BUITENLANDSCliE BEKIGTEIN. hoorn. C. Groen. A. J. Schmier, M. A. Rogge, C. A. Bock, F. G. Ouds- hoorn, J. H. Meerbnrg, H. J. Meerburg, B. G. Wassenaar, D. H. Terburgh. H. G. Meerburg. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 1'klasse, E. M. J. Krulder, M. C. J. Levedag, M. E. van Dijk, E. J. Plemp, A. C. Plemp, M II. Florijn, G. A. Uessels, Ch. Holswilder, W. J. van Ben ten, G. Schretlen. J. M. Oudshoorn, F. F. Duiverman, J. M. Felix, A. J. van Dijk, J. G. Dirkse, J. A. van de Laar, A. J. van de Laar, 11. W. Blöte, A. Stallinga, P. Visser, M. de Graaft, J. IC. de Haan. 2' klasse, A. F. de Ilaas, D. S. Driessen L. J. Blanken, E. J. M. Stal linga, E. J. Smit, S. Paters, A. S. Smulders. C. Bremmer, E. M M. Bin nendijk, S. C. van Loghem, M. E. de Ruiter, II. Nitterik. S. M. Hassel- bach M. J. E. van Eldik. M. J. VeldbuyzenS. S. Itallego, G. Holswilder, M. 11. Schloman D. Smit, M. L. van Essen, A. M. Pander, L. C. 11. Sprin- ser, B. van Dorsten, M. van Linden, J. P. de Jong, G. J. Kapteyn, J. M. Boekwijt, M. II. Cornelisscn, H. van Dor-ten, R. Levedag, P. J. Hassel- bach J. G. A. Binnendijk. M. de Ilaas, J. Cornelissen, E. C. J. Kindt. E. 11. Proot, J. F. Quant. J. A. M. Rijk. 3' klasse, G. E. M, Blank waart. A. M. M. Welvaars, M. Blanken, J. E. Uodbard. I'. G. S. de Balbian, E. 11 Felix, E. ,1. Oudshoorn. M. W. Ter burgh, A. Boekwijt. M. G. van Ewijk, J. J. de Ilaas, A. Stallinga, M. M. Dm verman. A. E Bremmer, E. J. Levedag, A. J. van Loghem, L. A. Driessen. G. It. Renaud. De Staatscourant bevat het kon. besluit van 12 Dec. 11.waarbij, met vernietiging van liet besluit van gedep. staten van Noordholland, van 1G Ang. 1876. aan Th. van der Velden Jr.hulponderwijzer te Amsterdam, vergunning wordt verleend lot hel gelijktijdig waarnemen der bediening van onderwijzer in de godsdienst bij de vereenigde doopsgezinde gemeente al daar. Dit besluit wordt voorafgegaan door een rapport van den minister van binnettlandsche zaken aan Z. M. den koning, betreflende deze zaak. De Ilaagsche kroniekschrijver der Groninger Cour. meent te welen, dat over het onderwijs-voorstel van den heer Heemskerk dezer dagen nog eens opzettelijk een ministerraad gehouden is. Eenige kleine veranderingen zouden daarvan hel gevolg geweest zijn, maar definitief zou besloten zijn het beginsel van leerpligt niet op te nemen. Niettemin is aan de beslist liberale strekking van bel ontwerp niet te kort gedaan; enkele omwerkin gen zullen echter een weinig vertraging veroorzaken en vermoedelijk zal nu in de donkere dagen na Kersmis liet lang verwachte ontwerp verschijnen. -- De Nederl. maatschappij lot bevordering der geneeskunde heelt zich bij den minister van binnen!, zaken beklaagd dat, hoezeer daarop bij herhaling de aandacht is gevestigd, sommige gemeentebesturen zich noch bevoegd noch vet'pligt achten aan belanghebbenden een afschrift te geven van de ter ge uit enie-secretarie voorhanden duplicaat-verklaringen omtrent verrigte koe pokinenting of doorgestane pokziekle. Naar aanleiding dier klagl heeft de commissaris des konings in deze provincie, namens den minister van bin- uenl zaken, tie gemeentebesturen bij hernieuwing de naleving der voor schriften betreffende de opgaven nopens de koepokinenting en doorgestane pokziekte met nadruk aanbevolen. De Standaard meldt, dat dr. A. Kuyper bij voortduring in beterschap toeneemt, zoodat zijne terugkomst en de hervatting zijner werkzaamheden spoedig mogen worden verwacht. Het stoomschip Prins ran Oranjevan Nieuwe Diep naar Batavia is op 18 Dec. van Suez vertrokken. Men schrijft ons uil Stolwijk: lieden morgen schrikte het paard van tien landbouwer A. Verhoog, dat voor een wagen gespannen was, waardóór het op hol ging. Gelukkig werd hel midden op het dorp gegrepen daar de schade anders aanzienlijk had kunnen zijn. Alleen eenige declen van het tijtuig werden onbruikbaar De heer A. Kuystenhulponderwijzer te Stolwijk, is als zoodanig benoemd te Bcsoijen. Te Gouda werd dezer dagen bij een winkelier een met zijn naam on- derteekend accept Ier betaling aangeboden. Daar dc handieekening valseh was, werd de betaling geweigerd en hel accept geprotesteerd. Dc zaak is in handen der justitie. Hel gereglshol te Amsterdam heelt heden uitspraak gedaan in de zaak van Maria Magdalena Adolfs. beschuldigd van bet met bedrog van bare moeder wegvoeren van een 16-jarig meisje naar het geslicht «de Goede Her der", onder Zoeterwonde. liet hof achtte bel fcii wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde beschuldigdeverzachtende omstandigheden in aan merking nemendetot eenc cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen en in dc kosten van het geding. Te Bergen op Zoom heeft een tamboer een soldaat zóó hevig met het deksel van een eetketel in het gelaat geslagen dal de man bewusteloos neerviel en naar hel hospitaal moest vervoerd worden. De wond, die ter hoogte van de slaap van het hoofd is toegebragtschijnt echter uitl zóó gevaarlijk te zijn als men aanvankelijk meende. De tamboer is voorloopig in arrest gestel»!. Te Goes heeft een gevangene aan een regent der gevangenis, die onderzoek kwam doen naar zijne klagien over liet voedselmet den gevul- den eetlepel een slag op liet achterhoofd toegebragt waardoor bloedstorting is ontstaan. Dienzelfden dag hecfl de man ook nog den cipier verwond. Men schrijft uil Vlissingen aan de Midd. C.Sedert eenige dagen zijn hier allerlei zonderlinge geruchten in ontloop met betrekking tot het ge zonken stoomschip Funch, dat voor 4000 (ranken aan twee personen Ic Antwerpen werd verkocht. Vrij algemeen onderstelde men bij dien ver koop dat de stoomboot zoo goed als geheel ledig was gehaald. Thans ver haalt men hier dat enkele dagen na den verkoc p reeds voor een waarde van ongeveer veertig duizend gulden aan goederen uit de «ledige" stoomboot naar boven zou zijn gebragt. Op deze goederen zou bij aankomst te Ant werpen beslag zijn gelegd, terwijl in elk geval de Belgische justitie zich de zaak schijnt aan te trekken. 's GRAVEN1IAGE 20 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. Sucrmondt Wzn., koopman te Bataviatot hel aannemen der onderscheidiiigsleckenen van ridder der orde van «Ie Kroon van ItalicItem door den koning van Italië geschonken, en aan dc voor tic dienst in ludie bestemde soldaten .1. Lau rent en J. F. 1'. Weill, beiden van het koloniaal werfdepotlot het dra gen, eerslgcnoenide van de Zilveren medaille voor militaire verdienstenhem door wijlen keizer Maximiliaan van Mexico toegekend, en van de Franschc medaille, voor liet deelnemen aan de expeditie in Mexico, en laatstgemeldc van de Duitsclie inedarHcingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870/71. Tol plaatsvervangend kanlouregler te Zuidbroek is benoemd de lieer j m'. M. tl. L. Joiisscn, procureur bij dc airond.-reglbauk te Winschoten, en tut griflier bij hel kantoiigcregt te Horst de heer M. Coenders, Ie Maastricht. Aan den 0. I. hoofdambtenaar R. A. Sijthofl, laatstelijk hoofdinspec teur der cultures in Nederl. Indië, thans met verlof bier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'stands dienst. De vice-admiraal Brutel de la Rivière, benoemd tot kommandant der zecmagt en chef van hel dep. der marine in Nederl. Indië, wordt als di recteur en kommandant der marine te Amsterdam vervangen door den schout-bij nacht .1. van Gogh. De adjunct-commies bij de directie der marine te Willemsoord L. F. over de Linden is bevorderd tot commies. Door Z. M. zijn overgeplaatst bij liet reg. grenadiers en jagers de 1« luit I. A. E. Mooyaart, van het 7', W. B. J. Duycker, van het 5', T. W. J. Buys, van het 7', de 1' luit.-adjudant J. van Maaren, van het 3«, de 1< luilt. H. A. Galkocnvan het 8e. G. A. de Bruyn van het 4e, jhr. J. P. Itloys van Treslong, van het 2'jhr. D. R. Gevers Deynoot, van liet 4f, I'. A. van der Meulen, van het 7e, J. A. C. Apol, van het 4een de 2' luilt. J. R. Boissevain, van het 8', en E. K. J. V. van Muiken, van het 7' reg. infanterie. Bij den staf van het wapen der artillerie is benoemd lot magazijn meester der artillerie 1' kl. te Nijmegen dc kapitein 11. Verschoor, thans op non-act iviteit. De 2' luit. bij bet corps mariniers C. M. E. R. C. von Bose isop zijn verzoek, eervol nit die betrekking ontslagen, en benoemd tot 2'" luit. bij hel wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indië. lieden middag kwamen uit Duilschland te dezer stede aan IIII. DD. 1111. dc prins en prinses zu Wied met hunne drie zoontjes en gevolg. Be voorname reizigers werden aan het slation door Z. K. 11. prins Frederik begroet en vervolgden per rijtuig den weg naar het Huis de l'aauvv. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen gevoerd over het hoofdstuk Oorlog. De minister heeft den toestand der verdedigingsmiddelen blootgelegd en daarvan de schaduw- en de lichtzijde doen uitkomen Hij riep de ondersteuning en de medewerking der kamer in en deed een beroep op de vaderlandsliefde der leden. Daarop is langdurig beraadslaagd. De hh. van Houten en Bredius waren bepaaldelijk tegen de begrooting om financiële redenen: andere leden, waaronder de heer de lioo waren er voor. Aan liet slot ontstond er een politiek debat tusselieii de leden van verschillende rigtingen. Morgen behandeling der artikelen. E K ELAN 1». LONDEN 19 December. Sir r.anipbcll. vroeger gouverneur van Bombay, heeft Bulgarije en Bosnië bezocht, om zich bekend te maken met den toestand aldaar. In ecu dezer dagen verschenen vlugschrift brengt hij over dc Turkschc regering liet volgende oordeel uil: De Turken zijn op, zij zijn voor geenc hervorming meer vatbaar. De banden der onderworpen volken moeten losser en losser gemaakt worden, om lien lot geheelc vrijheid voor te bereiden. Turkije is niet te redden, liet is mijn overtuiging dat de Ollomannische regering de openbare wet van Europa en van de beschaafde wereld geschonden heeft door haar manier van omgang nïet haar onderdanen. Zij heelt haar gezag enkel welen te handhaven door barbaarsche misdaden door een schrikbe wind en slaglingen in hel groot, welke eenvoudig onduldbaar zijn. Dus heeft de Turkschc regering zich builen de tractaten gezel, die zij verbro ken heeft. Daarom moet dc onafhankelijkheid van de Doric in een groot deel van haar heerschappij uit zijn. Zij moet worden onderworpen aan Eu- ropcesch toezigt. Indien zij niagt behoudt in enkele streken, dan kan bet enkel zijn op voorwaarde dat zij waarborgen geeft, d. i dat zij er in toe stemt dal eenig buPculandsch gezag het regt heeft tusscheiibeide te komen, ten einde toe te zien of de hervormingen worden ingevoerden om te be letten dat zulke gruwelen, als onlangs voorvielen, ooit weder plaats hebben. F K A ft Si B IJ Ei. Het ,/outn. Off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij de heer Huard, substituut van den procureur-generaal bij het bof van appèl te Besangontot advocaat-generaal aan dat hof benoemd wordt in de plaats van den heer Baillctil. Door een groot aantal afgevaardigd» n der linkerzijde is het wets ontwerp lot wijziging der militicwet, dat een maand of drie geleden door dc kamer werd verworpen, op nieuw hij haar ingediend, liet hoofddoel van dit ontwerp is de afschafli g der eenjarige vrijwilligers en de verkor ting van den diensttijd van vijf tot drie jaar. Volgens den Parijschen correspondent van dc Times is de reden van Duitschlands weigering, om deel te nemen aan de internationale tentoon stelling iu 1878, daarin gelegen dat dc industriëlen van den Elzas en Lotha ringen weigeren onder Duitsclie vlag te exposeren. De Duitsche regering nu heelt er niet toe kunnen} besluiten, zonder dc medewerking dier ge westen aan de tentoonstelling deel Ie nemen, of deze anders dan met het overige Duilschland hunne inzendingen te laten doen. Bij de teraardebestelling van het slofleljjk overschot van de dochter van den afgevaardigde Raspaii, wier leven een toonbeeld is geweest van zelfopofferende liefde voor haren vader, wiens gevangenis in Pclagie zij nog niet lang geleden deelde, heeft men zich niet ontzien van die plegligheid eene politieke demonstratie te maken. Bij herhaling weerklonken op Père Lachaise de kreten: leve de republiek! leve de amnestie! leve Raspail! Een dergenen. die de lijkredenen hielden, heeft den lof uitgebazuind van Raspail en diens staatkundige overtuiging verheerlijkt. Zondag 11. zijn tusschen Aix-les-Bains (Savoyc) en Ghalilton twee trei nen tegen elkander geloopcn, waarbij, voor zoover bekend is, 8 personen omgekomen en een 15-tal gekwetst zijn. In den jongst verloopen tijd heeft, naar men uit Lissabon meldt, de Taag door overslrooming groote verwoestingen aangerigtdc zware dijk brak door, welke Valada beschermde, en de 15000 inwoners moesten op eene nabijgelegen hoogte een goed heenkomen zoeken. Op de meeste spoor wegen werd het verkeer gestremd en te Lissabon zelf zijn een aantal stre ken in de benedenstad ondergeloopcn en verscheidene huizen bezweken. Te Porto is de Douro niet minder dan vier meter boven zijn gewonen water stand geslegen. TURK I.J E. Midliat Pacha is tot grootvizier benoemd, ter vervanging van Mehemed Ruchdi Pachaaan wien eervol ontslag is verleend. De Turqnie zegt dat de Porie zes der elf bekende Russische eischeii a priori onaannemelijk acht en dat, zoo liet vereenigde Europa van slechts één dezer punten de vervulling van de Porie verlangde, zij liever tot de"

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2