LGIDSCUE COURANT. V. 307. |S?0. VRIJDAG 29 DEGE\1RGR BINNENLANDSCliE BEiUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der t ourant is fier vierendeel /aars 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag aftonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der AdveiTciitign is van 1—4 regels f I.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 28 December Bij de beden gebonden openbare verpachting van de mestspecicnafkom stig uit de riolen en kolken binnen de gemeente, voor den tijd van 1 jaar, is als hoogste inschrijver pachter geworden B. A. van Ulden alhier, voor ƒ0 8532 per kub. meter rioolspecie en ƒ0.6444 per kub. meter kolkspccie, terwijl bij de mede gehouden openbare aanbesteding van hel maken van afsluithekken bij drie draaibruggen, als minste inschrijver voor de som van ƒ197 aannemer is geworden J. Brevee, smid alhier. Tot lid van het bestuur der afdeeling Leiden van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen is benoemd de heer Z. Beyl, komuiandant van hel militaire delenlichuis alhier, Ier vervanging van den heer majoor J. Swemer. die wegens drukke ambtsbezigheden gemeend heeft als zoodanig te moeten bedanken. M' n meldt ons uit Katwijk aan ZeeDe haringvisscherij werd dit jaar met 46 bomschuiten uitgeoefend, welke in 167 reizen aanvoerden 4.980.470 stuks sleurharing en 12,243 kantjes pekelharing. Gezamenlijk is besomd 266,456; de hoogste besomming was per schuit 10,300, de minste 3900. De visscherij is buitengewoon gezegend, zonder belangrijke schade, be gunstigd door ruime vangst en hooge bestede prijzen, afgeloopen; tengevolge van dien zijn weder door nieuwe reeders schuilen aangekocht en wordt de scheepsbouw met kracht voortgezet om onze vloot te vermeerderen. Men schrijft ons: Alle schaatsenrijdende individuen slaken een kreet van ontmoediging, die door geheel Nederland wordt vernomen. Wat blijde vooruitziglen en welk een maagdelijk ijs, door riet eenen baatzuchtigen schipper gebroken om zich eenen weg te banen. Gelukkig, de feestdagen hadden de schipperij aan banden gelegd en nu kwam de vorst krachtig medehelpen. Zoo iels behoort, zonder tegenspraak, onder de zeldzaam heden. Daar komt eensklaps een sterke dooi tusschen beiden tredenieder plan, iedere afspraak, iedere overeenkomst verwoesten: aan de op kleine of op groote, ja op grootsche schaal ontworpen hardrijderijen op schaatsen den bodem inslaan. Men zou plaatsen bezocht hebben waar men anders nooit kwam; naar bloedverwanten geijld zijn, wier beslaan schier twijfelachtig was geworden. Men begon zich te spitsen op prijzen, die verworven zou den kunnen worden. Welk eene teleurstelling. Het is of de ouderwetsche winters niet meer terugkceren, neen stellig, die hebben gedaan; erger nog, de winters beloonen de moeite niet meer om er zich een paar schaatsen voor aan te schallen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdug aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. liet stoomschip Koning der Nederlanden is op 24 Dec. van Batavia naar NieHwe Diep vertrokken. De Fr ins Hendrik en de ('ticbes, van Ba tavia naar Nieuwe Diep, zijn, de eerste op 25 Dcc. en de laatste op 26 Dec. Kaap Roca gepasseerd. De Friesland, op weg naar Nederland, is op 27 Dec. te Suez aangekomen. —.Te Rotterdam is Dingsdag morgen op hel terrein van den lloiland- schen spoorweg een hulpwisselwachter bij het aanschroeven der waterslan gen met het hoofd tusschen de in ligte beweging zijnde machine en den tender geraakt, ten gevolge waarvan hij des avonds is overleden Te Westzaan ging eergisteren zekere K. met zjjn knecht in de wate ring op het ijs om schapen op te halen. Beiden zakten er door; K. werd gered, maar zijn knecht verloor er het leven bij. De man laat eene vrouw na met 4 jeugdige kinderen, Naar men van Texel meldt heeft de post-ijsboot tusschen Texel en Nieuwe Diep Maandag 11. eene zeer moeijelijke reis gedaan. Door den har den wind en de zware zee, vergezeld van vorst, werd de mast overboord gezeild, waarop de manschappen zich moesten redden met roeijen. Des ochtends ten 8 ure had men het Oude Schild verlaten, en, na de brieven aan den Helder verwisseld te hebben, kwamen de manschappen eerst des avonds ten 6 ure terug, verkleumd van koude. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft den heer F. J. Hallo, beschul digd van opligterij. veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 9 maanden en eene geldboete van ƒ309, suhs 7 dagen celstraf. Naar wij vernemen, meldt de Arnh. C., is Zondag avond het volgende ongeluk gebeurd: In den trein, die ten 9 40 van Zulphen vertrok, bevond zich een persoon, die zich door de drukte vergenoegd had met een staan- in plaats van een zitplaats. Het schijnt dat het portier van den waggon niet goed gesloten is geweest, althans ter hoogte van de Steeg en Dieren sloeg dit, vermoedelijk doordien er tegen geleund werd, open en stortte bedoelde persoon er uit. Een later berigt meldt, dat dezelfde persoon in krankzinnigen toestand te Roozendaal is gezien. Wij ontvingen, meldt het Hbl.heden de volgende beriglen uit Zuid- Afrika, dd. 28 November. De oorlogsberigten luiden gunstig voor de Trans vaal; tal van Kaffers zijn door een handvol ruiter-vrijwilligers op de vlugt geslagen; op verschillende punten zijn den vijand verliezen toegebragt en strooptogten beletveel vee is hernomen. Secocoeni is zeer in het naauw. De herkiezing van president Burgers vindt veel voorstanders, zelfs te Lijn denburg. De geldelijke toestand is nog ongunstig; de buitendistriclen zjjn wrevelig bij hel betalen der belastingen. Het Hollandsch fregatschip Bata vier is te Kaapstad binnengesleept, ontredderd door stormen. Gisteren avond had het tweede concert van de maatschappij voor toonkunst plaats. Hel is ons aangenaam te kunnen melden, dat ditmaal de zaal flink bezet was; niemand der aanwezigen zal het dan ook betreurd hebbendezen avond in de stadszaal te hebben doorgebragt. liet orchest kweet zich van zijne moeijelijke taak, zooals dit te verwachten was, wanneer een zoo bekwaam directeur, als de heer Welrens, de leiding op zich heeft genomenook aan de leerlingen van de hoogste klasse der muziekschool komt een woord van lof toe voor de uilvoering van het Schlaflied der Zwerge voor vrouwenkoor uit "Schneewittchen", even als aan den heer Landsman voor zijn zeer verdienstelijk pianospel. Het glanspunt van den avond werd ontegenzeggelijk bereikt met de liederen, voorgedragen door den heer Carl Schneider en mej. Gripekoven. Het tenor-geluid van den heer Schneider moge de eerste frischheid der jeugd verloren hebben, methode en voordrag! vergoeden dit. zoodat hij bewondering afdwingt, medesleep!. Welverdiend was dan ook de hulde, hem uit naam tier maat schappij door den heer de Loos toegebragt, waarbij hem het eerelidmaat- schap werd opgedragen, terwijl hem door mej. Gripekoven, zijne leerling, een lauwerkrans werd aangeboden. In welsprekende taal antwoordde de heer Schneider, er op wijzende, dat zijne antecedenten hem aanleiding gaven, de hem te beurt gevallen onderscheiding, vooral nu zjj van Neder- I landsche zijde kwam, op zeer hoogen prijs te stellen. He' ontwerp van wet tot herziening der wet van 13 Aug. 1857 tot regeling van het lager ouderwijs ziet thans het licht. Het bevat onder meer de volgende bepaiiugen: liet lager onderwijs omvat: a. het lezen; b. het schrijven; c. het jpgke- nen; d. de beginselen der Nederlandsche taal; e. die der aardrijkskunde; die der geschiedenis; g. die der kennis van de natuur; h. het zingen; i. de gymnastiek: k. het handteekenen; l. de nuttige handwerken voor meisjes. Lager onderwijs wordt gegeven in scholen en in bijzondere woningen. Hel eerste is school-, het laatste huisonderwijs. Onderwijs aan kinde ren van vier of meer gezinnen te zamen en onderwijs in armeninrigtiugen gods-, gast- en werkhuizen, gestichten van weldadigheid en andere instel- linnen van openbaar nut gegeven, wordt als schoolonderwijs beschouwd. De lagere scholen worden onderscheiden in openbare en bijzondere scholen. Openbare zijn die, opgerigt en onderhouden door de gemeenten, de provin ciën of het rijk; de overige zijn bijzondere scholen. Aait bijzondere scholen wordt van wege de gemeente, de provincie of het rijk geen subsidie verleend. Geen schoolonderwijs wordt gegeven in localen die als schadelijk voor de gezondheid zijn afgekeurd In helzellde schoollokaal mag slechts aan zoovele kinderen gezamenlijk onderwijs worden gegeven dat voor ieder kind minstens <0 vierkante deci meter oppervlakte en 4 ku. ieke meter ruimte aanwezig zij. Het schoolonderwijs wordt gegeven door hoofd- en hulponderwijzers hoofd- en hulponderwijzeiessen en kweekelingen, zoo mannelijkealsvrouwelijke. Kweekeliugen zijn zijdie den leeftijd van 16 jaren bereikt en den ou derdom, waarop zij tot het examen als hulponderwijzer of hulponderwjj- zeres kunnen worden toegelaten, nog niet bereikt hebbende, bjj het school onderwijs behulpzaam zijn. Niemand mag lager onderwijs geven, die niet in het bezit is der bij deze wet gevorderde bewijzen van bekwaamheid en zedelijkheid. Vreemdelingen behoeven bovendien onze vergunning. Tot opleiding van onderwijzers en van onderwijzeressen worden van rÖM.- wege Kweekscholen opgerigt en onderhonden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1