Ij EIII8 11D C0II1UNT. 1877. ZATURDAG 13 JANUARIJ. BINNEN LA NDMiiJ E HEB HiTE V STADS-BERICHT EN. u. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p. p, ƒ3.60, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. j>. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 12 Januarij. Men deelt ons het volgende mede: Heden is het 70 jaar geleden dat Leiden door eene groote ramp getroffen werd. Hoewel dat tijdsbestek nog geen eeuwgetijde vormt, is de herinnering aan die ramp wel waard levendig te worden gehouden. Op Maandag namiddag den 12'1 n Januarij 1807 had toch het voorval plaats, dat, ten gevolge van het springen van een met bus kruid geladen schip, de Ruïne deed ontstaan, waarvan een deel aan het Steenschunr werd onttrokken tot stichting van een akademisch gebouw, hetwelk op 20 October 1859 hi gebruik genomen werd. Talrijk zijn de geschriften, die, in proza en poezie. omtrent die ramp in het licht verschenen. Onder die geschrilten komt er een voor in de Leydse Courant van 18 January 1808, getiteld: "Verslag van het leggen der eerste steen voor het gedenk teken, met de aanspraak van Z. Ex. de Minister van Z. M. den Koning tot de Binnenl. Zaken, en die van de Heer President Wethouder Mr. W. P. Kluit aan Z. E." De eerste steen derhalve, gelegd voor een gedenkteeken, dat zelf nooit verrezen is. Het gedenkteeken is, ondanks velerlei verwikkelin gen en plannen"ie Ruïne" gebleven tot op den huidigen dag. Van een meer bljjvenden aard, althans in zekeren zin een gedenkteeken aan de ramp is de voormalige Saaihal, die alstoen door bemiddeling van koning Lodewijk tot r. kalh. kerk verheven werd. Te zijner ecre werd dat ranke, oor spronkelijk in den gothischen stijl voltrokken gebouw, wat het uitwendige betrefthet deels in den ionischen en corinthischen trant inwendig veranderd gebouw, toegewijd aan den H. Lodewijk, Frankrijks negenden koning van dien naam. Een drieledig chronogram onder het orgel in de kerk vermeldt dat dit huis eerlyds eene gewijde plaats voor godsdienstige pelgrims was BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over hel algeloopen jaar 1876 ten laste der gemeente eenige vordering hebbenom hunne rekeningen ten j spoedigste, uiterlijk vóóruit* Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDEI,ER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1877. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat, ingevolge art. 2 der verordening regeiende de invorderin? der plaatselijke belasting op honden, ieder houder van een of mrer bonden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaailjjks vóór of op den 319'" Januari brj den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet -, dat bedoelde invullingsbiljetteu voor het dienstjaar 1877 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 6 Januari 1877. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den 29"" December 1870, regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk be sluit van den llden Febrnari 1871, n°. 9, waarbij tevens de verordening, regelende de invordering dier belasting, is aangehaald; Brengen ter kennis van de belanghebbendendat tot schatters voor deze belasting zjjn benoemd en beëedigd de 1111.: J. ENGELS J>\, H. FILIPPO, P. G. IIOUTHUYSEN, B. VAN KLEEF, J. VAN LITH. G. RIETBERGEN, A. VERHOOG; aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelcn te verleenen op alle werkdagenvan des morgens 9 lot 's namid dags 4 urenen voorts die aanwijzingen en mededeelingen te doendie strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkma tigheid te verrichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 Januari 1877. E. KIST, Secretaris. [St. Jacobs-gasthuiskerk] en hoe het daarna, van zijne vroegere majesteit ont bloot lang met het ongewijde stol is bezoedeld geweest (1567). Voorts dat het gespaard bleef van de, door de woede des buskruids in puin gevallen, woningen (1807). En eindelijk dat het (1809), «-onder de bescherming van Koning Lodewijk Napoleon den weldadigen, te heerljjker hersteld werd ter eere van den Groolen God." Volgens het V. D. zal de aanbesteding van de aardebaan voor de lijn Leiden—Woerden in het begin van Februarij plaats hebben. liet stoomschip Prins van Oranje is op 9 Januarij te Batavia aange komen. De Voorwaarts, op weg naar Batavia, is op 11 Jan. van Port- Saïd vertrokken. De Standaard zegt dat het berigt van het U. D., betreflende den ge zondheidstoestand van dr. Kuyer onjuist Is en geeft de verzekering dat die toestand niet is achteruitgegaanzoodat er geen reden is aan zijne spoedige terugkomst in bet vaderland te twijfelen. In 1876 werden bij het instructie-bataillon te Kampen 300 vrjjwilligers aangenomen en zijn 232 korporaals titulair naar de verschillende regimen ten infanterie vertrokken. Voor de te Deventer op te rigten rijks kweekschool voor onderwijzers hebben zich 70 sollicitanten tot het admissie-examen aangemeld voor die school te Middelburg hebben zich 43 candidaten aangegeven, waarvan20uit de provincie Zeeland. Den 17" dezer zal het admissie-examen te Breda af genomen wordenterwijl de lessenmet het vastgestelde maximum van 20 leerlingen in het begin der maand een aanvang zullen nemenvoorloo- pig in het gebouw van het vroegere provinciaal geregtshof. Uit Drachten meldt men dat door den laatsten regen het water om en ook in dat dorp tot een zeldzame hoogte geklommen iszoodat het over eenige djjken heen liep. Langs de vaart in het naburige Ureterp zjjn enkele brugjes weggespoeld. Uit een brief uit Pretoria neemt het Hbl. o. a. het volgende over Onze burgers zijn allen bij hun werk en de twee vrijwillige corpsen;, 250 manzijn nu meer dan voldoende om den vijand ten onder te brengen. Verleden week nog Lebben 25 man Zuid-Afrikanen een geheel regiment van 2000 Kaffers totaal verslagen en 300 gedood. De meesten van die 25 man waren boeren. Bewijs dus, dat deze niet zoo lafhartig zijn als de Engelsche couranten ze uitmaken. Maar nu kregen zij de kans om onder beter discipline en in het open veld te vechten. Op een andere plaats heb ben 9 boeren 70 Kaffers verslagendie vee geroofd hadden. In het geheel heeft de vijand verleden week over de 400 man verlorenen wij 1 blanke en 2 Kaffers Secocoeni is dan ook al erg uitgeput. Twee van zjjne broe ders twee generaals en drie van zijne zonen zijn verleden week door de 25 man gedood. De meiden en kinderen beginnen reeds onder ons in te vlugtcn. Zijne manschappen zijn uitgehongerd en leven reeds van apen enz. Onze onafhankelijkheid zou nog eer eenig gevaar kunnen loopen van de zijde van Engelandmaar toch ik voorzie geen gevaar voor een oorlog met Engeland. Het plan, om ter wille van Engeland den spoorweg optegeven, zou bij het volk volstrekt geen bijval vinden. Gaven wij ook eenmaal zoover toe aan Engelands wenschdan ware het voor goed met ons ge daan. Onze president heeft het soms moeijelijkom de vele lastige plannen van die zjjde te verijdelen. Gisteren avond had de in ons vorig nommer geannonceerde vergadering van het departement lot Nul van 'i Algemeen plaats. Op deze bijeenkomst zouden worden besproken de belangcn-*liet middelbaar onderwijs betreffende en het rapport door de commissie uiigebragt. Het was voor den verslag gever geen gemakkelijke taakdoordat hij zelf liet rapport niet ter lezing gekregen hadzich zoo in eens op de hoogie te stellen. Maar dr. de Loos kwam daarbij te hulp. Op bedaarde en duidelijke wijze heeft hij de inlei ding over het rapport uitgesproken, waarvan wij nu de voornaamste punten gaan teruggeven. Spreker wilde niet treden in eene criliek over het gcheele rapport, maar zou enkele zaken meer in het breede bespreken en daarover zijne meening zeggen. De zaken die door hem behandeld werden betroffen de groote hoeveelheid leerstof, de hoogere burgerschool met 3- en 5-jarigcn cursus, het toelatings examen de bevoegdheid lot het geven van middelbaar onderwijs en do eindexamina.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1