leidsche; courant. WOENSDAG 20 D'CEMliKR. 300. BINNENLANDSCHE BEIUGTE.Y De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De trijs der Courant is fier vierendeel /aars f3.franco v. p. 3.50, met het Perslag der Handelingen van den (iemeenteraad 3.35, franco p. f 3.86. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nominees der Courant zji verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 14 regels/ iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 209-210 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 19 December. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden te bepalen dat het goedkeuringsmerkgedurende het jaar 1877 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewigten, de letter K in den gewonen drukvorm, schuin gesteld; bij den ijk van weegwerkluigcn voor gewoon gebruik en van gasmeters, de Koninklijke kroon; bij den ijk van weeg werktuigen voor fijnere wegingen, eenc vijfstralige ster. Hel merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad is voor Leiden het cjjfer 7. In de gisteren avond gehouden bijeenkomst der volksvoorlezingen tra den voor een zeer talrijk gehoor als sprekers op de till. J. A. van Dijk en S. P. Perdjjk. De eerste gaf in eene sierlijke improvisatie, hier eu daar aangevuld door fragmenten uit 'smans werken, een overzigt van het leven en de verdiensten van wijlen den hoogleeraar van der Palm; terwijl na de pauze de laatste op zeer verdienstelijke wijze een drietal stukken voor droeg, twee in proza en eene in poëzie, nl. Baas Ganzendonck, van Con science, een gedeelte uit de Trekschuit, van Ilildebrand, en eindelijk cln aderliet*» en koddig versie van Honiw ppiïIpIH Ion Willemen weinig den lachlust der aanwezigen gaande maakte. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dat, uit hoofde van den Kerst boom, de wandeltentoonstellingen in de musea en den hortus aanstaanden Zondag «iet zouden plaats hebben, en herinnerde de aanwezigen aan de gelegenheid, hun Woensdag en Donderdag van 1—2 uren in het Nut aangeboden, om zich voor zich en hunne kinderen van loegangkaarlen voor den Kerstboom te voorzien. Hel bestuur der alhier gevestigde Arbeiders-Vereeniging, onder de ziu- sprciik «Eendragt maakt magl", wier ontstaangelijk men zich zal herin nereneen gevolg was van de viering van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet in 1874, waaraan zij, ter vertegenwoordiging van de fabrieknijverheid bij den oplegt, op zoo krachtdadige wijze deel nam, verschafte gisteren avond aan de leden een aangeiianien avond. In de zaal van het Nutsge- bouw bijeengekomen, traden aldaar, nadat de voorzitter hun een welkomst groet had gebragt, een viertal leden op tot het houden van voordragten llie voordrag ten waren van verschilledden aard: t w. Christus [temuncrator, van ten Kale; De ledige stoel, van de Buil; Iets aan mijn kind, van Bor ger, eu Oost west. 'thuis best. van van Zeggelen. De uitvoering was in menig opzigl lofwaardig en werd met veel belangstelling door de talrijke aauwezigen gevolgd. Hel laatste stukje wekte natuurlijk niet weinig den lachlust op, waartoe ook de wijze, waarop het werd voorgedragen, het bare bijdroeg. De jaarlijksche openbare uilvoering door de leerlingen van de muziek school der Maatschappij voor Toonkunst alhier zal plaats hebben op Vrijdag aanst.voor de 1' afdeeling des namiddags ten half een voor de 2' afdec ling des avonds ten half zeven ure. Door den minister van financiën is vastgesteld de 293e staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij te 'silage, op Maandag 8 Jamiarij 1877 en gesloten op Zaturdag 20 Januarij. De trekking der eerste klasse begint op Maandag 19 Februarij en de trek king der laatste 100 nommers zal plaats hebben op Zaturdag 28 April. Blijkens hij het ministerie van binnen), zaken ingekomen ambtsberig- ten hebben zich in het rijk gedurende de maanden September. October en November 7 gevallen van hondsdolheid voorgedaan. In de voorafgaande drie maanden waren 17 gevallen voorgekomen. De door den minister van oorlog voorgestelde pupillenschool zal voor- loopig voor 50 leerlingen worden ingerigtmaar zóó. dat zonder uitbreiding van het kader het aantal leerlingen tot 150 of 200 kan worden vermeer derd. Aan het hoofd der inrigting zal geplaatst worden een kapitein der infanterie ais directeur. De bisschop van Haarlem heeft tot pastoor van Nieuwkoop benoemd den heer C. Bonmanprof. aan het seminarie te Warmond. - In de gisteren te Haarlem gehouden algemeene vergadering der ver- ij eengina voor bloembollen-cultuur werd o. a. medegedeeld dat door het be suur, ingevolge magtiging van de vorige algemeene vergadering, een adres is gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken betreffende de micdelen, die zouden kunnen worden aangewend om eenen hoogen water- staid. als in het najaar van 1872 zooveel schade aan het bloembollenvak heet berokkend, voor het vervolg te voorkomen. In dit adres, waarvan meiedeelii g aan de vergadering geschiedde, werd o. a. medegedeeld, dat de verieniging indertijd een naaiiwkeurig onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken en gevolgen van dien waterstanden op grond van de te dien aanzien verkregen inlichtingen als antwoord op de vraagwelke middelen zonden er met hoop op goed gevolg aangewend kunnen worden om zulken hoogen waterstand voor het vervolg te voorkomen? meende te kunnen STel- i len. dat dit middel hierin zou te vinden zijndat Bijnland de beschikking erlangde over een stoomgemaal van genoegzame kracht om den waterstand altijd te beheerschen. Kan dit middel niet verkregen worden, dan, oor deelde menmoest te Spaarndam een tweede stoomgemaal geplaatst wor den. opdat zekerheid besta, dat daar ter plaatse het overtollige water steeds verzet kan worden. Men wees er op, dat te Spaarndam in 1872 hél stoomgemaal door gebroken niet werken kon en dal daardoor de toe stand belangi ijk verergerde. Inmiddels had het bestuur ook met belang stelling kennis genomen van een adres van het hoogheemraadschap van jysiitand aan <tpn minieipr van binnenlandsche zaken gerigt, waarbjj te •jannen werd gegevendat het tn>0i.-i.oO«'-achan pene nieuwe Waterloo- zing Ie Katwijk wil stichten in het gemeen belang van de maatschappij voor het Noordzee-kanaal en van het hoogheemraadschap van Bijnland. [ft. G.) Te Amsterdam is in eene vergadering van de aldaar gevestigde afdee ling der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst besproken en vastge steld een adres, dat aan de beide kamers der staten-generaal «al ingediend worden en waarvan afschriften zullen gezonden worden aan den minister van hinnenl. zaken en aan den gemeenteraad van Amsterdam. Dat adres hei reft den bouw van het rijks-museum te Amsterdam, volgens de plannen die daarvan zijn tentoongesteld. De bezwarendie daartegen ingebragt worden, gelden den openbaren rijweg, die ter breedte van 20 en ter lengte van 60 meter midden door het gebouw en onder een zoogenaamde eerezaal zal worden aangelegd. Ter wille van dezen publieken doorgang is het ge- houw vooral op den beganen grond in twee blokken afgescheiden en heeft de ontwerper allerlei hulpmiddelen moeten aanwendendie zeer kostbaar zijn en strijden met de eischen, aan deze monumentale stichting te stellen. Onder Alkemade is eergisteren nacht uit eene secretaire ontvreemd eene sotn van ruim ƒ3000 aan bank- en muntpapier, effecten eu zilvergeld, wijders eenige gouden en zilveren voorwerpenten uadecle van de weduwe D. Bakker, terwijl de secretaire, uil hare woning medegenomen, op den publieken weg is teruggevonden. Te Haarlem is door de policie een gevaarlijke dief en inbreker aan gehoudenwegens diefstal van een vat petroleum ten nadeele van een schipper aan het Spaarne. Onder een aantal vonnissen, die deze persoon, Izaak Misérius genaamd, oud 48 jaren, reeds onderging, zijn er twee cri minele, een van vjjf en een van acht jaren, welke laatste straftijd in 1875 is geëindigd. Hel jonge nijlpaard in Artis te Amsterdam is thans 5 maanden oud. Des Zondags is het te bezigligen; echter worden de belangstellenden slechts bij tiental! n te gelijk toegelaten. De bovenverdieping van een voormalig woonhuis is lot zijn logies ingerigt en van een bassin in miniatuur voor zien. Het dier heeft nu de grootte bereikt van een bijna volwassen varken, is vrij vlug in zijne bewegingen en ziet er met zijne groote donkere oogen niet onaardig uit. liet wordt nog alleen met geitenmelk gevoed, waartoe de melk van 20 geiten, in 4 portiën daags toegediend, noodig is. Eergisteren, meldt de A. C.zag men op den Dam te Amsterdam een schutter, in volle wapenrusting, op klompen. Bedaard marcheerde hij naar dc Beurs, om, behoorende tol de ligting van dit jaar. voor het eerst gein? spccteerd te worden. Te Nieuwe Diep heerschte Zaturdag morgen vrij wat bedrijvigheid. Op het tijdstip, dat de oorlogsstoomschepen Leeuwarden en Zilveren Kruip zouden vertrekken, ontbraken niet minder dan 60 a 65 matrozen der equi page. Politie en patrouilles waren ijverig in de weer om die snaken op te sporen. Dat ging niet zeer gemakkelijkomdat de meesten in beschonken

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1