LMPSCIIE OII tt A i\ T. isrfï. V. 305. WOENSDAG 27 DECEMHER RINMÜNLAlNDSCUE BER1GTËN. Dr Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feest/lagen uitgezonderd. He mjder ouroni rs pet vierendeel /aars 3.franco p. f. /3.50, met het Ferslag der Handelingen van den lieweenterrinrl j 3.35, franco p. p. f 3.H5. Het verslag nfzonder'ijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de, expeditiekotten, afzonderlijke votiiioert tier Courant zijverkrijgbaar voor 5 Cents, franco. p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie,! is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. arj.'&sirz■rer^z LEIDEN. 20 December. De Staatscourant bevat eene opgave (80® vervolg) van de Enropesche officierenonderofficieren en soldaten, overleden na evacitatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent lot op den 18den November 1876 bij liet dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de volgende mimen: J. van der Lingen, D. Vievra, C. A. Mangum, H. Keyner, F. A. Mulder, J. W. van Boven. E. Ralcaen. Bij het depart van koloniën zijn per telegram van den gouverneur-gene raal van Nederl. Indië de navolgende berigten ontvangen: De radja van Simpang- Ohm heelt reeds spoedig bezwaar gemaakt om naar Kotta-Badja te gaan. Thans is door zijne huurlingen Toekoe Moedn Ansknsa vermoord. De radja is gevlngt en door den militairen en civilen bevelhebber in Atchin vervallen verklaard van zjjne waardigheid. De hooiden en bevolking in Simpang-Olim schijnen welgezind. De tijdingen van de Noordkust luiden bevredigend. Naar wij vernemen is de persoon, schuldig aan diefstal van parapluiën in een winkel alhier, door de policie te Rotterdam aangehouden. Naar wij vernemenzullen alle professoren der drie rijks-academiën den 4d'n Januarjj a. s. te Leiden bijeenkomen, ten einde overeenkomstig de bepalingen der nieuwe wet op het hooger onderwijs de academische statuten vast te stellen. Waarschijnlijk zal die vergadering door den minister Heems kerk worden gepresideerd. (/7. C.) Het stoomschip Stad Amsterdamvan Ratavia naar Nieuwe Diep. is op 22 Dec. te Point de Galle binnengeloopen om kolen in te nemen. De storing op den telegraafkabel lusschen Penang en Singapore is weder opgeheven. Den 4dr" Januarjj zal aan bel ministerie van koloniën worden aanbe steed liet vervaardigen, ineenzetten, weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping (Amsterdam of Rotterdam) vervoeren van den metalen bovenbouw voor 40 bruggen, smal spoor, als: een 37.2. twee 10 75. twaall 9 05. tien 6.7 en vijftien 5.7 meter lang tusschcn de assen der eindvertica- len. De groole brug moet aan de fabriek ter verzending gereed zijn vier maanden na den datum van de goedkeuring der aanbesteding en het ge- heele werk zeven maanden na dien datum. De kosten zijn geraamd op j 64000. Door tussclienkomst van den Ned. gezant te Londen en den raad van legatie jhr. A. de Stuers is, naar eene schilderij van J. Rrengliel, voorstel lende liet gebouw van het Binnenhof in liet begin der 17'" eeuw en op den voorgrond de koningin van Bolieme, die zich met haar gevolg op de jagl begeeft, eene teekeimig vervaardigd, welke in liet Nederiandsch museum zal geplaatst worden. Genoemde schilderij maakt deel uit der vermaarde ver zameling van lord Spencer, die thans ten toon gesteld is in het kon. museum van South Kensington te Londen. 'L. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden heeft de betrekking van ecrc-voorzilter van liet hoofdbestuur der internationaal tuiiibouw-lentoon- stelling, in 1877 le Amsterdam te houden, aangenomen Voor bedoelde tentoonstelling zijn de voorbereidende werkzaamheden in vollen gang, en die werkzaamheden geven alle kans, dat de tentoonstel ling in haar soort eenig in omvang en inrigling zal worden. Wat den omvang betreft, het gcheele Paleis voor Volksvlijt, met het daarvoor gelegen Fredei'iksplein en den tuin, zijn voor de tentoonstelling afgestaan, zcodat z0 op onbekrompen wijze kan aangelegd worden. Hiertoe draagt tevens in groote male hel rjjks-sul-sidic van ƒ30,000 by welk bedrag men door particuliere stortingen nog aanmerkelijk hoopt le verhoogen. Daarenboven schonk de stad Amsterdam ƒ3000. De commissie tot stichting van een Nederiandsch schoolmuseum, doorloopeude tentoonstelling van onderwijs, op te rigten te Amsterdam, heeft het prospectus verzonden. Het Nederiandsch schoolmuseum is bestemd om door tentoons'cllinghet zij voortdurend of voor geruimen tijdvan binnen- en buitenlandsche leer- en hulpmiddelen van het onderwijs, van voorwerpen, toestellen en afbeeldingen betreffende school-hygièneschonlhouw en schoolinrigiing en verder van alwat voor tentoonstelling vatbaar, geschikt wordt geachthet doel der inrigting le bereiken bevordering namelijk van den bloei en de ontwikke ling van het Nedederlandsch schoolwezen. Het omvat het Nederlandsrli lager, ongebuild tarwebrood hel middelbaar en het gymnasiaal onder» ijshet onderwjjs aan kweek scholen voor onderwijzers en onderwijzeressen de opleidiug aan bewaar scholen inrigtingen voor doofstommen blindenidiotenachterlijken spraakgebrekkigen enz. Het wordt gevesligd te Amsterdam in lokalen, waar tevens de paedagogische bibliotheek van het Ned. onderwijzers-genoot schap wordt overgebragt en ten gebruike gestrld blijvende deze echter de eigendom van genoemde genootschap. Het wordt op nader te bepalen dagen en uren voor het publiek opengesteld. Illi. stichter en begunstigers worden ookzooveel mogelijkop andere tijden toegelateumits zij zich tjjdig daartoe bij bet bestuur aai melden. De tentoonstelling beslaat uit de volgende groepen1 plannenafbeel dingen en modellen voor schoolbouw, benevens inrigtingen op liet gebied van school-hygiène zooals: ventilatie, verwarmingstoestellen enz.; 2. model len en teekeniiigen van schoolmeubeien3. werk- en leermiddelen voor be waarscholen inrigtingen voor blinden, doofstommen enz.; 4. tabellen, pla ten voorwerpen en boeken voor het aanschouwelijk onderwijs en voor het aanvankelijk onderwijs in lezen, schrijven en rekenen; 5. leer- en school boeken en verder sclioolgercedschap voor alle vakken van onderwijswaar over bel museum zicli uitstrekt; 6. modellen en voorbeelden voor bet schrij ven, liet leekeiien en beeldende kunst; 7. tabellenkaarten, atlassen, glo bes enz 8. afbeeldingen waadplaten toestellen en voorwerpen voor het onderwijs in de natuurwetenschap; 9 pholographischestereoscopische en andere albeeldingeit ten behoeve van liet onderwijs; 10. plannen, bescbrij- thigen en modellen van nieuwe viiptingeii op het gebied van het onderwijs. De tentoongestelde voorwerpen zijna Eigendom van het museumdoor aankoop of schenking verkregen, b. Eigendom van inzenders, tijdelijk, doch in den regel niet korter dan voor 3 maanden aan het museum afgestaan. Te rekenen vail 1 Januarij 1877 af zal aan de manschappen iu de verschillende garnizoenenin plaats van commies- n orden verstrekt. Oc heer J. C. Kindermanindertijd predikant bij de Evang. Luth. ge meente te Ooelinchem, later te Utrecht gevestigd en onder den naam van Ultonia in de letterkundige wereld bekend, is dezer dagen overleden. Door den heer L. 4. G. van Ogtrop, den verdediger van Maria Mag- dalena Adolfs. is namens haar cassatie aangeteekend tegen het arrest van hel gcregtshof te Amsterdam, waarbij zij wegens het met bedrog wegvoe ren van eene minderjarige tot 45 dagen celullaire gevangenisstraf werd veroordeeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is bij de firma E. 11. Kreiage en Zoon. op den Kleinen Houtweg te Haarlem, ingebroken. Langs den tuin heeft men zich door het uitsnijden eener ruit. die voorzigtig was neer gelegd. den toegang welen te verschaffen tot de kantoren, en van de al daar aanwezige waskaarsen gebruik gemaakt lot verlichting. Het is den dader of den daders echter niet gelukt, de bewaarplaatsen der kas te vin den; immers voor zoover is na te gaan wordt geen geld of iets anders van waarde gemist. Later is gebleken, dat men ook aan dc voorzjjde van liet huis heeft wiiien inbreken. Eenige dagen geleden had onder Nieuwerbrug eene poging tot diefstal plaats. De bewoners waren reeds te bed, toen de knecht, die later was te huis gekomen en naar bed wilde gaan, eenig onraad vernam, veroor zaakt doordat de vreemde bezoeker de lantaarn omver liep, waarvan de knecht zicli bij het naar huis komen bediend had. De dief koos toen het hazepad, zonder iets mede le nemen, en de knecht toonde zich zoo moedig, dat hij bij den man en de vrouw in de bedstede kroop. - Onder Midwoud werd dezer dagen een boerenplaats, groot ruim 17% hectare, verkocht voor de som van 81903, welke boerderij voor ongeveer 7 jaar was aangekocht voor ƒ38500. Te Enschede is in de vorige week een timmerman, aan het plafond der derde verdieping van de in aanbouw zijnde spinnerij van de hh. van Heek C*. werkzaam, van den steiger gevallen; hij had liet geluk iu een vat afval van katoen teregt te komen, waardoor hij, niettegenstaande den val van 36 voet hoogte, geheel ongedeerd bleef. Te Hat'lingen vermaakte een knaap, die uil school gebleven was zon der medeweten zijner ouders, zich met lusschen de rails van den spoorweg te loopendie aan de zijde van de haven moeijelijk kunnen worden afge sloten. Roekeloos waagde hij zicli nog lusschen de sporen, toen de treil}

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1