LEIHSCIIË II li 11A AT. isro. X". 202. MAANDAG 11 DECEMBER MINNEN L A N DSC li K DER !GT E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. /Ie (trijs der Courant i s per neren deel (aars f'i.franco p. p. /3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaare, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nonnners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentifin is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 ecnts. Bij deze Courant behoort ccn Bijvoegsel. dij deze Courant wordt verzonden bladz. 203- 204 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 9 December Bjj kon. besluit van 7 Dec. is bepaald dat rijkskweekscholen van on derwijzers zullen worden gevestigd te .Middelbars en te Deventer, en zijn benoemd: lot directeur der rijkskweekschool te Middelburg de lieer W. J. Wende!leeraar aan de rijkskweekschool van onderwijzers le 's Hertogen- boscben tot directeur der rijkskweekschool te Deventer de heer D. de Groot, leeraar aan de rijkskweekschool van onderwijzers le Groningen. Door diakenen der Ned. hervormde gemeente alhier is ontvangen een legaat, groot ƒ1000, vrij van successieregtenvan wijlen den beer 11. A.de Swaan. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroes gedurende deze weck dagelijks van 61 lol 80 volwassen personen en 16 tot 24 kinderen. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twaalf ure, is zekere R. woonachtig op de Kijfgrachtop de Waardgracht in het water geloopen. Hij werd door twee personen, den smid Teske en den waker in deverwerij van den heer Driessen, er uitgehaald, maar is, slechts enkele uren daarna, «terleden. Men deelt ons het volgende mede: De zeereerw. heer .1. .1. Bruyslens, pastoor te Haarlemmermeeris henoemd tot pastoor te Noordwijkcrhoiit. De zeereerw. heer 0. J. M. Bottemanne gedurende 15 jaren deken van en pastoor te Zoeterwoude, is henoemd tot pastoor aan de li. Cathariiiakerk («Geloof, Hoop en Liefde" op het Singel) le Amsterdam, in de plaats van den zeereerw. heer 11. van Lueneit, deken van Amsterdam, die om redenen van gezondheid rustend geestelijke geworden is. Tot deken van Amsterdam is benoemd de hoogeerw. heer H. Toppen. De heer Bottemanne heeft Zoeter woude verlaten om, gehoorzaam aan de benoeming, bij hel aanvaarden van eetie zoo groote parochie, als te Amsterdamwaarschijnlijk vaarwel le moeten zeggen aan de beoefening der kerkgeschiedenis, waarin hij getoond heeft ervaren te zijn. Naar aanleiding van de zeer gewaai deerde//Kerkgeschiedenis van Nederland vóór de hervorming" door professor W. Moll, verscheen tocli onlangs in de Katholiek een viertal artikelen van den heer Bottemanne, waarvan de studie even grondig als de loon hettsch bleek te zijn enmet erkenning van de verdiensten des hooglceraars, nergens eenig spoor van schampere beoordceling aanwezig was. Tot deken van en pastoor te Zoeterwoude is benoemd de zeereerw. heer F. 11. van den Heuvelpastoor le Wormcrveer. De taal- en letterkundige afdeeiing der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar ecne gewone vergadering houden. Voor de vloot te Katwijk zijn nog twee schuiten op de steurharing- visscherij uit. die hijgevolg weldra is afgeloopen. Vóór Kersmis komt alzoo de geheele vloot voltallig aan hel strand. De in liet begin zoo ongunstige visscherij eindigt, hij slot van rekening, nog met eene hoogst voldoende uitkomst. Dezer dagen is door commissarissen der maatschappij van weldadig heid, namens de afdeelingen dier maalsciiappijaan den algelredcn direc teur, den heer C. J. M. Jongkindt Coniuck, thans directeur der rijks land bouwschool te Wageningen. een aandenken aangeboden, ingevolge vroeger genomen besluit. Het geschenk beslaat in eeu zilveren koflij- en theeservies. Volgens de Midd. C. is de leening der stoomvaartmaatschappij Zeeland, grool ƒ3.200,000, meer dan vollcekend. Tot tweeden onderwijzer aan de muziekschool Ic Gouda, tevens kapelmeester van liet muziekcorps der dd. schutterij aldaar, is benoemd de heer J. A. Vreeswjjkte Leiden. Te Botterdam waren gisteren middag eenige kinderen bezig met spelen aan een der luitouwen van cenen bok. slaande aan de viaducten op liet werk van de spoorbaan lusschen de W'enastraa: en liet Hofplein. Geen der werklieden was op dat oogenblik aanwezig, zoodat de jongens vrjj spel hadden. Terwijl zij nu aan bet louw hingen te slingeren, brak het dooi de schurende beweging over den hardsleenen kant waarop hel rustte en viel de bok voorover op twee daarbij staande jongens, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, 10 jaren oud, op de plaats dood bleef, en de ander, 11 jaren oudeen been brak. Door wijlen vrouwe J. A. J. du Bois, douair. van jhr. J. E. baron Lewe van Aduard, is aan de armen der Ned. herv. gemeente te Laren ent legaat vermaakt van ƒ300 en aan het kerkcfonds dier gemeente een legaat van 2000. Te Almelo is een persoon, die sedert eenigen tijd wegens bet stelen van een paard preventief gevangen zat, ontvlugt, een paar laarzen van den bewaarder en cenc portemonnaie met geld meenemende. Hij heelt een brielje achtergelaten, waarop stond dal hy de inrigting verliet, omdat hjj niet genoeg te eten kreeg. Te Groningen is een adres aan den gemeenteraad in omloop, waarin, naar aanleiding van liet adres van den akademischcn senaatop geheele alscliailitig van de kermis wordt aangedrongen. Door de kermis, zeggen adressanten, worden de neringdoende ingezetenen benadeeld ten bate van vreemden, die met hunne rijke winsten de stad uittrekken. Maar vooral verzoeken zij de afschaffing wegens de grove onzedelijkheiddie door de kermis in de hand wordt gewerkt. Volgens berigten nit Zuid-Afrika, van 7 November, heeft de benoeming van den heer Bartle Frère, tot gouverneur, goeden indruk te Kaapstad ge mankt. De offieiüle briefwisseling over den Transvaaischen oorlog is open haar gemaakt; van Engelsclie zijde is aangedrongen op de wensclielijkheid ccner beëindiging >an den oorlog. President Burgers betoogt, dat de Engel- sclie regering den oorlog tegen Secocoeni verkeerd opval en hem die slechts een opstandeling is, als souverein beschouwt. De Kaffers zetten hun roof- togten voort, de gevangen luit. Knapp is door hen vermoord. Op nieuw zijn vrijwilligers naar Steelpoortfort vertrokken. Men ondervindt moeijelijkheden bij de inning der oorlogsbelasting; president Burgers treedt persoonlijk tot voorlichting op. President Brand heeft de regering iu den Oranje-Vrijstaat weder aanvaard. Laatstelijk is in de afdeelingen van de tweede kamer een tweede onder zoek gebonden over de begrooting van uilgaven ten behoeve van de voi- tooijing van liet veslingsleisel. dienst 1877. Van dat tweede onderzoek heeft de commissie van rapporteurs een voorloopig verslag opgemaakt. Daarin wordt gezegd, dat uit alles blijkt, dat de aangevraagde sommen fvan 5 miilioen gulden) voor een groot deel willekeurig zijn gekozen en men nog niet weet juist hoe en wat men bonwen wil. Ook schjjnt men zich bij liet opmaken der gewijzigde begrooling niet de vraag te hebben gesteld of liet mogelijk zijn zou hel bedrag, dat aangevraagd werd, te ver werken. Eene dus ingerigtc en overigens zeer schraal toegelichte begroo ling was naar het gevoelen van zeer vele leden uaauwelijks als eene ern- slige begrooling le beschouwen. Wat beteekenen toch //eerste termijnen" waar noch het aantal termijnen noch de totaalsom bekend is? Nog zou men ten aanzien van deze begrooting toegevend kunnen zynindien men niet, wat den aanleg van fortificatiewcrken betreft, eene zoo treurige onder vinding achter zich had. Op grond van deze overwegingen, kwamen de leden, van wie ze afkom stig zijn, tot het besluit, dal de kamer deze begrooting, zooals zij daar ligt, met kan en mag goedkeuren. De kamer, wordt daarbij gezegd, zal voo.zeker altijd bereid worden bevonden de geldcu toe te staan, die tot uitvoering der vestingwet noodig zijn. Maar zij mag 's lauds gelden niet in den blinde ter beschikking van de regering stellen. Zij moet daarop blyven staan, dat haar volledige en behoorlijk toegelichte voorstellen worden aan geboden. Zij moet, alvorens geld le geven, weten wat men bouwen wil en hoeveel de kosten zullen bedragen. Met genoegen is kennis genomen van liet door den minister Klerck opge maakte en ter kennisneming van de leden overgelegde plan van versterking der Utrechtselie linie met hijbehoorendc menioiiën. Nu beslaat ten minste de kans, dal een goed zauiciihaiigcud geheel zal worden verkregen. Aan de Utrechtselie linie mogen geen kosten gespaard worden; en de kanier, geen vergadering van deskundigen zijnde, kon zich niet met de bijzonderheden der versterking inlaten, liet moet hier voldoende zijn te weten dat er ge werkt wordt naar een algemeen, goed zatnenhangend plan, zooals nu einde lijk voor de Utrechtselie linie na lang aanhouden verkregen is. Maar dit neemt niet weg, dat de kamer, met liet oog op 's lands financiën, toch behoort te welen waarheen men gaat, en alzoo de aangevraagde credielen niet kan verleciien zonder bekend le zijn mei de totale kosten en den tjjd van uitvoering. De som van ƒ3.505.000. alsntt voor de Utrechtsche linie aangevraagd, is ten deele de eerste termijn van het geheele plan, en, die som toeslaande, verbindt men zich voor verscheiden millioencn. Van wan trouwen tegen den minister is hier geen sprake; liet is eene quaeslie van goed fitianlicel beleid en ordelyk beheer. Het concert, gisteren door liet Zwecdsche mannenqiiartet gegeven, heelt de algemecne goedkeuring weggedragen, liet deed ons genoegen le zien, dat de zaal heter gevuld was dan dit den vorigen keer het geval was. Men zou haast denken dat liet eene gewaagde onderneming is, zonder directeur ol zonder accompagnerende instrumenten', met een quartet op te treden. Het schijnt echter dal de Zweden die hulptroepen niet noodig hebben. Be wonderenswaardig vast in maat cn geheel op elkander vertrouwend, zongen zij limine nielodieusc Zweedscbe zangen met prachtige slem. Was hei cm- semblc zeer schoon, men moet toch bekennen dat die slukken, waarbij de barytoii-soio werd gezongen, liet grootste applaus verdienden en ook ont vingen. Men heelt de opmerking gemaakt dat men niets kon verstaan. Het is zeer gegrond dat daardoor veel schoons verloren ging en de Duitsche tekstboekjes kwamen den nieuwsgierige ai zeer weinig le hulp. De eigen aardige manier, vier stukken na elkander tc zingen en daarna eene kleine pauze le houden, was goed gezien, omdat daardoor lijd wordt bekort en

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1