werf te Amsterdam, is in den namiddag van gisteren met goed gevolg te water gelaten. D». Gewin pred. te Abcoude, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. Voor eenigen tijd hebben eenige personen te Amsterdam een adres aan den koning gerigt, waarin zij zich beklaagden over handelingen, die bij gelegenheid van de volksoploopen in September jl.hetzij door beambten van policie, hetzij door militairen, gepleegd zijn, en dat zij daaromtrent een onderzoek wenschten te hebben. Daarop is thans een antwoord ont vangen, waarin de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie, /'krachlens kabinetsschrijven van 28 November jl. n°. 9namens den koning aan de adressanten te kennen geven, dal een zorgvuldig onderzoek van regeringswege is ingesteldmaar dat dit geenc aanleiding heelt gegeven om eenige met de handhaving der orde belaste personen, wegens over schrijding van magt of gewelddadigheid, geregtelijk te vervolgen en dat geen termen gevonden zijn om de maatregelen, door den burgemeester, destijds overeenkomstig wet en pligl genomen lol handhaving van de ernstig bedreigde orde, af te keuren." Een paar, meldt het Ilbl.pas vijf minuten gehuwd, nog onder den indruk van de plegtigheidverliet gisteren morgen de trouwzaal derde klasse van hel stadhuis te Amsterdam. In den gang, die naar de plaats leidt, kregen man en vrouw twist. De vrouw, wier gevoelszer.uwen reeds onder de welsprekende woorden des wethouders hadden geleden, gal vrijc- ljjk lucht aan den Iranenloop, toen haar echtvriend haar alles behalve liefe lijk bejegende en het huwelijksgeluk werd volkomen, toen de ega zijn vrouwtje een luidklinkenden klap in het aangezigl gaf. Na deze apothe'ose namen de twistenden tegenover elkander plaats in het rijtuig. Uit Zwolle meldt men dal aldaar een gepensioneerd Ü.-I. militair, die reeds sedert jaren met zijne vrouw en stiefkinderen in groolc oneenigheid leefde en zijne vrouw herhaaldelijk had mishandeld en verwond, heelt ge tracht zijne 25-jarige stiefdochter met een mes om hel leven te brengen. Des morgens had hij lot de buren gezegd: Zij zal er niet uit, maar zij moet kapot", en des middags heeft hij haar boven den buik en onder de ribben eenc diepe gevaarlijke wonde toegehragt. Hij is iu hechtenis ge nomen. In cene buurt nabij Ooimarstim kregen dezer dagen twee jongens twist die zoo hoog liep dal de oudste den jongste moet hebben doodgeslagen. Tc Coevorden is een persoon aangehoudendie een rijksdaalder ter inwisseling aanbood, keurig netjes van bordpapier vervaardigd en verzilverd. Omtrent den brand, die dezer dagen nabjj Dokkum plaats had, wordt nader gemeld dal de dienstmeid van den bewoner, door den burgemeester van Daniumadeel in verhoor genomen, bekend heeft dat zij het hooi met ecne lamp heeft aangestoken. Men zegt dal de dienstmeid niet wel bij hel hoofd is; doch daar zij vooraf hare eigene kleederen in veiligheid moet heb ben gebragt en even vóór den brand hare meesteres moet hebben bestolen, o. a. een kostbaar gouden halsslot met koralenkrijgt de zaak een ander aanzien. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt geschat op 30000. E«ne te Groningen beslaande commissie, tot hel oprigten van een behoorlijk looneelgebouw aldaar, heeft zich tot den raad gewend om onder sleuning van haar plan. Zij rekent ƒ160.000 noodig te hebben, welke som waarschijnlijk niet door particulieren alleen bijeengebragt kan worden. Te Groningen had dezer dagen het volgende plaats. Een paar gehuwde lieden hadden zich met hun eenig kindje op den gewonen tijd naar bed begeven, een nachtlicht mede op de beddeplank nemende. De lage zoldering, door den walm der lamp verhit, geraakte aan het smeulen en wel zoo erg. dat verscheiden vonken naar beneden op het beddegoed vielen. Het geschrei van het kindje wekte de ouders, waardoor een vreeselijk onheil werd voor komen. De buren slaagden er iu den dreigenden brand te blusschcn. Men meldt uit Maastricht: Dingsdag avond had het volgende ongeluk plaats. Een koetsier, die, met zijn rijtuig van liet station van den Staats spoorweg komende, de daarbij gelegen halt van den Luik—Maaslrichtschen spoorweg, waarvan de barrière niet was gesloten, veilig meende te kunnen overrijden, kwam in aanraking met den naar Visè stoomenden trein, ten gevolge waarvan het rijtuig verbrijzeld, het paard verlamd en de koetsier een eindwegs geworpen werd, zonder nogtans gedeerd te zijn. 's GRAVENHAGE 7 December. Door Z. M. is aan de voor de dienst in lndiü bestemde soldaten T. Hellstern en E. J. Smijers. van het koloniaal werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen: aan eerstgenoemde van het Prnissisch Herinnerings- kruis voor het deelnemen aan den oorlog legen Oostenrijk in I860, en van de Duitsche medaille, ingesteld Ier herinnering aan den veldtngt tegen Frankrijk in 1870/71en aan laatslgemeldc van de Fransche medaille voor liet deelnemen aan de expeditie in Mexico. De luit. ter zee le kl. I'. C. Pabst, de luitt. ter zee 2® kl. A. E. J. VV. Juta en de officier van gezondheid 1® kl. G. J. van Stockum, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld, en de scheepsklerk M. P. H. Krol, dienende aan boord van het stoomschip eenwarden, wordt over geplaatst aan I-oord van het wachtschip te Willcmsoi rd, en op eerstge- iioemden bodint vervangen door den scheepsklerk J. J. van der I.ey, van genoemd wachtschip. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zcemagt F. L. Jacobs is eervol uil zijne betrekking ontslagen. II. M. de koningin zal morgen avond ten 7 u. 40 m. met Z. K. II. prins Alexander, die zich in hel begin dezer week derwaarts heeft bege ven, uil Parijs alhier aankomen. In de zitting van de tweede kamer van lieden, bij de voortzetting der beraadslagingen over hoofdstuk V der staatsbegrootingis de post voor hel bouwen van een rijkskraiikzinnigcngcsticht verworpen met 52 tegen 21 stemmen. De heer van Heemstra heeft een amendement voorgesteld om den post ter bestrijding van de longziekte onder het vee met 3 ton te verminderen. Morgen voortzetting. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een ontwerp tol onteigening voor de verbreeding van de Lange Poolen; althans het berust op de noodzakelijkheid van dien maatregel voor de openbare veiligheid en van het verkeer voor de steeds toenemende drukke passage, vooral in de rigtingen naar en van het station van den Rijnspoorweg. De straat, bij den ingang aan het Spui 4.63 meter breed, zal overal 12 meter breed worden, waarop ook hij den aanbouw van het nieuwe ministerie van justitie wordt gerekend. De onteigening wordt gevorderd van de perceelen aan de noordzijde en aan den hoek van de Pooten en het Hofspui. De ingebragte bezw aren belrefien alleen de schade der eigenaars en de daarvoor verlangde vergoeding. BUITENLAN DSC H E BERfGTEIN. SISËELA Sf R. LONDEN, 6 December. De heer Bright heeft Maandag II. te Birmingham, in eene volksbijeen- komsl op het stadhuis, weder het woord gevoerd over de Oostersche zaken. Hij stelde de vraag, waarom men oorlog onvermijdelijk achtte, ofschoon iedere regering in Europa voor den vrede was. Zijn antwoord was: omdat Engeland vast besloten was, door middel van Turkije Russische oorlogsche pen uit de Middellandsche zee le houden. Dit ongelukkig misbruik van het barbaarsche Turkije, dat in stand moe! gehouden worden om Rusland te hinderen, was de oorzaak van de spanning, welke nu beslaat. Hij achtte het denkbeeld belagchelijk, dat Engelsche belangen gevaar zouden loopen enkel omdat Russische oorlogschepen door de Middellandsche zee zouden mogen stevenen. De schepen van alle andere volken mogteu daar vrij komen en de hemel zou niet op Engeland neervallen omdat ook Russische schepen daar altijd konden komen. Door de vorst wordt de Russische vloot zes maanden van het jaar verhinderd uit de Oostzee schepen te zenden, eu het geheelc jaar wordt hel kunstmatig aan Rusland belet de schepen door de Dardanellen te zenden, enkel omdaL Turkije voor Engeland de sleutels van de Middellandsche zee houdt. Indien Engeland in Rusland's toestand verkeerde en een ander rijk zijn schepen verhinderde door de straat van Gibraltar te stevenen, dan zou de gchcele natie eenstemmig eischcn, dat llr. Ms. schepen den vrijen doortogl zou verleend worden. Laat Engeland daarom toch zonder oorlog aan Rusland toestaan een regt, waarop het volle aanspraak heeft. Laat hel Rusland ter zijde staan in zijn eischcn, dat Turkije de noodige hervormingen ir.voerc, en zoo het dit niet doen kan of wil, laat het zich dan ten minste onzijdig houden. In de hoofdstad zal eerstdaags met hetzelfde doel weder een groote mee ting gehouden worden, waarin de heer Gladstone het woord zal voeren. Zij wordt georganiseerd door de vredevriendenbijgestaan door eenige hoog geplaatste mannen der liberale partij. In verschillende plaatsen des lands openbaart zich een beweging tegen den arbeid in tucht- en verbeterhuizen die den vrijen arbeid meer en meer eene verpletterende concurrentie begint aan te doen. Reeds hebben zich in 60 steden te dier zake commissien gevormd. Uit AIcxandrië meldt men dat de kolonel Gordon le Cairo is aange komen, na een afwezigheid van drie jaren in Afrika, onder de evennachts lijn. Hij werd vriendschappelijk ontvangen door den Khedive, die hem het grootkruis der orde van Medijié overhandigde. Uil New-York wordt gemeld dat de leden van het bureau, belast met de verificatie der verkiezingen in Louisiana, officieel verslag van hun onder zoek hebben uilgebragt. Daaruit blijkt dat de verkiezingen in vele arron dissementen zijn vernietigd wegens gepleegde bedriegeiijen in het uitoefenen van dwang op de kiezers. Voorts blijkt uit dit rapport, dat de ambtenaren van den staat, behoorende lot de republikeinsche partij, zijn benoemd met een meerderheid, gemiddeld genomen, van 4000 stemmen. V Si A X Bi ti t!J K. Omtrent de ministeriele crisis valt niets bijzonders te vermelden. De tllonilciir gelooft dat Mac Mahon een kabinet zal benoemen waarmede de linkerzijde genoegen zal kunnen nemen. Volgens de Corr. Uavas zal de maarschalk op grondwetligcn bodem bljjven, maar begrijpt hij dit zoo dat de ministers van oorlog en van buileiilandsche zaken buiten de parlemen taire gevoelens moeten staan. Dit willen de republikeinen niet, omdat Ber- thaut, hoewel niet zoo openhaar als Decazes, bij voortduring zich als agent van den pauselijken nuntius heeft doen kennen en zich niet heeft ontzien de kamer te tarten. Uavas laat doorschemeren dal de maarschalk voor nemens is het kabinet met de heeren Germain en Bardoux aan te vullen. Gp het Elyse'e heeft ter eere van 11. M. de koningin der Nederlanden eenc soiree plaats gehad. Naar men verneemt hebben lot in het begin der vorige maand de vol gende staten officieel aan Frankrijk doen welen, dat zij aan de wereldten toonstelling van 1878 zullen deelnemen: Groot-Brittannie, Rusland, Italië, Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, Portugal, Griekenland, Tunis, Ecuador, Columbia, Venezuela, Chili, Siam en Liberia. SS V I T 8 M ÏJ A A Uit Odessa meldt men aan de YVeener Pol. Corr.: De grootvorst-opper bevelhebber van het Zuiderleger heeft dezer dagen den Czaar een voorstel voorgelegd dal een weldadigen invloed op het leger zal oefenen. Het be stuur van de meeste steden in de gemobiliseerde militaire districten heeft besloten de huisgezinnen van reservisten en verlofgangers gedurende den oorlog te onderhouden. Daardoor werden de zorgen der onder de wapenen geroepen huisvaders cenigzins verminderd; echter bleef de vraag, welk lot aan de huisgezinnen der in den oorlog gevallen strijders beschoren zou zijn, zwaar op het gemoed der duizenden onder de wapenen staande huisvaders

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2