LËIPSCUE COUBANT. 1877. 21.. 24.- 27.- 30.- ?3.~ J6- 12- •<le« Lorl .V. 15. 3. Ml 10J 15. 18.- Voi «J DONDERDAG 18 JAMJAR I D De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. l/e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.tranco r. p. f3.50, mei het Ferslag der Bundelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. r. f 3."5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommen der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentign is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-RERICIITEN. aan Adr< ieda 5.1 f 21 Jul HER-IJK* BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 27«ten December 1876, n°. 11/1 Provinciaalblad n°. 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. der wet van den 7cn April 1869 Staatsblad n°. 57), tot liet doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde lengtematen van 1 en 2 dekamc- ter, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij he- hoorende strijkers en de gewichten, (ztillende de herijk van dit j aar zich alleen bepalen tot het vorenstaande)onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor vijk IV, op den 18, 19, 23 en 24 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, van den 18den December 1876, de letter Kin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, hij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl hel kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien hij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewisebt op de dagen waarop de herijk plaats beeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt le verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Jannari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BIMENLANDSCHE BEHIGTEN. "De bijen storten zijn Vondel na te zeggen, wanneer wij, na tweemalen reeds op de verga deringen met dames der Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen gewezen te hebben, spreken over de derde, waarin onze stadgenoot d\ R. Koopmans van Roekeren optrad met eene lezing over den dichter Janus Secundus, den auteur der "Kusjes", liet ware Latijnsche, maar kusjes zijn kusjes - een mau, die. hoewel hij op vijfentwintisjarigen leeftijd stierf, zelf itt zijn leven veel schijnt gekust te iiehben, ware liet slechts om zich te troosten over hel niet bezitten eener Julia, die aan een ander hart en hand, althans de laatste, geschonken had Dit onderwerp, met groote losheid, maar tevens met diepen ernst behandeld, bleek zeer in den smaak le vallen van het talrijke publiek, dat den spreker, die van veel studie blijk gaf, nu eens met een hartelijk gelach, dan weder met een blik van welgevallen loonde, al naarmate dat hij luim of ernst in zijne belang wekkende rede afwisselde. In de volgende vergadering zal mevrouw Lina Schneider, uit Keulen, optreden. De Staatscourant beval het tweede verslag der commissie, van 1 Augus tus 1876 tot 1 Augustus 1877 belast met het afnemen der examens van apotheker en van de praktische examens van hulp-apotheker. Van de 10 can didate!] is aan 5 de acte van bevoegdheid als apotheker uitgereikt, t. w. aan dr. G. Post, geb. te Groningen; A. tl. Tcljer. geb. te Loenen a/d Vecht; A. H. Nijdam, geb. te Sneek; E. Steenhuisen Hzn., geb. te Veendam; H. Slijns. geb. te Beek bij Maastricht. De zeevisscherij te Katwijk begint le herleven. Er zijn een 5-tal bom schuiten, tol dat doel, met mooi weer, zeewaarts gegaan. Nu zullen er spoedig wel meer volgen. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 14 Jan. van Aden vertrokken. In den Duilschen Reichs- Anzeiger is door de rijks-kanselarij het vol gende hekend gemaakt: Blijkens eene lelegraphische mededeeling van de koninklijke Pruissische districtsregering te Sleeswijk, is het uitbreken der veepest te Altona in de met 119 runderen bezette stallen van twee veehan delaars officieel geconstateerd. De vereischte veiligheidsmaatregelen zijn door de genoemde regering onverwijld in werking gebragt, terwijl tevens een onderzoek is ingesteld naar de wijze waarop de ziekte derwaarts is overgebragl. Te Amsterdam is in den ouderdom van 77 jaren overleden de heer LEIDEN. 17 Januarij. hier het êelste dat zij leezen", zouden wij geneigd wanneer w ij mr. A. Brugmans, deken der orde van advocaten. In 1824 tot doctor in de regtcn gepromoveerd, was hij sedert een reeks van jaren een der siera den van de Amsterdamsche balie, die hem bij zijn in 1874 gevierd 50-jarig herinneringsfeest van hare genegenheid blijk gal' door de vereering van een aandenken. Te Nieuwe Diep is door een Urker visscher aangebragt het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een manspersoon van middelbaren leeftijd, vermoedelijk Engelsch zeeman, door hem in zee opgeviseht. Naar men uit Deventer meldt, eischt de minister van financiën voor de voormalige vestingwerken aldaar zulk een hoogen prijs, dat er weinig looruitzigt bestaat, dat de gemeente tot den aankoop zal hesluiten. Te Sas van Gent is Maandag li. de schuur eener bouwhoeve door brand vernield. Daa: bij gingen verloren 5 paarden en 7 koeijen, benevens al de gedorschte en ongedorschte veldvruchten enz. Nabij Roermond had Zaturdag 11. een treurig ongeval plaats. Een voermanmet zijn met vruchten beladen kar over den dijk van de Donk naar de stad rijdende, welke dijk Ihans eenige centimeters onder water slaat, had het ongeluk uil het spoor te geraken en met paard en kar in de Maas te storten. Aan redding viel niet te denken; man, paard en kar werden door de golven verzwolgen. De Nederlandsche vice-consul le Garthagena (Vereenigde Staten van Columbia), de heer Moreno en zijn zoon, zijn, naar men aan den Messager ranco-américain schrijftden 8"" Dcc. vermoord geworden. De zoon, die des avonds op een bank op een der openbare wandelplaatsen was gezeten, werd met dolksteken vermoord. Tegelijkertijd werd door een groep man nen in de nabijheid op de voorbijgangers geschoten. De heer Moreno werd, toen hij zijn zoon te hulp wilde komen, met sabelhouwen doodelijk ge kwetst. llij stierf spoedig daarna. Twee uren later werd een rijk inwoner van Garthagena door moordenaars aangevallen en in een kamer van een apotheker, bij wien hij gevlugt was, in koelen bloede geworgd. De moor denaars zijn gevangen genomen. Men verwachtte dat de Nederlandsche regering de noodige voldoening zou eischen. In de memorie van antwoord van den minister van justitie op het voorloopig verslag der eerste kamer leest men: Van al de geruchten die loopen omtrent eene aftreding van den procureur-generaal bij het geregls- liof te 's Hei'logenbosch is slechts dit ééiie waar, dat die verdienstelijke ambtenaar zijn ontslag om redenen van gezondheid tegen 1° Fehrttarij e. k. ol vroeger leeft gevraagd, maar liet is niet verleend. Integendeel, de minister heeft gemeend geen voordragt tol het verlecnen van het gevraagde ontslag aan den koning te mogen doen op een oogenhlik, dat het, ten uadeele van het prestige van het gezag, door het hoofd van het openhaar ministerie le 's Bosch vertegenwoordigd, zou kunnen worden in verband gebragt met de even grievende als onverdiende bejegening, waaraan de heer d'Aulnis de Rourouill heeft blootgestaan en waarvan het voorloopig verslag zoo teregt iu afkeurenden zin gewaagt. Daartoe door den koning gemag- ligd, heeft de minister dan ook aan genoemden procureur-generaal te ken nen gegeven, dat liet in hel belang van de dienst raadzaam voorkomt, dat liij zijne betrekking voorshands blijve bekleeden. De processen-verbaal, opgemaakt ter zake van gehouden proeessiën. zijn gesteld in handen van de betrokken ambtenaren van liet openbaar ministerie, en worden daar omtrent nog nadere berigten tegemoet gezien. Blijkens het antwoord op hoofdstuk Financiën is een nieuw ontwerp tot invoering van bronzen pasmunt reeds op weg naar den raad van state. Voor een voorstel tot verkoop eener bepaalde hoeveelheid overtollig zilver bestaat vooralsnog geen noodzakelijkheid. 's GRAVENI1AGE 17 Januarij. Door Z M. is aan J. van der Hoop Jacz.. lid van den gemeenteraad te Rotterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van rid der 2e kl der Hertogelijke Saksische Ernest in isc'lic Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg en Gotlia geschonken. -- Door Z. M. is geagreëerd de door het kapittel der Duitsche Orde. Balije van Utrecht, gedane admissie van den edel-expectant G. R. A. graaf van Aldenburg Bentinck tot ridder-expeclant dier orde, gcregtigd tot liet dragen van het kleine ordenskruis. Tot notaris te Amsterdam zijn benoemd de bh. W. N. Repclitis, cand.- notaris aldaar, en H. H van Harpen Kuyper, thans notaris te Alkmaar. Aan den lieer mr. H. J. Wunder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwschool, en aan mej. E. Z. Veuve, geb. te Gemier, in Zwitserland, is vergunning verleend om hier te lande middelbaar onderwijs te geven. --De ritmeester W Voorbeytel, van liet le reg. huzarenis op pensioen gesteld, cn bij het wapen der cavalerie zijn benoemd; tol ritmeester 2e kl. hij het le re?, huzaren, de l' luit. jhr. II. Engelen van l'ijlswecrl, van liet corps; lot 1'" luit. hij het 3" reg. huzaren. t!e 2C luit. VV. G. G. van Wei deren baron Rcngers, van het corps. De lp luit. L. Swartvan liet 4 reg. infanterie, is overgeplaatst hij

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1