LEHR8CRE COURANT. 1827. 10. VRIJDAG 12 JANUARIJ. STADS-BERiCHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ,..J De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 27»'™ December 1876, n°. 11/1 Provinciaalblad n°. 87), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillend^ gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1877; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7™ April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gehtuik zijnde lengtematen van 1 en 2 dekame- tcr, de ruimtematen, de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij be- hoorende strijkers en de gewichten, zullende de herijk van dit jaar zich alleen bepalen tot het vorenstaande)onder mededeeling dat daartoe door den ijker -zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk III op den 12, 16 en 17 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den IS"1™ December 1876, de letter Kin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als hij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en cene vijfstralige ster, hij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzakende indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeftgelegenheid wordt gegevendie balan sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1877. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 January. Op den 16dtB dezer zal in de Hollandsche maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen alhier als spreker optreden onze geachte stadge noot R. Koopmans van Roekerenwiens talent tot het houden van geestige lezin gen zoo algemeen bekend is dat er op eene volle zaal mag gerekend worden. Van "De Breuk en Smits'Algemeen Adresboek van de gemeente Leiden" ziet thans reeds de 18de jaargang het licht, heigecn gtmstig pleit voor de nuttige strekking van hel werkje. Het kan dan ook in velerlei gevallen belangrijke diensten bewijzen. Men vindt daarin toch de opgaven betref fende de zamenstelling der verschillende zoowel burgerlijke als kerkelgke collcgiën en besturen van vereenigingen in ons midden, alsm de eene uitge breide naamlijst van ingezetenenmet aanwijzing hunner woon; laatsen en bedrijvenwaarbij men tevens met een oogopslag kan zien ol zij al ol niet of in hoeverre zij bevoegd zgn het kicsregt uit te oefenen. Natuurlijk blij ven er altijd in zoodanige uitgave enkele leemten bestaan, maar de uitge vers blijven er blijkbaar naar streven daaraan dc meest mogelijke volledig heid te geven. Zij mogen in een ruim debiet vergoeding vinden voor de vele zorgen aan deze uitgave verbonden en daardoor worden aangespoord om tegen hel einde des jaars weder met nieuwen moed hunne taak op te vatten. De Staatscourant bevat het overzigt van de opbrengst van 's lands middelen over het jaar 1876 in vergelijking met die over het jaar 1875. la 1876 was de opbrengst dier middelen (geraamd op 85,810,321.50) als volgt: Directe belastingen 23,217,346.49%, in- en uitgaande regten ƒ5,803,095.42, accijnsen ƒ36,662,629.53, waarborg en belasting der gouden en zilveren werken 374,357.41, indirecte belastingen J 22,544,250.25%, domeinen 1,594,654.30%, posterijen 3.332,422.69, rijkstelegraphen 783.343 01, staatsloterij 433,995.00, acteu voor de jagt en visscherij 143,434.00. loodsgelden ƒ921,729.36; totaal 95,811,257.47%. In 1875 beliep de opbrengst der middelen ƒ91,374,526.01. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de tentoonstelling van wetenschappelijke werktuigen te Londen in 1876, uitgebragt door de hh. dr. P. L. Rijke en dr. J. Bosscha, als Nederlandsche gedelegeerden derwaarts afgevaardigd. Door tusschcnkomst der regering ontving het hoofdbestuur der in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouw-tentoonstelling de mede- deeling dat de minister van koophandel te Berlijn de. direcliën der staats spoorwegen gcmagligd heeft eene zeer belangrijke vrachtvermindering toe te slaan voor de op deze tentoonstelling ingezonden voorwerpen, die onver kocht blijven. Allerwege in het buitenland ondervindt deze tentoonstelling de meeste belangstelling. Omtrent liet tuinbouw-programma schrijft de Post liet volgende: "Wij moeten bekennen, dat het een der best bewerkte stuk ken is, die van dien aard ooit verschenen zijn. Alleen in Nederland kan aan znlk een programma een zoo groote uitbreiding gegeven worden, en wel omdat de tuinbouw aldaar niet slechts een algemeen verbreide liefheb- berü is, maar er zelfs een belangrijke tak van handel uitmaakt. Vooral de wetenschappelijk juiste indeeling en de volledigheid zou men behooren na te volgen. Dat men 662 nummers kan tentoonstellentoont de hoogte der ontwikkeling aan, waartoe men het gebragt heeft, en enkele nummers in het bijzonder bewijzen hoe veelvuldige toepassing de tuinbouw in Nederland vindt." Blijkens bcrigt van Zr. M'. minister-resident te Konstanlinopel heeft dc Titrksehe regering tot nader order den uitvoer verboden van graan en vee uil het Vilayet van den Donau, alsmede van graan uit de provinciën Trebisonde, Samsoun en Kerasounda. Blijkens eene bekendmaking van de rijkskanselary te Beriyn, van 9 Januarij jl.is hel uitbarsten der veepest op twee landgoederen in den kreits Gross-Strelilz, provincie Silezië, officiëel geconstateerd. De by de wet voorgeschreven veiligheidsmaatregelen zijn terstond uitgevoerd. Uit 's Hage wordt aan de Arnh C. geschrevenlk kan n een nieuwtje mededeelen, dat troost in lijden zijn en balsem gieten zal in de gegriefde gemoederen der over het aanstaand verlies hunner regtbanken en kanlon- geregten bedrukte gemeentenaren van EindhovenNijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorincltem, Goes, Sueek, Appingedam, Hoorn, Amersfoort en van die der 48 plattelandsgemeenten, welke als hoofdplaatsen van kantons zouden opgeheven worden. Geen enkele regtbank zal afgeschaft worden en geen enkel kautongeregt; althans wanneer de oppositie in de kamer haren zin krijgt. Men schrijft aan het U. D. dat er weinig kans bestaat, dat dr. A. Kityper deel zal kunnen nemen aan hel debat over de onderwijswet. Een hoogst ernstige ongesteldheidwaardoor zyn echtgenoote op den rand van liet graf werd gebragt, heeft hem zeer diep geschokt, zoodat, wat zgn gezondheid betreft, veel verloren is wat gewonnen was. Men vooronderstelt dat zijn verblijf in Zwitserland nog van langen duur zal moeten ZRn. Het stoomschip Stad Amsterdam, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 9 Jan. van Port-Saïd vertrokken. In de gemeente Haarlemmermeer is Dingsdag een rund van den land bouwer M. Braak, als lijdende aan besmettelijke longziekte, onteigend en afgemaakt. Er zijn nog 51 verdachte runderen bij dien landbouwer aanwezig. Het knaapje uit Lexmond, dat vermist was, is verdronken gevonden in de gracht nabij het kasteel Oudegein onder de gemeente Jutphaas. Men meldt uit Amsterdam: Nadat Donderdag 4 Januarij 11. de beproe ving had plaats gehad van de draaibrug over de westelijke doorvaart in het Open llavenfront alhier, heeft thans dc beproeving plaats gehad van de draaibrug over de oostelijke doorvaart. De beproeving dezer bruggen had plaals door eene belasting van 400 KG. per vierk. meter. De uitslag der beproeving met bovengenoemde belasting heeft volkomen aan de voorschrif ten van het bestek voldaan en de gunstigste verwachting overtrolïen. Beide bruggen zijn vervaardigd in de fabriek van de hh. D. A. Schrellen C°., te Leiden. Door den gemeenteraad van Zwolle is voor het beleid en manhaftig gedrag, bij hel aanhouden van den gevaarlijken inbreker J. de Jong, uit Rotterdam, aan den dag gelegd, aan den policie-agent J. Kuipers eene gra tificatie, groot 50. en aan II. Paber eene van ƒ25 toegelegd. Eerstge noemde is daarenboven bevorderd van de 3 e tot de 2df klasse. Naar men uit Deventer meldt hebben de landbouwers in die streken thans de kuilen, waarin de aardappelen geborgen zijn, hier en daar ge opend. Het blijkt dat de aardappelen goed gebleven zijn. De voorraad is nog groot cn de prijzen blijven voor de goede soorten nog boog. Men be steedt tot 4 per hectol. Tegen het voorjaar verwacht men lagere prijzen. De le Deventer verschijnende Koerier, de in ons voorlaatste nomtner

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1