medegedeelde inbraak, ten kantore van den hefr .1. C. D. aldaar, vermel dende, zegt dat ook de in dat kantoor gevonden gereedschappen aantooncn dat de dieven al het mogelijke hebben gedaan om de brandkast, die afkomstig is uit de fabriek van den heer A. J. Wilhelm aldaar, te openen, maar dat zijvan wege de soliditeit van dat werk, die pogingen hebben moeten opgeven. 's GRAVENHAGE 11 Januarij. Door Z. M. is aan den majoor der infanterie J Brakel eervol ontslag verleend uit de betrekking van consul-generaal en zaakgelastigde-honorair bij de gemeenebestcn der Vercenigde Staten van Venezuela, van Ecuador en van Columbia, onder dankbetuiging voor de diensten in die betrekking door hem aan den lande bewezen. Tct rijksontvanger te den Dommel is benoemd de heer J. W. D. van Hemert, thans te Workum; en eervol ontslag is verleend aan den heer .1. F. Fruitier de Talma, als ontvanger der registratie te Ommen. Tot directeur van een der rijkslelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2e kl. G. J. Ie Rulle. De toestand van het jongste zoontje van Uli. IvK. HEI. den prins en de prinses zu Wied, was, na een rustigen nacht, heden iets gunstiger. De reglbank alhier hield zich heden bezig met de behandeling eener zaak betrekkelijk het onwillig toebrengen van verwondingen door een tij delijk inwoner van Leiden aan zijnen zwager, welke zaakaanvankelijk door de raadkamer der Leidschc regtbank als poging tot moord gequalifi- ceerd naar den procureur-generaal verwezen door de raadkamer van het gcregtshof naar deze regtbank ter behandeling was gezondenmet ten laste legging van zeer ligte verwondingen. liet feit viel voor op Zondag 22 October van het vorige jaar. Een der broeders was dien middag in eenig- zins beschonken toestand thuis gekomen en maakte eeuig misbaar over den maaltijd. Om hem tot bedaren te brengen, werd door de moeder de hulp van cenen anderen broeder en zwager ingeroepen, maar met dit gevolg dat de opgcwondenc. na zich een oogenbhk te hebben verwijderd, met een geladen pistool gewapend, terugkwam, waarmede hij. het op zijne familie rigtendezijn zwager aan de hand en den buik verwondde, van welke wonden de getroffene na'spoedig toegediende geneeskundige hulp, binnen twintig dagen, was genezen. De beklaagde verzelle zich niet teecn het hooren zijner bloedverwanten onder eede, ui bekende, zonder zich de bijzonderheden van het feit te kunnen herinneren, door een zamenloop van ongelukkige omstandigheden, het hem ten laste gelegde te hebben bedreven. Door den subsi.-officier van justitie, mr. van der Kemp, werd vooral gewezen op liet onvoorzigtige van het afschieten van een pistool in een betrekkelijk klein vertrek, maar hij schreef dit toe aan den toestand waarin de beklaagde zich bevond na eene gewone huisselijke onccnigheid, gepaard met hel gebruik van sterken drank. ZEA. betreurde hel dat iemand als de beklaagde tot deze daad is kunnen komen, welke alleen wegens hel gunstig verloop der verwonding eene voor den dader gunstige wending heeft genomen. Ilij achtte hel ten laste ge legde overigens wettig en overtuigend bewezen en eischte eene veroordeeliug tol celstraf van 3 dagen tot 1 maand en geldboete van 8 lol f 100. Aan staanden Donderdag zal de regtbank uitspraak doen. BUiTENLANbSCHE BEKKiTEiN. asGELixa LONDEN 10 Januarij. Naar men aan het Duly News uit Berlijn meldt, zou er sprake zijn van de uitzending van Duilsche en Engelsche oorlogschepen naar de Philip- pijnsche waterenom gemeenschappelijk een einde te maken aan de belem- meringendie Spanje voor den Duitschen en Engelschen handel op de Soeloe-eilanden te weeg brengt. Men verneemt het overlijden op 45 jarigen leeftijd van den heer Ro bert Landells, die jaren lang als tcekenaar aan de Illustrated London News verbonden is geweest. Sinds 20 jaren heeft hij alle plaatsen bezocht waar een oorlog was uitgebroken en gal er schetsen van aan hel geïllustreerde Londensche weekblad. Zoo heeft hij den Krim-oorlog, den krijg lusschen Denemarken en Pruissen, den Oostenrijkscheu veldtogt in 1866 en den Fransch-Duitschen oorlog medegemaakt. Van de builenlandsche regeringen heeft hij drie medailles ontvangen, waaronder een "militaire" medaille, welke de prins van Pruissen hem inlcrtijd heeft geschonken. FRAKHR iJ El. Door een aantal leden van het linker-centrum is een voorstel inge diend, ten doel hebbende: 1". de wet van 20 Mei 18/4, betreffende de garniz ens-geestclijkheid, in te trekken; 2®. Ie bepalen dat een reglement zal worden vastgesteld voor alles wat noodig is ter voorziening in de be hoeften van de godsdienst iu de legerkampen en in de gedetacheerde forlen, waar troepen bijeen zijn. De XIXe Steele deelt mede dat de Belgische generaal Brialmont voor zijn onlangs verschenen boek "la Defense des élals et des camps rclranche's" aan den Fraochen minister van oorlog mededeeling heeft gevraagd der stukken betreffende de tegenwoordige versterkingen om Parijs. Zij werd hem ge weigerd, op grond dal daarin staatsgeheimen vervat waren. De generaal Brialmont wendde zich toen naar Berlijn en daar aarzelde men volstrekt niet hem alle noodige inlichtingen te geven, niet alleen omtrent de ver sterkte pl atsen in Duitscliland, maar ook aangaande die in Frankrijk. Men voegde er hel plan bij der versterkingen, die thans om Parijs zijn bpgcrigt en de nieuwe plannen, die aan den Fransthen minister van oorlog zijn voorgelegd en die nog aan zeer veel officieren van den Franschen generalen staf geheel onbekend waren. Te Parijs is de heer Noirmont, de algevaardigde der Parijzer juweel- handelaars op de tentoonstelling te Philadelphia, op verzoek dezer hceren in hechtenis genomen. Ilij is teruggekomen zonder de hem toevertrouwde goederen wier waarde zeer hoog wordt geschalte hebben lerttggebragl. Volgens zijn zeggen, heeft hij ze verscheept op een boot, die, kort nadat hij Amerika verliet, van daar afvaren zou. De heer Noirmont had een goeden naam door de tentoonstelling van 1867 verkregen. Hij wordt even wel thans voorloopig te Mazas in bewaring gehouden. Uit Rome meldt men dat de Paus dezer dagen eenige honderden Ilali- aansche bedevaartgangers heeft ontvangen. Op het voorgelezen adres heeft de Paus gesproken over den toestand van Italië, en daarbij doen uitkomen dat het land gelukkiger was voordal de eenheid tot stand kwam, Destijds, zeide hij, werd het erfgoed der kerk besteed aan de armen, aan de bevor dering van de kunsten tol het ophouden van de waardigheid van de cere- dienst en ten behoeve van de Christelijke opvoeding. Thans vinden de armen geene enkele handom hun brood en klcederen te geven. De han del. in plaats van te bloeijen, verkeert in verval. De belastingen zijn zoo zeer verhoogddat de kleine grondeigenaars niet meer kunnen bestaan. SH' I T 8 C I! L A N ES. Aan het ministerie van eeredienst en onderwijs wordt met vlijt ge arbeid aan de zamcnstelling der wel op het onderwijs. Dagelijks worden conferentiën over dit onderwerp gehouden door de hoofdambtenaren, met het ontwerpen daarvan belast. Met de zaak wordt groote spoed gemaakt, want de minister Falck wenscht in staat gesteld te worden, in den loop der aanstaande zitting van den landdaï aan hel huis der algevaardigden een volledig overzigl te geven betreffende den loop dezer aangelegenheidwelke, naar hij hoopt, binnenkort lot een goed einde zal worden gebragt. In de herlslzilling van den landdag hoopt de minister de voordragt stellig te kunnen indienen. De proost Breuck Ie Kosten, heeft eene aanschrijving ontvangen van den gewezen aartsbisschop van Posen, graaf Ledochowski. Ilij strekt Ier kennisgeving aan den proost dat hij in den prooien kerkdijken ban is ge-} daan omdat hij zonder verlof der geestelijke autoriteit de proostdij te Kos ten heeft aanvaard. Volgens beriglcn uil West-Pniissen neemt de o verst rooming in de Nogat-districlen nog gaandew eg toe. lie werkzaamheden aan de dijken moe ten dientengevolge worden gestaakt, lie fabrieken te Elbing, waar het water was weggeloopen en zelfs de arbeid was hervatzijn op nieuw over stroomd. De bewoners van zes dorpen hebben nog in Iij-Is al hun huisraad en vee naar de hooger gelegen plaatsen kunnen overbrengen. In de nabij heid van Althof, welke plaats insgelijks door het water wordt bedreigd, wordt met alle kracht gewerkt om de dijken te beschermen. Men vreest echter dat zij zullen bezwijken. Naar men uit Munchen meldt heelt de policie aldaar niet vergund dat het "Beroep op de Kiezers", uitgaande van de ultramontaansche partij, aan de hoeken van de straten zou worden aangeplakt. De aanleiding tot dien maatregel is gelegen in eenige woorden, voorkomende in bedoeld stuk, betreffende de zoogenaamde Mei-wetten. Daardoor wordt beweerd, dat "Zij inbreuk maken op de reglen en vrijheden der kerk, de vrije uiloefening van de godsdienst belemmeren en andere door de grondwet gewaarborgde regten schenden." Wijders wordt in dat stuk nog gelezen «dal de zelf standigheid van Beijeren gevaar loopt geheel en al te worden vernietigd." De eerstmeegedeeldc bewering noemt de policie een valsche voorstelling der feiten, en de tweede beschouwt zij als een beleediging van de regering. TV RH IJ E. Men wil weten dat de Porte zou besloten hebben tot opheffing van haar ministerie van financiën, en het beheer van 's lands geldmiddelen zou willen toevertrouwen aan twee Europesche directeuren, een Engelschmau en een Franschman. De groot-vizier Midhat-pacha heeft aan de gouverneurs der Turksche provinciën de volgende circulaire gezonden: "leder kent den even moeije- iijken als gevaarlijken toestand, waarin zich de slaat bevindt door de fou ten van het verleden. Wij hebben de vaste overtuiging, dal wij met de hulp des Allerhoogsten en met dc ondersteuning der natie binnen korten lijd die moeijelijkheden te boven zullen komen. In dezen toestand is het voor de Oltomanische natie van het hoogste gewigt. in de oogen der wereld de nationale eer te handhavrn en onze vadcrlaudsliclde te bewijzen. Daarom moeten alle burgers, groot en klein, met volkomen zelfverloochening in eendragt en overeenstemming zijn en hun gevoelens d or daden loonen. Z. M. dc Sultan heeft in zijn grootmoedigheid het land met nieuwe instel lingen begiftigd, die in de afgeloopen week zijn openbaar gemaakt. Daar door zal het bestuur hervormd en het oude onderscheid lusschen de leden der bevolking afgeschaft worden. Alle onderdanen des rijks, lot welke godsdienst zij ook belmoren, beeten Ollomannen. Geleid door dezelfde wet en geregeerd door dezelfde organen, zullen alle burgers zich aan elkander aansluitenelkanders vrijheidveiligheid en reglen beschermen en eerbie digen. De kinderen van hetzelfde vaderland moeten dc noodzakelijkheid begrijpen om meer dan ooit hun pligten als burgers te betrachten, omdat de vijanden 's lands abnormalen toestand misbruiken, om tvveedragl te zaai- jen. De bewerkers van wanorde, die uit eenigerlei godsdienstige oorzaak zou kunnen ontstaan, worden als misdadigers jegens de natie en het vader land beschouwd. Wij verzoeken u. in onzen naam aan de geheele bevol king deze besluiten mede te deelcn en alle maatregelen te nemen om de openbare rust te handhaven. In het opperbevel der Turksche troepen in de Ilerzegowina is eene verandering gekomen. Moukhtar-pacha is tot gouverneur van het eiland Creta benoemd waarschijnlijk omdat een man van zijne erkende veerkracht aldaar noodig wordt geachten als opperbevelhebber in de Ilerzegowina door den brigade-generaal Suleiman-pacha vervangen. Men zegt dat deze ook een man van groote vastberadenheid en een flink officier is. Maar hem ontbreekt de kennis van het terrein in dc Ilerzegowina, die zijn voorgan ger verkregen had en die onmisbaar is voor een veldheer, welke in een

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2