LEIDSCIIE COURANT. 1870. .MAANDAG 18 DECEM11F.R. V. 298. .STADS-li E RICHTEN BINNENLANDSCIIE BER RITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars f 'A,franco p. p. f 3.60, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonrmert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Centt De prijs der Advcrtciitiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingendie ge vaar. schade of hiuder veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan Petris Vreem, tot oprichting van eene Spekslagerij en liookerij in liet perceel in de Diefsteeg n°. 1 alhier. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 December 1876. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 21,l'D December 1876, waarin o. m. zal worden behandeld het voorstel tol het verleeneii van eene definitieve concessie voor den aanleg cener duinwater leiding. LEIDEN. 16 December Aan de tweede kamer is een wets-onlwerp aangebodendat strekt om alle officieren, die tot het houden van dienstpaarden zijn verpligt, in de gelegenheid te stellen zich uit de aan het rijk toebehoorende paarden tegen betaling, van dienstpaarden te voorzien. Door dien maatregel zullen de officieren eene keuze kunnen doen uit alle paarden van hun corps, en dus verzekerd zjjn, voor redelijken prijs, in het bezit te komen van een paard, dat blijken heeft gegeven voor de dienst geschikt te zijn. Met het in werking treden dezer wet is vervallen de wet tot verstrekking van rijks paarden aan officieren niet tot de corpsen te paard behoorendc. Naar wij nader vernemen is de aanhouding van den persoonschuldig aan verschillende schapendiefstallenop aanwijzing van den te Oegslgeesl gest.iliounecrdi'ii gemeenteveldwachter, eerst op den 12tn dezer (lol dien datum verkeerde hij in volkomene vrijheid) door den commissaris van rijkspolitic alhier geschied, aan wien het is mogen gelukken den dader lot bekentenis te brengen. D'. van Boekeren verzoekt ons te melden dat het uur van aanvang der kinderkerk naar gewoonte morgen plaats heeft te halfée'u en nietzooals abusief op het kerkbriefje wordt gemeld, te halftwee. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 61 tot 82 volwassen personen en 15 tol 24 kinderen. Het hoofdbestuur der internationale tuinbouwtentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te houden, heeft besloten, dat de opening der tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen op 23 April en de sluiting op 3 Mei zal plaats hebben. De gelijktijdig te openen tentoonstelling van plantaardige voort brengselen zal ongeveer twee maanden duren. Men meldt ons uit VoorschotenHet kiescollegie der hervormde ge meente van Voorschoten en Veur heeft tot leden des kerkeraads gekozen de beeren: J. Verhoog Sr. tot ouderling, en J. Skeeneveld, C. de Ruyter en J. de Jong tot diakenen. Hel stoomschip Drenthe, van Batavia naar Vlissingeuis op 14 De- eember van Port-Saïd vertrokken. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, is op 15 Dec. des nachts te Port-Saïd aangekomen. Dingsdag avond 11. is, gelijk reeds gemeld is, op de Noorderhaaks ver zeild geraakt de Fransche bark Pondicherykapt. Riboulet, met een lading salpeter van Iquique naar Hamburg bestemd. Onbekendheid van den Engel- schen loods met het vaarwater schijnt de oorzaak te zijn. liet vaartuig is door de geweldige branding spoedig stuk geslagenzoodat schip en lading verloren zijn. De kapitein en de loods zijn bij dit onheil omgekomen; de overige bemanning is den volgende ochtend, na een zeer angstigen nacht op het wrak te hebben doorgebragt, met zeer veel inspanning, beleid en levensgevaar, gered geworden door de vletterlieden P. Rensma, K. de Roo- ver, 11. Rensma. W. Blokhuizen, A. van den Broek, J. Minneboo en K. Bot, die niet hunne twee vletten de schipbreukelingen aan boord van twee vischschuiten hebben overgebragt. In de haven te Nieuwe Diep aangeko menzijn de ongelukkigendie zoo op eens van alles beroofd waren, door lusschenkomst van den consulairen agent van Frankrijk, den heer P. A. C. Hugenholtz. gehuisvest en verzorgd geworden. Voor hel kantougeregt te Uirecht zijn tegen 29 Dec. 42 personen ge dagvaard, wegens hel zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg. Voor hel gcregtshof te Leeuwarden stond Donderdag teregt P. M. Pau- lusma, beschuldigd van moord op II. S. Berghuis. 17 getuigen werden ge hoord. Besch. bekende thans dat hij Berghuis gesneden en gesloken had met zijn knipmes, doch het was in drift geschied. De advocaat-generaal mr. G. A. Visscher requireerde schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tol 15 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. A. G. van Cappelle, beweerde dat hier provocatie bestond en riep toepassing van art. 321 Wetboek van Stralregt in. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Donderdag 21 December a. s. Nabij Bergum is deze week op een avond een koopman, die te Veen- wouden met den laatsten trein uit Groningen was gekomen en verder te voet huiswaarts keerde, in de onmiddellijke nabijheid van zijne woning aangerand, op den grond geworpen en van eene belangrijke geldsom, naar men zegt meer dan ƒ4000, beroofd. Men meldt uit 's llertogenbosch: Het water blijlt alhier steeds was sende en heeft thans eene hoogte bereikt van 4.63 meter boven A. P. De omstreken dezer stad zijn allen weder overstroomd. De gemeenschap over den provincialen weg Helvoirt-Nieuwkuik is afgebroken, en de provinciale weg 's Hertogenbosch-Vlijmenwaardoor de gemeenschap met de Langstraat en het Land van Heusden wordt gestremdslaat op het punt van geïnun deerd te worden. Berigten uit Curasao melden het volgende: Dezer dagen is in een kolenmagazijn van den heer J. Godden, op Motet gelegen, brand ontstaan, waardoor wel 200 ton kolen verloren zijn gegaan. De officieren en man schappen van de hier gestationncerde oorlogschepen hebben groote diensten bij de blussching van dezen gevaarlijken brand bewezen. Eenige muren van het gebouw moesten door kanonschoten van de schepen omverre geworpen worden, ten einde de brandspuiten van die bodems met vrucht te doen werken. Generaal Guzman Blanco heeft een hoogst belangrijke gift aan vee en eet waren gezonden voor de noodlijdenden door de stormen op September jl. op sommige onzer eilanden. Deze milde bijdrage werd door lusschenkomst van den Venezuclaanschen handelsagent, den heer Bogé, overgeleverd aan de daarvoor bestemde commissie. Men waardeert de bijdrage te meer, omdat zij komt van het hoofd ecner natie, dat tegen ccnigen alhier vermeent grieven te hebben. Namens de noodlijdenden is openlijk aan president Guz man Blanco voor zijn vorstelijke gift dank gezegd. liet stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij ^Nederland", is, op zijn reis naar Napels, door een zwaren storm overvallen, waarvan men eenige bijzonderheden leest in het volgend uittreksel van een brief, ter beschikking van hel llbl. gesteld. Nadat ik het zindelijke, fraaije Southampton met al zijn pracht en schoon heid mogt bewonderen, moest ik tot mijn leedwezen ook de zee in al haar ruwheid en kracht gevoelen. Ik heb niet gedacht Indië en Nederland ooit weer te zien. Op 29 Nov. stoomden wij met fraai weer de trotsche baai van Southampton uit, maar denzelfden nacht werden wij in de Golf van Biscaye door een heftigen storm beloopendie lot en met den 511"1 December heeft voortgevvoed en zoo hevig was, als er maar iemand zich kon herin neren. Ik zelf, die zooveel jaren gevaren heb, kan mij niet voorstellen ooit zoo iets te hebben bijgewoond. Anders duurt een storm maar 24 uur; deze echter heeft 6 volle dagen en nachten aangehoudenmet zeeën als bergen zoo hoog. Zondag 3 'Dec. waren wij 30 mijlen uit de koers gedreven de golf van Biscaye in, en onder het land, dat echter wegens de dikte der lucht niet te onderscheiden was. Wij waren juist de golf uitgestoomd of liever gekropen, want wij liepen met 400 paardenkrachten slechts 2% mijl in de wacht van 4 qur en hooge zeeën op de Kaap sloegen het schip telkens terug, toen in dien Zondagnacht de storm ons met vernieuwde woede aan viel, hel vreeselijkst van alles. De varkens-, honden- en kippenhokken sloegen over boord, de roeibanken werden weegeslageneen der officieren

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1