BUITENLANDSCHE BEK1GTEN. Zoowel door hem als door de rapporteurs werd de le groole hoeveelheid leerstof erkend. Men kon dit echter wel veranderen, en spreker gaf daar voor twee wjjzen aanwaarop dit kon geschieden. Of men kon de leerstof verminderen of men zou zijne loevlugt nemen tot het veranderen van een hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus in ccne van C-jarigen. In het rapport werd geklaagd dat van de bepalingen omtrent een hoogere burgerschool met 3- en 5-jarigen cursus was afgeweken. De bepaling luidde dat op een hoogere burgerschool voor 5 jaren het onderwijs voor de 3 eerste jaren precies hetzelfde moest zijn als op eenc hoogere burgerschool van 3 jarigen cursus. Dr. de Loos echter keurde die overeenkomst ten zeerste af. ll'U wilde niet dat het onderwijs beschouwd zou worden als beslaande uit twee stukken die op elkadr geplaatst werden en gaf daarbjj een voorbeeld. Bij de kapitale vakken chemie en physika, die in haar geheel doch opper vlakkig zouden behandeld worden, zou zich een leelijk incident voordoen. Immers men zou na afloop der 3 jaren stukken moeien inlasschen die men vroeger als le zwaar had moeten achterwege laien, of die zeer ter loops waren behandeld. Voor het onderwijs achtte hij dit alles behalve wenschelijk. Verder werd in het rapport de wensch uitgedrukt dat de hoogere bur gerschool voor 3- en 5-jarigen cursus in een 4-jarige zoit worden veranderd, terwijl na het afloopen der hoogere burgerschool nog de gelegenheid zou opengesteld worden een vakschool van 3-jarigen cursus te bezoeken. Spreker verweet den rapporteurs dat zij als het ware eene tabula rasa voor zich hadden en na eerst alles le hebben afgebroken van nieuw af zouden willen opbouwen. Zij gingen volgens hem uil van hel idee als of cr niets was. Verder wilden de verslaggevers het Fransch voor de admissie vervallen zien. Dr. de Loos wil dit in geenen rieele toestemmen. liet onderwjjs zou er sterk bij ljjden. Bij het eindexamen geeft Fransch altijd de slechtste resultaten, want het is de moejjelijkste taal volgens spreker. Eischte men dus niet de beginselen der Fransche taal bij hel admissie, dan zouden de resultaten nog slechter worden. Verder zou volgens het verslag der commissie nog aan dc keuze worden overgelaten Engelsch of Uuitsch tc leeren op eene hoogere burgerschool voor 4-jarigen cursus. Dit was den heer de Loos wel wat al te kras. De leerstof was echter te uitgebreid en men kon dit gemakkelijk op de beide bovengenoemde wijzen veranderen. Hierna kwam de bevoegdheid tol het geven van middelbaar onderwijs ter sprake. Men wilde liever geen candidatcn in let teren of in de zoogenaamde philosophic toelaten tot hel geven van onderwijs. Immers men ontrukte den student aan zijne studiën op het oogenblik dat hij juist met zijn eigen lijk vak zou beginnen. Verder wilde men dat bij de acie-examens een be wijs zou worden overgelegd, waaruit zou blijken, dat men eene hoogere burgerschool had afgcloopen. Dit vond d'. de Loos eene uitstekende be paling. Zjj zou vooral uitmuntend werken tegenover vreemdelingen, die, soms niets anders dan hun eigen taal kennende, in die taal de bevoegdheid verkregen hadden Of ook tegenover hulponderwijzers, die tegen het groote hoofdonderwijzersexamen opziende examen doen in het een of ander onderdeel. Verder zouden juris ulriusque doctores geen bevoegdheid hebben lol het geven van onderwijs in staatswetenschappen. Omdat de nieuwe wet hierin voorziet, werd daarover niet langer gesproken. Ook wilde men geen aard rijkskunde door litt. cand. ol doctores laten doceren, omdat dit hun niet geleerd werd. Men verlicze niet uit het oog dat wij verslag geven en dus zaken neer schrijven, die wij niet gaarne zouden onderschrijven, vooral wal het laatste pnnt betreft. Eindelijk kwamen de eindexamina ter sprake, die vooral het eind der vergadering zoo bezwaard hebben. Het rapport wilde ook hierin verandering brengen. Tegenwoordig wor den die examina afgenomen door conimissiëii volgens schriftelijke opgaven, gezonden aan den inspecteur. De verslaggevers willen ze eenvoudig afschaffen. Niet alzoo dr. de Loos, die zc wcnscht te behouden. Volgens hem blijven daardoor de leeraren beter wakker, terwijl bij aLcltalTing zeker het peil van het onderwijs sterk zon dalen. Hij wil echlir dat deze examina wor den afgenomen door eene zelfstandige commissie buiten de school staande. De conclusion van dr. dc Loos zijn dus deze: 1". Het Fransch blijve bij dc admissie behouden. 2". lief veranderen van ccne hoogere burgerschool van 3-jarigen in een 4-jarigen cursus is al te keuren. S'. Het wijzigen van hel leerplan is wenschelijk en worde gedaan op eene der twee door hem opgegeven wijzen. 4". Eindexamens zijn voor den bloei van hel middelbaar onderwijs noodzakelijk. Ziehier den korten inhoud van de zakelijke en duidelijke inleiding. Dc discussie zou nu worden geopend en de inspecteur, Steyn Parvé, die genoo- digd was de vergadering bij te wonen, nam het woord. Duidelijk en aangenaam was zijne voordragl, apodictisch en gegrond zijne opmerkingen. Grootendeeis verklaarde hij le onderschrijven, wat door den geachte» vorigen spreker was gezegd. Ook volgens Item was dc strekking van hel rapport afbreken. Daarom was hij, ofschoon lid der commissie, hel uiet de rapporteurs niet eens. De ondervinding van den inspecteur ging niet zco ver not dit alles af te keuren. Wij hadden immers nog tc kort liet middelbaar onderwijs. Ook bij wilde voor liet 13dl' jaar (admissie 11. li. school) iets van de moderne laien geleerd zienvooral in een land als hel onze, waar men noodzakelijk nieuwe talen moet kennen. lie vakscholen zijn voor hein in ons land van geene waarde en zijn alleen goed voor groole landen met groole bevolkitic. Men denke slechts om het echec dat de handelscholen geleden hadden Zij waren er en telden binnenkort gcene leerlingen meer. Hij geeft toe dat liet beginsel van aigc- mcene ontwikkeling niet consequent is doorgevoerd, maar wil echter die jongeloi tegemoet komen, die spoedig klaar moeien zijn om de maatschappij in tc treden. Eene kleine wijziging in liet programma zou het afdoende middel zijn. Ook hij wensclit de eindexamina te behouden en wit de gymnasia niet zien nagevolgd, waar men volgens hen de gewoonte had ede laver son linge sdle en familie", maar achtte vvederzijdsche controle zeer wenschelijk. De commissie had over de burger-avondschool den staf gebroken. De inspecteur is cr integendeel sterk voor. Op plaatsen waar zij bestaat en vooral in Leidenwaar zij het regt heeft te bestaansticht zij veel nut. Men klaagde wel over de lusteloosheid der jongens, maar men moest niet uit het ong verliezendat die knapen den geheelen dag hadden gewerkt en niet zoo goed gevoed waren als dit hij hoogere-burgerdagscholieren het geval was. Tegen ambachtscholen nteende hij zielt te moeien verklaren. Alleen dan wanneer zij door particulieren waren opgerigt cn goed gesteund werden, konden zij misschien nut stichten. De heer van Dijk sprak cr over dat de commissie zich aan het mandaat niet had gehouden, waarbij hun opgedragen was onderzoek naar de beide wetten te doen. Aan de discussie namen verder deel de lilt. van Geer (voorzitter), Japikse, Yruggink, van Heukelomllartevelt, van Rijn, Kaïm, KuenenCampert, Knappert, Hagen, de Sturler, Pekelharing en Lisman, en wel omdat nu de vier door dr. de Loos gestelde theses in stemming werden gebragt. We zullen dit alles niet hespreken, om de zaak niet onduidelijk te maken, en willen alleen melding maken van de merkwaardige woorden van prof. Kuenen, die een oogenblik zeer duidelijk uiteen zette wat hem noodzaakte tot spreken en er op drukte dat men wel niet zou vergelen dat bij hem die gezwegen had niet wat.r was: qui tacet ad.->eniiri videtur. Hij wenschte dan ook voor dezen avond huilen stemming le blijven. De 3 eerste door dr. de l.oos gestelde punten werden door de vergade ring die gaandeweg verminderde aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Hel 4di punt lokte lanse discussie uil. die op liet laatst zeer verward raakte, wal ons voor de duidelijke en goede bedoeling, uitgedrukt in de bepaling over de eindexamens, zeer speet. De vergadering immers die eerst le zamensekomen was cn zich voor competent hield over de 3 eerste punten een oordcel door stemming te vel len. verklaarde zich door de inotie-Lisman incompetent over het 4de punt (eindexamina) eenc opinie uil te spreken. Hierna ging de vergadering, die door den heer van Geer geleid werd, uiteen, nadat door genoemden voorzitter dank was uitgesproken toop de belangstelling, beloond bij hel behandelen van het zoo gewigligeonderwerp. 's GBAVENHAGE12 Januarij. Z. M heeft benoemd tot hoofddirecteur van den rijkstelegraaf aan het departement van financiën den heer W. C. A. Staring, thans referendaris. Door Z. M. zijn benoemd: aan dc rijkskweekschool voor onderwjjzers te Deventer: tol eersten leeraar C. A. C. Kruyder, te Zwolle; lot tweeden leeraar I. F. 11. A. Later, te Winschoten; aan de rijkskweekschool voor onderwijzers tc Groningen: tot eersten onderwijzer L. Leopold, thans tweede ouderwijzer; lot tweeden onderwijzer J. A. Leopold, thans derde onder wijzer; tot derden onderwijzer F. Bruins, thans vierde ondcrwjjzer; tot vierden onderwijzer F. vait Duyl, hoofdonderwijzer te Kampen. BELG IE. Uit Brussel meldt men dat de kassier van de succursale der nationale bank te lltty is aangehouden wegens verduistering eener som van 143,000 fr. uil dc kas. Hij speculeerde ter beurze. EKUELAND. LONDEN 11 Januarij. De Times Iaat zich zeer scherp uit over de geldverspilling, die in Indië heeft plaats gehad bij gelegenheid van de proclamering van de koningin tot keizerin van indië. Dat blad stelt daartegenover de tooneelen van honger en gebrek, die in Bombay en Madias worden waargenomen. Ook in eene meeting te Hackney is dc lieer Fawcett met nadruk daartegen opgekomen. Blijkens de voorloopige handelscijfers betreffende Groot-Brilannie over 1876, bedroeg de waarde van den invoerltandel in liet gemelde jaar 874,000,000 omstreeks 03000 meer dan in 1875; die van uitvoerhandel was daarentegen aanzienlijk lager dan in liet vooraigaaude jaar, bedragende zij 200,576,000 of 22,900,000 minder dan in 1875, en 39,000,000 t minder dan in 1874. Uit eenc dezer dagen openbaar gemaakte opgave blijkt dat de Engel- sche milddadigheid in het vorige jaar ter bevordering van de doeleinden der onderscheiden zendelinggenootschappen dc belangrijke som van 1,032,176 heeft bijgedragen. De grootste bijdragen (251,610 heeft de Church Mis sionary Society ontvangen. In de voormelde som zijn geenc inkomsten van belegde kapitalen, geene oveischollen van vorige jaren en geene van bui ten 's lands ontvangen bijdragenhegrepe». Van dc som door Engeland wegens de Alabania-quacstie aan Amerika betaald, is, nadat alle Amerikanen, die aanspraak op schadevergoeding kon den maken, op milde wijze waren tevreden gesteld, nog 9.000,000 doll, overgebleven. De vraag doet zich titans voor, zoowel in Amerika als in Engeland, of dat geld titans aan Engeland moet worden teruggegeven. Vol gens de Daily News zou de president Grant cr zielt voor verklaard hebben om dat bedrag niet terug te gevendaar de gehecle door Engeland be taalde vergoeding toch altijd minder bedroeg, dan de waarde van de ver nielde Amerikaanscltc schepen, en dat al wat cr thans was overgebleven besteed moest worden aan hel herstellen van de Amerikaansche koop- vaardij-vlool. Dc correspondent van de Daily News le Madeira seinde aan dit blad o. a. de volgende Kaapscbc berigtenloopende tot 19 December:

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2