u;ii>s(iie; €01111A AT. m 16.- 12.- *dei iort 3. rdei g tjj Bij de opening van de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, de eerste in dit jaar, bragt de voorzitter zijnen heilwensch tot de leden, zoowel in hunne openbare betrekkingen als in hunne huisgezinnen. Hij hoopte dat ook in dit jaar de beraadslagingen zich weder door denzelfden aangenamen geest zouden kenmerken als in het vorige jaar en dat zij zou den mogen strekken lot bevordering van het welzijn der gemeente. 1877. 10.5 15.- 18.- 21.- 24.- 27.- 10.- 13.- Voi= V. 16. VRIJDAG 19 JANUARI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant u per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.^5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BINNENLANIkSCIlE BEIUGTEN. i r. lag 1 gerij Hl 181 aard get» >rmi 4 94 025 91i 02 495 88 BI LEIDEN, 18 Januarjj. Ingekomen is een adres van den lieer mr. H. J. Hamaker, houdende ver zoek om ontslag als secretaris der commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, alsmede het verslag van de 31e zomervergade ring van de Entomologische vereeniging, dat onder dankbetuiging werd aangenomen. De voorzitter deelde mede dat ƒ15000 in prolongatie was uitgegeven tegen 3% pCt. In de eerste plaats was aan de orde de herslemming over het voorstel van den heer van der Lith (waarover in de laalstgehoudene vergadering de eid stemmen hadden gestaakt)strekkende om burg. en welh. uil te noodigen t opi om te willen onderzoeken, in hoe verre het Kort-Rapenburgmet behoud van de tegenwoordige stroomwijdte, kon worden overwulfd of overdekt. Met 13 tegen 9 stemmen werd thans dat voorstel verworpen. Tol onderwijzer 2' kl. aan de school n°. 2 voor onvermogenden werd benoemd A. van der Steen, te Zwolle, en tot ambtenaar belast met het toezigt op de honden, ter rigtige invordering van de hondenbelasting, werd benoemd G. Cloos. onbezoldigd inspecteur van policie alhier. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt betrekkelijk den verkoop van grond aan den Veslwal lusschen de Kaiserstraat en den Vliet. De dis cussion daarover waren zeer uitvoerig. De heer Eigeman v;oeg ofhetdage- lijksch bestuur ook met belanghebbenden, de koopers, gesproken had en hun een voorstel had gedaanwaarop de voorzitter verklaarde dat er geen rugge spraak met de koopers was gehoudenomdat burg. en weth. meenden dat dit niet noodig wasaangezien zij zich de gunning hadden voorbe houden. De heer Goudsmit zou stemmen voor het eerste gedeelte, over gave aan het rijk, maar tegen het tweede gedeelte, schadevergoeding aan de koopers. De gemeente had zich de gunning voorbehouden en had de bevoegdheid al of niet te gunnen. Van die bevoegdheid maakt zij gebruik en zjj handelt dus regimalig Hij kou dus niet inzien dal er schadever goeding noodig was, daar waar burs, en weth. binnen hunne bevoegdheid 94j zijn gebleven. Van billijkheid kou alleen sprake zijn als er qnaeslie was van rouwkoop.dat was hier het geval niet. De koopers wisten datde moge lijkheid van niet-gunning bestond. Misschien hadden zij zich illusiën ge vormd, maar dat gebeurt wel meer. De heer Bijleveld verklaarde zich te vereenigen met het gevoelen van den lieer Goudsmit. De heer Dercksen was voor niet-gunning, omdat hij altijd van meening was geweest dat men zich niet van gemeentegrond moest ontdoen. Wilde men den grond aan het rijk gunnen, dan zou hij voor het derde punt stemmen. De heer Le Dooie was tegen het geheele voorstelop grond dat de groole Ruïne reeds aan het rijk was afgestaan voor akademische gebouwen. De lib. Hartevelt en van der Lith verdedigden de voordragt, wat betreft de scha >7ii devergoeding. De laatste meende dat anders bij eene nieuwe gelegen- '4 heid de koopers wel zonden afgeschrikt worden om naar grond van de stad te dingen. Die ƒ500 zouden wel met rente in de stads-kas lerug- g, keeren. Ook de heer van lterson bepleitte de billijkheid eener scha- devergoedingbijaldien de grond aan het rijk werd afgestaan. Bij het nemen van het besluit door den gemeenteraad om de gunning aan zich te houden, lag ten grondslag dat er ook te weinig voor den grond zou kunnen geboden worden De koopers hadden toch waarschijnlijk kos- l^jj ten gemaakt voor plannen enz. In den loop dezer discussie kwam ook ter sprake het voorgestelde door de commissie van financiën, om aan het rijk 2 een termijn te stellen, b. v. van 2 jaren, binnen welken met bouwen moest zjjn aangevangenen om deze gelegenheid aan te wenden ten einde het hek aan de Kaiserstraat bij het zoötomisch kabinet te doen wegnemende ,01 sloot te dempen en de rooilijn geljjk te maken. Hieromtrent merkte de voorzitter aan dat hjj het niet voorzigtig zou achten een termijn van 2 jaren te stellen. Hij had vernomen dat ook prof. Hoffmann bezwaar had legen de aldaar beslaande sloot. Hij zou liever geene pressie willen uit oefenen; een verzoek, geloofde hij, zou wel ingang vinden. Na deze discussiën werden achtereenvolgens de verschillende punten van de conclusie der voordragt in behandeling gebragt. Het eerste puntom den grond aan den Vestwal tusschen Kaiserstraat en Vliet, in het openbaar te koop aangeboden, niet te gunnen aan de voorloopige koopers, werd aangenomen met 21 legen 3 stemmen. Bij het tweede puntstrekkende om den grond af le staan aan het rijk ten behoeve van eene of andere akademische inrigting. onder bepaling: a. dat door het rijk aan de gemeente zal worden voldaan eene koopsom van 2500; b. dat alle kosten gevallen op de openbare verkooping zullen komen ten laste van het rijk, werd door den heer Hartevelt het volgende amendement voorgesteld: Wanneer binnen den lijd van 4 jaren niet met den bouw is aangevangen, dan valt de eigendom aan de gemeente terug. Dit amendement werd met 22 tegen 2 stemmen aangenomen. Vervolgens werd nog door de hh. Har tevelt en van lterson een amendement voorgesteld, waarvan de strekking was dat het gedeelte grond waarop thans het hek staat, gelegen tusschen de Kaiser straat en ile rooijingkosteloos aan de stad komt. Dit amendement werd mede aangenomenmet 20 tegen 4 stemmen. De beide onderdeelen van punt 2. a. en b. boven vermeld, alsmede het punt in zijn geheel, werden daarop met algemeene stemmen aangenomen. Het derde punt: aan de voorloopige koopers (van Driel en Mulder) aan te bieden eene som van ƒ500 ter tege moetkoming in de door hen te lijden winstderving, lokte op nieuw discussie uit. De hei r Cock betwijfelde ol men wel geregtigd was, behalve aan arm besturen, schenkingen te doen. Als er geen 500 meer was geboden ge worden, zou hel niemand in het brein zijn gekomeft ƒ500 te geven, llij wenschte dit voor de stad als een buitenkansje te beschouwen. De heer Goudsmit betoogde nogmaals dat het eene ongerijmdheid zou zijn; schadeloos stelling vooronderstelt contract of onregtmatige handeling. Wilde men nu zoover gaan, dan zou er geen einde zijn aan die vergoedingen. Bij bestekken zou men dan voortaan wel mogen voegen: bij niet-gunning geen schadever goeding. De heer de Kanier verdedigde het voorstelniet zoozeer als scha deloosstellingmaar als eene billijke vergoeding voor winstderving. Bij het eerste inzien van de aanvrage van den minister, kwam bij hem de ge dachte op: de goede trouw verbiedt het. De heer Dercksen kon de ƒ500, die het rijk meer bood, geen buitenkansje noemen, want bij het behouwen van den grond met woonhuizen had men daarvan, in de belasting, directe voor deden kunnen verwachten. Wat de zaak zelve betrof, bij de veiling van den grond waren burg. en weth. opgetreden als gemagtigden van den gemeen teraad; de koopers wisten dus dal zij nog met eene andere autoriteit te doen hadden en op dien grond zou hij er toe moeten komen tegen dit punt te stemmen. De voorzitter meende dat de zaak wel in stemming kon ge bragt worden, aangezien de twee partijen, die van regt en die van billijk heidhel niet eens zouden worden. In stemming gebragt werd punt 3 aange nomen met 14 tegen 10 stemmen en daarna de geheele voordragt met 23 stemmen legen 1. Eene voordragt tot het doen rooijen en verkoopen van boomen enz. werd aangenomen en goedgekeurd eene voordragt betrekkelijk de splitsing van klassen aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. Op het verzoek van diakenen der herv. gemeente en van het hoofdbestuur der Leidsche vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek, betrekkelijk de toelating van leerlingen op de scholen van onvermogendenwerd afwijzend beschikt. De heer Juta oppeide daarbij het denkbeeld, of het niet mogelijk zou zijn, met behoud der bepalingen van de verordening, eene localiteit te vinden, die het geheele jaar open stond voor het aannemen van leerlingen, om aldaar voorloopig onderwijs te ontvangen, lol dat zij bij de halfjaar- lijksche toelating op de openbare scholen kouden overgaan. Het laatste aan de orde gestelde punt, eene voordragt betrekkelijk de jaarwedden der ambtenaren ter secretarielokte mede discussie uit. Die voordragt strekte om de bepaling, bij de begrooting voor 1877aangenomen, dat de jaarwedden van 7 beambten ter secretarie ieder met ƒ100 zullen worden verhoogd en die van den jongstcn beambte vastgesteld is op ƒ400, ook voor het jaar 1876 van toepassing te verklaren. De commissie van financiën had zich bepaald legen deze voordragt verklaard. Zij werd aan genomen met 15 tegen 9 stemmen. Voor het sluiten der vergadering vroeg de lieer Le Poole nog het woord, otn er op le wjjzen dat er op sommige punten le weinig lantaarns zijn en

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1