BI iTKINLA.NDSCilE BEIUGTEN. PER TELEGRAAF. HERINNERING AAN DE CITADEL JAN ANTWERPEN, 1832. op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en de officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagl F. H. L. Roessingli van Iterson, is bevorderd tot officier van gezondheid le kl. Voorts is de adspiranl-ingenieur bij de marine F. S. C. M. Wijs bevorderd tot ingenieur der 2de klasse, en aan den luit. ter zee der 2dt klasse L. 1'. f). Op ten Noort, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den l(jd van één jaar. Bij het personeel van de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Neerl. Indié is benoemd tot apotheker 3,le kl. de heer S. Jacobs, civiel apotheker. - In de zitting van de eerste kamer van he ien werden met algemeene stemmen aangenomen de hoofdstukken 1 en VII /t der staalsbegrooting, als mede de wet op de middelen. Voorts werden nog behandeld en met alge- meene stemmen aangenomen de wets-ontwerpen tot afwijking van de regels der gemeente-wet omireut plaatselijke belastingen en hel wetsontwerp tot nadere tijdelijke voorziening omtrent het muntwezen. Het wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de verwisselbaarheid van munlbilletten en dat houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned.-lndië, die. als in verband slaande met het verworpen ontwerp betreflénde hel Ned. muntwezen door de regering waren losgelaten werden met algemeene stemmen verworpen. De kamer is daarna uiteengegaan om terug te keeren op Dingsdag 9 January, des avonds ten 8 ure. ESSE Ij A A' B. LONDEN 28 December. Lord Derby, de deputatie lm gehoore ontvangende, die hem de be kende memorie der Israëlitische conferentie kwam aanbiedenheeft zijne sympathie betuigd voor het doel van dat stuk, hetwelk hij aan den Bril- schen gezant te Konstantinopel zou zenden. Ilij erkende, dat de Israëlilen in Servië en Uoumanie vervolgingen te verduren hebben, en zeide. dal hij hel mogelijke zou doen om daaraan een einde te maken. Door de ouvoorzigtigheid van iemand die zijne pijp aanstak aan de vlam eener Davy-lampl eeft dezer dascn in de mijnen van Alhertilly en Wallis eeue uitbarsting plaats si had die aan dertig mijnwerkers het leven heeft gekost. Een vader en zijne drie zoons werden geheel verkoold terug gevonden. Een jongeling, die er met ecne flaauwle is afgekomen, was door de ontvlamde a,assen geheel van zijne kleederen beroofd zonder zijne huid te kwetsen. Zeventien slagtoflers zijn herkend. Een jong meisje, de bruid van een mijnwerker, is er. do r de duisternis begunstigd, in geslaagd door de uitsravers heen le dringen en werd eerst onder in de mijn herkend. Vijf minuten later vond zij haren minnaar. Hij was zwart en mismaakt Zij wierp zich op het zielloos ligchaam en loen men haar hel lijk w ilde ontnemen vvas zij gestorven. -- lie volgende cijfers kunnen een dcukhceid geven van het groot verkeer van reizigers, dal lusschen New-York en Philadelphia heefl plaats gehad gedurende de wereldtentoonstelling in deze laatste stad. Gedurende de zes maanden dat de tentoonstelling heeft geduurd, heeft tic compagnie der Penn sylvania Railroad, waarvan het grooie station zich bevindt te Iwsey-Cily, op de Hudson tegenover New-York7.500.000 billenen uitgegeven uitsluitend bestemd voor New-York of Philadelphia. Er werden 22717 treinen, zamen- gesleld uit 127.880 rijtuigen, gebruikt voor het vervoer van deze reizigers. Er waren dus gemiddeld 527 reizigers per (rein en elke 24 uren vcrtrokkeit: 127 Deinen, heen en wcêr, dus iels meer dan 5 treinen per uur. F Si A ti IJ li. De nieuw benoemde directeur voor de afdeeling drukpers-aangelegen heden heeft zeven ambtenaren, monarchalcn en Bouapartisteuontslagen. Onder hen bevindt zich de vader van den afgevaardigde Robert Mitchell. La Corr. llgêriemie maakt gewag van verschijnselenwaaruit blijkt dat de verwikkelingen in liet Oosten de aandacht beginnen te irekken van de inlandscbe volksstammen, meer bepaald in de nabuurschap van de oos telijke en westelijke grenzen van Algerië. De gemoederen verkeeren daar in een overspannen toestand naar aanleiding van de meestal tegenstrijdige geruchten, die van Tunis en van Marokko komen. Manifestation hebben echter tot dusver niet plaats gehad. Overigens zijn zeer strenge maatregelen genomen om loezisl le houden over de handelingen van vreemdelingen, die mogten trachten in Algerië het Muzelmansche fanatisme op te wekken. Het bezoek van hel Fransche schip le Cassard aan de havens van Tunis en Tripoli heefl in die streken indruk gemaakt. Te Marseille is dezer dagen in het Theatre des flotifles eenc vaudeville opgevoerd, getiteld «Vn guetopeus"waarvan een algemeen bekende fruit vrouw, Frang.iise Marie, de schrijfster is. liet stukje had geen verdiensten maar liet publiek heelt haar toch op liet looneel geroepen - waar zij niet opgestroopte mouwen en de handen in de zijde verscheen en met blocm- bouquetten vereerd. Deze ovatie verschafte liet publiek meer genoegen dan het stuk zelf. DUIT S V V. Ij De Fortsehritts-parlij heefl zich van de uationaal-liberalen afgescheiden en een verkieziiigs-manilest hel licht doen zien. Blijkens dal manifest acht zij het nadeclig voor Duitsclilaiid één persoon als oppermagtig te huldigen en uoodigt zij de kiezers uil mannen naar den rijksdag te zenden, die den invloed van prins ttismarck kunnen wederstaat). De houding van Oostenrijk-llongaiije legen Servië wordt door het Joum. de l'ei. afgekeurd. Volgens dal blad zou Andrassy naar een voor wendsel zoeken om Servie te bezetten. TURKIJE. Het berigt omtrent de uitslag van de zitting der conferentie op Don derdag wordt met gespannen verwachting tegemoet gezien Men gelooft niet dat Turkije formeel zal weigeren, maar wel dat liet middelen zal be proeven om de zaak nog slepende te honden. De llosnische Christenen hebben een memorandum gezonden aan hunne afgevaardigden ter conferentie. Volgens dit stuk zouden de Turkenge durende den oorlog in Bosnië. 1400 dorpen vernield en 05000 menscheu vermoord hebben. Bovendien zouden 108,000 inwoners genoodzaakt geweest zijn, liet land te verlaten. Zij vragen: vrijstelling van belasting gedurende vijfjaren, herbouw Inumer woningen, gemeentelijke autonomie, liet slichten van schoolgebouwen, de afschaffing der tienden voor den slaat ui het regl om, evenals de Mohaoimedanenwapenen te mogen dragen. Hel nieuw ingevoerde papiergeld wordt op grooie schaal nagemaakt, hetgeen te icrdcr geschieden kan omdat de echte billenen zoowel ten op- zigte van druk ais van papier zeer veel te wcnschen overlaten. De regering heeft tut besloten de in omloop zijnde billcttcn allen in te trekken en door nieuwe te vei vangen, die betere waarborgen tegen namaak opleveren. Zjj beeft daartoe papier en de noodige werktuigen uit Londen en Parijs ont boden. BERLIJN. 28 December. De Nat. Zeit. beeft uil cene allezins geloof waardige bron berigt ontvangen, dal de Oostenrijksche gezant, graaf Ka- rolyi, die den 25st'° dezer door graaf Andrassy per telegraaf naar NVeenen was ontboden, reeds morgen naar hier zal terugkeeren. Graaf Beust bad zich reeds sinds eenige dagen bij zijne familie, in de nabijheid van Weenen, opgehouden, liet spreekt van zelf. dat in de bijeenkomst der drie staats lieden voornamelijk is gesproken over den staat van zaken in het Oosten. VERSAILLES, 28 December. Jules Simon sprak in de kamer over hel vraagstuk, hoe te handelen met de door den senaat op de bcgrooting ge maakte amendementen. Hij deed uitkomen, dat de constitutie lusschen de kamer en den senaat te dezer zaak geen ander onderscheid maakt dan be tredende den tijd, waarop de begrootiug door hen moet worden onderzocht. De botsing zou ernstig worden als men voortging zich tot het volk le wenden. Beter is de botsing le ontwijken door op nieuw te stemmen over de verhoogde posten. De gevolgen van eett ontbinding der katner zijn on berekenbaar. Gambeila hield vol, dat de kamer de bevoegdheid van den senaat, om de begrooling te wijzigen niet mag erkennen. De senaat beeft reeds het regt ter ontbinding; had hij ook gelijke reglcn als de kamer bij de behan deling der begrooling dan zou het cvenwigt lusschen beiden verbroken zijn men zal hel betreuren, als men toelaat dat het regt der kamer wordt ver nietigd. Ilij vreest de ontbinding niet. Als bet noodzakelijk is den zin van art. 8 vast te stellen, dan moet dit geschieden iu een bijeenkomst van de leden der kamer met de senatoren. De algemeene beraadslaging werd gesloten en met 369 tegen 145 slem- men werd besloten dat de kamer zou overgaan tol de behandeling der artikelen De minister van oorlog ondersteunde een amendement van den lieer Relièvre. strekkende om weder op de begrooting te brengen een post voor schadevergoeding bij bet te velde irekken. Het amendement werd met 359 legen 137 stemmen aangenomen. Doch met 256 legen 211 stem men werd verworpen een insgelijks door dien minister ondersteund amen dement om een post van 488,000 fr. weder uit te trekken voor de kosten van liet dienstdoend personeel der opper officieren. Daarna werd aangenomen met 269 tegen 221 stemmen de verbooging van den post voor de aalmoezeniers bij het leger, die door Jules Simou werd verdedigd. LONDEN, 29 December. Het Medische blad the Lancet meldt dat eene ziekte, welke ongetwijfeld de pest is, zich vertoont in de omstreken van Bagdad, en dat de Porte zou voorstellen het nemen van internationale maat regelen te dezer zake VERSAILLES. 28 December. De k3mer heeft met 309 tegen 184stemmen aangenomen de begrooling van marine, zoo als die is gewijzigd, met hand having van de vermindering voor het bezoldigen van de viool-aalmoezeniers. De begrooling van uitgaven in haar geheel werd aangenomen met 412 legen 30 stemmen, lie zitting werd opgeheven leu 12.25. Het geschil wordt als wiggenomen beschouwd. DELHI, 28 December. De Maharajah» van Cashmere en Scindia zijn tot generaals van liet Engelsche leger benoemd. Hel is lieden 44 jaren geleden dat de eerste colonne') van de bezetting der citadel van Antwerpen die sterkte verliet, om, lusschen Fransche bajo netten geleid, als krijgsgevangenen naar Frankrijk te worden vervoerd. De tweede colonne vertrok den 30'0 Dec. 1832. De generaal Chassé had den 24e" Dec. gecapituleerd, en om 3& uur van dien dag werden de wapens aan de Franschen overgegeven. De Antwerp- sche Courant van den 25e" Dec. 1832 gal daarvan liet volgende verslag: oilier a 3 heitres et demie se sont formées les troupes frangaises en grande tenue sur la cbatissée de Boomla tète de la colonne toucbanl au lort de Kiel. Le géuérai Géraril a la têle de son élat-major. Le due de Nemours en unilorme de colonel de lanciers. Le due d'Orléans en uniforme de inaréchal de camp. Les généraux Achard. Lawoesline, Castellane et uil grand nombre d'oflicicrs formaient un brillant groupe militaire. A quatre heores la garnison bollandaise a défilé (levant les troupes el a ensuile posé les armes sur les glacis. Les officiers ont conservé leurs e'pées et ont regit des officiers frangais des paroles el des témoignages d'estime. Lorsqne l'artillerie hollandaise a défilé, un murmure (('approbation a circulé dans les rangs Irangais, mouvement véritablement héroïque de la part d'ennemis généreuxqui bonorenl ceux qui les out baltu avec le plus de courage et de succès. Les soldats des deux nations se sont mêlés et se sont donnés des prctives d'afleclion mutuelle. La garnison hollandaise paraissait fatiguée. mais pleine de fermeté; clle est rentrée a la citadelle. Les princes el le marécbal Gérard out fait une visile au général Chassé, qui a regu d'eux Ie témoignage qu'il avail honorablement rempli son devoir. La citadelle est boulevcrsée comme si elle ent élé soulevée par nu tremblement de terre. Tous les batiments sont écrasés. Le magasin a poudre n'a résisté qu'aii moyen d'uu énorme blindage. La brèche aliait être praticablc et toute espé- rance de secours était évanouie, la reddition élail un devoir, l'honneur de la garnison était sauf. »La garnison a eu 7 a 800 morts et blessés et 67 ont élé ampulés et transports a 1 hópital militaire. On attend toujours la réponse de la llaye aux conditions imposées par le maréchal Gérard. cLa porte de la citadelle est occupée par un bataillon Irangais el la re mise du matériel a été faite hier a une commission frangaise". Leiden, 29 Dec. 1876. R. E. l) Zjj bestond uit 3 bataillons der 10e afdeeling en 2 kompagniën van de 2e afdee ling. De tweede colonne bestond nit 1 bataillon van de 7C afdeeling, IJ bataillon der 9e afdeeling. De artillerie, genie, mineurs, transporttrein en de marins van de kanonneerbooten. De eerste nacht werd to St. Nicolaas doorgebragt. 292 Staats-liotcrtJ. Lijfde Klasse. Trekkintvan 29 December. Prijs van 1000: N". 12214. h 400: 8146. u 200: 3287 9215 15526. 100: 407 1525 1862 3693 4146 9655 10196 10239 13016 15207 16479 16726 20992. Prijzen van t 70. 54 1401 3060 4354 5974 7516 8911 10577 13094 15474 17145 19390 86 1547 3168 4361 6004 7669 8985 10763 13184 15778 17400 19431

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2