwerking der leden, reeds mogt verwerven. Later zullen nog van wege de maatschappij alhier optreden het zoo gun stig bekende Florenlijnsch quartet (de hh. J. Becker c. s.) en de Octet- vereeniging voor blaasinstrumenten uit Rotterdam, dat overal bij zijn optre den met den grootsten bijval werd begroet. Het bestuur der maatschappijdat op die wijze tracht aan het publiek een wezenlijk kunstgenot te verschaffen, moge in eene groote opkomst van leden en niet-leden het bewijs zien dat zjjne pogingen worden op prijs gesteld. Van de zijde des bestuurs wordt de toegang zooveel mogeljjk ge makkelijk gemaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 86 tot 101 volwassen personen en 39 tot 44 kinderen. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris des konings in dit gewest aan de gemeentebesturen zijner provincie voor schriften medegedeeld omtrent de afmaking van longziek vee en van vee van die ziekte verdacht. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (82e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldaten, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op 16 December 1877 bij het depart, van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende namen: C. A. Baude, G. W. van Putten (geb. te Leidenl, G. R. Busscher, L. A. Seuron, P. J. Orban, J. Gamblin, J. Wittens, P. II. Tie- lens, L. Krauer, P. Rooijakkers. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 18 Januarij van Aden vertrokken. De studenten der Gentsche hoogeschool hebben de studenten der Ncder- landsche hoogescholen uitgenoodigd tot een broederlijk feest: maaltijd, con cert balvoordragten enz. De vereeniging burgemeesters enz. in de kantons Alphen en Woubrugge heeft besloten op de eerstvolgende bijeenkomst der provinciale vereeniging te Rotterdam eene bespreking en zoo mogelijk het nemen van eene doel treffende conclusie uit te lokken over het overladen met werkzaamheden van burgemeesters ten behoeve van het rijkzonder vergoeding van kosten. Aan de burgemeesters van Alphen, Koudekerk en Zoeterwoude is opgedragen, dit punt op de agenda voor de prov. vergadering te doen omschrijven en de bespreking daarover in te leiden. Eergisteren avond is in de gemeente Haarlemmermeer de woning van den kastelein van Eek een prooi der vlammen geworden. Men is er in ge slaagd de belendende percelen te beveiligen. Bij gelegenheid van de behandeling der zaak van Thuis voor het ge- regtshof te Arnhem, waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was, heeft er in de zaal een geval van zakkenrollerij plaats gehad. Naar men uit Vriezenveen meldt is de bij den gemeente-ontvanger ge stolen doos op een erf teruggevonden; de coupons en verdere papieren wa ren er in, maar het geld, ƒ2000, niet. Te Zierikzee is Donderdag avond een zware brand uitgebarsten in de werkplaats van een meubelmaker, in de Nobelstraat. Werkplaats en woon- en winkelhuis zijn geheel in de asch gelegd en een belendend perceel heeft vrij wat schade geledenhet vuur had zich daar reeds aan het dak mede gedeeld, doch door het goed overleg der brandweer werd dit pand behou den en ook aan de andere zijde het overslaan der vlammen belet. De brand is ontstaan nadat de werklieden den winkel verlaten hadden. Te Goes is gevankelijk binnengebragt eene meid uit Overslag, ver dacht van kindermoord. Het concert, door de Nederlandsche toonkunstenaars-vereeniging gege ven, heeft gisteren aan een net publiek een aangenamen avond bezorgd. De zaal was goed bezet met een dankbaar gehoor. Voor het pianospel komt aan mej. Schulz - Lessig groote lof toe? De stukken, die door haar ten gehoore werden gebragt, zijn uitmuntend ge speeld, iets wat door de aanwezigen ook zeer duidelijk erkend werd. Zeer goed bijgestaan door de hh. Wetrens, Couwenhoven en van Meurs, maakte de uitvoering van het quartett een zeer aangenaam geheel uit. De heer de Goey is hier ter stede zoo goed bekend, dat het bijna over tollig is te vertellen, dat hij zeer mooi gezongen heeft. Het heldere, liefe lijke geluid kwam zeer uit in de twee Duitsche liederen, "Die Loreley" en //In stiller Nacht", terwijl de drie na de pauze gezongen stukken bewezen, dat het orgaan nog zeer krachtig is. Men herinnere zich slechts het "Spiel- mannslied". Zeer te prijzen is vooral de duidelijke gearticuleerde voordragt onder het zingen. Het laatste Nederlandsche liedje "Lof zij den Heer" is minder geschikt en levert moeijelijkheden op voor den zang. Het bestaat uit te sterk gesloten woorden en men vindt er zooveel medeklinkers in, dat het ons niet ver wonderen zou als hun getal dat der klinkers overtrof. De heer Duyster had een ondankbare rol, toen hij don heer de Goey moest accompagneren met de fluit, maar het donderend applaus na de «Séré- nata" bewees wel de ingenomenheid van de toehoorders met zijn spel. De student van Meurs, die zijne welwillende medewerking had aangebo den, speelde zijne élégie voor violoncel prachtig. Hoe de heer R. Hol er echter toe gekomen is aan zijne schepping den naam van "Saidjah" te geven, is ons tot dusver een raadsel. De uitdrukking in het beroemde ge dicht uit de "Max Havelaar" konden wij in de muziek niet terugvindenal was de uitvoering schitterend. Ieder andere stemmige titel was geschikt om den naam «Saidjah" te vervangen. De heer van Meurs is te goed musicus en weet te goed de litterarische waarde van het genoemde meesterstuk, dat hjj dit niet gereedelijk zou toegeven. Het quintett voor piano, viool, alt-viool, violoncel en contrabas besloot den avond waardig. Het zit vol fijne nuanceringen, die ieder keer het prachtige pianospel van mej. Schulz - Lessig deden bewonderen, terwijl de partijen, gespeeld door de hh. Wetrens, Couwenhoven, van Meurs en Ta verne, het hare bijdroegen om de uitvoering uitnemend te doen zijn. Aan onze geachte musicale stadgenooten mogen wij den lof niet onthou den dat zij van hun talent ons een zeer aangename proef hebben gegeven. 's GRAVENHAGE, 20 Januarij. De opperceremoniemeester heeft bekend gemaakt dat, ingevolge de be velen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van zes weken, te weten: 14 dagen zware, 14 dagen middelbare en 14 dagen ligte rouw, ingaande 19 Jan., wegens het overlijden van H. K. II. prinses Karei van Pruissen. De le luit. G. F. van Muikenvan het le reg. infanterie, is voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ncd. Indië, en de luit. ter zee 2e kl. A. M. R. Wagner is, op zijn ver zoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst ten gevolge van lig- chaamsgebreken, op pensioen gesteld. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot eersten officier van gezondheid 2e kl.de officieren van gezond heid 1' kl. P. F. Meuleman, P. G. Berends en C. A. A. Kieckens, van dat personeel; tot officier van gezondheid le kl.die der 2e kl. W. K. Dilg, W. C. J. van der Grijp, P. K. J. Pabst, II. A. Zegers, A. E. Post, W. T. Philipsen, A. van Mens, J. Binnendijk, J. H. Bijstra, J. P. van den Berg, C. Ripping en J. J. Hoogeboom, allen mede van gemeld personeel; tot apotheker le kl., de apothekers 2e kl. W. Wolthuis en D. P. Vermaas, beiden eveneens van dat personeel. De scheepsklerken M. P. H. Krol, C. M. Krul, W. G. L. Brunings, J. Adei en G. Belle, dienende, de drie eerstgenoemden aan boord van het wachtschip te Willemsoord en de beide laatsten aan boord van dat te Hellevoetsluis, worden op non-activiteit gesteld. Het doet ons genoegen de berigten omtrent den toestand van de beide kinderen van den prins en de prinses zu Wied te kunnen besluiten, met de mededeeling dat de ouders zich in het toenemend herstel van hunne beide kinderen mogen verheugen. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting aangenomen de vestingbegrooting met 26 tegen 4 stemmen, het hoofdstuk Oorlog, na discussie, met 28 tegen 6 stemmen en het hoofdstuk Koloniën met algemeene stemmen. De kamer is daarna op reces uiteengegaan. Gisteren avond is aan de Beeklaan uit een sloot opgehaald het lijk van eenen brigadier van het 3de reg. huzaren, alhier in garnizoen. Met een vrij uitvoerig nader verhoor der beschuldigden werd de behan deling der strafzaak van de Groot, van Ingen, Cornelis en llerschiet gisteren door het geregtshof te 's Gravenhage voortgezet. Vervolgens erlangde de adv.-gen. mr. Gregory, het openb. min. vertegenwoordigende, het woord. Hij ving zijne rede aan met er op te wijzen dat het hem te beurt gevallen was in het laatste half jaar twee causes célèbres van grooten omvang aan te brengen. Veel breeder en donkerder dan in de vorige zaak, in Augustus beregt, waren de schaduwen in deze zaak. Thans zag men duidelijk het complot bezig strikken te spannen voor goedgeloovige fabrikanten, den arbeid verdeelende, en vond men ieder der leden op zijn post werkzaam. Het was de taak van adv.-gen. mede te deelen wie de besch. zijn en mede te deelen wat zij gedaan hebben. Achtereenvolgens de vier besch. behan delende kwam adv.-gen. in de eerste plaats tol den l(n, de Groot. Den titel van chevalier d'industrie, dien hij hem gaf, wettigde zijn geheelen levens loop. Op hem drukte het plegen van een tal van zwendelarijen hier te lande en in België. Hij was bekend als een opligter. Het karakteristieke van dien zoogenaamden handel was, dat de goederen tot veel lageren prijs werden verkocht, terwijl van de opbrengst als grand seigneur werd geleefd. Bij de referentiën klom de onbeschaamdheid ten toppunt; geen wonder dat steeds de prachtigste getuigenissen omtrent de firma van Trappen inkwamen; de Groot gaf ze zelf. Overgaande tot de quaeslie der valsche wissels, noemde

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5