BUITENLANDSCI1E BEWGTEN. PEK TELEGRAAF. verwondingen aan beenen en armen loebraglen. Deze echter hield den vreemdeling vast en slaagde er ingeholpen door zijnen kameraadhem aan te houden en naar het policie-bureau over le brengen. Ruim ƒ2000 en eenige breekijzers werden bij hem gevonden. Spoedig bleek het dal hij had ingebroken in het kantoor der likeurstokerij van de heeren Doijer en van Deventer, alwaar de brandkas en de lessenaars opengebroken werden be vonden. Door een bewoner van de IJsselstraat werd nog een zak met zil vergeld gebragldie de gearresteerde in zijn angst moet hebben weggeworpen. Bij het vooi'loopig onderzoek verklaarde de gearresteerde genaamd te zijn Jan de Jong, wonende te Rotterdam. Omstreeks één uur zou hij naar het paleis van justitie getransporteerd worden om een nader verhoor te onder gaan. Toen men in zijn cel kwam had hij getracht, na verbreking van een zjjner boeijen, zich door middel van zijn riem aan den bovengrendel van de deur op te hangen. Juist bij tijds werd dit ontdekt, en hoezeer hij reeds bewusteloos was, kwam hij spoedig weer bij. Hij ontstak toen in een verschrikkelijke vlaag van woede, zoodal men verpligt is geweest hem het dwangbuis aan te doen. De gemeenteraad van Deventer heelt een voorstel van den minister van binnenl. zaken, waarbij de vestingwerken in die gemeente en bloc aan de gemeente Deventer ter overname worden aangeboden, in handen gesteld eener commissie van vijf raadsleden. Uit Groningen meldt men dat door mcj. L. I. II. van Bcrchuis, aldaar overleden, o. a. gelegateerd is aan het Groene weeshuis ƒ30000, aan de lierv. diaconie ƒ30000 en aan het diaconie-gasthuis ƒ12000. Kaar men uit 's Bosch meldt heeft de heer nir. J. G. F. baron d'Aulnis de Bourouill zijn eervol ontslag gevraagd als procureur-generaal bij het ge- regtshof aldaar en directeur van policie in Noord Brabant eu Limburg. Door den Nederlandschen loodsschoener n". 4 is te Ylissingcn een man aangebragtJames Hansen, alkomstig van het verongelukte stoomschip yjgiies illie. Deze persoon had zich bij hel zinken van dien bodem met een machinist en een stoker in een sloep geborgen. Hij had bij zijne red ding, 18 uren iu de met water gevulde boot rondgezwalkt: de machinist en stoker waren intussehen door koude en uitpuiling bezweken; ook de overige manschappen der equipage zijn omgekomen. Vo'gens w aarnemingen, o. a. aan de slcrrewachl te Parijs gedaan, is er strenge vorst ophanden die lol bel laatst van Maart zou aanhouden. Zoo veel is zeker dal de temperatuur van de laatste 14 dagen gelijk stond aan die van de lente, terwijl op uitersten in de natuur doorgaans andere uiter sten volgen. 's GRAVEND AGE10 Januarij. Door Z. M. is benoemd lol broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw B. Meeuw is. rijksveldwachter 1' UI (brigadier-majoor) le Amsterdam. Aan de bh. d'. N. J. B. Kappeyne van de Coppello en m'. G. van Tienhoven is op hun verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener, respectivelijk in liet eerste en derde schooldistrict van Noordhollanden tot schoolopziener iu hel eerste schooldistrict dier provincie is benoemd de lieer dr. G. A. N. Allcbé. en tol schoolopzciner in het derde district aldaar jhr. mr. B. de Bosch Kemper. Door Z. M. zijn benoemdtot lid en voorzitter der permanente mili taire spoorwegcommissie, de gewezen minister van oorlog jhr. G. J. G. Klerck lot leden dier commissie, de heer M. C. J. Piepers, lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, de getieraal-majoor der artillerie 11. E. W. Rodi de Loo, en de kolonel der genie 11. J. Endertein; lol secre taris dier commissie de kapitein der artillerie 11. A. Perk, thans kapitein- adjudant bij het 3" reg. vesting-artillerie. De minister van binneulaudsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De ardeelingen van de eerste kamer der staten-generaal zjjn heden vergaderd geweest tot het onderzoeken der begrootingsonlwerpen. De toestand van hel jongste zoontje van Z. II. den prins von Wied, dal dezer dagen door eenc longontsteking is aangetast, is niet zonderzorg, hoewel het kind een redelijken nacht heeft doorgebragt. De jeugdige prins is onder behandeling van d'. van der Keilen, in consult met prof. Roscnslein. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is met alge- meene stemmen eene som van 15674.00 op de begrooting van 1876 ge- bragt, tot dekking van het tekort op de kosten van exploitatie van het gemeente-badhuis over dat jaar. Enkele leden gaven er hunne afkeuring over te Kennen dat de gemeente die exploitatie aan zich behield. De lieer Evers stelde voor het badhuis aan de particuliere industrie te verkoopen, omdat de goè gemeente niet hel pleizier van anderen behoeft te betalen. Behoorlijk ondersteund, werd dit voorstel echter als vreemd aan de orde van den dag buiten verdere beschouwing gelalen eu lot eenc nadere verga dering verdaagd De quaestie van het gymnastiekonderwijs aan de hoogerc burgerschool heeft in deze zitting hare beslissing erlangd. De slotsom was dat na uitvoerige discussiën het gevoelen van burg. en wetli. heeft gezege vierd en de directeur der hoogere burgerschool in het gelijk is gesteld. Met 20 tegen 15 stemmen verleende de raad aan burg. eu welh. toestemming, om den minister van binnenl. zaken te kennen te geven dat. niettegen staande de locgezegde wijziging der voorwaardenhel gymnastiekonderwijs aan de hoogere burgerschool alhier niet volgen - hel door Z. Exc. verlangde stelsel (indeeling van het bedoelde onderwijs tusschen de gewone lesuren als integrerend deel van hel onderwijs) kan worden ingevoerd. K ii E 1, A Jtf Ei. LONDEN. 9 Jauuaiij. Er bestaat plan tol het openstellen van de gelegenheid lot het doen eener plcizierreis rondom de wereld. Daartoe zal een groot stoomschip, extra-geriefelijk iugerigl, in April e. k. uit Londen vertrekken. De teis zal omstreeks negen maanden duren, liet passagegeld zal 500 t bedragen, met inbehrip van alles, behalve wijn en drank. Een berigt uit New-York meldt dat door de democraten meetings zijn gehouden te Richmond, te Washington en in eenige sleden van het noor den, en daar resolution zijn aangenomen, bevattende de verklaring dal de verificatie der verkiezing van den president is de taak der twee huizen van het congres, en de president der Unie volstrekt niet bevoegd is deze quaes tie op te lossen. FBAKIitS Si«3 Ei. De Moniteur is van micning dal de conferentie reeds aan gewigt ver loren heeft. Volgens dat blad wenscht Rusland zijne werkzaamheid niet van die der overige mogendheden af te scheiden. Is de slaal van zaken zoo gesteld, dan geeft hij regt tot hel besluit, dat men niet meer liet gevaar van onvoorziene verwikkelingen heeft en hel behoud des algemeenen vredes meer kansen heeft verkregen. De Balkanquaestie scheen eene breuk tusschen Engeland en Rusland te zullen doen ontstaan, zoodat men voor den alge meenen vrede begon te vreezen. Maar thans staan die twee rijken veel digler bij eene overeenstemming dan bij eene breuken wanneer elk hunner goeden wil blijft koesteren, dan zullen zij volkomen eensgezind blijven, daar zij geen oorlog verlangen. Onlangs heeft de Parijsche gemeenteraad aan eene commissie de taak opgedragen, zich naar Londen te begeven, ten einde aldaar het systeem van den onderaardschen spoorweg le onderzoeken. Deze commissie heeft zich van hare taak gekweten, en dientengevolge is thans bij den gemeente raad het ontwerp voor den onderaardschen spoorweg te Parijs ingediend. Volgens het plan zullen twee grootc lijnen van de oostzijde der stad, de eenc uitgaande van de spoorweglijn van Vincennes, de andere van die van Orleans, naar de westzijde worden aangelegd. Te Maromme heeft in een verwcrij een paar werklieden een hunner makkers in een kuip geworpen, met indigo, ijzerzwavel en kalk gevuld. De ongelukkige werd uit de kuip geholpen, maar heeft er toch het leven bij in eschoten. BU1TSCIILAK I». Men wijst hier Ic lande met voldoening op het feit dat de thans open baar gemaakte rapporten der Duitsche leden van den jury op de tentoon stelling te Philadelphia, omtrent de inzendingen uil Diiitschlandniet op alle punten zoo ongunstig luiden als de bekende brieven van prol. Reuleaux. Te lleusweiler, in de Rijnprovincie, heeft in den Nieuwjaarsnacht eene ontploffing plaats gehad iu liet prolestantsche kerkgebouw, met het gevolg dal een der zijwanden met het daaraan belendende huis is ingestort. Bij onderzoek is geblekendat de ontploffing moet zijn teweeggebragt door middel van dynamiet patronen iu hel fundament. De dader schijnt niet be kend te zijn. Rij het stedelijk bestuur tc Berlijn is door eenc Engelsche maatschappij een plan ingediend voor eene straatverlichting door middel van electrisch licht, naar eene nieuwe methode, waarmede le Parijs eenige welgeslaagde proefnemingen hebben plaats gehad. Volgens eene daarbij overgelegde bere kening zouden de kosten nog niet de helft bedragen van die der tegenwoor dige gasverlichting. 's GRAVENIIAGE, 19 Januarij. Blijkens een telegram uit Ned.-Indië van 9 Jan. heeft de nieuwe Radja van Simpang Olim de voorwaarden voor onder werping van dat landschap aangenomen. Na zijne beëediging is op plcgtige wijze de Ncderlandsche vlag te Simpang Olim geheschcu en op 7 Jan. de blokkade opgeheven. WEENEN, 9 Januarij Aan de Pol. Corr. word! uit Konstantinopel gemeld: De loop der coiifereiitie-ziltjng was gisteren tegen alle verwach ting niet ongunstig. De lialiaansche gedelegeerde Gorli beantwoordde de argumenten, welke door Safvet-pacha in de voorlaatste zitting waren aan gevoerd; hij wees op het onlogische in de Turkschc tegen-voorstellen, en herinnerde den Turken dal zij de iu het hervormings-ontwerp vut Andrassy bedoelde commissie hadden aangenomen, terwijl zij de thans slechts voor één jaar voorgestelde internationale commissie afwijzen. Lord Salisbury ondersteunde niet slechts dit betoog van Gorti, doch wees er bovendien op, dat de voorstellen der conferentie de hoofdzakelijke grondslagen van het Engelsche programma niet overschrijden. Deze vertoogen bevorderden eene verzoenende behandeling, waarbij menig punt in beginsel werd vastgesteld. BRUSSEL, 9 Januarij. Heuler meldt uit Konstantinopel. dal morgen ter conferentie de gevolmagtigden een laatst beroep zouden doen op de Turksche gedelegeerden, ten einde definitief de voorstellen der mogendheden te be handelen. Ignatiefï zou onlangs hebben voorgesteld de hervormingen uit le strekken tot Macedonië, Epirus en Thessalie. waarop de Brilsche gevol- magtigdc moet geantwoord hebben, dat dergelijk voorstel niet met zijne in- structiën strookte. VERSAILLES. 9 January. De kamer heeft, met 326 van dc 340 stemmen Jules Grévy tol voorzitter gekozen. BRUSSEL, 9 Januarij. Reuter meldt uil Konstantinopel. dal Rnmenië de Porie heeft doen welen dal zijne reglen geschonden zijn door art. 7 van tie Turksche constitutie, en dat het bijgevolg zich ontheven verklaart van zijn vasalsrhap en de verantwoordelijkheid op de Porie werpt. KONSTANTINOPEL, 9 Januarij. liet is mogelijk dat de zitting der con ferentie morgen verdaagd zal worden op verzoek der Turkschc gedelegeerden, die een vergelijk wenschcn voor te bereiden op den grondslag van liet ont werp van Andrassy. PARIJS, 9 Januarij. In den senaat heeft de heer Rumilly, president van jaren, eene toespraak gehouden, waarin hij den senaat aanspoorde de tolk le wezen van dc bet.oeften des lands en rekening le houden met de openbare meening. LONDEN, 9 Januarij. Het departement van builenlandsehe zaken en het Turksche gezantschap beschouwen, op grond van hunne laatst ontvangen dépêche uit Konstantinopel, de conferentie als verloren en mislukt. NEW-ORLEANS, 9 Januarij. lieden ochtend heeft oen talrijke militaire niaglbehcorcnde lot de democratische party, onder bevel van den demo- cratischen gouverneur, zich van liet paleis van justitie meester gemaakt en de democratische regters daar hunne zetels doen innemen. Ook hebben zij al de politic-bureaux bemagtigd. De republikcinsche gouverneur bezit alleen het staalspaleis. Bloed is niet vergoten doch de toestand is hagchelijk. Vele mcnschen beklagen zich. dat ze des morgens bij 't wakker worden eene grootc belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel. veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijl le geraken, waarvan hoesten en sotns misselijkheid dan dik wijls hel gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na vei l moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarach- ligen dienst door hun 't middel aan te wijzen om er van verlost le worden. Dit middel nu is dc teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches liet is voldoende om hij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te ver geefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd dc leerkapstilcs gebruikt.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2